ბრალდებულმა რექტორმა ახალი რექტორი დაანიშნინა
ცხინვალისა და გორის გაერთიანებული უნივერსიტეტის პირველი რექტორი ზაზა ცოტნიაშვილი, რომლის დევიზი იყო ,,ცოდნა ცხოვრებისთვის",  პასუხისგებაშია მიცემული. განათლებისა და მეცნიერების მინისტრად დიმიტრი შაშკინის მოსვლის შემდეგ, ერთდროულად გათავისუფლდნენ გორის, თბილისის, თელავისა და ქუთაისის სახელმწიფო უნივერსიტეტების რექტორები. კერძოდ, 2010 წლის 6 აგვისტოს თანამდებობა დატოვა გორის უნივერსიტეტის რექტორმა, 2010 წლის 13 აგვისტოს გადადგა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი გიორგი ხუბუა, 2010 წლის 8 სექტემბერს თელავის უნივერსიტეტის რექტორი გიორგი გოცირიძე, 12 სექტემბერს კი ქუთაისის უნივერსიტეტის რექტორი გიორგი ონიანი გადადგნენ.
2010 წლის 6 აგვისტოს გორის უნივერსიტეტის რექტორს ზაზა ცოტნიაშვილს გორის სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაო შეუფარდა. იმავე 6 აგვისტოს ცოტნიაშვილმა უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭო შეკრიბა, გადადგომის შესახებ განცხადება გააკეთა და რექტორის მოვალეობის შემსრულებლად პროფესორებს ალექსანდრე მღებრიშვილის კანდიდატურა  შესთავაზა. არავინ იცოდა, რომ ცოტნიაშვილი ბრალდებული იყო.
გორის უნივერსიტეტის წესდების მიხედვით, რექტორის მიერ საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევის, რექტორისთვის დაკისრებული მოვალეობების  არასათანადოდ შესრულების ან/და რექტორისთვის შეუფერებელი საქმიანობის განხორციელების შემთხვევაში აკადემიური საბჭოს წევრთა არანაკლებ 1/3-ის მოთხოვნით, რექტორის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის საკითხი უნდა განიხილოს. რექტორი ამ პუნქტით გათვალისწინებულ კენჭისყრაში არ მონაწილეობს. თუმცა, ცოტნიაშვილმა აკადემიურ საბჭოს დაუმალა, რომ ბრალდებული იყო და სასამართლოდან დაბრუნებულმა სასწრაფოდ ალექსანდრე მღებრიშვილი აარჩევინა, თანაც კენჭისყრაში თვითონაც მიიღო მონწილეობა.
„სხდომაზე ცოტნიაშვილს ვკითხე, რატომ აპირებთ გადადგომას მეთქი და – ასე მიმაჩნია საჭიროდო,მიპასუხა“, - ამბობს აკადემიური საბჭოს წევრი შალვა სრესელი.
ზაზა ცოტნიაშვილის მიერ წარდგენილი ალექსანდრე მღებრიშვილი გორის მე-5 საჯარო სკოლის დირექტორია. პარალელურად, უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს წევრი და სრული პროფესორია. აკადემიური საბჭოს სხვა წევრი შალვა სრესელი ამბობს, რომ ალექსანდრე მღებრიშვილი აკადემიურ საბჭოში „შემთხვევით“ მოხვდა. „განათლებისა და მეცნიერების შესახებ“ საქართველოს კანონით, აკადემიურ საბჭოში გაწევრიანებამდე, პროფესორი ან ასოცირებული პროფესორი ფაკულტეტის საბჭომ  უნდა აირჩიოს.
„მე იმავე ფაკულტეტის წარმომადგენელი ვარ, რომელ ფაკულტეტსაც ალექსანდრე მღებრიშვილი წარმოადგენს. 2010 წელს ფაკულტეტის საბჭოს არ აურჩევია, რადგან მის არჩევაში მეც უნდა მიმეღო მონაწილეობა. ეს კი არასდროს მომხდარა.  შესაბამისად, მას არა აქვს უფლება, იყოს აკადემიური საბჭოს წევრი“, - ირწმუნება შალვა სრესელი.
ალექსანდრე მღებრიშვილი რექტორის მოვალეობას ერთი თვე ასრულებდა. 2010 წლის 6 სექტემბერს ამჯერად მისი ინიციატივით, აკადემიური საბჭო ხელახლა შეიკრიბა და შემცვლელად რესურსცენტრის უფროსი, ამავე დროს გორის საკრებულოს წევრი „ნაციონალური მოძრაობიდან“ გიორგი სოსიაშვილი წარადგინა. სოსიაშვილი უპრობლემოდ აირჩიეს მოვალეობის შემსრულებლად.
„ახლაც არ ვიცი, რომ ზაზა ცოტნიაშვილი ბრალდებულია, მას არაფერი უთქვამს ჩვენთვის“, - ამბობს ალექსანდრე მღებრიშვილი.
ის რომ ბრალდებულ ზაზა ცოტნიაშვილს დღემდე გორის უნივერსიტეტის სრული პროფესორის და ასევე ამავე უნივერსიტეტის სახელობო პროგრამების კოორდინატორის თანამდებობები უკავია, ჩვენს ხელთ არსებული ხელშეკრულებები მოწმობს. პირველი ხელშეკრულების მიხედვით, საქართველოს მოქალაქე ზაზა ცოტნიაშვილი 2009 წლის 2 თებერვლიდან ჰუმანიტარული ფაკულტეტის სრული პროფესორის აკადემიური თანამდებობას იკავებს. აღნიშნულ ხელშეკრულებას ვადა 2012 წელს გასდის. უნივერსიტეტმა კი 2010 წლის 6 აგვისტოს შემდეგ ცოტნიაშვილს ხელშეკრულება არ შეუწყვიტა. 2009 წლის 2 თებერვალს ერთის მხრივ გორის უნივერსიტეტის რექტორმა ზაზა ცოტნიაშვილმა, ხოლო მეორეს მხრივ მოქალაქე ზაზა ცოტნიაშვილმა ხელშეკრულება დადეს საქართველოს კანონმდელობისა და გორის უნივერსიტეტში მოქმედი სამართლებრივი აქტების შესაბამისად.  ხელშეკრულების შეწყვეტის ერთ-ერთ პირობად მიჩნეულია ეთიკის კოდექსისა და დისციპლინური პასუხისმგებლობის ნორმების უხეში დარღვევა. ეთიკის კომისიამ, უნივერსიტეტის ადმინისტრაციისგან მოწოდებული ინფორმაციის მიხედით, არც კი იმსჯელა ზაზა ცოტნიაშვილის ეთიკური ქმედების ირგვლივ. ზაზა ცოტნიაშვილი გასამრჯელოს სახით, როგორც სრული პროფესორი, ბრალდებულის სტატუსის მიღების შემდეგაც 550 ლარს იღებს.
მეორე თანამდებობა, სადაც კვლავ ოფიციალურადაა გაფორმებული ცოტნიაშვილი, გაეროს პროგრამით დაფინანსებულ სახელობო პროგრამებს ეხება. 2009 წლის 3 სექტემბრიდან ჯერ კიდევ რექტორის თანამდებობაზე მყოფმა ცოტნიაშვილმა მესამე, 700-ლარიანი ხელფასის ოდენობის თანამდებობა დაიკავა, სახელობო პროგრამების კოორდინატორის სახით. სარეგისტრაციო ჟურნალის მიხედვით, ზაზა ცოტნიაშვილი სახელობო პროგრამების კოორდინატორის უფლებების  შესასრულებლად საერთოდ არ დადიოდა აღნიშნულ სამსახურში.
„ბოლოს მოვიდა ერთხელ, როდესაც რექტორობიდან გადადგა. ვთხოვე, სარეგისტრაციო ჟურნალში ხელი მოეწერა, მაგრამ ამაზე კატეგორიული უარი მითხრა. მე განსაკუთრებული ხელშეკრულება მაქვს დადებულიო“, - განაცხადა ნინო არაბაშვილმა. ხელშეკრულებაში კი სხვა თანამშრომლების მიმართ გაფორმებული ხელშეკრულებებისგან განსხვავებული განსაკუთრებული არაფერი წერია
ვინ არის ზაზა ცოტანიშვილი
ზაზა ცოტნიაშვილი წარმოშობით ცხინვალიდანაა. მამამისი ცხინვალის უნივერსიტეტში მუშაობდა. 90-იან წლებში ცხინვალის უნივერსიტეტი გორში გადმოვიდა. 2000-2005 წლებში ცხინვალის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოლოგია-ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის დეკანი გახლდათ.
უნივერსიტეტის მაშინდელი პრორექტორი აკაკი ტოლიაშვილი იხსენებს, რომ დეკანის თანამდებობაზე პარალელურად ზაზა ცოტნიაშვილი ერგნეთის ბაზრობაზე „ვალუტჩიკად“ მუშაობდა. „მე მას ვუთხარი, ან უნივერსიტეტში ყოფილიყო, ან კიდევ „ვალუტჩიკობისთვის“ თავი დაენებებინა. იმდენად დაგვეძაბა ურთიერთობა, რომ 2001 წელს  ქუჩაში მიმავალს ჩემი ეჭვით მის მიერ დაქირავებულმა პირმა დიდი ქვა ჩამარტყა თავში და გავითიშე“, - იხსენებს აკაკი ტოლიაშვილი. თუმცა, ამ შემთხვევასთან დაკავშირებით, გამოძიების მასალებით, კონკრეტული პირები ვერ გამოიკვეთა და ძიება შეწყდა. ამ თავდასხმაში ცოტნიაშვილის მონაწილეობა ვერ დამტკიცდა. რაც შეეხება „ვალუტჩიკობას“, ზაზა ცოტნიაშვილმა ამ საკითხზე პრესას განუცხადა, რომ მაშინ სხვა გზა არ ჰქონდა - ძალიან ჭირდა შემოსავლები და შესაბამისად, ასეთ საქმიანობას ამ მიზნით მივდევდიო.
2007 წლის 22 ივნისამდე ზაზა ცოტნიაშვილი ცხინვალის უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობას ასრულებდა. კახა ლომაიას მინისტრობის პერიოდში დღის წესრიგში დადგა ორი უნივერსიტეტის - გორისა და ცხინვალის უნივერსიტეტის გაერთიანების საკითხი. დაძაბული დაპირისპირების მიუხედავად, ეს ორი უმაღლესი სასწავლებელი გაერთიანდა. გაერთიანებული უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებლად 2007 წლის 17 ოქტომბერს ზაზა ცოტნიაშვილი დაინიშნა.  გორის უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობას კი ზაზა ცოტნიაშვილი 2008 წლის 22 აგვისტომდე ასრულებდა. ოფიციალური დოკუმენტაციით, 2008 წლის 22 აგვისტოს, იგი გორის უნივერსიტეტის აკადემიურმა საბჭომ რექტორად აირჩია.
რექტორის არჩევა ტყვიების წვიმაში
გორის უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს 2008 წლის 22 აგვისტოს სხდომის ოქმით ვიგებთ, რომ სხდომა ჩატარდა საგანგებო მდგომარეობის დროს ქალაქ თბილისში, კიბერნეტიკის ინსტიტუტის შენობაში.
„მაცნობეს, რომ რექტორის არჩევნები თბილისში უნდა ჩატარებულიყო. ოკუპაციის პერიოდში მე გორიდან არ გავსულვარ და 22 აგვისტოს ვერ მოვახერხებდი თბილისში გასვლას. უნივერსიტეტის გაზეთით კი გამოცხადებული იყო, რომ არჩევნები გორში უნდა ჩატარებულიყო“, - იხსენებს სრესელი. იგი ადასტურებს, რომ 22 აგვისტოს გორში რუსეთის რეგულარული არმია კვლავ იდგა.
არჩევნებზე არ იმყოფებოდა რექტორობის კიდევ ერთი კანდიდატი ზურაბ ტიელიძე.  მას შეატყობინეს არჩევნების ჩატარების შესახებ: „სამოქმედო გეგმის წასაღებად მოვბრუნდი გორში. თუმცა შემდეგ ვეღარ მოვახერხე აქედან გასვლა. დამირეკეს თბილისიდან და მითხრეს - უნდა ჩამოხვიდე, რექტორის არჩევნებიაო, რაზედაც ვუპასუხე, რომ ვერ ვახერხებდი სამოქმედო გეგმის ჩატანას. ნუ გეშინია, არც ჩვენ გვაქვს სამოქმედო გეგმა, ყველაფერი გორშია დატოვებულიო. ფაქტობრივად, ყველანაირი დოკუმენტაცია გორის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციულ შენობაში იყო დატოვებული, ხოლო თბილისში კიბერნეტიკის ინსტიტუტში რა არჩევნები ჩაატარეს, გაუგებარია“, - ამბობს ზურაბ ტიელიძე.
2008 წლის 22 აგვისტოს სხდომის ოქმში დაფიქსირებულია, რომ აკადემიური საბჭოს წევრებმა კანდიდატების მიერ წარდგენილი სამოქმედო გეგმები „მოისმინეს“ და ამათგან მხოლოდ ზაზა ცოტნიაშვლის გეგმა მოიწონეს. სინამდვილეში, რექტორობის ერთ-ერთ კანდიდატს ზურაბ ტიელიძეს არავითარი სამოქმედო გეგმა არ წარუდგენია.
საქართველოს პარლამენტის ვებ-გვერდიდან მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, თავდაპირველად საქართველოს პრეზიდენტს საგანგებო მდგომარეობა 2008 წლის 3 სექტემბრამდე ჰქონდა გამოცხადებული. შემდგომში ეს რიცხვი 19 სექტემბრამდე გადაიწია, ხოლო 18 სექტემბრის რიგგარეშე სხდომაზე ცნობილი გახდა, რომ საგანგებო მდგომარეობა 3 ოქტომბრამდე მხოლოდ იმ რეგიონებში დარჩებოდა გამოცხადებული, სადაც კვლავ იდგა რუსეთის შეიარაღებული რეგულარული არმია. ამ შემთხვევაში  ბუფერული ზონის სოფლები ითვლებოდა.
როგორც გაირკვა, გორში საგანგებო მდგომარეობა 19 სექტემბრამდე გაგრძელდა. გორის უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს მიერ 2008 წლის 22 აგვისტოს მიღებული დადგენილება ზაზა ცოტნიაშვილის რექტორად დანიშვნის შესახებ, ამბობს, რომ დაინტერესებულ მხარეს შეეძლო დადგენილება ერთი თვის ვადაში გორის რაიონულ სასამართლოში გაესაჩივრებინა. ფაქტობრივად, ქვეყანაში გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის გამო, დაინტერესებულ მხარეს 22 აგვისტოდან 19 სექტემბრამდე გორის რაიონულ სასამართლოს გზით დადგენილების გასაჩივრება არ შეეძლო .
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისის მონაცემებით, გორის რაიონულმა სასამართლომ მთელი დატვირთვით მუშაობა საგანგებო მდგომარეობის გასვლის შემდეგ, 20 სექტემბრიდან დაიწყო. ცენტრის იურისტის, ნინო ანდრიაშვილის თქმით, თუ დაინტერესებულმა მხარემ საგანგებო მდგომარეობის გამო, გასაჩივრების ვადა გაუშვა,  შეუძლია ეს ვადა აღიდგინოს... იმ პერიოდისთის ხომ საერთოდ არ იყო ცნობილი, თუ როდემდე გაგრძელდებოდა საგანგებო მდგომარეობა.
„ეპიზოდები“ ბრალდებულ რექტორის მოღვწეობიდან
2010 წლის 6 აგვისტოს ზაზა ცოტნიაშვილი  პროკურატურას ჩაბარდა და დანაშაული აღიარა, თან მოინანია. ამას წინ უძღოდა მისი სამი თანამშრომლის დაკავება. დანაშაული, რომელსაც ზაზა ცოტნიაშვილი ინანიებს, ასე ჟღერს: ცოტნიაშვილმა, როგორც „მოხელემ, სამსახურებრივი უფლებამოსილება ბოროტად გამოიყენა, ჩაიდინა დანაშაული საჯარო ინტერესის საწინააღმდეგოდ, თავისთვის და სხვისთვის რაიმე გამორჩენის მიღების მიზნით“. ამას ასკვნის შიდა ქართლის საოლქო პროკურატურა სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე მუხლის მიხედვით. გორის სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით 2010 წლის 6 აგვისტოს გირაო 5 000 ლარი შეუფარდა.
ზაზა ცოტნიაშვილი საერთოდ არაფერს ამბობს აღნიშნულთან დაკავშირებით. სოციალური ქსელების მეშვეობით, მას კომენტარის გაკეთება ვთხოვეთ. „დიდი პატივისცემის მიუხედავად, ამ ეტაპზე ვერაფერს ვიტყვი. ჭორებს არ აჰყვე“, - მოკლედ გვიპასუხა ცოტნიაშვილმა.
„ჭორები“ - აღკვეთის ღონისძიების შესახებ მოსამართლის მიერ გამოტანილ ბრძანებაში წერია. კერძოდ:  2008 წლის მარტში ცოტნიაშვილის ბრძანებით შეიქმნა საინვენტარიზაციო კომისია, რომელსაც გორის უნივერსიტეტის ბალანსზე რიცხული ამორტიზებული მატერიალური საშუალებების ჩამოწერა დაევალა. ეს წარმომადგენლობითი საბჭოს გადაწყვეტილების გარეშე მოხდა. 2008 წლის 31 მარტს დასახელბულმა კომისიამ  სხვადასხვა მატერიალური საშუალებები, სახარატო დაზგები, სტამბა და სხვ. ნივთები „ჩამოწერა“ ჯართის სახით, რომლის ღირებულებამ შეადგინა 935 000 ლარი.
„უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-18 მუხლის მითითებით „უმაღლესი სასწვავლო დაწესებულების უძრავი ქონების გასხვისება ან იჯარით გაცემა, ასევე ნებისმიერი გადაწყვეტილების მიღება ქონებასთან დაკავშირებით, თუ იგი სცილდება საგანმანათლებლო და სამეცნიერო კვლევით საქმიანობას, შეიძლება მხოლოდ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენლობითი საბჭოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს თანხმობით დადგენილი წესით“.
იმავე გაზაფხულზე შიდა ქართლის სალქო პროკურატურის ინფორმაციით, გორის უნივერსიტეტის რექტორი ზაზა ცოტნიაშვილი დაუკავშირდა უნივერსიტეტის შესყიდვების სამსახურის უფროსს სტეფანე მარიამიძეს და ქსელების ადმინისტრატორს რუსუდან ელიაშვილს. „შეთანხმდნენ, რომ ამ უკანასკნელის სახელით, ბეჭდისა და საიდენტიფიკაციო კოდის გამოყენებით, თავისთვის გამორჩენის მიზნით, გორის უნივერსიტეტთან მოეხდინათ სხვადასხვა ინვენტარის ნასყიდობის ხელშეკრულების გაფორმება“, - აცხადებს სახელმწიფო ბრალდება.
უნივერსიტეტის შესყიდვების სამსახურის უფროსთან სტეფანე მარიამიძესთან და ქსელების ადმინისტრატორთან რუსუდან ელიაშვილთან გაფორმებული საპროცესო განაჩენების მიხდევით, 2008 წლის გაზაფხულზე რექტორმა ზაზა ცოტნიაშვილმა თავის სამუშაო კაბინეტში დაიბარა რუსუდან ელიაშვილი და აჩვენა კომპიუტერში გასაყიდად განთავსებული 800 ლარად შეფასებული მობილური ტელეფონი „ჟაზჟარ“.
„რექტორმა მითხრა, რომ ჩემი ხარჯებით შემეძინა იგი. ამავე დროს დამპირდა, რომ საქმის კურსში ჩააყენებდა შესყიდვების სამსახურის უფროსს სტეფანე მარიამიძეს, რომელიც ჩემთან მობილური ტელეფონის შესყიდვის ხელშეკრულებას გააფორმებდა, ხოლო გადახდილ თანხას პირად ანგარიშზე ჩამირიცხავდა“, - უთითებს რუსუდან ელიაშვილი მასალებში.
რუსუდან ელიაშვილმა მართლაც ზაზა ცოტნიაშვილისთვის შეიძინა 800 ლარად ზემოაღნიშნული მობილური ტელეფონი, ხოლო პირად ანგარიშზე უნივერსიტეტის ბიუჯეტიდან 896 ლარი.
მენეჯმენტის საფუძვლებში ჩახედულმა ზაზა ცოტნიაშვილმა 2009 წლის იანვარში დაიბარა ქსელების ადმინისტრაციის უფროსი რუსუდან ელიაშვილი, რომელსაც 2 ცალი სათხილამურე კომპლექტის შესაძენად გამოართვა 2 000 ლარი, ხოლო დაპირდა რომ საქმის კურსში ჩააყენებდა უნივერსიტეტის ფინანსური შესყიდვების სამსახურის უფროსს  მარიამიძეს. რუსუდან ელიაშვილმა შეიძინა 2 სათხილამურე კომპლექტი, თავისი სახელით გააფორმა ფიქტიური შესყიდობის ხელშეკრულება 2 224 ლარზე და უნივერსიტეტის ბიუჯეტიდან მის პირად ანგარიშზე ჩაირიციხა ზემოაღნიშნული თანხა.
2009 წლის ზაფხულში ზაზა ცოტნიაშვილმა რუსუდან ელიაშვილს 2 ცალი ნოუთბუქის ჩანთის შესაძენად 400 ლარი გამოართვა. ელიაშვილთან გაფორმდა ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკრულება და მის პირად ანგარიშზე გადაირიხა 448 ლარი.
ზაზა ცოტნიაშვილთან შეთანხმებით რუსუდან ელიაშვილმა  ნათესავი ირაკლი შოშიაშვილი ინდმეწარმედ დაარეგისტრირა.  ინდმეწარმის ბეჭედი რუსუდან ელიაშვილს ებარა. ამის შემდეგ, ნასყიდობის ხელშეკრულებები ფორმდებოდა  ინდმეწარმე ,,ირაკლი შოშიაშვილთან", რომლის მაგივრად ხელს აწერდა და ბეჭედს ასვამდა რუსუდან ელიაშვილი.
2009 წლის 9 ოქტომბერს ზაზა ცოტნიაშვილმა ინდმეწარმე ირაკლი შოშიაშვილისგან იყიდა საჩოგბურთო ინვენტარი. ამ უკანაკსნელმა გასცა, პროკურატურის რწმუნებით, ყალბი სასაქონლო ზედნადები, სადაც ირაკლი შოშიაშვილის სახელით ხელს რუსუდან ელიაშვილი აწერს და თავადვე არტყავს ბეჭედს.  აღნიშნული კომპლექტის შეძენა გორის უნივერსიტეტს 1 660 ლარი დაუჯდა. ეს თანხა გორის ბიუჯეტმა გადაურიცხა ინდ. მეწარმე ირაკლი შოშიაშვილს. ირაკლი შოშიაშვილმა კი ეს თანხა მიუტარა რუსუდან ელიაშვილს.
2009 წლის 13 ოქტომბერს რექტორის უშუალო დავალებით, რუსუდან ელიაშვილმა იგივე მეთოდით გამოწერა #11 სასაქონლო ზედნადები 8 387 ლარზე. ამ ზედნადებით ირკვევა, რომ გორის უნივერსიტეტს შეუძენია 8 387 ლარის ღირებულების  კომპიუტერული ტექნიკა. თუმცა, ელიაშვილმა აღიარა, რომ ყალბი ზედნადები ინდმეწარმის სახელით თავად გამოწერა, ხოლო მის ანგარიშზე უნივერსიტეტის ბიუჯეტიდან გადარიცხული თანხიდან მოგება რექტორმა და მან ერთმანეთში გაინაწილეს.თუმცა რამდენი იყო მოგება, რომელიც ამ ორმა პირმა გაიყო, პროკურატურა არც ერთ ეპიზოდზე არ აკონკრეტებს.
2009 წლის 31 ოქტომბერს რექტორისვე დავალებით რუსუდან ელიაშვილმა კვლავ ყალბი #12 ზედნადები გამოწერა, ამჯერად 8980 ლარზე. ამ დოკუმენტით გორის უნივერსიტეტმა კომპიუტერული ტექნიკა „შეიძინა“. უნივერსიტეტიდან ინდმეწარმე ირაკლი შოშიაშვილის სახელზე გადარიცხული თანხიდან მოგებული თანხა ელიაშვილმა და რექტორმა ერთმანეთში გაინაწილეს.
2010 წლის 29 მარტს რექტორის დავალებით რუსუდან ელიაშვილმა კომპიუტერული ტექნიკის შესაძენად 19 100 ლარის ყალბი ზედნადები გამოწერა. „აღნიშნული ოპერაციიდან მიღებული მოგება ერთმანეთში გაინაწილეს, რამაც სახელმწიფოს კანონიერი ინტერესების არსებითი დარღვევა გამოიწვია“, - კვლავ იმეორებს ბრალდება.
დაბოლოს, 2010 წლის 19 აპრილს ამჯერად 21 172 ლარზე გაფორმდა ყალბი ზედნადები. აქაც კომპიუტერული ტექნიკის შეძენისთვის გამოიწერა ფაქტურა. უნივერსიტეტის მხრიდან გადარიცხული თანხიდან „მიღებული მოგება ერთმანეთში გაინაწილეს“ - მერვე ეპიზოდს ამგვარად ამთავრებს პროკურატურა.
გორის სასამართლოდან მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, 17 სექტემბრის მონაცემებით, სასამართლოში საპროცესო შეთანხმებასთან დაკავშირებით ზაზა ცოტნიაშვილის მხრიდან ჯერ არავითარი განცხადება შესულა. ზაზა ცოტნიაშვილი კი საერთოდ კომენტარს არ აკეთებს: ,,ნება მიბოძეთ, კომენტარი არ გავაკეთო" - განაცხადა მან.

The first rector of the unified Tskhinvali and Gori Universities Zaza Tsotniashvili, whose slogan was – “Education for Life” –, is accused now. After Dimitry Shashkin occupied the position of the Minister of Education and Science of Georgia, the rectors of the Gori, Tbilisi, Telavi and Kutaisi state universities were dismissed. More precisely, on August 6, 2010 the rector of the Gori University resigned; on August 13, 2010 the rector of the Tbilisi State University Giorgi Khubua resigned, on September 8, 2010 the rector of the Telavi University Giorgi Gotsiridze resigned and on September 12 the rector of the Kutaisi University Giorgi Oniani resigned.
On August 6, 2010 Gori district court imposed a bail on the former rector of the Gori University Zaza Tsotniashvili as a preventive measure. On the same day, the academic council of the university held a meeting and Tsotniashvili made a statement about resignation; he offered the professors to elect Aleksandre Mghebrishvili to be his substitution; nobody knew at the meeting that Tsotniashvili was accused.
According to the statute of the Gori University, if a rector breached the Georgian legislation, or improperly implemented his/her responsibilities or carried out the activities incompliant with the rector’s position, at least 1/3 of the members of the academic council shall cease his/her authority earlier in term. The rector does not participate in this process. However, Tsotniashvili did not inform the academic council that he was accused and made them elect Aleksandre Mghebrishvili as soon as he  returned from the court; furthermore, he also participated in the election process.
“I asked Tsotniashvili at the meeting why he was going to resign and he said it was his personal decision,” said the member of the academic council Shalva Sreseli.
Aleksandre Mghebrishvili was the director of the Gori Public School # 5. In parallel to it, he was member of the academic council and professor at the university. Another member of the council Shalva Sreseli said Aleksandre Mghebrishvili “accidentally” joined the council. According to the Law of Georgia on Education and Science, the council of the faculty shall elect a professor or an associated professor before s/he joins the academic council.
“I represent the same faculty as Aleksandre Mghebrishvili. In 2010, the faculty council did not elect him because I also had to take part in it and it never happened. Consequently, he does not have right to be the member of the academic council,” said Shalva Sreseli.
Aleksandre Mghebrishvili was interim-rector only for one month. On September 6, 2010 he held another meeting of the academic council and introduced a new candidate for the rector’s position – the head of the district education resource center and member of the Gori municipal board from the National Movement Giorgi Sosiashvili. The council elected Sosiashvili without any problems.
“I still do not know whether Tsotniashvili is accused or not. He has not told anything to us,’ said Aleksandre Mghebrishvili.
The agreements prove that Zaza Tsotniashvili still is professor at the Gori University and coordinates vocational programs at the university. According to the first agreement, Zaza Tsotniahsivli has been professor of the humanitarian faculty since February 2, 2009. The agreement expires in 2012. The University ceased the labor agreement with Tsotniashvili on August 6, 2010. On February 2, 2009 rector of the Gori University Zaza Tsotniashvili and citizen Zaza Tsotniashvili signed an agreement in accordance to the Georgian legislation and the legal acts of the university. One requirement to cease the labor agreement is blatant violation of the Ethic Code and disciplinary norms. The ethic commission did not discuss the ethic activities of Zaza Tsotniashvili based on the information provided by the University administration at all. The former rector is the professor and gets salary of 550 GEL though he is accused.
His second position, where he is still officially registered, is coordinator of vocational programs which is funded by the UN program. On September 3, 2009 Tsotniashvili, who was still rector, occupied one more position where he received a salary of 700 GEL – he is the coordinator of the vocational programs. According to the registration journal Tstoniashvili did not go to work to carry out his duties as a coordinator of the vocational programs.
“He came here at the last moment when he resigned from the position of the rector. I asked him to sign the registration journal but he categorically refused saying he had signed extraordinary agreement,” said Nino Arabashvili. However, there is nothing extraordinary in the labor agreement of Tsotniashvili.
Who Is Zaza Tsotniashvili?
Zaza Tsotniashvili was born in Tskhinvali. His father worked at the Tskhinvali University. In 1990s the University moved to Gori. In 2000-2005 he was dean of the philology-journalistic faculty at the Tskhinvali State University.
Former vice-rector of the university Akaki Toliashvili recalled that Zaza Tstoniashvili was exchanging foreign currency at the Ergneti Bazroba (agricultural market near Tskhinvali where both Georgian and Ossetian people traded together; it was closed after the Rose Revolution to prevent smuggler activities there) in parallel to his activities as a dean at the University. “I told him to choose between the university and market. Our relationship worsened so much that in 2001 a stranger – supposedly he was hired by Tsotniashvili – hit me a stone in the head and I fell on the ground unconscious,” said Akaki Toliashvili. However, according to the investigation materials, the concrete offenders were not found and the investigation was dropped. Participation of Tsotniashvili in this incident was not proved. As for his activities in the Ergneti Bazroba Zaza Tsotniashvili reported to the media that he had no way out – he had no income and consequently he started to exchange foreign currency there.
Before June 22, 2007 Zaza Tsotniashvili was interim rector of the Tskhinvali University. When Kakha Lomaia was the minister of education the unification of the two universities – Gori and Tskhinvali universities – was being discussed. Despite the serious controversy, they were unified. On October 17, 2007 Zaza Tsotniashvili occupied the position of the interim rector of the joint university before August 22, 2008. According to the official documents, on August 22, 2008 academic council of the Gori University elected him for the position of the rector.
Election of a Rector during the Gun-Blazing
The protocol of the meeting of the academic council at the Gori University on August 22, 2008 reports that the council held the meeting in the building of the Cybernetic Institute in Tbilisi because of emergency situation in Gori (Georgian-Russian war in August of 2008).
“I was informed we were to elect a rector in Tbilisi. I did not leave Gori during the occupation and I could not travel to Tbilisi on August 22. The university newspaper reported that the elections were to be held in Gori,” recalled Shalva Sreseli. He confirmed that on August 22, Russian regular army was still deployed in Gori.
One more candidate for the position of the rector Zurab Tielidze did not attend the elections either. He was informed about the elections. “I returned back to Gori to take my working plan. However, could not leave the town then. I was called from Tbilisi – I had to travel to the capital for the elections but I could not take the working plan but they calmed me down everybody had left it in Gori. In fact, all documents were kept in the building of the Gori University. I cannot understand what kind of elections they held in Tbilisi,” said Zurab Tielidze.
The protocol of the meeting on August 22, 2008 states that members of the academic council listened to the working plans of the candidates and liked the working plan of Zaza Tsotniashvili best. In fact, Tielidze did not read any working plan at all.
According to the information from the website of the parliament of Georgia, initially the president of Georgia announced emergency situation before September 3, 2008 than he postponed the date till September 19; at the special session on September 18 it was declared that the emergency situation continued before October 3, 2008 only in the regions where Russian regular army was deployed. In this case, they meant the villages of the buffer zone.
Consequently, the emergency situation in Gori lasted till September 19, 2008. The resolution of the academic council of the Gori University enacted on August 22, 2008 on appointing Zaza Tsotniashivli to the position of the rector states that the interested parties could appeal against the resolution at Gori district court within one month. In fact, the interested party could not appeal against the resolution between August 22 and September 19 because of the emergency situation in the district.
According to the information of the Gori office of the Human Rights Center, the Gori district court renewed its activities on September 20 when the emergency situation was canceled. The lawyer of the Center Nino Andriashvili said if an interested party missed the estimated deadline because of the emergency situation, they can request additional time for the appeal … nobody knew then how long the situation would last.
Episodes from the Activities of the Accused Rector
On August 6, 2010 Zaza Tsotniashivli gave in the prosecutor’s office and pleaded guilty. Before that, three employees of the Gori University were detained. The crime committed by Tsotniashvili is the following: Tsotniashvili, a public worker – abused his power and committed crime against the public interest for the personal and other’s benefit,” the Shida Kartli Regional Prosecutor’s Office concluded in accordance to the Article 332 of the Criminal Code of Georgia. On August 6, 2010 Gori district court imposed a bail of 5 000 GEL on Tsotniashvili as a criminal liability.
Zaza Tsotniashvili does not make any comments. I got in touch with him through social networks asked him to speak about the situation. “Despite my deep respect towards you, I cannot say anything at this moment. Do not believe the rumors,” replied Tsotniashvili shortly.
“The rumors” were written in the resolution of the judge. More precisely, in March of 2008 inventory commission was set up based on Tsotniashvili’s resolution. The commission had to discharge the damaged equipment from the university. It happened without the permission of the representative council. On March 31, 2008 the commission “discharged” various equipment for the scrap-iron whose price was 935 000 GEL.
According to the Article 18 of the Law of Georgia on Higher Education “Acquiring, alienating or leasing the entire or a part of real estate belonging to higher education institution having the status of legal entity of public law, also any other decision on  property, if it is outside the scope of educational and research activities is only permissible by the decision of higher education institution Senate with the consent of the Ministry of Education and Science and the Ministry of Economic Development, in accordance with the procedures prescribed by the legislation.”
In the same spring, according to the information provided by the Shida Kartli regional prosecutor’s office, Zaza Tsotniashvili made a deal with the head of the purchase department at the university Stepane Mariamidze and network administrator Rusudan Eliashvili. “They agreed to sign the purchase documents on various equipments for their personal benefit and the documents were to be signed and sealed by Eliashvili,” states the prosecutor’s office.
According to the plea-agreements of Stepane Mariamidze and Rusudan Eliashvili, in spring of 2008, Rector Zaza Tsotniashvili invited Eliashvili to his working room and showed mobile telephone “Jazjar” on the computer. The price of the mobile phone was 800 GEL.
Rusudan Eliashvili really purchased the mobile phone for 800 GEL but transferred 896 GEL on Tsotniashvili’s personal bank account.
In January of 2009, Tsotniashvili – fully aware of the management basis – invited Rusudan Eliashvili to his working room again and requested 2 000 GEL from her for two pairs of skiis; he promised Eliashvili to inform the head of financial department of the University Mariamidze about the purchase. Rusudan Eliashvili indeed purchased two pairs of skiis, registered the agreement on her name and received 2 224 GEL; the sum was transferred on her personal bank account.
In summer of 2009, Zaza Tsotniashvili received 400 GEL for two bags of laptop. Purchase agreement was signed with Eliashvili and she received 448 GEL on her account.
Rusudan Eliashvili registered her relative Irakli Shoshiashvili as an individual entrepreneur based on the agreement with Tsotniashvili. However, Rusudan Eliashvili was in charge of the individual entrepreneur’s seal. Afterwards, the purchase agreements were signed with the individual entrepreneur “Irakli Shoshiashvili” but in fact Eliashvili used to sign and seal documents instead Shoshiashvili.
On October 9, 2009 Zaza Tsotniashvili purchased tennis equipment from the individual entrepreneur Irakli Shoshiashvili. The latter issued false invoice, which in fact was signed by Eliashvili. Gori University spent 1 660 GEL on the equipment. The sum was transferred from the university budget to the bank account of the individual entrepreneur Irakli Shoshiashvili; the latter gave the money to Rusudan Eliashvili.
On October 13, 2009 according to the rector’s order Rusudan Eliashvili issued invoice # 11 on 8  387 GEL. According to the invoice, the Gori University purchased computer equipment. However, Eliashvili pleaded that she had signed the invoice instead the individual entrepreneur but the rector and she divided the money in fact. The prosecutor’s office does not clarify the amount of money each of them received based on the illegal deal.
On October 31, 2009 the rector ordered Rusudan Eliashvili to issue false invoice # 12 again on 8 980 GEL. With the document, Gori University “purchased” computer equipment. In fact, Eliashvili and the rector divided the money among them which was transferred to the individual entrepreneur Irakli Shoshiashvili according to the documents.
On March 29, 2010 the rector ordered Rusudan Eliashvili to issue false invoice on 19 100 GEL to purchase computer equipment for the university. “They divided the money among them and it breached the legal interests of the state,” stated the prosecutor.
And finally, on April 19, 2010 false invoice was issued on 21 272 GEL for the computer equipment again. “They divided the money among them again,” the prosecutor’s office finished its declaration with these words.
According to the information provided by the Gori district court, Zaza Tsotniashvili has not appealed them for the plea-agreement yet. He does not comment on the situation at all. “Please, let me refuse you to make any comments,” he said.
The article was funded by the EU Mission in Georgia in the framework of the project implemented by the Studio “Monitor”