ხონში ე. წ. სამხედრო დასახლების ტერიტორიაზე კომპაქტურად ჩასახლებული 1500-მდე დევნილი ცხოვრობს. აქ 17 ოთხსართულიანი ბინა დგას, რომელთა სარემონტო სამუშაოები 2008 წლის მარტში დაიწყო. სამუშაოს დამკვეთი მუნიციპალური განვითარების ფონდია. შესასრულებელ სამუშაოზე ტენდერი სამმა სამშენებლო კომპანიამ მოიგო. სამშენებლო კომპანია „აქსისმა“ 4 ბინის შეკეთებაზე აიღო პასუხისმგებლომა, შპს „დაგმა“ - ხუთზე, ხოლო „ნიუ ენერჯის“ 8 კორპუსი უნდა გაერემონტებინა. სამივე სამშენებლო კომპანია თბილისშია რეგისტრირებული და სათაო ოფისებიც თბილისში აქვთ. ხონში მიმდინარე სამუშაოებს მათი წარმომადგენლები მეთვალყურეობდნენ.
„აქსისს“ ოთხი ოთხსართულიანი ბინის რემონტისთვის მილიონ 400 000 ლარი ჰქონდა გამოყოფილი, „დაგს“ ხუთი ბინისთვის 1 600 000, ხოლო „ნიუ-ენერჯის“ რვა ბინის რემონტისთვის 2 800 000 ლარი უნდა დაეხარჯა. თუმცა, სამივე კომპანიას ფასადებისა და სადარბაზოების კოსმეტიკური რემონტისთვის დამატებითი თანხებიც გამოეყოთ.
დევნილების ბინების რემონტის დაწყებისთანავე დასახლებაში 13 აქტიური დევნილისგან საინიციატივო ჯგუფი ჩამოყალიბდა. საინიციატივი ჯგუფის წევრი ჯოკია კოპალიანი ამბობს: „დევნილთა დასახლებაში სარემონტო სამუშაობი პირველად სამშენებლო კომპანია „დაგიმ“ დაიწყო. შემდეგ შემოვიდა „ნიუ ენერჯი“, რომელიც დღემდე 8 ბინას აკეთებს. 4 კორპუსის გაკეტება, ოდნავ მოგვიანებით, „აქსისმა“ დაიწყო. ჩვენ, საინიციატივო ჯგუფის წევრები მიმდინარე სამუშაოების ხარისხს ეტაპობრივად ვამოწმებდით. შესრულებული სამუშაო ძალიან დაბალი ხარისხის იყო. პირველად სამუშაო კომპანია „დაგიმ“ დაამთავრა და სამუშაოს ნაწილი დაუმთავრებელი დატოვა. ჩვენ კომპანიის წარმომადგენლები გამოვიძახეთ და ხარვეზების გამოსწორება დაიწყეს. თუმცა, შიდა სამუშაოების რაღაც ნაწილი კვლავ უხარისხოდ გაკეთებული დატოვეს. კომპანია „აქსისმა“ სხვა კომპანიებს მაინც აჯობა და ცოტა უფრო ხარისხიანად შეასრულა სამუშაო. მას პრობლემები და ხარვეზები მხოლოდ #100 სახლში აქვს. რაც შეეხება „ნიუ ენერჯის“ ჩვენ მათთან ერთად ჩამოვიარეთ და ხარვეზები აღვწერეთ დეტალურად. ამ აღწერას ესწრებოდნენ მუნიციპალური განვითარების ფონდის წარმომაგენლებიც. კომპანიას ეს ხარვეზები უნდა გამოესწორებინა, მაგრამ ეს არ გააკეთეს და სამუშაოები დაუმთავებელი დატოვეს. აქ მრავალი სახის დარღვევებია. კერძოდ, დაუმონტაჟებელი დატოვეს ხელსაბანები სააბაზანოებში და სამზარეულოში. ოთახებში არ არის დასრულებული შეღებვა და კაფელ-მეტლახის დაგება. იატაკზე არ არის დაგებული ლამინატი, ან თუ იყო, უკვე ამოვარდა კიდეც. ზოგიერთ ბინაში კედლებიც კი არ არის გაკეთებული. ჩვენ ვითხოვთ, რომ ამ კომპანიამ რემონტი სრულად დაამთავროს, მაგრამ ამას დღემდე ვერ მივაღწიეთ“.
დევნილები „ნიუ ენერჯის“ შესრულებულ სამუშაოზე უკმაყოფილებას გამოთქვამენ. დასახლებაში მცხოვრები თამუნა ჯიშკარიანი ამბობს: „აქ სველი კედლები იყო და ასევე შეღებეს. ამიტომ ახალშეღებილი კედელი, სინესტის გამო, მთლიანად გაშავდა. დღეს აქ ცხოვრება შეუძლებელია“.
„რა არის გარემონტებული?! წყლის გასასვლელი მილი სამზარეულოს ნიჟარაზე არ არის. მითხრეს, გავაკეტებთო და დღემდე არ გაუკეთებიათ. ფანჯრები არ იღება, რადგან არასწორადაა ჩასმული. შესაღები იყო კედლები და ისიც შეუღებავი დატოვეს. ექვსი თვეა, მპირდებიან - მოვალთ და გავაკეთებთო და კიდევ არ ჩანან“, - აცხადებს კომპაქტურად ჩასახლებულ დასახლებაში მცხოვრები რეზო გედენიძე.
„მათი ხელოსნები ხარისხიანად არ აკეთებდნენ, ამიტომ ჩვენ თვითონ ვღებავდით და ვაკეთებდით. თუმცა სარემონტო მასალებს კომპანიები გვაძლევდნენ“, - გვითხრა მედეა დგებუაძემ.
„ყველაფერი ნაჩქარევად გააკეთეს. სამზარეულოში მეტლახი 30 ადგილზეა გატეხილი. აბაზანაში წყალი არ მოდის და თუ წამოვიდა, მილებიდან შადრევანივით ასხამს. კარები რომ ჩასვეს, ჩარჩოების ირგვლის ამოსალესია კედელი. კარები სამ ადგილზეა გატეხილი. მე 78 წლის მოხუცი ვარ და ვფიქრობ, რაკი მარტოხელა ვარ, იმიტომ არ მომაქციეს ყურადღება, თორემ ასეთი უხარისხო ნაკეთები როგორ უნდა ჩაიბაროს მთავრობამ, არ ვიცი“, - აცხადებს თამარ თურქია.
„კედლები გასაკეთებელია, რადგან სახურავიდან წყალი ჩამოდის. სახურავი კი, მათ რომ ჰკითხოთ, გამოცვალეს და ახალი მასალით გადახურეს. ბინის კარს ერთი საათითაც რომ დავკეტავ, სინესტის საშინელი სუნი დგას, რადგან კედლები და ჭერი სველია. სახურავიდან ჩამოსულმა წვიმის წყალმა შპალერიც გააფუჭა და შეღებილი კედლებიც. გარდა ამისა წვრილმანი ხარვეზებიც ბევრია მაგრამ ახლა მთავარი სახურავის გაკეთებაა“, - ამბობს მიმოზა ყოლბაია.
ბაჩო ბასილაია, საინიციატივო ჯგუფის წევრი: „ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიებმა სარემონტო სამუსაოებისთვის გამოყოფილი თანხები დევნილების ბინების რემონტს სრულად არ მოახმარეს. ჩვენ ვითხოვთ, რაც დევნილების ბინების რემონტისთვის ხელისუფლებამ გამოყო, სრულად მოხმარდეს და დაიხარჯოს ისე, როგორც ეს მათ გაწერილი ქონდათ. დაწყებული სამუშაოები ბოლომდე უნდა მიიყვანონ და უნდა დასრულონ“.
სარემონტო სამუშაოებზე აქ მცხოვრები დევნილებიც იყვნენ დასაქმებულები. საერთო ჯამში სამშენებლო კომპანიებმა კომპაქტურად ჩასახლებული 120 დევნილი დაასაქმეს.
სამივე კომპანიამ ბინები მუნიციპალური განვითარების ფონდს უკვე ოფიციალურად ჩააბარა. თუმცა, სპეციალურმა კომისიამ მათ შესრულებული სამუშაოები რამდენჯერმე დაუწუნეს. კომპანიები ჩაბარებიდან ერთი წლის მანძილზე სამუაშოს ვარგისიანობაზე და ხარისხზე პასუხს აგებენ. საინიციატივო ჯგუფი სწორედ ამ ერთი წლის მანძილზე მწყობრიდან გამოსული სველი წერტილების, უხარისხოდ დაგებული მეტლახისა და კარ-ფანჯრების კიდევ ერთხელ შეკეთებას ითხოვს. ამ სამუშაოს შესრულებისთვის სამშენელო კომპანიებს მიღებული თანხის 0,2% დაკავებული აქვთ, რათა შემდგომ არსებული ხარვეზების გამოსწორებას მოხმარდეს.
კომპანია „დაგიმ“ შესრულებული სამუშაო მუნიციპალური განვითარების ფონდს იანვარში ჩააბარა. ამდენად, დევნილებს კიდევ ორი თვე რჩებათ, რათა ამ კომპანიას ხარვეზების გამოსწორება კანონიერად მოთხოვონ. ხარვეზების გამოსწორებისთვის კიდევ უფრო მეტი დრო აქვს „აქსისს“ და „ნიუ ენერჯის“. მოსახლეობა „აქსისის“ მიმართ კეთილგანწყობილია, რადგან ადგილობრივ მცხოვრებლებთან ითანამშრომლა და ხარვეზების გამოსწორება სამუშაოების მიმდინარეობის დროსვე დაიწყო. როგორც ადგილობრივი დევნილები ამბობენ, ამ კომპანიას დარჩენილი ხარვეზების გამოსწორება მხოლოდ 3 000 ლარი დაუჯდება. რადგან ძირითადი პრობლემები უკვე აღმოფხვრილია.
კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილები მეტწილად, უკმაყოფილებას „ნიუ ენერჯის" მიმართ გამოთქვამენ. ამ კომპანიის წარმომადგენელი ვასო ძმაურაშვილი, რომელიც თვეების მანძილზე აქ მიმდინარე სამუშაოს ხელმძღვანელობდა, უკვე ერთი თვეა, საერთოდ არ გამოჩენილა. მისი მობილური ტელეფონიც გამორთულია, თუმცა როგორც დევნილები გვეუბნებიან ვასო ძმაურაშვილი ნომერს ხშირად იცვლიდა. უხარისხოდ გაკეთებული სარემონტო სამუსაოების გარდა, „ნიუ ენერჯის“ ხონში კომპაქტურად დასახლებულ დევნილებთან კიდევ ერთი პრობლემა აქვს - ადგილობრივ დევნილებს, რომლებიც კომპანიამ სამუშაოების მიმდინარობისას დაასაქმა, კუთვნილი ხელფასები არ გადაუხადა.

About 1 500 IDPs live in the territory of the so-called military settlement in Khoni. 17 four-storied buildings are located in the area; their reconstruction started in March of 2008. The municipal development fund ordered their reconstruction. Three building companies won the competition. Building company “Axis” took responsibility to renovate 4 residential buildings; “Dagma, Ltd” – had to renovate 5 buildings; and New Energy had to reconstruct 8 buildings. All three companies are registered in Tbilisi and they have their central offices in the capital. Their representatives supervised the ongoing activities in Khoni.
400 000 GEL was allocated on “Axis” for the reconstruction of four four-storied buildings; “Dagi Ltd” received 1 600 000 GEL and New Energy – 2 800 000 GEL. However, all three companies received additional funds for the reconstruction of facades and entrances.
As soon as reconstruction activities started, an initiative group of 13 active IDPs was set up in the settlement. Member of the initiative group Jokia Kopaliani said: “Building Company “Dagi” was the first to launch reconstruction in the IDP settlement. Then, New Energy appeared who reconstructed 8 buildings and Axis started its activities a bit later. We studied the quality of the ongoing activities time-by-time. The quality of the implemented job was very poor. “Dagi Ltd” was the first to finish its activities and left part of the job undone. We called the representatives of the company back and they started to improve their mistakes. However, they still left one part of their activities undone in the buildings. Company “Axis” did the best job among those three companies. They had some problems only in the building # 100. As for the New Energy, we examined the buildings together with their representatives; the officials of the municipal development fund also attended the examination process. The company had to improve the shortcomings we had discovered but they did not do it and left the settlement without finishing the reconstruction. They made many mistakes. For example, the tap-sinks are not installed in the bathrooms and kitchens; the rooms are not painted and not tiled till the end. The parquet was not paved on the floor; but the parquet already fell out where they had made it. The walls are repaired in many flats. We request this company to finish the reconstruction in the buildings but we have not reached any results yet.”
The IDPs are discontent about the work implemented by the New Energy. An IDP from the settlement Tamuna Jishkariani said: “The walls were still wet when they painted it. So, the newly painted walls got black very soon because of wet. Today, we cannot live here.”
“What is reconstructed here?! The sink does not have water-pipe. They promised to fix it but nothing is done yet. We cannot open windows because they were installed incorrectly. The walls were left unpainted. They promised me to come and repair them but six months have passed and they have not come yet,” said Rezo Gedenidze from the settlement.
“Their workers did not work properly and we painted the walls ourselves. However, the building companies brought building materials to us,” said Medea Dgebuadze.
“Everything was done in a hurry. The tiles were broken in 30 places in the kitchen. The water is not coming in the bathroom and if it comes, the water is spraying from the pipes. When they installed doors, they left the door-frames without fixing into the door. The door is broken in three places. I am 78-year-old woman and I think they did not pay attention to me because I am lonely person. How the government could accept so poorly done job,” said Tamar Turkia.
“The walls should be renovated because water is leaking from the roof; they claimed they had replaced the roofs and covered it with new materials. If I close the door for one hour, there is terrible smell of moist in the room because the walls and ceiling are still wet. The water leaking from the roof damaged the wallpaper and the painted walls. Besides that, there are many other problems but now roof reconstruction is most urgent,” said Mimoza Kolbaia.
Bacho Basilaia, member of the initiative group: “The winner companies did not spend the sums they received from the government on the reconstruction of IDP accommodations. We request to spend entire sums allocated by the government on IDPs in accordance to the estimated schedules. They have to finish the reconstruction here.”
The local IDPs were employed on the reconstruction. The building companies employed 120 IDPs in total.
The three companies officially ceded the buildings to the municipal development fund. However, special commission disliked the implemented work several times. The companies are responsible for the quality within one year after the reconstruction finished. The initiative group requests them to repair the spoilt sinks and taps, broken tiles and window and door-frames which went wrong within one year. The company has saved 0, 2 % of the allocated sum for the improvement activities.
Company “Dagi” ceded its implemented work to the municipal development fund in January. So, the IDPs have only one month left to make the company improve its mistakes. Axis and New Energy have more time to improve their mistakes. The IDPs have good opinion about Axis because the company representatives cooperated with local inhabitants and started to improve the problems during the ongoing reconstruction activities. The local IDPs said that the Company will have to spend only 3 000 GEL to improve their mistakes because most of them are already eradicated.
The IDPs are mostly discontent with the New Energy. The representative of the Company Vaso Dzmaurashvili, who supervised the ongoing activities during several months, has not appeared in the settlement for one month already. His mobile phone is not available but the IDPs said Dzmaurashvili often changed his mobile number. The New Energy has one more problem with local IDPs besides badly reconstructed buildings – the company did not pay salaries to the IDPs who worked at the reconstruction for them.