ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული სამხედრო ექსპერტი ვახტანგ მაისაია დაზარალებულად ცნობას მოითხოვს
როგორც „პირველს“ მაისაიას უფლებადამცველმა ნათია კორკოტაძემ განუცხადა, მაისაია მისი ცემის ფაქტის გამო დაწყებული გამოძიების საქმის დეტალების გაცნობასა და მის მიმართ განხორციელებული ღირსებისშემლახველი ფაქტების გამო დაზარალებულად ცნობას მოითხოვს. აღნიშნული მოთხოვნებით სასჯელაღსულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარებნის საკითხთა სამინისტროში განაცხადი ხვალ შევა.
ადვოკატის თქმით, არსებობს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ გამოძიება ობიექტურად არ მიმდინარეობს. ეჭვის საფუძველს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის პოზიცია იძლევა, რადგან ადვოკატს ექსპერტიზის დასკვნის გაცნობის საშუალებას არ აძლევენ, ექსპერტიზის დასკვნაში ჩადებული ფერადი ფოტოების ნახვაზე კი კატეგორიულ უარს აცხადებენ.
„დამოუკიდებელი ექსპერტის შეყვანის მოთხოვნით დეპარტამენტს 27 აგვისტოს მივმართე, თუმცა დღემდე პასუხი არ ისმის. მაისაიას სილურჯეები დღემდე აღენიშნება, ამიტომ ჯერ კიდევ აზრი აქვს ექსპერტის შეყვანას, თუმცა პასუხი არ ისმის და დღემდე ვერ გავარკვიე მაძლევენ თანხმობას თუ არა. გარდა ამისა, ჩემი თხოვნის საფუძველზე მაისაიასთან სახალხო დამცველის წარმომადგენელი გურამ ბენდიანიშვილი იმყოფებოდა, რომლის მიერ შედგენილ ოქმში დაფიქსირებულია, რომ პატიმარს სხეულზე მრავლობითი დაზიანებები აღენიშნება. ეს ფაქტია და არ ვინმეს ახირება“,- განაცხადა კორკოტაძემ.
შეგახსენებთ, რომ კორკოტაძის ინფორმაციით, მაისაია 24 ავისტოს ციხის უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელმა ყაჩეიშვილმა შიმშილობის შეწყვეტის მოთხოვნით თანაშემწეებთან ერთად ცემა.
ადვოკატის მტკიცებით, მაისაიას სხეულზე მრავლობითი დაზიანებები აღენიშნება, ცემის შედეგად კი ტვინის შერყევა მიიღო, თუმცა პატიმარი სამკურნალო დაწესებულებაში არ გადაიყვანეს.

Military Expert Vakhtang Maisaia Detained Under Charge of Espionage Requests to Be Declared Victim
The attorney of Maisaia Natia Korkotadze reported to the news agency “Pirveli” that her client requests permission to study the case materials of the investigation on his physical assault and to find him victim in the degrading treatment. The petition will be submitted to the Ministry of Penitentiary, Probation and Legal Aid tomorrow.
The attorney said there is a reasonable doubt that the investigation is biased. The reason is the position of the penitentiary department which does not allow the attorney to study the expertise conclusion; the department categorically refuses her to see the color photos enclosed to the conclusion.
“On August 27, I petitioned to the penitentiary department to carry out independent expertise but they have not replied to me yet. Maisaia still has bruises on the body so the expertise is still reasonable. However, they have not replied yet. Besides that, based on my request, representative of the Public Defender Guram Bendianishvili visited Maisaia in the custody who wrote in the protocol that the prisoner had numerous injuries on the body. It is fact and nobody has invented a story about it,” said Korkotadze.
We kindly remind you that according to Korkotadze, on August 24, the head of prison security department Kacheishvili beat Maisaia together with his assistants.
The attorney claims that Maisaia has numerous injuries on the body; he also had brain concussion however, the prisoner was not placed in jail hospital.