ზუგდიდის სასამართლომ „სვანურ საქმეზე“ განაჩენი გამოიტანა
ნელი ნავერიანს და მზევინარ ჯაფარიძეს 4 წლით თავისუფლების აღკვეთა, ტარიელ, დავით და ანზორ ჯაფარიძეებს - 4-4 წლით და 6 თვით, ძებნილ ჯამბულ ჯაფარიძეს - 6 წლით - ასეთია განაჩენი, რომელიც მოსამართლე დავით კეკენაძემ დიდი ოდენობით ფულადი თანხის ჯგუფურად გამოძალვაში მხილებულ პირებს ზუგდიდის რაიონულ სასამართლოში ჩამოურიგა. გახმაურებული დაკავების შესახებ „პრესა.გე“ ადრე წერდა ( http://www.presa.ge/new/?m=politics&AID=618 ).
ცნობილია გამოძიების ვერსიაც, რომლის მიხედვითაც ანზორ ჯაფარიძე, მესტიის მუნიციპალიტეტის სპორტის, კულტურის, ძეგლთა დაცვის, ტურიზმის განვითარებისა და ახალგაზრდათა სამსახურის უფროსი დავით ჯაფარიძე, სს „ენერგოპროჯორჯიას“ მესტიის სამსახურის მთავარი ინჟინერი ტარიელ ჯაფარიძე და მესტიის საკრებულოს წევრი ნელი ნავერიანი კანადელ ინვესტორს, დაბა მესტიაში არსებული ყოფილი ტურისტული ბაზის აღდგენითი სამუშაოების ჩატარების ხელის არშეშლის მოტივით სძალავდნენ 70 000 ლარს.
„პრესა.გე“-ს ინფორმაციით, არსებობდა მოლოდინი, რომ დაკავებულ პირებს საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე პატიმრობიდან გაათავისუფლებდნენ, მაგრამ არ გამართლდა. ამ ვერსიას ისიც ამყარებს, რომ განსასჯელთა დაცვის მხარე სასამართლო განხილვის გადადებას არგუმენტირებული, თუ უსაფუძვლო მიზეზებით მუდმივად ახერხებდა.
აშკარა იყო, რომ ადვოკატები დროის გაყვანის ტაქტიკას იყენებდნენ და პატიმრებსა თუ მისი ოჯახის წევრებს პროკურატურასთან „საქმის მოგვარებაში“ არწმუნებდნენ.
უცნაური იყო ადვოკატების ქმედება სასამართლო პროცესის დასრულების შემდეგაც, როცა ნელი ორჯონიკიძე და მზია ქასრაშვილი ჟურნალისტებთან კომენტარზე უარს უხეშად აცხადებდნენ. ინტერვიუსგან თავს იკავებდა ნელი ნავერიანის ერთ-ერთი ადვოკატი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენელი რევაზ თოფურიაც.
ტარიელ და ანზორ ჯაფარიძეების ადვოკატმა თანდილა ჯოლოგუამ  კი მედიისთვის სკანდალური განცხადება გააკეთა, რომელსაც სტილის დაცვით გაგაცნობთ:
„რატომ იყო ეს პროცესი პოლიტიკური? რა შუაშია პოლიტიკა? კეკენაძემ მიიღო გადაწყვეტილება, რაც საპროცესო კოდექსში პირდაპირ წერია. მის ადგილას მე მარტო სამ თვეს დავაკლებდი. მეტი ახლა... მინიმუმის მინიმუმია.
საქმეზე ყველანაირი მტკიცებულება არის. ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფები აღიარებენ და ინანიებენ ჩადენილ დანაშაულს, ადრე არ არიან ნასამართლევი და არანაკლებ ათასზე მეტი ხელმოწერაა წარდგენილი მათ მიმართ საპროცესო შეთანხმების გაფორმების თაობაზე. როგორც პროკურორმა განაცხადა, ამ ეტაპზე საპროცესო შეთანხმებას ვერ გაძლევთო. ეს იმას ნიშნავს, რომ გარკვეულწილად ბრალდების მხარის გულთან ახლოს არის მისული ის, რომ ისინი აღიარებენ და ინანიებენ. ბევრჯერ ყოფილა პრაქტიკაში შემთხვევა, რომ ეს სააპელაციო სასამართლოში გაკეთებულა...“
ადვოკატებისგან განსხვავებით, „ქართული პარტიის“ წევრი, კახა მიქაია მოსამართლის განაჩენს პოლიტიკურ გადაწყვეტილებად აფასებს. „ნელი ნავერიანი გოროზია-ახალაიას დაპირისპირებას შეეწირა. ნავერიანი იყო ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური პოლიტიკური ფიგურა სვანეთში, რომელიც სააკაშვილის რეჟიმს ებრძოდა. მის წინააღმდეგ შეთითხნილია ბრალდება პოლიტიკური მოსაზრებით. ეს არის პროკურორ როლანდ ახალაიას ფარსი. მან, ფაქტობრივად, გააკეთა ისე, რომ ბრალდებულები თითქოსდა დანაშაულის აღიარებამდე მიიყვანა, ადვოკატებს საპროცესო შეთანხმებას დაპირდა, მაგრამ შემდეგ, გადააგდო“, - აცხადებს მიქაია.
შეასრულებს თუ არა საოლქო პროკურატურა დანაპირებს საპროცესო შეთანხმებასათან დაკავშირებით და გამართლდება თუ არა ამჯერად ადვოკატების მორიგი მოლოდინი, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში გაირკვევა, სადაც მათი საჩივარი სავარაუდოდ, უახლოეს დღეებში შევა.

Judge Davit Kekenadze at the Zugdidi district court passed verdict on the people convicted for the extortion of particularly large amount of money. Consequently, Neli Naveriani and Mzevinar Japaridze will spend 4 years in prison, Tariel, Davit and Anzor Japaridzes will spend 4 years and 6 months in prison and sought Jambul Japaridze will have to serve 6 years in prison. www.presa.ge has already published a letter about the famous detention (http://www.presa.ge/new/?m=politics&AID=618).
The version of the investigation: Anzor Japaridze, head of the Mestia district department of sport, culture, monument protection, tourism and youth affairs Davit Japaridze, chief engineer of the Mestia district of the JSC “Energo-Pro Georgia” Tariel Japaridze and member of the Mestia municipal board Neli Naveriani were extorting 70 000 GEL from Canadian investor for the support in the reconstruction of the former tourist base in Mestia.
According to the presa.ge, there was expectation that the detainees would be released based on plea-agreement but it did not happen. This version was grounded by the fact that defense side always managed to postpone the court hearings based on grounded or ungrounded reasons.
It was clear, that the attorneys used the tactic of prolonging the procedures and assured the detainees and their family members that they tried to reach some agreement with the prosecutor’s office. The attorneys acted very weird after the court process too when Neli Orjonikidze and Mzia Kasrashvili refused the journalists to make any comments. An attorney of Neli Naveriani, representative of the Georgian Young Lawyers Association Revaz Topuria also avoided interviews with media.
The attorney of Tariel and Anzor Japaridzes – Tandila Jologua – made a scandalous statement for media: “Why was this process political? Politics does not have anything to do with this case. Kekenadze passed verdict in accordance to the Procedural Code. In his place, I would have reduced the imprisonment at three months for them….but anyway it was the minimum punishment for them.”
“There are all proves in the case materials that they committed crime. My clients pleaded guilty and regret their behavior. They do not have criminal record and more than one thousand people signed the request for plea-agreement; but the prosecutor said they could not sign plea-agreement with them at this moment. It means, the prosecutor appreciated their confession and regretting. In many cases, the plea-agreements were signed at the Appeal Court…”
Unlike the attorneys, the member of the Georgian Party Kakha Mikaia evaluated the verdict as a political decision. “Neli Naveriani was sacrificed to the controversy between Gorozia (Samegrelo-Zemo Svaneti regional governor) and Akhalia (Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Prosecutor). Naveriani was one of the most active political persons in Svaneti region who fought against Saakashvili’s regime. The accusation against her was fabricated on political grounds. It was farce of the prosecutor Roland Akhalaia. He made the accused people to plead guilty and promised the attorneys to sign plea-agreement with them but later he deceived them,”   Mikaia said.
The Kutaisi Appeal Court will clarify whether the regional prosecutor will keep his promise and sign plea-agreement with the convicted people and if the expectation of the attorneys will come true; the appeal will be submitted to the Appeal Court in near future.