„დაზარალებული ბრალდებულები“ სასამართლოს ვერდიქტის მოლოდინში
თბილისის საქალაქო სასამართლოში დასასრულს უახლოვდება ტექნიკური უნივერსიტეტის წინ დაჭრილი სტუდენტების: ზაზა შავლიაშვილის, ვასილ გიგუაშვილის, ნიკა ბერუაშვილის, როლანდ ნიკოლოზაშვილის და საბა მღვდელაძის სასამართლო პროცესი. 27 სექტემბერს სასამართლომ ადვოკატების სიტყვა მოისმინა. მოსამართლე კი განაჩენს დღეს, 28 სექტემბერს გამოიტანს. დაცვით სიტყვაში, ადვოკატებმა ყურადღება გაამახვილეს საქმეში არსებულ შეუსაბამობებზე, ქმედების არასწორ სამართლებრივ კვალიფიკაციასა და  ბრალმდებლის მიერ მოთხოვნილი სასჯელის უსაფუძვლობაზე.
პროკურორის მოთხოვნის მიხედვით, ოთხ განსასჯელს – ზაზა შავლიაშვილს, ნიკა ბერუაშვილს, ვასილ გიგუაშვილსა და საბა მღვდელაძეს 3500 ლარიანი ჯარიმა და ოთხი წლით თავისუფლბის აღკვეთა ემუქრება. ხოლო მეხუთე განსასჯელის, როლანდ ნიკოლოზაშვილის მიმართ პროკურატურამ  სასჯელის შემსუბუქება იშუამდგომლა და მისთვის სამწლიანი პირობითი პატიმრობა და 2000-ლარიანი ჯარიმა მოითხოვა. პროკურატურისა და ოჯახის მიერ დაქირავებული ადვოკატის გარიგებით, ნიკოლოზაშვილმა ბოლო მომენტში წაყენებულ ბრალდებაში თავი დამნაშავედ სცნო და სხვა განსასჯელების მდგომარეობაც დაამძიმა. თვითონ კი თავისუფლების გარანტია მიიღო.
„დაზარალებული ბრალდებულების“ საქმეს „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს, რადგან წინასწარ პატიმრობაში მყოფი განსასჯელები ერთსა და იმავე დანაშაულზე აღძრულ საქმეებში ჯერ დაზრალებულებად, მოგვიანებით კი ბრალდებულებად სცნეს. საქმის დეტალებზე და სასამართლო პროცესის წინა სხდომებზე, „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ რამდენიმე სტატია გამოაქვეყნა (იხ. ლინკზე:  http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12299&lang=geo ).
დაცვით სიტყვაში ადვოკატებმა იმ შეუსაბამობებზე გაამახვილეს ყურადღება,  რაც ერთსა და იმავე დანაშაულზე აღძრულ ორ სისხლის სამართლის საქმეში არსებობს. წინა საქმეში დაჭრილი ახალგაზრდები დაზარალებულად არიან ცნობილნი, დადგენილია ჩხუბის წამომწყები მხარე და დანაშაულისთვის 13-წლიანი თავისუფლების აღკვეთა აქვს მისჯილი ვინმე ლევან აბაშიძეს. მოგვიანებით აღძრულ საქმეში კი იგივე ახალგაზრდები უკვე ბრალდებულებად არიან შერაცხულნი და ხულიგნობის ბრალდებაში პროკურატურა მათაც ჩხუბის წამომწყებ მხარედ მიიჩნევს.
ადვოკატებმა მოსამართლე ბადრი კოჭლამაზაშვილს ამ შეუსაბამობებზე ყურადღების გამახვილება სთხოვეს და სასამართლოსთან იშუამდგომლეს, რათა მიმდინარე საქმეს თან დაერთოს პირველი საქმის განაჩენი. მიუხედავად იმისა, რომ პროკურორი ქეთი ჩაჩავა არ დაეთანხმა დაცვის მხარის შუამდგომლობას, მოსამართლემ ადვოკატებს უფლება მისცა, ლევან აბაშიძის მიმართ გამოტანილი განაჩენი თავიანთი დაცვითი სიტყვისთვის დაერთოთ.
როგორც უკვე ვთქვით, ლევან აბაშიძის საბრალდებო დასკვნისა და განაჩენის მიხედვით, ტექნიკური უნივერსიტეტის წინ მომხდარი ჩხუბის წამომწყებად ლევან აბაშიძე და მისი თანმხლები პირები ითვლებიან. ამ საქმეში კი პროკურატურა იგივე ბრალდებას უყენებს: ზაზა შავლიაშვილს, ვასილ გიგუაშვილს, ბადრი მიქატაძეს, ნიკა ბერუაშვილს, როლანდ ნიკოლოზაშვილსა და საბა მღვდელაძეს. ადვოკატების თქმით, აბაშიძის მიმართ გამოტანილ სასამართლო განაჩენს, ფაქტობრივად, კანონის ძალა აქვს, რადგან პროკურატურას ეს განაჩენი არ გაუსაჩივრებია. გამოდის, რომ პროკურატურა ერთსა და იგივე შემთხვევაზე მომზადებულ ორ საბრალდებო დასკვნასა და მოთხოვნაში საკუთარ თავს ეწინააღმდეგება.
ორივე საქმეზე დაკითხული მოწმეების ჩვენებებიც ადასტურებს, რომ ჩხუბი დაჭრილი სტუდენტების მხრიდან არ ყოფილა პროვოცირებული.ბრალდების მხარის ერთადერთი მტკიცებულება, ფაქტობრივად, განსასჯელ როლანდ ნიკოლოზაშვილის მიერ წაყენებული ბრალის აღიარებაა. თუმცა, დაცვის მხარის ადვოკატების თქმით, ნიკოლოზაშვილის ჩვენებაშიც კი არ იკვეთება, რომ ხულიგნობა „ჯგუფის მიერ წინასწარ შეთანხმებულია“, როგორც ამას განსასჯელების მიმართ წაყენებული ბრალდება ითვალისწინებს (სისხლის სამართლის კოდექსის 239 მუხლის (ხულიგნობა) II ნაწილის “ა” პუნკტი (ჯგუფის მიერ წინასწარ შეთანხმებული ქმედება, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს; ითვალისწინებს ჯარიმას, ან საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას ვადით ასოთხმოციდან ორას საათამდე ან გამასწორებელ სამუშაოს ვადით ერთიდან ორ წლამდე ანდა თავისუფლების აღკვეთას ვადით 2-დან  5 წლამდე ან ჯარიმას).
„სასამართლო პროცესზე რჩებოდა შთაბეჭდილება, რომ თავად  ნიკოლოზაშვილსაც არ ესმოდა და არ ჰქონდა გააზრებული, რაში ცნობდა თავს დამნაშავედ. არც მოსამართლის მხრიდან და არც ბრალდების მხრიდან მისთვის არ დაუსვამთ დამატებითი კითხვები, კონკრეტულად რა დანაშაულს აღიარებდა იგი. ნათელია, რომ ნიკოლოზაშვილის აღიარებითი ჩვენება ემსახურებოდა  სიტუაციიდან თავის დაძვრენას და არა საქმეზე ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენას“, - განაცხადა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტმა, ეკა ქობესაშვილმა, რომელიც პროცესზე ზაზა შავლიაშვილს იცავს.
პროკურორმა ქეთი ჩაჩავამ სასჯელის ზომად - ოთხი წლით თავისუფლების აღკვეთა და 3500-ლარიანი ჯარიმა მოითხოვა. მანვე ზაზა შავლიაშვილის, ნიკა ბერუაშვილის, ვასილ გიგუაშვილის, საბა მღვდელაძის შემამსუბუქებელ გარემოებად ნასამართლეობის არქონა მიიჩნია. პროკურორს არ გახსენებია ის ფაქტი, რომ ახალგაზრდები დაკავების მომენტში დაჭრილები იყვნენ. ორ მათგანს - საბა მღვდელაძეს და ზაზა შავლიაშვილს ჯანმრთლობის მდგომარეობა ძალიან გართულებული აქვთ. სასამართლო და ალტერნატიული ექსპერტიზის დასკვნის მიხედვით, დაჭრილი ახალგაზრდების  ჯანმრთელობის მდგომარეობა, სიცოცხლისთვის სახიფათოა. ჩხუბის დროს მიყენებული ჭრილობის შედეგად შავლიაშვილს ცე-ჰეპატიტი, მღვდელაძეს კი ნაწლავის ტუბერკულოზი განუვითარდა. ცხადია, ოდნავ მეტი ჰუმანიზმის შემთხვევაში, განსასჯელების ასეთი მდგომარეობა შეიძლებოდა, პროკურორს შემამსუბუქებელ გარემოებად დაესახელებინა.
„წინასწარ გამოძიებაში ყველა განსასჯელს ერთნაირი ჩვენება აქვს მიცემული. მათგან მხოლოდ ნიკოლოზაშვილის ბოლოს ჩვენება ჩათვალა ბრალდებამ გამოძიებასთან თანამშრომლობად. ნიკოლოზაშვილის გამოძიებასთან თანამშრომლობა არც საქმის მასალებით დასტურდება, თუ, რასაკვირველია, ბრალდების მხარეს რაიმე ჩვენთვის უცნობი, გასაიდუმლოებული მასალები არა აქვს მხედველობაში“ - განაცხადა ნიკა ბერუაშვილისა და საბა მღვდელაძის ადვოკატმა, დავით დეკანოიძემ და სავარაუდოდ, პროკურატურისა და ნიკოლოზაშვილის ადვოკატის საიდუმლო გარიგებაზე მიანიშნა.
დაცვის მხარემ ქმედების სამართლებრივი კვალიფიკაციაც არასწორად და უსაფუძვლოდ მიიჩნია. სისხლის სამართლის 239-ე მუხლის „ა“ პუნქტი, გულისხმობს ხულიგნურ ქმედებას, ჯგუფის მიერ, რომელიც წინასწარაა შეთანხმებული. „როდის მოასწრეს განსასჯელებმა ერთმანეთთან შეთანხმება?!“ - რიტორიკულად კითხულობს ადვოკატი დეკანოიძე, - „მაშინ ხომ არა, როცა წაქცეულ განსასჯელებს უმოწყალოდ სცემდნენ?! მანამდე ხომ ჩხუბი არც დაწყებული იყო და არც მოსალოდნელი?! ან იქნებ მაშინ, როცა განსასჯელებს გამოეკიდნენ და დანით დაჩეხეს ისინი?! ცხადია, წინასწარი შეთანხმება არ მომხდარა. საქმეში ამის დამადასტურებელი მტკიცებულებები არ არსებობს. შესაბამისად, ქმედების სამართლებრივი კვალიფიკაცია არასწორია“.
239-ე მუხლი (ხულიგნობა) ითვალისწინებს ქმედებას, რომელიც უხეშად არვევს საზოგადოებრივ წესრიგს. „ჩხუბმა გამოიწვია მოქალაქეთა მოძრაობის შეფერხება, რომლებიც აღნიშნულის გამო გამოხატავდნენ უკმაყოფილებას“, - წერია საბრალდებო დასკნაში. თუმცა, საქმეში არ დევს არც ერთი ადამიანის ჩვენება, რომელიც უკმაყოფილებას გამოხატავდა მომხდარი ინციდენტის გამო.
„დაზარალებული ბრალდებულების“ ადვოკატებს (ნიკოლოზაშვილის ადვოკატის, ნანა ფრიდონაშვილის გამოკლებით) იმედი აქვთ, რომ განაჩენის გამოტანისას მოსამართლე ბადრი კოჭლამაზაშვილი ადეკვატურად შეაფასებს ერთსა და იგივე დანაშაულზე წარმოებულ ორ სასამართლო პროცესს შორის არსებულ წინააღმდეგობებს. ამავე დროს, გაითვალისწინებს, რომ განსასჯელები შემთხვევის დროს თვითონვე დაზარალდნენ - ისინი დანით დაჭრეს და მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა ციხეში კიდევ უფრო დამძიმდა. ასევე, მოწყდნენ სასწავლო პროცესს და ციხეში დიდი ხნით მათი გამომწვდევა ხელს შეუშლის მათ სწავლა-განათლებას. არაადეკვატური განაჩენის შემთხვევაში, ადვოკატები სააპელაციო სასამართლოს მიმართავენ.

“Accused Victims” Waiting for Verdict
The court-hearing of the case on the wounded students of the Tbilisi Technical University Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze is due to end at the Tbilisi City Court today. On September 27, the court heard the speeches of the attorneys. The judge will pass verdict today, on September 28. The attorneys stressed on the irrelevances, incorrect legal qualifications of the activities and groundless solicitation of the prosecutor in the case materials.
According to the prosecutor’s petition, four accused – Zaza Shavliashvili, Nika Beruashvili, Vasil Gigiuashvili and Saba Mghvdeladze might be fined with 3 500 GEL each and be sent to prison for four years. The prosecutor solicited regarding the fifth accused – Roland Nikolozashvili – and requested three-year-long suspended sentence and fine of 2 000 GEL. As a result of the deal between the prosecutor and the attorney of the family, Nikolozashvili pleaded guilty at the last moment and aggravated the charge of the other accused. Instead, he received guarantee of freedom.
The Human Rights Center (HRIDC) pays particular attention to the case of the “accused victims” because the pretrial detainees were initially found victims in the case and later they became accused. The Human Rights Center has already published several articles about the case details and court hearings. (see: http://www.humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12299&lang=eng)
In their final speeches the attorneys focused on the irrelevances in the two criminal cases launched on one incident. The wounded boys were victims in the initial case materials where the provokers of the quarrel were declared and Levan Abashidze was sentenced to 13-year-imprisonment for the incident. In the second case, the same young people were accused in hooliganism and the prosecutor’s office blames them in provoking the quarrel.
The attorneys requested the Judge Badri Kochlamazashvili to pay attention to these irrelevances and requested the court to enclose the initial judgment to the current case. Although the prosecutor Keti Chachava did not agree with the solicitation of the defense side, the judge allowed the attorneys to enclose the previous judgment on Levan Abashidze’s case to their defense speeches.
As we have already mentioned, according to the bill of particulars and judgment on Levan Abashidze’s case, the latter and his friends were declared to be the provokers of the incident in front of the Technical University. In the current case the prosecutor blames Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Badri Mikatadze, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze in the same offense. The attorneys say that the verdict on Abashidze in fact has power of the law because the prosecutor’s office has not appealed against the verdict. Thus, the prosecutor’s office opposes itself in the bill of particulars and its solicitation in one case.
The witnesses interrogated in both cases also confirm that the students did not start the quarrel. The only evidence of the prosecutor is confession of the accused Roland Nikolozashvili. However, the attorneys of the defense side claims that the testimony of Nikolozashvili does not prove that the “quarrel was prior consent of the group,” as it is qualified by the accusation against the detainees (Article 239, Part II-“a” of the Criminal Code of Georgia –“hooliganism perpetrated by a prior consent of a group shall be punishable by fine or by socially useful  labour from one hundred and eighty to two hundred hours in length or by corrective labour for up to a two-year term or by imprisonment for the term not in excess of five years).
“We had an impression at the trial that Nikolozashvili himself could not realize what he pleaded guilty in. Neither the judge nor the prosecutor asked him which crime he pleaded guilty in. It is clear that Nikolozashvili aimed to avoid the imprisonment and he did not want to find the impartial truth,” said the lawyer of the Human Rights Center Eka Kobesahsivli who represents Zaza Shavliashvili at the trial.
The prosecutor Keti Chachava requested four-year-imprisonment and fine of 3 500 GEL for the accused. According to her, the only palliative on Zaza Shavliashvili, Nika Beruashvili, Vasil Giguashvili and Saba Mghvdeladze was non-criminal-record on them. The prosecutor did not recall the fact that the young people were arrested when they were wounded. Two of them – Saba Mghvdeladze and Zaza Shavliashvili have poor health. According to the forensic and alternative expertise conclusions, the lives of the wounded boys are in danger. As a result of the wounds, Shavliashvili has C-hepatitis and Mghvdeladze has tuberculosis of intestines. It is clear that if the prosecutor’s office were more human, the prosecutor could have used it as palliative circumstance.
“During the preliminary investigation every accused made equal testimony. The prosecutor concluded that only last testimony of Nikolozashvili was cooperation with the investigation. However, Nikolozashvili’s cooperation with the investigation cannot be proved by the case materials; unless the prosecutor holds any secret materials which we do not know,” said the attorney of Nika Beruashvili and Saba Mghvdeladze Davit Dekanoidze. Supposedly, he meant secret deal between the prosecutor’s office and the attorney of Nikolozashvili.
The defense side deemed the legal qualification of the action incorrect and groundless. Article 239 Part II –“a” of the Criminal Code envisages hooliganism of the group which is perpetrated by a prior consent. “When did the accused manage to consent each other?!” the Attorney Dekanidze asked rhetorically “Did they agree when the accused were being bitterly beaten?! They had not started the quarrel and nobody expected it to start either. Or maybe when the accused were chased and then stabbed?! Of course, there was no prior consent. There is no evidence to prove the prior consent. Consequently, the legal qualification of the action is not correct.”
Article 239 (hooliganism) envisages the action which blatantly the public order. “The quarrel caused the delay in the traffic movement and people complained about it,” reads the bill of particulars. However, there is no testimony of any complaining person in the case materials.
The attorneys of the “accused victims” (except Nikolozashvili’s attorney Nana Pridonashvili) hope the Judge Badri Kochlamazashvili will evaluate the irrelevance between the two court hearings of one crime properly. In parallel to it, the attorneys also hope the judge will take into consideration the fact that the accused were victims in fact – they were stabbed and then their health conditions worsened in prison. They cannot attend the lectures and if they are placed in prison for a long time, it would hamper their education process. Unless the adequate verdict is passed, the attorneys will appeal to the Appeal Court.