საქართველოში აკრედიტებულ საერთაშორისო ორგანიზაციებს;
2010 წლის 21 ოქტომბერს, ქ. თბილისში, შპს „ელსავაკოს“ (ე.წ. ”ლილოს” ბაზრობის) მიმდებარე ტერიტორიაზე ბაზრობის მოვაჭრეები მართავდნენ მშვიდობიან საპროტესტო აქციას, მათ დახმარებისა და თანადგომისთვის მიმართეს პ/გ “ეროვნული ფორუმის” წარმომადგენლებს. შემოსავლების სამსახურის უფროსის, გიორგი ცხაკაიას მიერ იმავე დღეს გაკეთებული განცხადებით, (იხილეთ: - www. interpressnews. ge 16-სთ და10 წუთი.  21.10. 2010; ტელეკომპანია „კავკასიის“ საინფორმაციო გამოშვება 20:30 საათზე) ლილოს ბაზრობა არ იყო დაკეტილი და დალუქული, ანუ ნებისმიერ მოქალაქეს ჰქონდა უფლება, თავისუფლად შესულიყო და გადაადგილებულიყო მის ტერიტორიაზე. მიუხედავად ამისა,  აქციის მონაწილეებს გადაადგილებაში ხელს უშლიდნენ სამოქალაქო პირები, რის გამოც მათსა და  აქციის მონაწილეებს შორის მოხდა ინციდენტი. სამოქალაქო ფორმიანმა პირებმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს პოლიტიკური გაერთიანება „ეროვნული ფორუმის“ პარტიული კონტროლის სამსახურის უფროსის მოადგილეს, კახა ჩაკვეტაძეს, რაც დასტურდება ტელეკომპანიების - „კავკასიის“, „მაესტროსა“ და „itv.ge“-ს მიერ გადაღებული ვიდეომასალითა და აქციის მონაწილეთა ჩვენებებით.
კახა ჩაკვეტაძე ქ. თბილისის შინაგან საქმეთა ისანი-სამგორის სამმართველოს თანამშრომლებმა ინციდენტის ამოწურვისთანავე დააკავეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე მუხლის პირველი ნაწილით (პოლიციის მუშაკის ან ხელისუფლების წარმომადგენლის მიმართ წინააღმდეგობის გაწევა საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისათვის ხელის შეშლის, მისი საქმიანობის შეწყვეტის მიზნით).
2010 წლის 23 ოქტომბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიამ კახა ჩაკვეტაძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა, ხოლო 2 ნოემბერს სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგიამ ძალაში დატოვა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება.
ჩვენს ხელთ არსებული მასალით ირკვევა:
აქციის მიმდინარეობისას სამოქალაქო ტანსაცმელში გამოწყობილი პირები მიზანმიმართულად თავს დაესხნენ კახა ჩაკვეტაძეს და  ფიზიკურად გაუსწორდნენ მას. როგორც შემდეგ გაირკვა, ისინი აღმოჩნდნენ საქართველოს შსს სსიპ დაცვის პოლიციის დეპარტამენტის მეორე სამმართველოს მესამე განყოფილებისა და შპს „ელსავაკოს“ კერძო დაცვის პოლიციის თანამშრომლები.
ტელეკომპანიების - „კავკასიის“, „მაესტროსა“ და „itv.ge“-ს მიერ გადაღებული ვიდეო-მასალიდან ნათლად ჩანს, რომ დაცვის პოლიციის არც ერთ თანამშრომელს არ ეცვა შესაბამისი ფორმა და არ ჰქონდა განმასხვავებელი ნიშანი, რაც არღვევს „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 28-ე მუხლსა და საქართველოს შს მინისტრის 2007 წლის 28 დეკემბრის #1633 ბრძანებას.
ამავე ვიდეო-მასალებით დასტურდება, რომ ჩაკვეტაძე არათუ წინააღმდეგობას უწევდა ვინმეს, არამედ მის მიმართ განხორციელდა ფიზიკური ძალადობა - მიწაზე დაგდებულ ჩაკვეტაძეს რამდენიმე პირი უმოწყალოდ სცემდა, ხოლო ინციდენტი მხოლოდ მას შემდეგ ამოიწურა, რაც მასში სამართალდამცველები ჩაერივნენ.
საქმის მასალები ადასტურებს, რომ კახა ჩაკვეტაძე დაემორჩილა პოლიციის თანამშრომელთა პირველივე მოთხოვნას და ის ყოველგვარი წინააღმდეგობის გარეშე ჩაჯდა პოლიციის მანქანაში. აქვე, აღსანიშნავია ისიც, რომ დაკავების ადგილზე სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებს ჩაკვეტაძისთვის არ განუმარტავთ, რომ მას აკავებდნენ, აგრეთვე, არ განუმარტავთ მისი უფლებები; ის, პრაქტიკულად, მოტყუებით ჩასვეს მანქანაში და გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანეს. 20 საათის განმავლობაში არც ჩაკვეტაძის ოჯახის წევრებს და არც პოლიტიკური გაერთიანება „ეროვნული ფორუმის“ წარმომადგენელბს არ ჰქონდათ ინფორმაცია მისი ადგილსამყოფელის შესახებ, ხოლო სამართალდამცავი ორგანოები მთელი ამ ხნის განმავლობაში არ აცხადებდნენ, თუ სად იმყოფებოდა კახა ჩაკვეტაძე.
ზემოთ ჩამოთვლილი ფაქტების გათვალისწინებით, ვთვლით:
1.    ჩაკვეტაძის მიმართ წაყენებული ბრალდება - პოლიციის მუშაკის ან ხელისუფლების წარმომადგენლის მიმართ წინააღმდეგობის გაწევა საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისათვის ხელის შეშლის, მისი საქმიანობის შეწყვეტის მიზნით - საქმის მასალებით არ დასტურდება;
2.    ჩაკვეტაძის მიმართ სამართალდამცავი ორგანოების მიერ განხორციელებული ქმედება, მის წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმე, თბილისის საქალაქო სასამარლოსა და სააპელაციო სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილებები არის პოლიტიკური ანგარიშსწორება და ის განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების გამო ისჯება.
ვინაიდან ჩაკვეტაძის სახით მივიღეთ კიდევ ერთი პოლიტიკური პატიმარი, მივმართავთ საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ მისიებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, აგრეთვე, საერთაშორისო უფლებადაცვით ორგანიზაციებს, საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში, შეისწავლონ აღნიშნული საქმე და აწარმოონ სასამართლო პროცესის მონიტორინგი, რათა არ მოხდეს კახა ჩაკვეტაძის მიმართ მორიგი უკანონო გადაწყვეტილების გამოტანა.

field of Protection of Rights;
On October 21, 2020, in Tbilisi, at the territory of “Elsavaco” Ltd (so called “Lilo” marketplace) the market traders hold the peaceful protest rally. They addressed representatives of political union “National Forum” for assistance and support. According to the declaration made by Mr. Giorgi Tskhakaia, head of Revenues Service on the same day (see: www. interpressnews. ge at 16:10, 21/10/2010;  News Program of TV Channel Caucasia at 20:30) Lilo market place was not closed or sealed, i.e. any citizen could freely enter and move around inside the market area. However, the rally participants were impeded to move freely by the persons dressed in casual clothes that caused an incident between the rally participants and the mentioned persons. The persons wearing casual clothes physically abused Mr. Kakha Chakvetadze, Deputy Head of partial control of p/u “National Forum”, that is proved by the video materials recorded by TV channels: Caucasia, Maestro and itv.ge and the testimonies given by the rally participants.
Mr. Kakha Chakvetadze was detained immediately after the incident by the law enforcement officers of Tbilisi Isani-Samgori Police office of the Ministry of Internal Affairs under the first part of the article 353 of Georgian Criminal Code (resistance to the police officer or the state authority aiming impediment of public order or terminate his/her duties).
On October 23, 2010 the Board of Criminal Cases of Tbilisi City Court sentenced Mr. Kakha Chakvetadze to imprisonment as a preventive measure, and on November 2, 2010 the Investigative Board of the Court of Appellations upheld the decision of the Tbilisi City Court.
According to the materials at our disposal, we can assume that:
During the course of the rally the persons dressed in casual clothes deliberately attacked Mr. Kakha Chakvetadze and abused him physically. As it was clarified later, those persons were the officers of Security Police of Georgian Ministry of Internal Affairs and the private security guards of the “Elsavaco” Ltd. itself.
The video materials recorded by TV channels “Caucasia”, “Maestro” and “itv.ge” make obvious that none of the security police officers wore their relevant uniforms or the distinctive badge, thus violating the article 28 of Georgian Law about Police, and the Order #1633 issued by the Minister of Internal Affairs on December 28, 2007.
The same video material proves that Mr. Kakha Chakvetadze in no way resisted to the officers but he was a subject of physical abuse – several persons beat him lying on the ground. The incident was cancelled as soon as police officers intervened.
The case materials confirm that Mr. Kakha Chakvetadze obeyed the very first call from the police officers and got into a police car without any objection.
It is also noteworthy, that at the scene of the incident the law enforcers did not explain to Mr. Kakha Chakvetadze that he was detained; neither reminded him about his rights; deceptively put into the car and taken to the unknown direction. Neither Mr. Kakha Chakvetadze’s family  nor the representatives of p/u “National Forum” could get any information about his location during 20 hours after the incident. The law enforcers denied to disclose Kakha Chakvetadze’s location during the mentioned period.
Taking in consideration the above listed facts, we believe that:
1.    The charge imposed to Mr. Kakha Chakvetadze  - resistance to the police officer or the state authority aiming impediment of public order or terminate his/her duties – cannot be confirmed by the case materials;
2.    The action conducted by the law enforcers against Mr. Kakha Chakvetadze, the criminal case launched, the decisions made by Tbilisi City Court and the Court of Appellations are political payment to punish him for his different political views.
Due to the circumstance that we have one more political prisoner in the form of Mr Chakvetadze, we would like to address Diplomatic Missions and international Organizations accredited in Georgia, as well as to the International organizations working in the field of rights protection, to study the above described case in the frames of their competence and monitor the court trial in order to avoid next unlawful decision against Mr. Chakvetadze.