პარლამენტთან დევნილების საპროტესტო აქცია მიმდინარეობს
პარლამენტთან დევნილების საპროტესტო აქცია მიმდინარეობს. აქციაში მონაწილეობენ არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები და ოპოზიციური პარტიები. მათ შორის აქციაზე იმყოფებიან "ქართული პარტიის" თავმჯდომარე სოზარ სუბარი, ასევე "კონსერვატიული პარტიის" თავმჯდომარე ზვიად ძიძიგური, "კონსერვატიული პარტიის" წევრი ლაშა ჩხარტიშვილი, "ხალხის პარტიიდან" ალეკო შალამბერიძე და სახალხო კრების წარმომადგენლები.
როგორც "ინტერპრესნიუსს" ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის, ადამიანის უფლებათა ცენტრის ხელმძღვანელმა უჩა ნანუაშვილმა განუცხადა, ხელისუფლებამ ხელსაყრელი დრო შეარჩია დევნილების გამოსახლებისთვის, რადგან უცხოელი დიპლომატები და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები საშობაო არდადეგებთან დაკავშირებით ქვეყანას ტოვებენ.
მისი თქმით, აგვისტოშიც დევნილების გამოსახლება სწორედ უცხოელების საქართველოში არყოფნით იყო განპირობებული. უჩა ნანუაშვილის განცხადებით, დევნილების გამოსახლება უკანონოდ, ყოველგვარი იურიდიული პროცედურების დარღვევით ხდება, ვინაიდან გაფრთხილებები, რომელიც მათ ჩაბარდათ, ხელმოუწერელია და არც ბეჭედი აქვს დატრყმული.
მისი ცნობით, ამ გაფრთხილებას დევნილები ვერ გაასაჩივრებენ და ისიც უცნობია, თუ რომელი უწყებიდან არის გამოგზავნეს და ვის შეიძლება კონკრეტული პასუხი მოეთხოვოს.

The IDPs Protesting in front of the Parliament
The protest rally of IDPs is underway in front of the Parliament participated by the representatives of NGOs and opposition parties. Sozar Subar, the head of the Georgian Party is present at the protest rally, the head of the Conservative Party Zviad Dzidziguri, the member of Conservative Party Lasha Chkhartishvilim, the member of People’s Party Aleko Shalamberidze and the representatives of the Public Council are present as well.
As the head of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili stated to Interpressnews, government picked advantageous time for eviction of IDPs since the foreign diplomats and the representatives of international organizations are leaving country for holidays.
According to him, eviction of IDPs in August was stipulated due to the absence of foreigners in Georgia. According to Ucha Nanuashvili, the eviction took place illegally, violating the legal procedures since the warnings that were yielded to them were unsigned and had no stamp.
According to him, IDPs cannot submit complaint against such warning. It is unknown what governmental body it is sent by and who can be asked the concrete answer.