თელავში სამხედრო ნაწილთან საპროტესტო აქცია გაიმართა
3 ოქტომბერს თელავში, სამხედრო ნაწილის მიმდებარე ტერიტორიაზე, რეზერვისტების ოჯახის წევრებმა საპროტესტო აქცია გამართეს. აქციის მონაწილეების თქმით, რეზერვში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებიც მიჰყავთ. ამასთან, აქციის მონაწილეები თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებისგან ითხოვენ განმარტებას, რატომ გახდა აუცილებელი რეზერვისტების და ჯარგამოვლილი პირების მობილიზაცია და სასწრაფო გადამზადება.
„ცოტა ხნის წინ გაიკეთა ოპერაცია. ნახევარი ღვიძლი მოაჭრეს. ავად არის და სამედიცინო კომისიამ, რომელიც ამოწმებს, ვარგისად ჩათვალა. არ აინტერესებთ ჯანმრთელია თუ არა, ყველას გადამზადებაზე უშვებენ“, - აღნიშნა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ.
თელავის სამხედრო განყოფილების უფროსის სერგი კალანდარიშვილის თქმით, ექიმები ყველა გამოძახებულ პირს ამოწმებენ და იმ შემთხვევაში თუ მათ ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებით პრობლემები აქვთ, დამატებით გამოკვლევაზე აგზავნიან ან სამხედრო გადამზადებისთვის უვარგისად თვლიან.
„ჩვენთვისაც მოულოდნელი იყო, როცა თავდაცვის სამინისტროდან ბრძანება მივიღეთ და რეზერვისტებს უწყებები დავუგზავნეთ“, - განაცხადეს თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში.

On October 3rd,at the surrounding territory of the military unit in Telavi, the families of reservists held a protest rally. According to the protest rally participants, the individuals with limited capacities are also brought to the reserve. Besides, the protest rally participants are asking for explanations from the Ministry representatives on the question why it’s become urgent to mobilize and prepare the reservists and individuals who have gone through the army service.
“He went through the surgery not too long ago. Half of his liver was cut off. He is sick but the medical commission considered him fit for military service. They don’t want to know if he is healthy or not. He is sent to every military training,” – noted one of the participants of the protest rally.
According to the head of Telavi Military Department Sergi Kalandarishvili, doctors are checking every individual and in case they have health problems, they are sent to additional examination or considered unfit for military service.
“It was unexpected for us to receive a command from the Defense Ministry and call for reservists,” – stated the Telavi Municipality local government.