ფინანსური პოლიცია გესტაპოს მეთოდებით მუშაობს - 100 მოწმე შუაღამისას პოლიციაში იარაღის ძალით მიიყვანეს
28 ოქტომბერი, 2010
24 ოქტომბერს გვიან ღამით, საქართველოს ფინანსურმა პოლიციამ აჭარის 100 მოქალაქე საცხოვრებელი სახლებიდან აიყვანა. ეს ის მოქალაქეები არიან, რომლებმაც ბოლო 4 თვის განმავლობაში სარფის საბაჟო გამშვები პუნქტი სისტემატურად გადაკვეთა. პოლიცია დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებს და მათ მოკავშირეებს ეძებდა. საბოლოოდ, 100 მოქალაქიდან, 25 ოქტომბერს 15 დაკავებული თბილისში გადაიყვანეს.
დაკავებული 100 მოქალაქე მოწმის სტატუსით დაიკითხა. მათი დაკითხვა მთელი დღის განმავლობაში გაგრძელდა. მოქალაქეები ფაქტს თავიანთ უფლების დარღვევად მიიჩნევენ.
ბიჭიკო ჯიჯავაძე: „სახლში შემოვიდნენ და მკითხეს, ბიჭიკო რომელი ხარო და თურქეთში თუ დადიხარო. მე ვუთხარი - ოთხი წელია, რაც დეპორტიანი ვარ და თურქეთში საერთოდ არ გადავსულვარ-მეთქი. ოჯახის ყველა წევრი წამოგვიყვანეს. სტუდენტი გოგო მყავს, ვთხოვე, უნივერსიტეტში გაეშვათ და არ გაუშვეს“.
ჟუჟუნა მსხალაძე: „სახლში ვიყავი, როცა მოვიდნენ. მკითხეს თურქული პასპორტი თუ გაქვსო და წამომიყვანეს“.
ინგა სამსონია: „გვისახელებდნენ პიროვნებებს, თუ იცნობთ ამათო. იარაღებით იყვნენ, ჩაგვსვეს მანქანაში და წამოგვიყვანეს. შიშისაგან ძალიან დავიბენით...“
ნაზი კაკაბაძე: „სხვების დაკავება უნდოდათ და ჩვენ ტყუილად დაგვესხენ იარაღებით. ჩვენ რას გვერჩოდნენ?!“
დაკავებული მოქალაქეებთან ერთად, აჭარის ფინანსური პოლიციის შენობის წინ, ის ადვოკატებიც იდგნენ, რომელთა დაცვის ქვეშ მყოფები შენობაში იკითხებოდნენ. თუმცა, ადვოკატები დაკითხვაზე არ შეუშვეს.
ერთ-ერთი მათგანი იყო იურისტი ნინო გაბაიძეც: „ჯერ არ შევსულვარ. მერე გამომძიებელი, ალბათ, მიმიღებს“.
დაკავებულთა ნაწილი საცხოვრებელ სახლებში თითქმის ერთდროულად, კვირას, ღამის 3-ის ნახევრიდან 3 საათამდე აიყვანეს. პოლიციამ, ძირითადად, ის ადამიანები დააკავა, რომლებსაც თურქეთში გასაყიდად სიგარეტი და საკვები პროდუქტები გადაჰქონდათ.
გავრცელებული ინფორმაციით, ასამდე მოქალაქის თითქმის ერთდროული დაკავების ოპერაცია ფინანსური პოლიციის თბილისის სამმართველოს თანამშრომლებმა განახორციელეს. მომხდართან დაკავშირებით უწყებაში კომენტარი არ გაკეთებულა.
აღსანიშნავია, რომ მოქალაქის „მოწმის სტატუსით“ მიყვანა პოლიციაში ექსპრეზიდენტ შევარდნაძის მმართველობის პერიოდში ყველაზე გავრცელებული პრაქტიკა იყო. რეალურად კი ეს იყო მოქალაქეები დაკავება კანონმდებლობით გათვალისწინებული პროცედურების გვერდის ავლით. როგორც ჩანს, სამართალდამცველი ორგანოები ახლაც ამ მეთოდებს მიმართავეენ, რაც ადამიანის უფლებების ერთ-ერთი ყველაზე უხეში დარღვევაა. თუკი დაკავების საფუძველი და ორდერი არ არსებობს, მოქალაქეთა სახლებში შუაღამისას იარაღის ძალით შევარდნა და მათი პოლიციაში წაყვანა მხოლოდ ფაშისტური „გესტაპოს“ ან ბოლშევიკური „კაგებეს“ მუშაობის მეთოდებს შეიძლება შევადაროთ.

Financial Police Works With the Methods of Gestapo – 100 Witnesses Brought By Force of Guns to Police
On October 24th, late at night, Georgian financial police detained 100 Adjara residents in their homes. These are the citizens who systematically crossed Sarpi customs service for last 4 months. Police was looking for the members of criminal group and their allies. Ultimately, on October 25th, out of 100 citizens 15 detainees were transferred to Tbilisi.
100 detained citizens were interrogated as witnesses. Their interrogation continued whole day long. They consider this fact to be a violation of their rights.
Bichiko Jijavadze: “They came in and asked who was Bichiko and if I go to Turkey. I said that I’ve been deported four years ago and never left for Turkey since then. All of my family members were detained. My daughter is a student. I asked them to let her go, but they didn’t.”
Zhuzhuna Mskhaladze: “I was at home when they came. They asked me if I have a Turkish passport and detained me.”
Inga Samsonia: “They were naming certain individuals and asking if I knew them. They had guns. We were put in the cars and brought here. We were very scared and confused…”
Nazi Kakabadze: “They wanted to arrest others and wrongly attacked us with guns. What did we do?!”
Along with the detained citizens, in front of Adjara finance police, there were lawyers whose clients were interrogated in the building. But the lawyers were not let inside.
Nino Gabriadze was a laywer of one of the detainees: ’’I have not been inside yet. Then, hopefully the investigator will receive me.”
Some of the detainees were detained almost simultaneously, on Sunday, between 2:30-3:00 a.m. Basically police arrested those people who transferred cigarette and food products to Turkey.
According to the spread information, the operation of arresting almost hundred citizens was conducted by the officials of Finance Police Tbilisi Department. The department does not comment on the issue.
It should be noted that bringing citizen to the police with “witness status” was widespread practice during ex-president Shevardnadze’s government. In reality, this was violation of procedures envisaged by the legislation. It seems like the law enforcement officials are using the same method here that is the biggest violation of human rights. If there is no basis or order of the arrest, raiding people’s homes at night by gun force and bringing them to police can be compared to the methods of fascist Gestapo or Bolshevik KGB.