ლადო გურგენიძესთან დავის შემდეგ გიორგი კოდუა საქართველოდან წავიდა
არაოფიციალური ინფორმაციით, კრიმინალური პოლიციის შეფის ძმა, ბიზნესმენი გიორგი კოდუა საქართველოდან წავიდა.
გიორგი კოდუას საქართველოდან წასვლის ფაქტს არც კოდუების დედა ლაურა ღაჭავა უარყოფს, თუმცა ირწმუნება, რომ ქვეყნის ფარგლებს გარეთ გასვლა გიორგი კოდუას სამსახურებრივ ინტერესებს უკავშირდება.
ამასთან, სად იმყოფება ამჟამად გიორგი კოდუა, ღაჭავა ვერ აკონკრეტებს.
„გერმანიაში კონფერენციაზე იყო და სიტყვით გამოსვლისას, როგორც ჩანს, გერმანელ ბიზნესმენებს მოეწონათ. როგორც ასეთი, საქართველოდან რომ სულ წასულიყო, ეს სიმართლეს არ შეესაბამება, რადგან მისი ოჯახი ჩემთან არის. გიორგი კონსულტანტად წავიდა. შესაძლოა, სიტუაცია არ მოეწონოს და უკან დაბრუნდეს. ამ ეტაპზე რაც ვიცი, ისაა, რომ იგი ერთ კვირაში უნდა ჩამოვიდეს და შემდეგ ისევ თავის საქმეზე დაბრუნდეს“,- განუცხადა „პირველს“ ღაჭავამ და დასძინა, რომ მის ვაჟს „გასაქცევად საქმე არა აქვს“.
„პირველის“ ინკოგნიტო წყარო კი განსხვავებულ ინფორმაციას ავრცელებს.
„ეს ყველაფერი ცოტა ხნის წინ ყოფილი პრემიერ მინისტრის ლადო გურგენიძის „ლიბერთი ბანკსა“ და გიორგი კოდუას „სქაი-ჯორჯიას“ შორის არსებულ დაპირისპირებას უკავშირდება. „სქაი-ჯორჯიას“ 3 წელიწადში 25-მილიონიანი ვალი დაუგროვდა. ამის გამო კომპანიის ხელმძღვანელობამ 2010 წელს სცადა, თავი გადახდისუუნაროდ გამოეცხადებინა. თავად კოდუამ ყველაფერი კრიზისს დააბრალა, ხოლო ახალმა ინვესტორმა „ბელავიამ“ „სქაი-ჯორჯიას“ რეაბილიტაციაში 15 მილიონი ჩადო. რეაბილიტაციის მმართველის არჩევისას სასამართლომ უპირატესობა გურგენიძის „ლიბერთი ბანკს“ მიანიჭა. „სქაი-ჯორჯია“ აცხადებს, რომ ეს პროცესი დარღვევით წარიმართა - სასამართლომ ინვესტორების მხრიდან არჩეული მმართველი არ დაამტკიცა და უპირობო უპირატესობა ბანკს მიანიჭა, რომლის იურისტებს ავიაციის სფეროში არანაირი გამოცდილება არ გააჩნიათ. ამას არც თავად კოდუა მალავდა. სასამართლო კოდუას დაუპირისპირდა. არადა, კოდუა აცხადებს, რომ „ბელავიას“ შემოსვლის შემდეგ ავიაკომპანიამ ამოისუნთქა. შეიძლება, ითქვას, კოდუას ბიზნესი ისევე წაართვეს, როგორც „ელიტელექტრონიქსის“ დამფუძნებელს, ამჟამად პატიმრობაში მყოფ ანზორ ქოქოლაძეს. თუმცა, ამ უკანასკნელისგან განსხვავებით, კოდუა დაჭერას გადაურჩა და ხელისუფლებას გაექცა. რაც შეეხება ღაჭავას განცახდებას, რომ მის ვაჟს საქმე დასაჭერად არა აქვს, ამ ლოგიკით, არც ქოქოლაძეს ჰქონდა საციხედ საქმე, მაგრამ ფაქტია, რომ ახლა იგი პატიმარია“,- განუცხადა „პირველს“ წყარომ, რომლის მონაცემებით, გიორგი კოდუა აფრიკაში წავიდა.

According to the unofficial information, businessman Giorgi Kodua - the brother of the Head of Criminal Police left Georgia – left Georgia.
The mother Laura Ghachava does not deny the information about departure of Goiorgi Kodua from Georgia either, but she connects it with his business activities.
In addition, Ghachava does not say exact location of Giorgi Kodua.
“He made a speech at the conference in Germany and apparently, German businessmen liked him. However, it is not true that he had left Georgia, because his family still lives with me. Giorgi works as a consultant abroad. He might also return back if does not like the situation. At the moment I know that he is arriving next week and then will go back,” Ghachava reported to “Pirveli” and added that her son did not have problems that could make him leave the country”.
The anonymous informer of the news agency “Pirveli” has different information.
“Everything started after the controversy between the “Liberty Bank” of the former Prime Minister Lado Gurgenidze and Giorgi Kodua’s ‘Sky-Georgia”. The “Sky-Georgia” has accumulated the debt of about 25 million GEL during three years. In 2010 the company tried to declare bankrupt because they could not pay the debt. Kodua blamed the crisis in everything. But the new investor “BelAvia” invested 15 million GEL in the rehabilitation of the ”Sky-Georgia”. During the election of the rehabilitation manager the Court elected Lado Gurgenidze`s “Liberty Bank”. The “Sky-Georgia” states that the court procedures were carried out through violation - The Court did not approve the manager suggested by the investor and gave priority to the Liberty Bank, whose lawyers do not have experiences in the field. Kodua did not hide his discontent either. The Court opposed Kodua. But Kodua stated that his company started development after “BelAvia” invested money in it. However, the company was seized from Kodua like it happened with Anzor Kokoladze - the founder of the “Elit Electronics” who is in prison now. But unlike the latter, Kodua managed to ran away and escaped the imprisonment. As for the statement of Ghachava as if her son had done nothing illegal to be imprisoned, Kokoladze had not done anything illegal either but he is in prison now,” the informed said Giorgi Kodua went to Africa