„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ საქართველოს მთავარ პროკურორს რეაგირებისაკენ მოუწოდებს
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ შეშფოთებას გამოთქვამს თელავის დამოუკიდებელი ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ დირექტორზე განხორციელებული თავდასხმის ფაქტზე.
როგორც ცნობილია, 14 ნოემბერს, დაახლოებით 21:00 საათზე, თელავის რაიონის სოფელ ფშაველში, ნათესავის ქორწილში მყოფ თელავის ტელევიზიის დირექტორს ენრი კობახიძეს თავს სპეციალური დანიშნულების რაზმის ოფიცერი გელა ჭვრიტიძე დაესხა და სხეულის დაზიანებები მიაყენა. ენრი კობახიძემ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენლებთან საუბარში დაადასტურა, რომ თავდასხმამდე ჭვრიტიძე მასზე ზეწოლის მოხდენას და ტელეკომპანიის სარედაქციო საქმიანობაში ჩარევას სხვადასხვა ფორმით ცდილობდა.
მიუხედავად იმისა, რომ ტელევიზიის დირექტორზე თავდასხმის შესახებ ინფორმაცია არაერთი საინფორმაციო საშუალებით გავრცელდა, შს თელავის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებს ამ დრომდე არ დაუკითხავთ თავდასხმის ფაქტის თვითმხილველები.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მოუწოდებს საქართველოს მთავარ პროკურორ მურთაზ ზოდელავას, პირად კონტროლზე აიყვანოს საქმის გამოძიება და უზრუნველყოს ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ დირექტორის სიცოცხლის უსაფრთხოება.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მოუწოდებს საქართველოს სახალხო დამცველს, მედიას და საერთაშორისო უფლებადაცვით ორგანიზაციებს, დამოუკიდებელი მედიასაშუალების ხელმძღვანელის დაჭრის ფაქტზე ადეკვატური რეაგირება მოახდინონ.

The Human Rights Center Calls Upon Chief Prosecutor of Georgia to Respond to the Incident
The Human Rights Center is concerned by the intimidation of the director of the Telavi based independent TV-Company “Tanamgzavri.”
Reportedly, on November 14, at about 9:00 pm, officer of the special unit Gela Chvritidze attacked and injured the director of the TV-Company Enry Kobakhidze in the village of Pshaveli in Telavi district; Kobakhidze was at his relative’s wedding party in the village. Enry Kobakhidze confirmed in his interview with the representatives of the Human Rights Center that before the incident, Chvritidze tried to oppress him and interfere in the editorial activities of the independent TV-Company.
Although the information about the incident has already been spread by various media sources, the Telavi district office of the MIA has not interrogated the witnesses of the incident yet.
The Human Rights Center calls upon the chief prosecutor of Georgia Murtaz Zodelava to personally control the investigation process and ensure security of the director of the TV-Company “Tanamgzavri”.
The Human Rights Center calls upon the Public Defender of Georgia, Georgian media and international human rights organizations, administrations of the independent media-organizations to adequately respond to the wounding of the TV-Company director.