სოფელ ერისიმედში სპეციალური საშვის გარეშე შესვლა აიკრძალა
სიღნაღის რაიონის სოფელ ერისიმედში, რომელიც საქართველო -აზერბაიჯანის საზღვართან მდებარეობს, საქართველოს სასაზღვრო პოლიციამ სპეციალური საშვის გარეშე შესვლა აკრძალა. ამ დროისთვის, შეზღუდვა მხოლოდ ერისიმედში მუდმივად მაცხოვრებლებზე არ ვრცელდება.
საშვს ქართველი მესაზღვრეები სოფელში შესვლამდე, საგუშაგოში სპეციალური რეგისტრაციის გავლის შემდეგ იძლევიან. საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის საგუშაგო სოფელში შესვლამდე დაახლოებით 1 კილომეტრში დგას.
განსაკუთრებული შეზღუდვები მოქმედებს ჟურნალისტებზე. საშვის მიღების შემთხვევაში, მესაზღვრეები კორესპონდენტებს სოფელში ფოტო და ვიდეოგადაღების უფლებას არ აძლევენ.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტში განუცხადეს, ნახევარი სოფელი სადაო ტერიტორიაზეა და ერისიმედში შესასვლელად რეგისტრაციაც ამიტომ გახდა სავალდებულო.
ერისიმედში ძირითადად აჭარიდან ჩასახლებული ეკომიგრანტები ცხოვრობენ. სოფელი ერისიმედი ამ დროისთვის ოფიციალურად სიღნაღის რაიონის შემადგენლობაში შედის და საქართველოს იურისდიქციაშია.
საქართველო -აზერბაიჯანის საზღვართან დაკავშირებით კახეთის საინფორმაციო ცენტრი უახლოეს დღეებში ჟურნალისტურ გამოძიებას შემოგთავაზებთ.

The Georgian frontier police prohibited traveling to Erisimedi village in Sighnaghi district at Georgian-Azerbaijan border without special pass. The restriction does not work for the permanent residents of Erisimedi village.
The Georgian frontier policemen issue the special pass at the checkpoint before entering the village. The Georgian checkpoint is located one kilometer away from the entrance to the village.
Special restrictions are introduced for journalists. The frontier police officers do not allow the correspondents to take photos or videos in the village even if they have the special pass.
The Kakheti News Center was reported at the Georgian Frontier Police Department that half village is situated on the disputable territory and registration became necessary for the traveling to Erisimedi.
Eco-migrants from Ajara are most population of the Erisimedi village. At the moment, Erisimedi village officially belongs to Sighgnaghi district and is under Georgian jurisdiction.