რობერტ ამსტერდამი, Eurasia Review
22 სექტემბერს გამთენიისას, თბილისში (საქართველო) აშშ-ს საელჩოდან დაახლოებით 100 მეტრში პატარა ბომბი აფეთქდა. ამან ხელი შეუწყო იქვე მეზობლად სასაფლაოზე მეორე ასაფეთქებელი მოწყობილობის აღმოჩენას.  მომდევნო კვირეებში, მთელი რიგი საიდუმლო აფეთქებები განხორციელდა.
2 ოქტომბერს ბომბი ჯერ ხიდზე ქალაქის შემოგარენში აფეთქდა, შემდეგ კი 21 ოქტომბერს რკინიგზის ცენტრალურ სადგურზე, რასაც შუაღამით ქალაქის მიმდებარე ტერიტორიაზე კიდევ ერთი აფეთქება მოჰყვა. მთელი თვის განმავლობაში სიმშვიდე იყო, ვიდრე 28 ნოემბერს დღის 2 საათზე ყველაზე დიდი აფეთქება არ მოხდა, რომელმაც მნიშვნელოვნად დააზიანა ოპოზიციური ლეიბორისტული პარტიის შენობა და სუპერმარკეტის ვიტრინა ქალაქის შემოგარენში. პარტიის ოფისის აფეთქებას 58 წლის ქალის სიცოცხლე შეეწირა.
შემდეგ დაიწყო დაჭერები. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ტერორისტული თავდასხმები“ დაგმო და განაცხადა, რომ დააკავა ექვსი ადამიანი, რომლებიც ეჭვმიტანილები არიან დეკემბრის დასაწყისის აფეთქებებში. ამავდროულად შსს ამტკიცებს, რომ ამ ადამიანთა ნაწილი რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის გალის რაიონიდან იმართებოდა. სახელმწიფოსადმი ლოიალურმა მედიამ, აფეთქებები ნაყოფიერად გააშუქა და შემდეგ ბომბიც აჩვენა: მიხეილ სააკაშვილის  სატელევიზიო მიმართვა, სადაც ის აცხადებს, რომ „ამ მომენტისთვის არსებული მტკიცებულებები… ამ ექვს ეჭვმიტანილს და რუსეთის არმიის მოქმედ სამხედრო მოსამსახურეს შორის მკაფიო კავშირზე მიუთითებს“ და ეჭვმიტანილი ტერორისტის გოგიტა არქანიას სავარაუდო ვიდეოაღიარებაც გადმოსცა.
თითქოს ეს საკმარისი იყო, თუმცა მორალური პანიკა იმის გამოცხადებამ გააღვივა, რომ ერთ-ერთი დაპატიმრებული ეჭვმიტანილის სასტუმროს ნომერში  რადიოაქტიური ნივთიერება (ცეზიუმ-137) აღმოჩნდა, რაც მთავრობის თქმით, შესაძლოა, ჭუჭყიანი ბომბის დამზადებისთვის იყო განსაზღვრული.
იმის მიუხედავად, თუ ვინ არის პასუხისმგებელი ამ აფეთქებებზე, თითქმის არ არსებობს ეჭვი, რომ აფეთქებები სასარგებლო საბაბი აღმოჩნდა საბძოლო მზადყოფნაში მყოფი პრეზიდენტისთვის, რომელიც საკუთარი  პოლიტიკისა და მედიის კონტროლის გამო, ოპოზიციის სულ უფრო მზარდი  უკმაყოფილების ობიექტია.
ლებორისტულმა პარტიამ, რომლის შტაბ-ბინაც აფეთქებების სამიზნე გახდა, უმალ მთავრობა დაადანაშაულა. პარტიის მდივანმა იოსებ შატბერაშვილმა აფეთქებას „პოლიტიკური ტერორი“ უწოდა: „ბოლო დროს ჩვენ განსაკუთრებით აქტიურები ვართ მიხეილ სააკაშვილის და მისი პარტიის „ნაციონალური მოძრაობის“ წინააღმდეგ ბრძოლაში. ჩვენ არაერთხელ განვაცხადეთ, რომ ეს არ არის პარტია ამ სიტყვის სტანდარტული გაგებით, არამედ ის ბანდა და ტერორისტული ორგანიზაციაა. როგორც სჩანს, ეს ჩვენს განცხადებებზე პასუხი გახლდათ. საქართველოში პოლიტიკური პარტიის ოფისთან განხორციელებლი აფეთქებებიდან ეს პირველი არ არის, თუმცა აქამდე მსგავსი ძალის აფეთქება არასდროს მომხდარა. დაიღუპა ქალი, დაიჭრა ჩვენი პარტიის დაცვის თანამშრომელი. ის იმ რკინის გისოსებმა გადაარჩინა, რომელიც მისი ოთახის ფანჯრებს იცავდა. ამ რაიონის ბევრი მცხოვრები დაშავდა, მათგან ზოგიერთები ჰოსპიტალში გადაიყვანეს“.
აღსანიშნავია, რომ სამი წლის წინ ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი შალვა ნათელაშვილი ჯაშუშობაში დაადანაშაულეს და იძულებული გახდა, შეერთებული შტატებისთვის პოლიტიკური თავშესაფარი ეთხოვა. რა თქმა უნდა, როგორც ეს ქართული პოლიტიკისთვისაა დამახასიათებელი, ნათელაშვილს თავადაც საკმაოდ უყვარს პოლიტიკური ოპონენტების „კაგებეს“ აგენტობაში დადანაშაულება, მიუხედავად იმისა, რომ მისი პარტია პრეზიდენტ სააკაშვილის ერთ-ერთი ყველაზე ხმამაღალი  კრიტიკოსი და ნატო-ს წევრობის აქტიური მოწინააღმდეგეა.
ანალიტიკოსები ბევრს კამათობენ, ვის შეიძლება აწყობდეს ამ ძალადობრივი აქტებით გამოწვეული პოლიტიკური დესტაბილიზაცია და აფეთქებების მოტივაციასთან და მთავრობის ვერსიასთან დაკავშირებით უამრავი ეჭვი არსებობს. მაგალითად, რისთვის უნდა სჭირდებოდეს რუსეთის მთავრობას იმ  შედარებით უმნიშვნელო პარტიის დაბობვა, რომლის პოლიტიკაც ფაქტობრივად მის ინტერესებშია? ეს მე კრემლის იმ არგუმენტებს მაგონებს, რომლის თანახმადაც ვლადიმერ პუტინის ოპონენტებმა პოლიტკოვსკაიას და ლიტვინენკოს წინააღმდეგ ზომები თითქოს მხოლოდ იმიტომ მიიღეს, რომ რუსეთის ლიდერის რეპუტაცია შეელახათ.
აფეთქებები ცარიელ ადგილას არ წარმოქმნილა. ლეიბორისტულ პარტიაზე შეტევამდე სამი დღით ადრე, დანაწევრებულმა და დიდწილად არაეფექტურმა ოპოზიციამ ამ წლის განმავლობაში ყველაზე ხალხმრავალი ანტი-სამთავრობო აქცია გამართა. ჩვენ ვხედავთ, რომ შიდა კრიტიკის საპასუხოდ, პრეზიდენტი სააკაშვილი პოლიტიკური გადარჩენის თვალსაზრისით სულ უფრო დამოკიდებული ხდება რუსულ პროვოკაციაზე და სამწუხაროდ, მოსკოვიც სრულ მზადყოფნაშია საკუთარი ანტაგონიზმით მას ხელი შეუწყოს.
იმის პარალელურად რომ პრეზიდენტი ტერორისტებს ებრძვის, რომლებიც სავარაუდოდ რუსეთიდან მის დასამხობად ჩამოვიდნენ, თბილისში ჯაშუშების დაკავებაც ხდება, რომელთაგან ზოგიერთი ამ აფეთქებებს უკავშირდება, თუმცა  აფეთქებებს წინ უძღოდა დაჭერების უმრავლესობა. ქართველი დამკვირვებლების უმრავლესობა იმ სკანდალს გაიხსენებს, რომელიც რუსეთის ინტერვენციაზე მომზადებულ ყალბ რეპორტაჟს მოჰყვა, რაც იმის მკაფიო ილუსტრაცია იყო, თუ რამდენადაა დამოკიდებული მთავრობა შიშის და უსაფრთხოების ნარატივზე, რათა საკუთარი დემოკრატიული შეცდომები გაამართლოს.
ეს გამონაკლისი სულაც არ არის. როდესაც იმ ქვეყნების დედაქალაქებში, სადაც პოლიტიკური კრიზისია, შუაღამით საიდუმლო აფეთქებები ხდება, დარწმუნებული იყავით, რომ ერთი ან მეორე მხარე სასოწარკვეთილ თამაშს თამაშობს.
მართალია ამ მოვლენებს არაფერი აკავშირებს გარდა მეთოდოლოგიისა, თუმცა ახლახანს ტაილანდში მუშაობის დროს აფეთქებების მსგავსს სურათს ვაკვირდებოდი, რაც აღვწერე, როგორც „დაძაბულობის სტრატეგია“.
გასული წლის განმავლობაში, ბანკოკში შუაღამით ყუმბარების რამდენიმე აფეთქება მოხდა, რაშიც ოპოზიციური მოძრაობა „წითელი მაისური“ დაადანაშაულეს. ეს მთავრობისთვის იმის რეგულარულ საბაბად იქცა, რომ გაეგრძელებინა საგანგებო მდგომარეობა. პროცესების მიბაძვის მსგავსი სტრატეგია შეინიშნებოდა 1960-იანი წლების იტალიაში. ამ დროს სახელმწიფო ცდილობს „ხალხის გრძნობებით მანიპულირებას… და ამ გზით ისეთი გაურკვევლობისა და სოციალური ძვრების გამოწვევას, რაც მოსახლეობაში გააჩენს მოთხოვნილებას ძლიერ ხელზე, რომელიც წესრიგს დაამყარებს“ (სტიუარტ კრისტი „შავი ტერორისტის პორტრეტი“, 1984).
დღეს ქართულ პოლიტიკაში სააკაშვილის პოზიცია, პირველად „ვარდების რევოლუციის“ პიკის შემდეგ კვლავ ყველაზე ძლიერია. თბილისში ვიზიტად მყოფი, თომას დე ვაალი აღწერს, რომ სააკაშვილი სხვადასხვა დისკუსიის ორივე მხარეს ყოფნას ახერხებს: „ყველა სხვა პოლიტიკოსზე მეტად სააკაშვილს ვუწოდებდი ჯადოქარს, ისეთს რომელსაც შეუძლია ყველასთვის ყველაფერი იყოს. ის ხან ათათურქია (სახელმწიფოს აღმშენებელი), ხან ჯორჯ ბუში (ნეოკონი), ხან ზვიად გამსახურდია (ნაციონალისტი) და ხან ვლადიმერ პუტინი (უმოწყალო ცენტრალიზატორი). ის მე ბილ კლინტონსაც მაგონებს, ბუნებრივ კომუნიკატორს და ბორის ელცინსაც, რომელიც ისე აწესრიგებდა პოლიტიკურ წრეებს, როგორც ამას სხვა ვერასდროს ახერხებდა“, – წერს ვაალი – „აბა იფიქრეთ როგორ ახერხებს მიშა (სააკაშვილს ყველა ასე ეძახის) იყოს სენატორ ჯონ მაკკეინის და ბელორუსი ლიდერის ალექსანდრე ლუკაშენკოს მეგობარი. ის დღემდე აღაფრთოვანებს რესპუბლიკურ აუდიტორიას ვაშინგტონში და ირანთან უვიზო რეჟიმს აწესებს. ეს ის კაცია, ვინც ამაყობს „მსოფლიო ბანკის“ რეიტინგში („ბიზნესის იოლად წარმართვა“) მისი ვარსკვლავური შედეგის გამო, მაგრამ ამავე დროს ხელმძღვანელობს ეკონომიკას, რომელშიც მონოპოლიებს მტკიცედ აქვთ ფესვები გადგმული“.
არ არსებობს იმის არანაირი მტკიცებულება, რომ ეს აფეთქებები საკუთარი „დაძაბულობის სტრატეგიით“, სააკაშვილმა ან მისმა მხარდამჭერებმა მოაწყვეს, მაგრამ აშკარაა რომ ეს მოვლენები ყველაზე მეტად სწორედ მათ აწყობდათ. შესაძლოა მას შემდეგ რაც უფრო ბევრი რამ გაირკვევა, ასეთი ველური თეორიების უარყოფა მარტივი გახდეს. ამას გულწრფელად ვისურვებდი, რადგან როგორც ეს ტაილანდის მაგალითმა ცხადყო, მორალური პანიკის გაღვივებისა და შიშით მართვის მსგავი მცდელობები ყოველთვის ძალიან ცუდად მთავრდება.

The Tbilisi Bombings
Just before dawn on Sept. 22, a small bomb exploded about 100 yards away from the U.S. Embassy in Tbilisi, Georgia, leading to the discovery of another explosive device in a nearby cemetery.  In the following weeks, a series of mysterious nighttime bombings occurred.  On Oct 2, a bomb exploded at a bridge outside the city, then on Oct. 21 at the main train station, followed by another bombing in the middle of the night in the outskirts of the city.  Things were quiet for about a month before the biggest bombs exploded at about 2AM on Nov. 28th - striking the building of the opposition Labour Party with considerable force and the storefront of a suburban supermarket.  The bombing at the party headquarters claimed the life of one 58-year-old woman struck by shrapnel.
Then came the arrests.  Denouncing the "terrorist attacks," the Interior Ministry announced the arrest six people suspected of carrying out the bombings in early December - claiming that some of these individuals had initiated their bombing campaign out of the Russia-occupied Gali district of Abkhazia.  The state-loyal Inmedia television was prolific in its coverage of the bombings, and then featured the bombshell:  a televised address by President Mikheil Saakashvili in which he declared, "Evidence gathered thus far ... points to a clear connection between the six suspects and an active-duty major in the Russian army," and shared an alleged videotaped confession of Gogita Arkania, one of the arrested alleged bombers.
If that wasn't enough, the moral panic was amped up with the announcement of the discovery of radioactive materials (Cesium-137) in the hotel room of one of the arrested suspects, which the government says could have been used to make a dirty bomb.
No matter who is responsible for these bombings, there is little doubt that they come as a useful pretext for the embattled president, who has faced increasingly large protests by the opposition against his policies and tightening control over the media.
The Labour Party, whose headquarters were targeted in the bombings, were quick to point the blame right back at the government.  Party Secretary Iosif Shatberashvili has described the bombing as "political terror":
Lately we have been particularly active in pursuing our struggle against Mikheil Saakashvili and his party National Movement. We have made a series of statements that this is not a party in the standard meaning of the word, but a criminal gang and a terrorist organization. Apparently, this is revenge for our statements. This is not the first explosion near a political party office in Georgia. Still, there hasn't been such a powerful blast before. A woman died, our party's security guard was injured. He was saved by an iron blind that closes the windows of his room. Many people of the district were hurt; some of them were taken to hospital.
It should be noted that three years ago Labour Party leader Shalva Natelashvili was charged with espionage, and forced to apply for political asylum in the United States.  Of course, in the spirit of Georgian politics, Natelashvili is quite fond himself of accusing political competitors of being KGB agents - however his party is also one of the most vocally critical of President Saakashvili and firmly against NATO membership.
There are a lot of doubts over the motivations behind the bombings and the government's story, as analysts debate who benefits most from the political instability created by these violent acts.  Why, for example, would the Russian government want to bomb a relatively insignificant political party whose policies were actually preferential to their interests?  It strikes me as similar to the Kremlin's excuse that an opponent of Vladimir Putin arranged for the Litvinenko and Politkovskaya only to make the Russia leader "look bad."
These bombings did not occur in a vacuum - just three days before the Labour Party was hit, the fractious and often ineffectual opposition succeeded in organizing one of the largest anti-government rallies held this year.  In response to domestic criticism, we have seen that President Saakashvili has become addicted to Russian provocation for his political survival, and, unfortunately, Moscow seems only all too willing to indulge him with just enough antagonism.
At the same time the president is crusading against the terrorists and dirty bombers, who have allegedly come from Russia to unseat him from his besieged fortress, there are the parallel arrests of spies - some related to the bombings, but many of these arrests preceded these events.  Most Georgia watchers will recall the scandal surrounding the Russian invasion news hoax, which precisely illustrated the government's reliance on the fear and security narrative to justify its democratic lapses.
It's not an entirely unique occurrence - whenever you have mysterious bombs going off the middle of the night in the capital cities of political crisis countries, you can be sure that one party or another is making a desperate play.  Though unrelated in every aspect apart from methodology, I recently observed such a pattern of bombings in my work in Thailand, which I have described as "the strategy of tension."
Over the course of the past year, mysterious grenade attacks in the middle of the night in Bangkok were pinned on the Red Shirt opposition movement, and regularly serving as the Abhisit government's pretext for the extension of the Emergency Decree.  The strategy emulated certain processes observed in Italy in the 1960s, as the state sought to "manipulate popular feeling ... by creating such social disruption and uncertainty that the populace would favour the installation of a strong-arm government pledged to restore order." (From Stuart Christie's Portrait of a Black Terrorist, 1984).
Saakashvhili is in a much stronger position in Georgian politics these days for the first time since his Rose Revolution peak  During a recent visit to Tbilisi, Thomas de Wall commented that he can appear to ride both sides of many debates.  "More than any other politician I can think of, Saakashvili is a magician, who succeeds in being all things to all people. He is by turns Atatürk (the state builder), George W. Bush (the neocon), Zviad Gamsakhurdia (the nationalist) and Vladimir Putin (ruthless centralizer). He also reminds me of Bill Clinton, the natural communicator, and of Boris Yeltsin, who also squared political circles that others never managed to," De Wall writes.  "Consider how Misha (as everyone calls Saakashvili) manages to be the friend of both Senator John McCain and Belarussian leader Alexander Lukashenko. He still wows Republican audiences in Washington but sets up a visa-free regime with Iran. He is the man who prides himself on his stellar World Bank rating for "ease of doing business" in Georgia but also presides over an economy where monopolies are firmly entrenched."
There is no evidence that suggests Saakashvili or his supporters have organized their own "strategy of tension" behind these bombings, but it seems clear that they are the ones to benefit the most from it.  Perhaps as more information comes to light, such a wild theory can be handily discarded.  I certainly hope so, because as Thailand has shown, these attempts to foment moral panic and rule by fear always end up in a very bad place.