თემა: გადავარჩინოთ დიღმის ტყეპარკი, გარემოსდაცვითი აქცია
23 სექტემბერს, ხუთშაბათს, 18:30სთ დიღმის ტყეპარკში გაიმართება გარემოსდაცვითი აქცია, რომელსაც ფონდი ”ღია საზოგადოება-საქართველო”, „კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი“ (ჩENN), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, ადამიანის უფლებათა ცენტრი  და ანა გაბრიაძის საინიციატივო ჯგუფი უწევენ ორგანიზებას. ღონისძიებას თბილისის საზოგადოებრივი, კულტურული და სამეცნიერო წრეების, საელჩოების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, მედიის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, მერიისა და საკრებულოს წარმომადგენლები დაესწრებიან.
აქციის მსვლელობისას მოეწყობა სტუდია “მონიტორის” ფილმის ჩვენება დიღმის ტყეპარკზე.
დღის განრიგი:
- 18:30სთ - შეკრება დიღმის ტყეპარკში
- 18:45 - მცირე ექსკურსია
- 19:15 - სტუდია ”მონიტორი”-ს ჟურნალისტური გამოძიების ფილმის   ჩვენებ
- 20:00 - წვეულება
რამ განაპირობა აქციის ჩატარება?
2009 წლის 11 სექტემბერს თბილისის საკრებულომ თბილისის მერიის მიერ წარმოდგენილი პროექტის საფუძველზე დედაქალაქის პერსპექტიული განვითარების გენერალურ გეგმაში ცვლილებები შეიტანა და რეკრეაციული ზონების საკმაოდ გრძელი სია საზოგადოებრივ-საქმიან და საცხოვრებელ ზონებად შეცვალა. საზოგადოებრივ-საქმიან ზონად იქცა დიღმის ტყე-პარკიც, რომელსაც დიდი ისტორია აქვს და უნიკალური ფლორით გამოირჩევა.
აქციის მიზანია, რომ საზოგადოება გაეცნოს იმ პრობლემებს, რაც განადგურების საფრთხის წინაშე აყენებს დიღმის ტყეპარკს, როგორც ნაკრძალს და ქალაქისთვის უმნიშვნელოვანესი ეკოლოგიური ღირებულების მქონე ზონას, დააფიქსიროს თანადგომა და შეიტანოს წვლილი ამ უნიკალური ტყის შენარჩუნებაში.

On Thursday, September 23, at 6:30 p.m., Dighomi Park will host environmental event Let’s Save Dighomi Forest
Environmental Event at Dighomi Forest
On Thursday, September 23, at 6:30 p.m., Dighomi Park will host environmental event Let’s Save Dighomi Forest organized by the Open Society Georgia Foundation, Caucasus Environmental NGO Network (CENN), Georgian Young Lawyers' Association, Center for Human Rights and Ana Gabriadze's Initiative Group. The representatives of foreign embassies, international organizations, NGOs, Municipality and media, scientists, and architects will attend the event. Studio Monitor will show the film about Dighomi Forest.
Under the September 11, 2009 amendment to Tbilisi Development Master Plan, Tbilisi Sakrebulo changed status of several recreation zones and based on the project proposal from Tbilisi Mayor’s Office transformed them into social commercial and residential zones. Dighomi  Park, which has a great history and is distinguished for its unique flora, was also assigned the status of social commercial zone.
The event is aimed at raising public awareness on the problems that might lead to the destruction of Dighomi forest.