ტერაქტების ორგანიზატორობაში ბრალდებული გოგიტა არქანია 2008 წლის ოქტომბრამდე ქართულ არმიაში მსახურობდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა მორიგი ინტერვიუ „ეხო მასკვის“ მისცა. ჟურნალისტ მატვეი განაპოლსკის მინისტრმა საქართველოში ტერორისტული აქტების ორგანიზატორების დაკავების შესახებ უამბო. როგორც მერაბიშვილმა აღნიშნა, მათ არაერთი ტერორისტული აქტი განახორციელეს, მათ შორის დასავლეთ საქართველოში, ზუგდიდის რაიონში.
მინისტრის განცხადებით, დაკავებული დაჯგუფება საქართველოში დაახლოებით 1 წლისა და 5 თვის განმავლობაში მუშაობდა.
„გოგიტა არქანია, სავარაუდოდ, მათი ხელმძღვანელია, რომელიც მითითებებს, თავის მხრივ, რუსი ოფიცრისგან იღებდა. ვფიქრობ, რომ ის, როგორც აგენტი, ჯერ კიდევ 1998 წელს ჩამოყალიბდა და ქართულ შეიარაღებულ ძალებში 2008 წლის ოქტომბრამდე მსახურობდა. მას შემდეგ, რაც ის ნარკოტიკების მოხმარებისთვის თავდაცვის სამინისტროს რიგებიდან დაითხოვეს, უფროსობამ მისი ინფორმატორად გამოყენება დაიწყო, რომელიც საქართველოს შეიარაღებული ძალების შესახებ ინფორმაციას მიაწვდიდა. იგი იმყოფებოდა ერაყშიც ქართული შეიარაღებული ძალების მისიაში და მას შემდეგ, რაც უკვე არქანიამ ქართული შეიარაღებული ძალების შესახებ ინფორმაციის მოპოვების ყოველგვარი შანსი დაკარგა, მისი ტერორისტად გამოყენება დაიწყეს“, - ამბობს მინისტრი.
ჟურნალისტის კითხვას, რა მტკიცებულებები არსებობს იმისა, რომ ტერორისტული აქტები რუსული სპეცსამსახურების დაკვეთით ხორციელდებოდა, მერაბიშვილი პასუხობს, რომ პოლიტიკური განცხადების გაკეთება არ სურს: „მე ახლა ვსაუბრობ არა როგორც მინისტრი, არამედ როგორც ძალოვანი სტრუქტურის წარმომადგენელი. ჩვენ გვაქვს გარკვეული ინფორმაცია, მათ შორის სატელეფონო საუბრების ჩანაწერები, რომლებიც რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს კუთვნილ ნომერზე ყოველი აფეთქების შემდეგ ფიქსირდებოდა. დამიჯერეთ, მათ მიერ გამოყენებული ბომბები საუკეთესოდ ეკიპირებულია მათ შორის, როგორიც ცხოვრებაში მინახავს, ასე, რომ ყველაფერი უმაღლეს დონეზე სრულდებოდა“.
საქართველოს შსს-მ 4 დეკემბერს დააკავა საქართველოში სექტემბერ-ნოემბერში მომხდარ აფეთქებებში ბრალდებული ექვსკაციანი ჯგუფი, რომელიც დავალებებს გალში, რუსი მაიორის, ევგენი (ჟენია) ბორისოვისგან იღებდა. შსს-ს ინფორმაციით, ორი ეჭვმიტანილი აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიას თავს აფარებს. დაკავებულები გალელები არიან. ერთ-ერთი მათგანი გოგიტა არქანიაა. ერთ-ერთ აფეთქებას, რომელიც ჯავახიშვილის ქუჩაზე, „ლეიბორისტების“ ოფისთან მოხდა, ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა.

Gogita Arkania Accused in Terrorist Acts Served In Georgian Army Before October 2008
The Minister of Internal Affairs of Georgia Vano Merabishvili gave the next interview to “Ekho Maskvi”. The Minister reported to the Journalist Matvei Ganapolski about the detention of the organizers of the terrorist acts in Georgia. As Merabishvili said they had organized several terrorist acts in West Georgia, in Zugdidi district.
According to the Minister the group had worked in Georgia for about 17 months.
“Gogita Arkania is supposedly the head of the group who received directives from Russian officers. I think he became a spy in 1998 and served in the armed forces till October of 2008. After when he was dismissed from the Ministry of Defense for drug-addiction, the commanders started to use him as an informer, who could provide them with the information about armed forces of Georgia. He participated in the mission of Georgian Armed Forces in Iraq too. After they lost hope of using Arkania as a spy, they started to use him as a terrorist”, the Minister said.
Journalist asked what evidences became the ground for their allegation that the terrorist acts were ordered by Russian Special Forces, Merabishvili answered, he did not want to make a political statement. “Now I am not speaking as a minister, but as a representative of the law enforcement institution. We have some information, among them phone conversations recorded soon after the explosions on the phone numbers registered on the Russian Defense Ministry. Believe me, the bombs they used are the best equipped of all I have ever seen. So, everything was done at a high level.”
On December 4, MIA arrested a group of six people accused in the explosions in September-November in Georgia. They received directives from the Russian Major Evgeni Borisov who serves in Gali district. According to the MIA, two suspects sheltered occupied territory of Abkhazia. The detainees are residents of Gali district. One of them is Gogita Arkania. One of the explosions in Javakhishvili Street near the office of the Labor Party in Tbilisi resulted into casualty.