ეკომიგრანტები დახმარებას ითხოვენ
კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის ინფორმაცით, საქართველოში ეკომიგრანტების რაოდენობა 100-120 ათასის ფარგლებში მერყეობს. სტატისტიკური მონაცემებით, 2004 - 2010 წლებში სახელმწიფომ მხოლოდ 838 ოჯახის გასახლება უზრუნველყო. საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო პერიოდულად ავრცელებს ინფორმაციებს, რომლის მიხედვითაც, სტიქიით დაზარალებული რეგიონებიდან სხვა საცხოვრებელ ადგილზე გადასახლებული ეკომიგრანტები ნორმალურ პირობებში ცხოვრობენ. სინამდვილეში, მდგომარეობა რადიკალურად განსხვავებულია.
ივანაძეების 9 სულიანი ოჯახი, აჭარიდან, ახმეტის რაიონის სოფელ ქორეთში 6 წლის წინ ჩაასახლეს. სახლი, რომელშიც ივანაძეები ცხოვრობენ, ავარიულია. ერთ ოთახში იატაკი ჩანგრეულია, დანარჩენ ორ ოთახშიც დაზიანებული და რომ არ ჩაინგრეს, ფიცრებითა და მავთულებით არის დამაგრებული. წვიმის დროს ოთახებში წყალი ჩადის. ივანაძეებს საკმარისი საწოლებიც არ აქვთ, 4 საწოლში 9 ადამიანს სძინავს. ამასთან, ივანაძეების 9 სულიანი ოჯახი სოციალური დახმარების გარეშეა დარჩენილი. იამზე ივანაძის თქმით, ოჯახს დახმარება მეშვიდე ბავშვის დაბადების შემდეგ მოეხსნა.
„სამი თვეა სოციალური დახმარება აღარ გვეძლევა. მანამდე 200 ლარს ვიღებდით. თვეში 3 ტომარა მარტო ფქვილი გვჭირდება. ეხლა პურიც აღარ გვაქვს და გაუსაძლის პირობებში ვართ“, - ამბობს იამზე ივანაძე.
ივანაძეების ოჯახში 5 ბავშვი სასკოლო ასაკისაა, მაგრამ სკოლაში ვერ დადიან. იამზე ივანაძის თქმით, სკოლა მეზობელ სოფელშია, 5 კილომტრის მოშორებით და ბავშვებს სიარული უჭირთ.
„ერთი ავტობუსის დანიშვნას ვითხოვდით, რომ ბავშვები სკოლაში ეტარებინა, მაგრამ ისიც არ დანიშნეს. 5 კილომეტრს ბავშვი ფეხით რომ გაივლის, იმას სწავლის თავიღა ექნება? თან მეცხვარეები არიან გზაზე და იმხელა ძაღლები ჰყავთ, გვეშინია ბავშვების სკოლაში გაშვება. არც წიგნები აქვთ. წელს მივიყვანე ბავშვი პირველ კლასში და სახელმძღვანელოები არ მისცეს. დანარჩენ ბავშვებს კიდევ შეცდომით მისცეს წიგნები და უკან დავაბრუნე. არც კალმები და რვეულები აქვთ. წერა-კითხვა არ იციან ბავშვებმა,“ - აღნიშნა იამზე ივანაძემ.
იმ შემთხვევაში, თუ საცხოვრებელი პირობები არ გაუმჯობესდა, ეკომიგრანტების ოჯახი ისევ აჭარაში დაბრუნებას გეგმავს.
ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ივანაძეების ბინას სიცოცხლისათვის საშიშად არ მიიჩნევს. კობა მაისურაძის თქმით, არც ივანაძეები და არც ეკომიგრანტების რომელიმე სხვა ოჯახი ისეთ სახლში არ ცხოვრობს, რომელიც სიცოცხლისთვის საშიშია.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს ახმეტის განყოფილებაში ივანაძეების ოჯახთან დაკავშირებით კომენტარი არ გააკეთეს.
ეკომიგრანტების რამდენიმე ოჯახი მძიმე პირობებში ცხოვრობს საგარეჯოს რაიონის სოფელ უდაბნოშიც. „აქ ძლიერი ქარი იცის. ჩვენი სახლიც ქარმა დააზიანა. სახურავი მოხადა და ოთახებში წყალი ჩამოდის. მხოლოდ ერთ ოთახში არ ჩამოდის წყალი და ყველა იმ ოთახში ვართ. როცა წვიმს, გვეშინია, რომ სახლი არ დაინგრეს და შიგ არ მოვყვეთ. მე ამ სახურავს ვერ შევაკეთებ. საშუალება არ მაქვს. გამგეობას დახმარებისთვის ბევრჯერ მივმართე, მაგრამ გამგებელმა მითხრა, ფული არ გვაქვს და ვერ დაგეხმარებითო. მოხუც დედასთან და ავადმყოფ შვილთან ერთად ვცხოვრობ. ჩვენი შემოსავალი დედაჩემის პენსიაა. სოციალურ დახმარებასაც არ გვაძლევენ,“ - გვითხრა რიტა გოგნიაშვილმა.
ხელისუფლებას უყურადღებობაში ადანაშაულებენ ლაგოდეხის რაიონის სოფელ არეშფერანსა და ფონაში მცხოვრები ეკომიგრანტებიც. ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს მიერ, მათთვის საცხოვრებლად გადაცემული სახლები დაზიანებულია.
მანანა კალაძე, ეკომიგრანტი: „სახურავი ჩამტვრეულია, წვიმის დროს სახლში წყალი ჩამოდის. კედლები დაბზარულია და ინგრევა. ქარის დროს ღამეს მეზობელთან ვათევთ, რომ აქ ნანგრევებში არ მოვყვეთ. არანაირი საშუალება არ მაქვს, რომ სახლი გავამაგრო. ისე გვიჭირს, თავს ძლივს ვირჩენთ“.
ეთერ სურმანიძე, ეკომიგრანტი: „როცა წვიმს, სახლში ქოლგებით ვზივართ. წვიმს თუ არ წვიმს, პირველ სართულზე მაინც წყალი დგას. ბინა ძალიან ნესტიანია და ამოშრობას ვერ ვახერხებთ. სინესტისგან სახლის კედლები ინგრევა. დახმარებისათვის ლაგოდეხის რაიონის გამგეობას არაერთხელ მივაკითხე, განცხადებაც დავწერე, მაგრამ ყურადღება არავინ მომაქცია. გამგეობაში სხვებიც იყვნენ, მაგრამ პასუხი არც მათ აღირსეს“.
დიმიტრი ლოლაძე, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგებელი: „ეგ სახლები ჩვენ არ მიგვიცია და ვინც მისცა, პასუხიც იმ უწყებას მოსთხოვონ“.
ცოტა ხნის წინ, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრი კობა სუბელიანი ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ფონაში იმყოფებოდა. ფონაში მინისტრის ჩასვლის შესახებ ეკომიგრანტები, ბერიძეების ოჯახის წევრების გარდა, რომლებმაც მინისტრს უმასპინძლეს, ინფორმირებულები არ იყვნენ. სანამ მინისტრი სოფელს დატოვებდა, ეკომიგრანტებმა მასთან შეხვედრა სცადეს, თუმცა სოფლის რწმუნებულის წარმომადგენლებმა და ადგილობრივმა ჩინოვნიკებმა, ისინი მინისტრთან არ მიუშვეს.

Eco-Migrants Urge for Help
According to the Caucasian Environmental NGO Network, the number of eco-migrants in Georgia is between 100 thousand and 120 thousand people. According to the official statistics, in 2004-2010 the state resettled only 838 families. The ministry of IDPs from the occupied territories, accommodation and refugees of Georgia periodically reports that the eco-migrants, resettled in various regions of Georgia, live in normal conditions. In fact, the situation is radically different.
The nine-member family of Ivanadzes was resettled in the village of Koreti in Akhmeta district from Adjara six years ago. The house, where the Ivanadzes live now, is damaged. The floor is downfallen in one room; the floor is damaged in other two rooms too and in order to protect it from down-falling the floor is fixed by wires. During the rain, the water is leaking into the rooms. The Ivanadzes do not have enough beds – nine people sleep in four beds. Besides that, the nine-member family is left without social allowance. Iamze Ivanadze said the allowance was stopped after their seventh child was born.
“We have not received the allowance for three months already. Before that, we used to get 200 GEL. We need three sacks of bread wheat per month. Now we do not have bread and live in unbearable conditions,” said Iamze Ivanadze.
Five children from the Ivanadzes should go to school but they cannot. Iamze Ivanadze said the school is in the next village five kilometers away and children cannot go there.
“We requested to appoint one bus in the village to send our children to school but they did not. If a child walks 5 kilometers every day, how s/he will be able to learn properly. Besides that, sheep-breeders have their sheep on the road who have huge dogs to look after the sheep and we are afraid to send our children on that road. We do not have books either. My child went to the first class this year but nobody gave him books. The other children were given wrong books and I gave them back. They have neither pens nor notebooks. My children are illiterate,” said Iamze Ivanadze.
Unless their living conditions improve, the Ivanadzes are going to return to Adjara.
Akhmeta district governor does not think it is dangerous to live in the house of the Ivanadzes. Koba Maisuradze said neither Ivanadzes nor other eco-migrant families live in dangerous conditions.
The representatives of the Akhmeta district office of the social agency do not comment regarding the Ivanadzes’ family.
Several eco-migrant families live in hard conditions in the village of Udabno in Sagarejo district too. “Strong wind often blows here. The wind damaged our house. It removed the roof and water is leaking in the rooms now. Only one room is safe and we all live in that room. When it is raining, we are afraid the house might pull down and we will be caught in it. I cannot afford repair of the roof. I appealed to the district administration several times but the governor told me they cannot assist me since they do not have funds. I live with my old mother and sick child. Our only income is my mother’s pension. We do not receive even social allowance,” said Rita Gogniashvili.
The eco-migrants living in the villages of Areshperani and Pona in Lagodekhi district blame the local authority in negligence. The houses, which the ministry gave to them, are damaged.
Manana Kaladze, eco-migrant: “The roof has fallen down. During the rain, the water is leaking into the house. The walls are cracked and are pulling down. During the wind, we shelter our neighbor; we are afraid of being caught in the ruins. We cannot build up the house; we are so poor that we hardly earn our living.”
Eter Surmanidze, eco-migrant: When it is raining, we are sitting with umbrellas in the house. The ground floor is flooded both in rainy and sunny weather. The house is very damp and we cannot dry it. The walls are pulling down because of damp. I applied to the Lagodekhi district governor several times; I even wrote letter to him but he did not pay attention to me. Other people also work at the district administration but nobody replied to my letter.”
Dimitri Loladze, Lagodekhi district governor: “We have not given them those houses and they should apply to the institution which gave them the houses.”
Short time ago, the minister of the IDPs from the occupied territories, accommodation and refugees Koba Subeliani visited Pona village in Lagodekhi district. The eco-migrants, besides the Beridzes – who hosted the minister in the village, did not have information about his visit. Before the minister left the village, the eco-migrants tried to meet him but the representative of the village governor and local officials did not allow them to meet the minister.