წამებით მოკლული როინ შავაძე სასამართლოში მოწმედ გამოიძახეს
წამებით მოკლული ჯარისკაცის, როინ შავაძის ოჯახში მივიდნენ და ჯარისკაცის ქვრივს განუცხადეს: „როინ შავაძე ბათუმის საქალაქო სასამართლოში, ვერა დოლიძესთან არის დაბარებული“. სპეციალური აქტის შედგენის შემდეგ, რომელშიც ჩაწერეს, რომ როინ შავაძე გარდაცვლილია, მათ შავაძეების ოჯახი დატოვეს. ეს ამბავი გასულ ორშაბათს მოხდა, რის შესახებაც პრესა.გე როინ შავაძის მეუღლეს, ციცინო შავაძეს და მისი უფლებების დამცველ ადვოკატს, რამინ პაპიძეს ესაუბრა. ინფორმაციის დასაზუსტებლად ჩვენ ასევე ვესაუბრეთ ადვოკატ შალვა შავგულიძეს.
ციცინო შავაძე: „ჩვენს ოჯახში 6 დეკემბერს სამოქალაქო ტანსაცმელში გამოწყობილი ახალგაზრდა მამაკაცი და გოგონა მოვიდნენ და მითხრეს –  როინ შავაძე სასამართლოში, ვერა დოლიძესთან არის დაბარებულიო. კინაღამ გავგიჟდი, ჭკუიდან გადავედი, ხმამაღლა ვიკივლე – მიაკითხეთ სასაფლაოზე და გამოგყვებათ–მეთქი. გოგონა მგონი სასამართლოს მანდატური იყო. ახალგაზრდა მამაკაცმა მითხრა, რომ ის პოლიციაში მუშაობდა.
მან დაიფიცა, არ ვიცოდით, რომ როინ შავაძე მკვდარი იყო. არადა, მათი წასვლის შემდეგ გავიგე, რომ ჩვენთან მოსვლამდე მეზობლებისთვის უკითხავთ, რაზეც პასუხად მიუღიათ – არ მიაკითხოთ, არ შეხვიდეთ სახლში, ქალი გაგიჟდება, არ იცით, რომ მკვდარიაო?! გოგონას პოლიციელისთვის უთქვამს - სახლში არ ავიდეთო, მაგრამ ამაზე პოლიციელს უპასუხნია არა, ავიდეთო და ამოვიდნენ“.
„ესაა მცდელობა, ჭკუიდან გადამიყვანონ და მიწასთან ბოლომდე გამასწორონ“, - დასძენს ჯარისკაცის ქვრივი, - „დღემდე მიჭირს გონზე მოსვლა. დედამ ეს ამბავი, რომ გაიგო, ინერვიულა და გულის შეტევით ბათუმის საქალაქო საავადმყოფოში გადავიყვანეთ. ნუთუ სისხლი არა აქვთ, გული არა აქვთ და ადამიანები არ არიან?! – მკვდარი კაცის სახელი, გვარი უწერიათ ფურცელზე, რითაც მოდიან მის სახლში და გვეუბნებიან სასამართლოში მოწმედაა დაბარებულიო“.
მას შემდეგ, რაც ჯარისკაცის ქვრივმა მომხდარის შესახებ მისი უფლებების დამცველ ადვოკატს, რამინ პაპიძეს აცნობა, ადვოკატი ბათუმის საქალაქო სასამართლოში მივიდა და მოსამართლე ვერა დოლიძის თანაშემწისგან სიტყვიერად შეიტყო, რომ როინ შავაძე ასლან აბაშიძის მიმართ სისხლის სამართლის საქმეზე მოწმის სტატუსით იყო დაკითხული.
პრესა.გე–ს ასლან აბაშიძის ერთ-ერთი ადვოკატმა, შალვა შავგულიძემ აცნობა, რომ აბაშიძის საქმესთან დაკავშირებით, წინასწარი გამოძიების ეტაპზე როინ შავაძეს მართლაც აქვს ჩვენება მიცემული.
შალვა შავგულიძე: “ჩემს ეპიზოდში ასლან აბაშიძეს ხიდების აფეთქების ორგანიზება ედება ბრალად. როინ შავაძეს ამ საქმესთან უშუალო შემხებლობა არ აქვს; ის ამ სფეროს სპეციალისტი ყოფილა და რაღაც გარემოებებზე ზერელედ არის დაკითხული“.
უფროსი სერჟანტი, როინ (რომა) შავაძე ცხინვალის ომიდან სახლში 2 დღის დაბრუნებული იყო, როცა ბათუმის ცენტრში, 2008 წლის 16 აგვისტოს, შუადღეს, ქალაქის ცენტრში, ოქროს ბირჟასთან ნიღბიანმა სპეცრაზმელებმა დააკავეს, რა დროსაც ფიზიკურად სასტიკად გაუსწორდნენ. ჯარისკაცის დაკავების ამბავი მისმა მეუღლემ სამსახურში ყოფნისას შემთხვევით შეიტყო. ოჯახმა ჯარისკაცის ასავალ–დასავალს, რომ ვერ მიაკვლია, სახალხო დამცველის წარმომადგენლობას დაუკავშირდა, მაგრამ როინ შავაძის ადგილსამყოფელი ვერც მათ დაადგინეს.
იმავე დღეს, გვიან საღამოს, სახლში მყოფ შავაძეებს, ქუჩიდან უბნის პოლიციის თანამშრომელმა შესძახა – “რომა რეანიმაციულ განყოფილებაშიაო“. საავადმყოფოში მისულებს ჯარისკაცი რეანიმაციულ განყოფილებაში კი არა, პროზექტურაში დახვდათ, რომლის მიმდებარე ტერიტორიაზე მრავლად მყოფმა სამართალდამცავებმა ჯარისკაცის ქვრივსა და ნათესავებს ხმის ამოღება აუკრძალეს.
შავაძეებზე ღია ტერორი შეწყდა მას შემდეგ, რაც ამ საქმეს იმჟამინდელმა სახალხო დამცველმა, სოზარ სუბარმა საერთაშორისო რეზონანსი მისცა; შავაძის ოჯახისა და ნათესავების დატერორების ამბავზე პარლამენტის ტრიბუნიდან გიორგი თარგამაძემ ილაპარაკა, ტელეეკრანიდან კი - „ახლებმა“ და „რესპუბლიკელებმა“; აგვისტოს მოვლენების შემსწავლელ დროებითი საპარლამენტო კომისიის სხდომაზე პარლამენტარმა დიმიტრი ლორთქიფანიძემ როინ შავაძის შესახებ კითხვა დასვა; ჯარისკაცის ქვრივი ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარს, თომას ჰამარბერგსა და საქართველოში საფრანგეთის ელჩს, ერიკ ფურნიეს შეხვდა და საქმის ვითარება გააცნო.
ჩვენს მიერ მოპოვებული ექსპერტიზის დასკვნით დასტურდება, რომ ომიდან ორი დღის დაბრუნებული ჯარისკაცი ჯერ აწამეს და შემდეგ დახვრიტეს, რაზეც ექსპერტი ალექსანდრე გეჯაძე ამბობს: „ეს დაზიანებები შესაძლებელია განვითარებულიყო ცემის დროს, წინააღმდეგობის გაწევის დროს“.
როინ შავაძის საქმე წინასწარი გამოძიება მიმდინარეობს ორი მუხლით – 108 (განზრახ მკვლელობა) და 260–ე მუხლის მეორე ნაწილის ა ქვეპუნქტი (ნარკოტიკული დანაშაული), რომელიც ამჟამინდელი კანონის მიხედვით, 15 წელი შეიძლება გაგრძელდეს. ჯარისკაცის მეუღლე, ციცინო შავაძე დაზარალებულის უფლებამონაცვლედ დღემდე არ უცვნიათ; საქმის მასალებს არ აცნობენ შავაძეების ადვოკატს, რამინ პაპიძეს.
მიმდინარე წლის სექტემბერში, რამინ პაპიძემ ამჯერად საქართველოს იუსტიციის მინისტრს, ზურაბ ადეიშვილს და მთავარ პროკურორს, მურთაზ ზოდელავას საჩივრით მიმართა და კიდევ ერთხელ მოითხოვა საქმის მასალების გაცნობა და ციცინო შავაძის დაზარალებულის უფლებამონაცვლედ ცნობა.
პაპიძეს ამ საჩივარზე პასუხი გასცა აჭარის პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის უფროსმა, გიორგი გრატიაშვილმა, რომელშიც ასეთი რამ წერია: „თქვენი მოთხოვნა უსაფუძვლოა და იგი ვერ იქნება გაზიარებული იმ გარემოებათა გამო, რომ თქვენ სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული ნორმების შესაბამისად არ გაგაჩნიათ შესაბამისი სტატუსი, არ წარმოადგენთ პროცესუალურ მხარეს, რაც საფუძველი იქნებოდა თქვენი მოთხოვნის საქმის მასალების სრულად გაცნობის დასაკმაყოფილებლად.
რაც შეეხება ციცინო შავაძის დაზარალებულის უფლებამონაცვლედ ცნობას, მინდა მოგახსენოთ, რომ დღეისათვის წინასწარ გამოძიებას არ გააჩნია სათანადო მტკიცებულებები, რაც მიანიჭებდა აწ გარდაცვლილი შავაძის მეუღლეს, ციცინო შავაძეს ზემოაღნიშნულ სტატუსს. კერძოდ, დღეისათვის საქმეზე არ არის მიღებული დამატებითი სასამართლო ბალისტიკური ექსპერტიზის დასკვნა, რაც ხელს შეუწყობს საქმეზე სრულყოფილი გადაწყვეტილების მიღებას“.

The Torturously Killed Roin Shavadze was Summoned to Court as a Witness
The family of torturously killed Roin Shavadze was visited and told that “Roin Shavadze was summoned to Batumi City Court to Vera Dolidze.” After composing special protocol stating that Roin Shavadze passed away, the visitors left Shavadze family. This happened last Monday according to Roin Shavadze’s spouse, Tsitsino Shavadze and her lawyer Ramin Papadze who spoke with pressa.ge. We spoke with the lawyer Shalva Shavgulidze to double-check the received information.
Tsitsino Shavadze: “On December 6th, young man and a girl dressed in civil clothes visited our family and told us that Roin Shavadze was summoned to the Court to Vera Dolidze. I almost lost my mind cried - visit his graveyard and bring him from there. Supposedly the girl was a bailiff in the Court. The young man said he worked in the police.
He swore that did not know if Roin Shavadze was dead. However, after they left I found out that my neighbors told him that my son was dead. According to neighbors, the girl told the policeman not to visit me but the policeman asked her to come and they came.”
“This is an attempt to make me lose my mind and absolutely destroy me,” – added the widow of the soldier, - “I still cannot come back to my mind. When my mother found out about this, she worried and had a heart attack. We transferred her to Batumi City Hospital. Don’t they have a heart? Aren’t they people?!” – they bring a paper with a dead person’s name written on it summoning him the court.”
After the widow of Roin Shavadze notified on the occurred her lawyer Ramin Papardze, the lawyer went to Batumi City Court and found out from the judge Vera Dolidze that Roin Shavadze was interrogated as a witness in the Aslan Abashidze criminal case.
One of the lawyers of Aslan Abashidze Shalva Shavgulidze notified pressa.ge that in regards with Abashidze case, in the phase of preliminary investigation Roin Shavadze really gave a testimony.
Shalva Shavgulidze: “In my episode Aslan Abashidze was convicted in the organization of the explosion of bridges. Roin Shavadze does not have direct contact with this case; he was the specialist of this sphere and was interrogated on some circumstances superficially.
Senior Sergeant Roin Shavadze had come back home for two days from Tskhinvali war when on August 16th of 2008, in the center of Batumi, in the afternoon, the disguised special forces detained him at the Gold Market where he was physically assaulted. His wife accidentally found out about the detainment of her husband at work. When the family could not find out about the fate of Roin Shavadze, they contacted the representatives of the public defender, but they could neither ascertain the fate of Roin Shavadze.
On the same day, late at night, the policeman from the street cried out to the Shavadze family – “Roma is in the reanimation department.” When they visited the hospital, the soldier was not in the reanimation department, but in the prosektorium, where his widow and relatives were prohibited to say a word by numerous law-enforcement officers.
The open terror on Shavadze family stopped after the public defender of that time Sozar Subari gave international resonance to this case; Giorgi Targamadze spoke about the terrorizing of Shavadze family and relatives from the Parliament tribune, and New Rights Party and Republicans spoke on TV; at the session of Temporary Parliamentary Commission of August War, PM Dimitri Lortkpanidze raised a question on Roin Shavadze; the widow of soldier met with the Council of Europe Commissioner of Human Rights Thomas Hammarberg and Ambassador of France in Georgia Eric Fournier and presented the case circumstances to him.
According to the expert inference obtained by us, it is confirmed that the soldier who had come back from war for two days was tortured at first and executed afterwards. The expert Aeksandre Gejadze stated: “These damages might have been developed while he was resisting the beating.”
The preliminary investigation on Roin Shavadze’s case was filed under two articles – article 108 (intentional murder) and paragraph A of part two of article 260 (narcotic crime), that according to the existing law, might continue for 15 years. Wife of the soldier Tsitsino Shavadze has still not been acknowledges as a assignable individual of the case; Shavadze’s lawyer Ramin Papidze has not been presented with the case material.
In September of the current year, Ramin Papadze addressed the Minister of Justice of Georgia Zurab Adeishvili and the main prosecutor Murtaz Zodelava and once again requested the introduction of the case materials and acknowledgement of Tsitsino Shavadze as a an assignable individual.
This request was responded by the head of the investigation department of Adjara Office of Prosecutor Giorgi Gratiashvili where it was written: “Your request is groundless and cannot be shared since according to the provision of the Criminal Procedural Code you do not have the relevant status, you are not presenting the procedural side that could give you right to fully see the case materials.
As for acknowledging Tsitsino Shavadze as an assignable individual, I want to remind you that nowadays, the preliminary investigation does not have the relevant evidence that could grant Tsitsino Shavadze the above mentioned status. Namely, we have not obtained the additional inference of ballistic inference of expert that will promote taking thorough decision on the case.”