10 წელი და 8 თვე - სიგარეტის, არყისა და ლუდის ქურდობისთვის
თელავის რაიონული სასამართლოს თავმჯდომარე მამუკა წიკლაურმა 16 წლის მალხაზ მზექალიშვილს მაღაზიიდან სიგარეტის, ლუდისა და არყის ქურდობისთვის 10 წლითა 8 თვით თავისუფლების აღკვეთა შეუფარდა. მიუხედავად იმისა, რომ სპეციალისტების განმარტებით, მალხაზ მზექალიშვილის ფიზიკური და გონებრივი განვითარება 11 წლის ასაკშია შეწყვეტილი, მოსამართლემ განსასჯელისთვის სახელმწიფო ექსპერტიზის ჩატარების თაობაზე ადვოკატის არცერთი შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
მოსამართლე არ დაინტერესდა წინასწარი გამოძიებისას პოლიციის თანამშრომლების მიერ, დანაშაულის აღიარების მოთხოვნით, არასრულწლოვანის ცემისა და წამების ფაქტით.
მალხაზ მზექალიშვილი სასამართლომ პირველად 2009 წლის 27 იანვარს გაასამართლა. მაშინ არასრულწლოვანს ბრალი ქურდობასა და ცივი იარაღის ტარებაში დადეს და 4 წლით და 8 თვით პირობითი სასჯელი შეუფარდეს. 2010 წლის 6 აპრილს სამართალდამცავებმა მალხაზ მზექალიშვილი მაღაზიის გაქურდვის ბრალდებით ისევ დააკავეს. მას შემდეგ მზექალიშვილი წინასწარ პატიმრობას თბილისის ქალთა და არასრულწლოვანთა კოლონიაში იხდიდა. მზექალიშვილმა მაღაზიის გაქურდვის ფაქტი არც აღიარა და არც უარყო. მისი თქმით, დანაშაულის მოხდენიდან დიდი დროა გასული, მას კი ფაქტები ადვილად ავიწყდება.
მალხაზ მზექალიშვილს 11 წლის ასაკში ელექტროშოკი აქვს მიღებული. მას შემდეგ, ექიმების განმარტებით, როგორც ფიზიკური, ასევე გონებრივი ზრდა შეწყვეტილი აქვს. მზექალიშვილი 16 წლისაა, მაგრამ ვიზუალურად 11 წლის ბავშვის ჰგავს. ის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონეა და პენსიას იღებს.
ქურდობაში მალხაზ მზექალიშვილის მონაწილეობა აღიარეს დანაშაულის თანამონაწილეებმა. ლაშა და თორნიკე ყ - შვილებმა სასამართლო პროცესზე განაცხადეს, რომ მაღაზიის სარკმელში, რომელიც ძალიან პატარა იყო, მალხაზის გარდა ვერავინ შეეტეოდა, მალხაზი გადავიდა და მეგობრებს რამდენიმე კოლოფი სიგარეტი, ლუდი და არაყი გადმოაწოდა. მზექალიშვილის გარდა, დანაშაულის ყველა სხვა თანამონაწილეს პროკურატურამ საპროცესო შეთანხმება გაუფორმა.
სასამართლო პროცესზე მალხაზ მზექალიშვილმა განაცხადა, რომ დაკავების შემდეგ ადვოკატის გარეშე დაკითხეს, შემდეგ კი თელავის პოლიციაში, დანაშაულის აღიარების მოთხოვნით, ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
„როდესაც დამკითხეს, ოთახში მხოლოდ გამომძიებელი და ჩემი მასწავლებელი იყვნენ. სანამ მასწავლებელი მოვიდოდა, გამომძიებელმა სახეში გამარტყა და მომთხოვა, დანაშაული მეღიარებინა. შემდეგ პოლიციის განყოფილებაში რამდენიმე პოლიციელმა მცემა. რაოდენობა არ მახსოვს. თავში, ფეხებში და მთელ სხეულზე მირტყამდნენ და მეუბნებოდნენ - დანაშაული აღიარე, თორემ მოგკლავთო და არსად არაფერი წამოგცდეს ცემის ფაქტზე, თორემ უარესი მოგივაო. ამიტომ ცემის შესახებ თავიდან ვერაფერს ვამბობდი, ციხეში მიყვანის შემდეგ კი გავბედე და ვთქვი, რომ მცემეს“, - აღნიშნა მზექალიშვილმა.
ბრალდებულის დედის, მანანა ღვინიაშვილის თქმით, მან დაზუსტებით იცის იმ პოლიციელის ვინაობა, ვინც მის შვილს ფიზიკურად გაუსწორდა.
„ჩემი შვილი ნიკოლოზ ჯავახიშვილმა სცემა. მალხაზმა ის თვითონ ამოიცნო. გამოძიება კი დაიწყო, მაგრამ არავითარი რეაგირება არ არის. 2010 წლის მაისში პროკურატურაშიც შევიტანე განცხადება, მაგრამ არანაირი რეაგირება“, - ამბობს მანანა ღვინიაშვილი.
ბრალდებულის ადვოკატის იოსებ ხატიაშვილის თქმით, მალხაზ მზექალიშვილის ცემის საქმეში სახალხო დამცველის აპარატის და არასამთავრობო ორგანიზაცია „წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის ცენტრის“ წარმომადგენლებიც არიან ჩართულნი.
„სახალხო დამცველის წარმომადგენლების მეშვეობით, ჩვენ მალხაზის ცემის და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტზე გამოძიების დაწყება მოვითხოვეთ. მალხაზი ცემეს დაშინებისა და დანაშაულების აღიარების მიზნით. შსს-ს თელავის რაიონულ განყოფილებაში კიდევ ორი დანაშაულის აღიარებას სთხოვდნენ, რომლებიც მას არ ჩაუდენია. კოლონიაში მიყვანის შემდეგ მან განაცხადა, რომ პოლიციელების მიერ ნაცემი იყო. ექიმებმა დაათვალიერეს და აღმოაჩნდა სხეულის დაზიანებები. პროკურატურამ დაიწყო გამოძიება, მაგრამ ფორმალურად. არავითარი ქმედითი ღონისძიება არ გაუტარებიათ. ამიტომ საჩივარი მთავარ პროკურატურაში შევიტანე. გამოძიება მიმდინარეობს, მაგრამ სამწუხაროდ, არავინ არ არის პასუხისგებაში მიცემული და არანაირი სისხლის სამართლებრივი დევნა არ არის დაწყებული, რაც იმას ნიშნავს, რომ სახელმწიფო მოძალადე პოლიციელების დასჯას არ აპირებს“ , - აცხადებს იოსებ ხატიაშვილი.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ საქმის გამომძიებლებმა, მალხაზ მზექალიშვილს, მისივე თქმით, ჩვენებაზე ხელი ადვოკატის გარეშე, ჩვენების წაუკითხავად მოაწერინეს.
მალხაზ მზექალიშვილის ამჟამინდელი ადვოკატი იოსებ ხატიაშვილი სასამართლო პროცესზე მისი დაცვის ქვეშ მყოფის ჯანმრთელობის და გონებრივი განვითარების მდგომარეობის გათვალისწინებასაც ითხოვდა, რაც სასამართლომ არ გაითვალისწინა. მოსამართლემ ასევე არ დააკმაყოფილა ადვოკატის შუამდგომლობა, განსასჯელისთვის ფსიქოლოგიურ-ფსიქიატრიული ტესტის ჩატარების თაობაზე, რაც ადვოკატის განცხადებით, ნათელს გახდიდა მზექალიშვილის გონებრივ შესაძლებლობებს.
„სტამბოლის პროტოკოლის მიხედვით, აუცილებელია წამების შემთხვევის დოკუმენტირება. მალხაზი გამოიკვლიეს სპეციალისტებმა და დაადგინეს, რომ კალენდარულად 16 წლისაა, მაგრამ ფიზიკური და გონებრივი განვითარებით 11-დან 12 წლამდე ასაკის არის. ეს დადგენილია ძალიან ბევრი ფსიქოლოგიური ტესტით. სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემა და დანაშულისთვის ადამიანის დასჯა შეიძლება მხოლოდ 14 წლის ასაკიდან. ვინაიდან მისი გონებრივი განვითარება შეესაბამება 11-12 წლის ადამიანის გონებრივ განვითარებას, ჩვენ დავაყენეთ შუამდგომლობა,  მზექალიშვილისთვის ფსიქოლოგიურ-ფსიქიატრიული სახელმწიფო ექსპერტიზის ჩატარების თაობაზე, წარმოვადგინეთ შუალედური დასკვნა, ფსიქოლოგიური ტესტი, გამოკვლევები, მისი საპენსიო საქმე, სადაც მითითებულია, რომ მისი დიაგნოზია გონებრივი განვითარების შეზღუდვა. სასამართლომ არცერთი დოკუმენტი არ გაითვალისწინა და შუამდგომლობები არ დააკმაყოფილა“, - აღნიშნავს ადვოკატი იოსებ ხატიაშვილი.
მისივე თქმით, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 641-ე მუხლის მიხედვით, არასრულწლოვანის საქმის წინასწარი გამოძიებისას აუცილებელია მისი ფიზიკური და გონებრივი განვითარების და ოჯახში აღზრდის პირობების შესწავლა, რაც სასამართლომ ასევე არ გაითვალისწინა. „642-ე  მუხლში კი მითითებულია, რომ თუ წარმოიშვა არასრულწლოვნის ფიზიკური ან გონებრივი ანომალია, აუცილებელია ფსიქოლოგიურ-ფსიქიატრიული ექსპერტიზის ჩატარება. სასამართლო ვალდებული იყო ჩვენი შუამდგომლობა დაეკმაყოფილებინა, მაგრამ ეს არ გააკეთა, რაც კანონის აშკარა დარღვევაა და ამას აუცილებლად გავასაჩივრებ“, - განაცხადა იოსებ ხატიაშვილმა.
ლია ხუროშვილი, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი: „მოსამართლეს რომ დაეკმაყოფილებინა ადვოკატის შუამდგომლობა, მზექალიშვილის ფიზიკური და გონებრივი შესაძლებლობების შეზღუდულობის ფაქტი სახელმწიფო ექსპერტიზის დონეზეც დადასტურდებოდა. ამ შემთხვევაში ეჭვს ქვეშ დადგებოდა მის მიმართ გამოტანილი წინა განაჩენიც, რომელიც ასევე თელავის სასამართლოს ეკუთვნის. ახლად აღმოჩენილი გარემოება გახდებოდა წინა განაჩენის გადასინჯვის საფუძველი, რაც არ აწყობდა არც ბრალდების მხარეს და არც სასამართლოს. ეს ფაქტი მათ ძალიან ბევრ უხერხულობას შეუქმნიდა“.
მოსამართლე მამუკა წიკლაურმა არასრულწლოვან მზექალიშვილს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე მუხლის გამოყენებით 6 წლის ვადით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა, რასაც მის მიერ, 2009 წელს ჩადენილი დანაშაულის გამო საპროცესო გარიგების სახით მისჯილი 4 წელი და 8 თვეც დაემატა და საბოლოოდ 10 წელი და 8 თვე მიესაჯა.
თელავის რაიონულ სასამართლოში მზექალიშვილის საქმესთან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებენ. უნდა აღინიშნოს, რომ მამუკა წიკლაური თელავის რაიონულ სასამართლოში მოსამართლედ 2009 წლიდან მუშაობს. მანამდე ის შსს და პროკურატურის ორგანოებში მუშაობდა.
თელავის რაიონული პროკურატურის პროკურორის, ელენე ტურაშვილის განმარტებით, მან მზექალიშვილის მიმართ სასჯელის მინიმალური ზომა გამოიყენა.
„მიუხედავად იმისა, რომ მზექალიშვილს პირობითი სასჯელი ჰქონდა მისჯილი,  პროკურატურამ მას მაინც შესთავაზა საპროცესო გარიგება. იმ წინა განაჩენს ვერ შევცვლიდით, მაგრამ სამ ეპიზოდზე ისეთ სასჯელებს ვთავაზობდით, თითო ბრალდებაზე თითო წელიც არ გამოსდიოდა და სულ 7 წელი ექნებოდა მოსახდელი, მაგრამ ამაზე თვითონ დაცვის მხარემ თქვა უარი. მე ყველა მინიმალური სასჯელი გამოვიყენე, მაგრამ წინა განაჩენიც რომ დაემატა, 10 წელი და 8 თვე გამოვიდა“-განაცხადა ელისო ტურაშვილმა.
ადვოკატ იოსებ ხატიაშვილის თქმით, საპროცესო გარიგებაზე დათანხმების შემთხვევაში, განაჩენის გასაჩივრების უფლება აღარ ექნებოდათ. მზექალიშვილის მშობლები და ადვოკატი თელავის რაიონული სასამართლოს განაჩენის გასაჩივრებას აპირებენ.

10 Years and 8 Months – for Stealing Cigarette, Vodka and Beer
Chairman of the Telavi district court Mamuka Tsiklauri imposed imprisonment of 10 years and 8 months on 16-year-old Malkhaz Mzekalishvili for stealing cigarette, beer and vodka from the shop. Although specialist state that Malkhaz Mzekalishvili’s mental and physical development stopped at the age of 11, the judge did not satisfy any motion of the attorney on medical expertise of the convicted.
The judge did not get interested in the physical assault and torture of the juvenile accused which the police officers committed against him during the preliminary investigation in order to get his confession.
Malkhaz Mzekalishvili was initially judged on January 27, 2009. He was accused in thievery and possession of side-arms; suspended sentence for 4 years and 8 months was imposed on him. On April 6, 2010 the law enforcement officers detained Mzekalishvili for the robbery in the shop. Since then, Mzekalishvili served his term in Tbilisi prison for female and juvenile prisoners. Mzekalishvili neither admitted nor denied the crime. He said much time has passed since the incident and forgot everything as usually happens with him.
Malkhaz Mzekalishvili received an electro-shock at the age of 11. The doctors say his physical and mental development stopped then. Mzekalishvili is 16 years old now but he looks like an 11-year-old boy. He is a disabled person and receives pension.
Other accomplices in crime said Malkhaz Zekalishvili also participated in the crime. Lasha and Tornike K. stated at the trial that nobody could get through the small window of the shop except Malkhaz; so, he got into the shop and passed several boxes of cigarettes, beer and vodka to his friends. Except Mzekalashvili, every accomplice pleaded guilty and signed plea agreement with the prosecutor’s office.
At the trial Malkhaz Mzekalishvili stated that after detention he was interrogated without attorney; then he was beaten in Telavi police station where the police officers demanded him to plead guilty.
“During interrogation there was only investigator and my teacher in the room. Before my teacher arrived there, the investigator slapped me in the face and demanded to plead guilty. Then several police officers beat me in the police station. I do not remember how many police officers beat me. They were beating me in the head, legs and everywhere. They threatened me with death unless I pleaded guilty and warned me against telling anybody about physical assault. So, initially I was afraid to say something; I dared to speak up only after I was put in prison,” said Mzekalishvili.
The mother of the convicted Manana Ghviniashvili said she knows the police officer who beat her son.
“Nikoloz Javakhishvili beat my son. Malkhaz recognized him. The investigation started but without any results. In May of 2010, I appealed to the prosecutor’s office too but there was no response,” said Manana Ghviniashvili.
The attorney of the accused Ioseb Khatiashvili said that representatives of the Public Defender’s Office and non-governmental organization “The Georgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims” took up this case.
“With the support of the representatives of the Public Defender we requested investigation on the physical assault and inhuman treatment of Malkhaz Mzekalishvili. He was beaten in order to get his confession. Telavi district office of the MIA demanded him to plead one more crime which he had not committed at all. After the convicted was delivered to the prison, he said he was beaten by police officers. The doctors examined him and found injuries on the body. The prosecutor’s office started investigation but it were formal procedures only. No actual measures were taken. So, I appealed to the chief prosecutor’s office. The investigation is underway now though nobody has been punished yet and no criminal prosecution was launched against anybody. That means, the state does not punish oppressor police officers,” said Ioseb Khatiashvili.
It is noteworthy that investigators compelled Malkhaz Mzekalishvili to sign the testimony without reading; the attorney did not attend the interrogation either.
Current attorney of Malkhaz Mzekalishvili requested the judge to consider health and mental conditions of his client when passing verdict on him but the court did not pay attention to his request. The judge did not satisfy the solicitation of the attorney on psychological-psychic test of the accused; the attorney claimed that it could demonstrate the mental abilities of Mzekalashvili.
“According to the Istanbul Protocol, the fact of torture shall be documented. Specialists examined Malkhazi and concluded that although he is 16 years old, his physical and mental development is equal to 11-12-year-old child. This fact was concluded by many psychological tests. A person can be punished and convicted for a crime only over the age of 14. Since mental development of Malkhaz Mzekalishvili is equal to 11-12-year-old child, we petitioned to carry out his psychological-psychic expertise; we provided interim conclusion, psychological test, researches, his pension record which indicated that his diagnose was restricted mental development. The court did not consider any documents and did not satisfy our solicitations,” said attorney Ioseb Khatiashvili.
The attorney added that in accordance to the Article 641 of the Criminal Procedural Code of Georgia, during preliminary investigation of juvenile crime, the physical and mental development of the accused as well as domestic conditions shall be studied though the court did not pay attention to it. “Article 642 indicates that if a juvenile has any physical or mental anomaly, psychological-psychic expertise shall be carried out on him/her. The court was entitled to satisfy our motion but did not; that was blatant violation of the law and I will definitely appeal against it,” said Ioseb Khatiashvili.
Lia Khuroshvili, lawyer of the Human Rights Center: “If the judge had satisfied the solicitation of the attorney, the state expertise bureau could also have confirmed restricted physical and mental development of Malkhaz Mzekalishvili. In this case, the verdict imposed on him by Telavi district court would have become doubtful. The new circumstance could become a basis to reconsider the previous verdict which was not acceptable for the prosecutor and the court. This fact could have created many awkward situations.”
Judge Mamuka Tsiklauri sentenced juvenile Mzekalishvili to 6-year-imprisonment under Article 177 of the Criminal Code of Georgia; imprisonment for 4 years and 8 months imposed on Mzekalishvili for the crime committed in 2008 was added to this term and finally it amounted to 10 years and 8 months.
Representatives of the Telavi district court do not comment on Mzekalishvili’s case. It is noteworthy that Mamuka Tsiklauri has been judge at Telavi district court since 2009; before that he worked at the MA and prosecutor’s office.
Prosecutor at the Telavi district prosecutor’s office Elene Turashvili clarified that she used minimal measures of punishment against Mzekalishvili.
“Although suspended sentence was imposed on Mzekalishvili, prosecutor’s office offered him plea-agreement. We could not change previous verdict but we offered him such punishments for three crimes that he would have had to serve only 7 years in total. But the defense side declined our offer. I used all minimal measures of punishment against him but when the previous sentence was added to the current one, it figured out 10 years and 8 months in total,” said Eliso Turashvili.
Attorney Ioseb Khatiashvili said if they had agreed plea-agreement they would not have right to appeal against the verdict. The parents and attorney of Mzekalishvili intend to appeal the verdict of the Telavi district court.