გუშინ, ღამით, თელავის დამოუკიდებელი ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ დირექტორი ენრი კობახიძე დაჭრეს. კობახიძეს წელზე დაზიანება აქვს მიღებული. ინციდენტი თელავის რაიონის სოფელ ფშაველში მოხდა, სადაც ის ნათესავის ქორწილში იმყოფებოდა. ენრი კობახიძის გადმოცემით, მას თავს სპეციალური დანიშნულების რაზმის ოფიცერი გელა ჭვრიტიძე დაესხა. კობახიძე მომხდარს სამსახურებრივ საქმიანობას უკავშირებს. მისი თქმით, ინციდენტამდე რამდენიმე დღით ადრე ჭვრიტიძემ მას ტელევიზიის ერთობლივი მართვა შესთავაზა, რაზედაც უარი მიიღო.
ენრი კობახიძე: „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის მხარდაჭერით სოფლის დახმარების პროგრამის შესახებ ჟურნალისტურ გამოძიებებს ვამზადებთ. მას შემდეგ, რაც ტელევიზიამ ჟურნალისტური გამოძიებების ეთერში გაშვება დაიწყო, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადგილობრივი თანამშრომლების მხრიდან ზეწოლის მცდელობის ფაქტები გახშირდა. ცოტა ხნის წინ, გელა ჭვრიტიძე შემხვდა, რომელიც შს სამინისტროს თანამშრომლად გამეცნო. შემომთავაზა, რომ ტელევიზია ერთად გვემართა, რაზედაც უარი ვუთხარი. ამის შემდეგ ის სხვადასხვა გზით ზეწოლის მოხდენას ცდილობდა. იყო დაშინების მცდელობაც. რამდენჯერმე ამიშარდა და ჩემს გამოწვევას ცდილობდა, მაგრამ პროვოკაციას თავს ვარიდებდი. გუშინ, დაახლოებით 21:00 საათზე კი როცა მეუღლის ნათესავის ქორწილში ვიმყოფებოდი, თავს დამესხა და წელზე დანა დამისვა, რის შედეგადაც სხეულის დაზიანება მივიღე“.
მისივე თქმით, ინციდენტის დროს ქორწილში მყოფი კიდევ ერთი პირი დაიჭრა, თუმცა მისი ვინაობა კობახიძისთვის უცნობია.
თელავის ტელევიზიის დირექტორის დაჭრის შესახებ ინფორმაცია დღეს, დილით კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა. შს თელავის რაიონულ სამმართველოში სისხლის სამართლის საქმე სწორედ მედიით გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე აღიძრა.
როგორც თელავის პოლიციის ერთ-ერთმა მაღალჩინოსანმა გვითხრა, პოლიცია თვითდაზიანებების მიყენების ვერსიას ამუშავებს. ამასთან დაკავშირებით, შს კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოში კომენტარს არ აკეთებენ. სატელეფონო ზარებს არც კახეთის საოლქო პროკურორი თამაზ ცაბუტაშვილი პასუხობს.
კახეთის გუბერნატორის გიორგი ღვინიაშვილის თქმით, კობახიძეს პოლიციისთვის არ მიუმართავს და არც ჩვენება მიუცია. „ძალიან ცუდია, თუ ასეთი ფაქტი მოხდა“, - განაცხადა ღვინიაშვილმა.
თელავის დამოუკიდებელი ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ საინფორმაციო სამსახურის ყოფილი უფროსი ნატო მეგუთნიშვილი ადასტურებს, რომ თავდასხმამდე ენრი კობახიძეზე სხვადასხვა პირების მხრიდან ზეწოლა ხორციელდებოდა.
„2006 წელს, როცა თელავის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე გოჩა მამაცაშვილი იყო, ადგილი უკვე ჰქონდა კაბახიძის დაკავების მცდელობას. დიდი უსამართლობა იქნება, თუ იგივე განმეორდება, ან უარესი მოხდება. ენრი კობახიძე არ არის ის ადამიანი, რომ საკუთარი თავისთვის დაზიანებები მიეყენებინა, როგორც ამას პოლიციის ზოგიერთი თანამშრომელი ამბობს. როცა ერთად ვმუშაობდით, ჩემთანაც არაერთხელ ჰქონდა საუბარი მასზე და მის სხვა კერძო ბიზნესზე განხორციელებული ზეწოლისა და ძალადობის ფაქტების შესახებ“, - აცხადებს ნატო მეგუთნიშვილი.
ენრი კობახიძემ დახმარებისათვის საქართველოს სახალხო დამცველს გიორგი ტუღუშს მიმართა და ომბუდსმენის წარმომადგენლებს ახსნა - განმარტება მისცა.
თელავის ტელევიზიის დირექტორზე თავდასხმის ფაქტზე სპეციალური განცხადება გაავრცელა საქართველოს რეგიონული მაუწყებლების ასოციაციამ. ასოციაცია მიმართავს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურას, სასწრაფოდ და ობიექტურად იქნას გამოძიებული აღნიშნული ფაქტი. ამასთან, ასოციაცია სთხოვს პარტნიორ მედია და არასამთავრობო ორგანიზაციებს, სახალხო დამცველს, საერთაშორისო, ადგილობრივ ფონდებსა და დიპლომატიურ კორპუსს ჩაერთონ აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებული პროცესების მონიტორინგში.
აღსანიშნავია, რომ თელავის ტელეკომპანია „თანამგზავრი“ ერთადერთი ადგილობრივი ტელევიზიაა კახეთში, რომელიც ბიუჯეტიდან არ ფინანსდება. „თანამგზავრის“ ეთერში ხშირად გადის ისეთი სიუჟეტები, სადაც ხელისუფლების საქმიანობა მწვავედ არის გაკრიტიკებული.

Telavi TV Director Was Attacked and Wounded
Last night, the director of the TV-Company “Tanamgzavri” Enry Kobakhidze was wounded. The incident occurred in the village of Pshaveli in Telavi district where he was at his relative’s wedding. Enry Kobakhidze reported that officer of the Special Unit Gela Chvritidze attacked him. Kobakhidze connects the incident with his professional activities. Several days before, Chvritidze requested joint management of the TV-Company but Kobakhidze refused.
Enry Kobakhidze: “We are working on journalistic investigation on the state program of rural development which is implemented with the support of the Eurasian Partnership Foundation. After the TV-Company started to release the journalistic investigations, the local officials of the MIA started to oppress us. Short time ago, Gela Chvritidze met me and introduced himself as an officer of the MIA. He offered me to run the TV-Company together but I declined his offer. Afterwards, he tried to oppress me with various methods. He even tried to threaten me. Several times he provoked me and but I ignored him. Yesterday, at about 9:00 pm, when I was in the wedding of my relative, he attacked me and wounded by knife.”
He said one more person was wounded among the guests of the wedding party but Kobakhidze does not know his name.
The Kakheti News Center reported about wounding of the director of the Telavi TV-Company this morning. The Telavi district police department launched the criminal prosecution based on the information spread by the media sources.
A high-ranking official of the Telavi police station told us the police work on the version of self-injury. The Kakheti regional department of the MIA does not comment on the fact. Kakheti regional prosecutor Tamaz Tsabutashvili does not reply to phone calls either.
Kakheti Regional Governor Giorgi Ghviniashvili said Kobakhidze has not appealed to the police and has not made any testimony yet. “It is very bad that similar incident occurred,” said Ghviniashvili.
The former head of the news room of the independent TV-Company “Tanamgzavri” Nato Megutnishvili confirmed that Enry Kobakhidze was oppressed by various people before the incident.
“In 2006, when Gocha Mamatsashvili occupied the position of the chairman of Telavi municipal board, the law enforcement bodies tried to arrest Kobakhidze several times. It will be very unfair if the situation continues like that. Enry Kobakhidze is not the person who could injure himself as several police officers allege. When we worked together we often spoke about the oppression on him and his business,” said Nato Megutnishvili.
Enry Kobakhidze petitioned to the public defender of Georgia Giorgi Tughushi for help and explained the situation to the ombudsman’s representatives.
The Association of Regional Broadcasting Companies of Georgia spread special appeal regarding the attack on the director of the Telavi TV-Company. The association appeals to the MIA and the Prosecutor’s Office to immediately and impartially investigate the incident. Besides that, the Association requests partner media and non-governmental organizations, Georgian public defender, international and local foundations and diplomatic corps to monitor the ongoing investigation process.
It is noteworthy, that the Telavi TV-Company “Tanamgzavri” is the only local TV-station in Kakheti region which is not funded by the state budget. The company often releases the telecasts where the activities of the government are criticized.