უოლტერ რასელ მიდი: „საქართველოს მიერ ჩრდილოეთ კავკასიელთათვის უვიზო რეჟიმის შემოღებამ აშშ სერიოზულად შეაშფოთა“
აშშ-ის საგარეო პოლიტიკის ანალიტიკოსი, ექსპერტი უოლტერ რასელ მიდი საქართველოს ხელისუფლებას ჩრდილოეთ კავკასიელი მოქალაქეებისთვის უვიზო რეჟიმის შემოღების გამო მკაცრად აკრიტიკებს და ირწმუნება, რომ ამ ნაბიჯმა არა მარტო რუსეთი განარისხა, არამედ ამერიკის შეერთებული შტატებიც სერიოზულად შეაშფოთა.
„ამ ნაბიჯმა განარისხა რუსეთი და სერიოზულად შეაშფოთა შეერთებული შტატები, რომელსაც არ სურს, საქართველომ რუსი დათვი გააღიზიანოს. შეერთებული შტატები ამ იდეას დაჟინებით აპროტესტებს, რადგან ისლამისტი მებრძოლები თავისუფლად გადმოკვეთენ საქართველოს საზღვარს და იხეტიალებენ ქვეყანაში, რომელშიც მრავლად არიან აშშ-ის მშვიდობის კორპუსის მოხალისეები, დიპლომატები და სხვა პერსონალი“, - აცხადებს მიდი, რომლის პოზიცია American Interest-ზე გამოქვეყნდა.
ამასთან, ამერიკელი ანალიტიკოსის მონაცემებით, საქართველოს ხელისუფლების ამ ნაბიჯმა საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებსაც მიაყენა დარტყმა.
„საქართველო იმედოვნებს, რომ იმ ქართველებისთვის, რომლებიც ევროკავშირის ქვეყნებში მუშაობენ ან მოგზაურობენ, შეზღუდვებს გააიოლებს, მაგრამ საქმე წინ ვერ წავა, თუ ქვეყანა უსაფრთხოების ისეთი სერიოზული პრობლემისადმი, როგორიც საზღვრებია, ამგვარ უდარდელობას კვლავაც გამოიჩენს“, - წერს მიდი.
გარდა ამისა, მისივე აზრით, „ეს გადაწყვეტილება იმ უცხოელ ინვესტორებსაც შეაფერხებს, რომელთა შემოტყუება საქართველოს ასე ძალიან სურს“.
„როგორც დავადგინე, საქართველოს ამ ნაბიჯის გადადგმამდე კონსულტაციები არც ევროპელებთან, არც ამერიკელებთან და საერთოდ არავისთან გაუვლია, რამაც კიდევ ერთხელ განამტკიცა ის მოსაზრება, რომ საქართველოს ფიცხი ხელისუფლება არაპროგნოზირებადი და იმპულსურია. საქართველომ უნდა გააკეთოს ის მძიმე და სასტიკი დასკვნა, რომლის თანახმად, ნატო-ს ევროპელი წევრები წინდაუხედავ და თავნება საქართველოს ალიანსში არ მიიღებენ. არსებობს თითქმის ნულოვანი პერსპექტივა იმისა, რომ საქართველო უახლოეს მომავალში ნატო-ში გაწევრიანდება და კიდევ უფრო მცირე პერსპექტივა იმისა, რომ რუსეთის მიერ საქართველოს მიწის დიდი ნაწილის ოკუპაცია ახლო მომავალში დასრულდება. ამ ფაქტების გათვალისწინებით, ქართველების რისხვა და შიში ბუნებრივი და გასაგებია, მაგრამ იმპულსური ნაბიჯები საქართველოს ცუდ მდგომარეობას კიდევ უფრო დაამძიმებს, შესაძლოა, კატასტროფულადაც კი“, - აცხადებს ამერიკელი ექსპერტი და დასძენს, რომ „ქვეყნისთვის ამაზე დიდი ზიანის მიყენება საქართველოს ყველაზე საშინელ მტერსაც კი არ შეეძლო“.

Walter Russell Mead: “Georgia’s New Policy for Visa Free Travel for Residents of Northern Caucasus Seriously Annoyed USA.”
USA’s foreign policy analyst, expert Walter Russell Mead strictly criticizes Georgian government for adoption of new policy for visa free travel for residents of Northern Caucasus. He states that this move angered not only Russia but seriously annoyed USA as well.
“The move angered Russia and seriously annoyed the United States, which does not want Georgia poking at the Russian bear; the US also objects, strenuously, to the idea of Islamic militants crossing the Georgia border and then roaming freely around a country with many US Peace Corps volunteers, diplomats and other personnel,” – states Mead whose position was published on American Interest.
Besides, Mead states that this move of government also struck a blow at Georgia’s relations with EU.
“Georgia’s hopes for easing the restrictions on Georgians working in or traveling to the EU were not furthered by demonstrating a careless attitude toward a serious security issue on its frontiers,” – states Mead.
Besides, he thinks that “the foreign investors Georgia seeks desperately to lure will also be put off by this decision.”
“As far as I could determine, the Georgians did not consult with the Europeans, the Americans or anyone else before taking this step, reinforcing the belief that Georgia’s hotheaded leadership is unpredictable and impulsive. The hard and even brutal lesson that Georgia needs to learn is this: NATO’s European members will not accept a rash and headstrong Georgia into the alliance. The behavior of the Georgian president, rightly or wrongly perceived as reckless and rash by both Europeans and Americans, has so spooked the NATO alliance that Georgia will not be joining it anytime soon. There is approximately zero prospect that Georgia will join NATO anytime soon. There is even less chance that the Russian occupation of large chunks of Georgia will end in the near future. Georgian anger and fear given these facts is natural and understandable. But rash Georgian action will only make a bad situation worse — perhaps catastrophically worse, – states American expert and adds that “Georgia’s worst enemy could scarcely have harmed the country more.”