დაუსაბუთებელი წინასწარი პატიმრობა
„ქართული სასამართლოები ეთანხმებიან გამოძიებას და ეჭვმიტანილ პირებს უალტერნატივოდ უფარდებენ წინასწარ პატიმრობას. ისინი ყურადღებას არ აქცევენ ეჭვიმატინილის პიროვნებას, პატიმრობის სიმძიმეს და სხვა გარემოებებს“, - განაცხადა იურისტმა ბესარიონ ბოხაშვილმა გუშინ სასტუმრო „რედისონში“ გამართულ პრეზენტაციაზე.
საინიციატივო ჯგუფმა, რომლის წევრები არიან: ბესარიონ ბოხაშვილი, ნინო ხაინდრავა და თინათინ ხიდაშელი, პრეზენტაციაზე წარადგინეს „წინასწარი პატიმრობის შეფარდებასთან დაკავშირებული ადამიანის უფლებათა სამართლის ანალიზი“. აღნიშული კვლევა ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ დაფინანსებით ჩატარდა.
კვლევის ავტორების თქმით, ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლომ საქართველოს წინააღმდეგ, წინასწარ პატიმრობასთან დაკავშირებული დარღვევების გამო, რამდენიმე გადაწყვეტილება გამოიტანა. „წინასწარი პატიმრობა კონკრეტულ პირებს უნდა შეეფარდოთ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ არსებობს განსაკუთრებული აუცილებლობა; მოსამართლე თუ ჩათვლის, რომ სხვა ალტერნატიულ ღონისძიებას არ შეუძლია უზრუნველყოს პირის წარდგენა სასამართლოზე“, - თქვა ბოხაშვილმა.
მისივე თქმით, ზოგადი სტატისტიკა შემაშფოთებელი არაა. სასამართლოები სხვადასხვა სახის წინასწარი აღმკვეთი ღონისძიებებიდან  საქმეების მხოლოდ 46%-ში უფარდებენ პატიმრობას.
სიტუაცია სხვაგვარია, როცა პროკურატურა პირდაპირ წინასწარი პატიმრობის შეფარდებას ითხოვს. მოსამართლეები უმრავლეს შემთხვევაში შესაბამისი საფუძვლის გარეშე ეთანხმებიან პროკურორთა მოთხოვნას.
პროკურატურამ 2009 წელს ქართულ სასამართლოს 8713-ჯერ მიმართა ეჭვმიტანილისთვის წინასწარი პატიმრობის მისჯის მოთხოვნით. სასამართლომ კი 8198 მოთხოვნა, ანუ მოთხოვნის 94% დააკმაყოფილა. წინასწარი პატიმრობის გაგრძელება 199 ეჭვმიტანილისთვის მოითხოვეს. სასამართლომ ყველა მათგანს ეს ვადა გაუგრძელა.
2008 წელს პროკურატურამ პირისთვის წინასწარი პატიმრობის შეფარდება 8197-ჯერ მოითხოვა, სასამართლომ 95%-ზე მეტი დააკამყოფილა. ამავე წელს 191 ადამიანისთვის წინასწარი პატიმრობის გაგრძელების მოთხოვნის შედეგად, 190-ს  აღმკვეთი ღონისძიების ვადა გაუგრძელდა.
კვლევის ავტორებს მიაჩნიათ, რომ სასამართლოების მსგავსი არატოლერანტული მიდგომა ეჭვმიტანილისადმი ევროპული სტანდარტების დარღვევაა.
დაკისრებული მოვალეობის მიუხედავად, სასამართლოები მხედველობაში არ იღებენ კონკრეტული საქმის ინდივიდუალურ გარემოებებს - რატომ არსებობს ეჭვი, რომ ბრალდებული სასამართლოს დაემალება, ან რატომ მიაჩნიათ, რომ ეჭვმიტანილი შეიძლება მართლმსაჯულების ჯეროვნად განხორციელებაში ჩაერიოს, ან როგორ შეიძლება მან ზემოქმედება მოახდინოს მოწმეებზე. სასამართლო, ასევე, არ ასაბუთებს იმას, რატომ შეიძლება ეჭვმიტანილის პროცესამდე გათავისუფლებამ დაარღვიოს საზოგადოებრივი წესრიგი და ა.შ.
კვლევის მიხედვით, სასამართლოები წინასწარი პატიმრობის შეფარდებისას იყენებენ წინასწარ შემუშავებულ ფორმას - „ტემფლეითს“. დოკუმენტში მხოლოდ იცვლება პიროვნების მონაცემები და პატიმრობის შეფარდების ვადები. სხვა დანარჩენი-სასამართლო გადაწყვეტილების დასაბუთება, მოტივაცია და ა.შ. ყველა საქმეზე ერთნაირია.
თუ საქმე ეხება ჯგუფურ დანაშაულს, სასამართლო ამ შემთხვევაში ეჭვმიტანილთა საქმეს ინდივიდუალურად არ განიხილავს, რაც, ასევე, ევროპული სტანდარტის დარღვევაა. გარდა ამისა, თუ პროკურატურა პიროვნებისთვის წინასწარი პატიმრობის შეფარდებას ითხოვს, მოსამართლეები უმეტესად არ განიხილავენ ალტერნატიულ სასჯელს, მაგალითად, როგორიცაა გირაო.
ბესარიონ ბოხაშვილის თქმით, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ არაერთხელ გააკრიტიკა ქართული სასამართლოები, წინასწარი პატიმრობის უპირობოდ მისჯის გამო. მან მაგალითად მოიყვანა სტრასბურგში გაგზავნილი საქმე „გიორგი ნიკოლაიშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“.
სტრასბურგის სასამართლომ განაცხადა, რომ ეროვნულ სასამართლოს უნდა მოეძიებინა მყარი არგუმენტაცია წინასწარი პატიმრობის გასამართლებლად. ამის ნაცვლად სასამართლომ გადაწყვეტილება წინასწარ გამზადებულ ფორმაში (ტემფლეითში) ჩაწერილი აბსტრაქტული ფრაზებით დაასაბუთა.
„ხსენებული პრაქტიკა პირდაპირ უთითებს ხელისუფლების ეროვნული ორგანოების მიერ საკითხის განხილვისას „შესაბამისი გულმოდგინების“ არარსებობაზე, რაც ეწინააღმდეგება ევროპული კონვენციის მე-5 მუხლის მე-3 პუნქტის სულისკვეთებას“, - წერია ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებაში.
ბესარიონ ბოხაშვილის თქმით, სასამართლომ ეჭვმიტანილს მხოლოდ იმ შემთხვევაში უნდა შეუფარდოს და გაუხანგრძლივოს წინასწარი პატიმრობა, თუ არსებობს პირის მიმალვის, მართლმსაჯულებაში ჩარევის, დანაშაულის აღკვეთისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევის საფრთხე.
მისი თქმით, წინასწარი პატიმრობა შეიძლება წლობით შეეფარდოს ადამიანს, მაგრამ სასამართლოს ეს გადაწყვეტილება, ევროპული სტანდარტის მიხედვით, მყარად უნდა იყოს დასაბუთებული. მაგალითად, სტრასბურგის სასამართლომ შვეიცარიის სასამართლო გაამართლა, როცა მას ნარკოტრეფიკში ბრალდებული პიროვნება 5 წლის მანძილზე წინასწარ პატიმრობაში ჰყავდა. დაკავებული კი გირაოს, 5 მილიონი დოლარის სანაცვლოდ ითხოვდა გათავისუფლებას. სტრასბურგის მოსამართლეების აზრით, შვეიცარიის ხელისუფლება სწორად მოიქცა, რადგან ნარკოტრაფიკში ბრალდებულ პირს თუ ციხიდან გაუშვებდნენ, არსებობდა მისი მიმალვის საფრთხე, გარდა ამისა, საეჭვო იყო 5 მილიონის წარმოშობის ისტორია. შვეიცარიის პროკურატურამ 12-ჯერ ითხოვა მისთვის წინასწარი პატიმრობის ვადის გაგრძელება და ყველა შემთხვევაში, მოთხოვნა საკმარისად იყო გამყარებული.
კვლევის ავტორების თქმით, ქართველი პროკურორების მოთხოვნა წინასწარი პატიმრობის შეფარდება-გაგრძელებასთან დაკავშირებით, ძირითადად, დაუსაბუთებელია. სასამართლო კი უმრავლეს შემთხვევაში ბრმად ემორჩილება პროკურატურის მოთხოვნას.

Ungrounded Pretrial Detention
“Georgian courts agree with the investigation conclusions and sentence suspects to imprisonment without considering any alternative punishments. They do not pay attention to the personality of the accused, gravity of the imprisonment and other circumstances,” said lawyer Besarion Bokhashvili at the presentation in the Hotel Radisson yesterday.
The initiative group of Besarion Bokhashvili, Nino Khaidrava and Tinatin Khidasheli presented “Analyze of Human Rights Law Related with Pretrial Detention”. The survey was funded by the Foundation “Open Society – Georgia.”
The authors of the survey said that the European Court of Human Rights passed several verdicts against Georgia in relation with the breached pretrial detention regulations. “Pretrial detention shall be imposed on concrete people if it is urgent necessity; if the judge concludes that any other alternative measure cannot bring the person to the court,” said Bokhashvili.
He added that general statistics does not cause concern at all. The courts chose imprisonment from pretrial preventive measures only in 46% of the cases.
The situation is different when prosecutor’s office requests pretrial detention. The judges satisfy the requests of the prosecutors in most cases without any grounds.
In 2009, prosecutor’s office requested pretrial detention for 8 713 suspects and the court satisfied 8 198 of them – that made 94 % of total cases. Extension of the imprisonment was requested in 199 cases and the court satisfied all of them.
In 2008, the prosecutor’s office requested pretrial detention in 8 197 cases and the court satisfied 95% of it. In the same year, the pretrial detention was extended in 190 cases out of 191 requested ones.
The authors of the survey think that similar intolerant attitude of the court towards suspects is violation of the European standards.
Despite their responsibilities, the courts do not consider the individual circumstances of concrete cases – why the prosecutor doubts that the accused will hide from the court; or why they think that the suspect might interfere in the execution of the justice, or how she/he can influence the witnesses. The court does not provide the evidence why the freedom of the suspect before the trial can violate public order, etc.
According to the survey, the courts use previously worked out template when imposing the pretrial detention. Only personal data and dates are changed in the document. The rest – substantiation of the court decision, motivation, etc are equal in any case.
If crime is committed by a group, the court does not discuss the case individually that is also violation of the European standards. Besides, if the prosecutor’s office requests pretrial detention for the detainee, judges do not discuss alternative punishment, like bail, as an alternative punishment.
Besarion Bokhashvili said that European Court of Human Rights criticized Georgian courts several times because of unconditional pretrial detention. He recalled the case “Giorgi Nikolaishvili VS Georgia” which was sent to Strasbourg.
The Strasbourg Court stated that the national court should have looked for a valid argument to justify pretrial detention. Instead, the court justified its decision by abstract phrases written in the preliminarily prepared template.
“The abovementioned practice directly indicates to the lack of “corresponding commitment” of the national agencies that contradicts the Article 5, Part III of the European Convention,” conclusion of the European Court.
Besarion Bokhashvili said that the court should impose and extend pretrial detention only in the case if there is a grounded suspicious that the suspect might not appear before the court, might interfere in the activities of the court, prevent him/her from committing further crimes and violation of the public order.
The lawyer added that the pretrial detention might be imposed on a person for many years but the court decision shall be grounded in accordance to the European standards. For example, the Strasbourg Court justified the decision of the Swiss Court when they kept a, suspect in drug-trafficking in pretrial detention for five years. The detainee requested freedom in exchange of 5 million USD. The judges of the Strasbourg Court think that the Swiss Government acted correctly because if they had released the suspect in the drug-trafficking, he could have hidden from court; besides that the origin of the 5 million USD was also suspicious. The Swiss prosecutor’s office requested to extend pretrial detention 12 times and their request was grounded enough each time.
The authors of the survey stated that requests of the Georgian prosecutors to prolong pretrial detention are mostly ungrounded. The court obeys their mostly requests blindly.