დევნილებს 28-ლარიანი დახმარება მოეხსნათ. ამის შესახებ, თბილისის საკრებულოში გამართულ პრესკონფერენციაზე დამოუკიდებელმა დეპუტატმა, „რესპუბლიკელმა“ თინა ხიდაშელმა განაცხადა.
მისი თქმით, 7 ოქტომბერს, ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრმა, კობა სუბელიანმა გამოსცა ბრძანება, რითაც დევნილებისთვის 28-ლარიანი დახმარების გაცემის წესი გაუქმდა. ხიდაშელის განცხადებით, ამ ბრძანების შედეგად, მომავალში ვერც ერთი დევნილი ვეღარ მიიღებს სულზე 28-ლარიან დახმარებას. თინა ხიდაშელი ამ ფაქტს ქვეყნის მომავალი წლის ბიუჯეტში, დევნილებისათვის თანხების შემცირებას უკავშირებს.
ხიდაშელის განცხადებით, მათ მოიარეს ოკუპირებული ტერიტორიების საზღვრისპირა სოფლები და შეხვდნენ მოსახლეობას. მათ აქვთ წყლის, ელექტროენერგიის პრობლემა, არ გააჩნიათ შეშა.
ხიდაშელმა მიმართა ხელისუფლებას, რათა მოხდეს ოკუპირებული ტერიტორიების საზღვრისპირა სოფლების მოსახლეობის უზრუნველყოფა. მან ასევე განაცხადა, რომ ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს 1 ნოემბრამდე ეძლევა ვადა, რათა საკრებულოში დევნილთა პრობლემებზე მომუშავე ჯგუფთან, 4 ოქტომბერს გამართული შეხვედრისას გაცემული დაპირებები შეასრულოს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ხიდაშელი აცხადებს, რომ საერთაშორისო ორგანიზაციებს 1 ნოემბრის შემდეგ, საქართველოში დევნილთა მდგომარეობის შესახებ, ანგარიშები დაეგზავნებათ.

Tina Khidasheli: “IDPs Are Deprived of 28 GEL Monthly Assistance”
IDPs are deprived of 28 GEL monthly assistance, stated independent “Republican” deputy Tina Khidasheli at the press conference held in Tbilisi City Counsil.
According to her, on October 7th, the Minister of Refugees and Accommodation, Koba Subeliani issued a decree that abolished 28 GEL monthly assistance. According to Khidasheli, as a result of decree, no IDP will receive 28 GEL assistance any more. Tina Khidasheli links this fact to reduction of sums for IDPs in the next year’s budget.
According to Khidasheli, they visited the villages bordering with occupied territories and met with the population. People have problems of water and electricity. They don’t have any woods.
Khidasheli addressed government with the request of ensuring the population of these villages  with basic needs. She also stated that the Ministry of Refugees and Accommodation will have time till November 1st to fulfill the promises given on October 4th at the meeting of working group on the issues of IDP of City Council. If not, the reports will be sent to international organizations after November 1st concerning the state of IDPs in Georgia.