საქართველო დემოკრატიის ინდექსით 103-ე ადგილზეა - უგანდას, მოზამბიკის, კამბოჯასა და ბუტანის გვერდით
საქართველო დემოკრატიის ინდექსით მსოფლიოში 103-ე ადგილზეა. ამგვარი შედეგი ბრიტანული ჟურნალის - „ეკონომისტის“ ანალიტიკურმა კვლევითმა კომპანიამ The Economist Intelligence Unit გამოაქვეყნა.
საქართველო „ჰიბრიდული რეჟიმების“ სექტორში მოხვდა - უგანდას, მოზამბიკის, კამბოჯას, კენიასა და ბუტანის შემდეგ. საქართველოს დემოკრატიის ინდექსად 5,5 დაადგინეს - საარჩევნო პროცესის და პლურალიზმის, მთავრობის ფუნქციონირების, პოლიტიკური ჩართულობის, პოლიტიკური კულტურისა და სამოქალაქო თავისუფლებების მაჩვენებლების მიხედვით.
ამავე სექტორში მოხვდნენ რუსეთი – 107 ადგილზე და სომხეთი – 109 ადგილზე.
დემოკრატიის ინდექსით პირველ ხუთეულში ნორვეგია, ისლანდია, დანია, შვედეთი და ახალი ზელანდია შევიდნენ.
პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერი, საპარამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი, მიხეილ მაჭავარიანი საქართველოს 103-ე ადგილზე ყოფნას დემოკრატიის თვალსაზრისით იმის დასტურად აფასებს, რომ ქვეყანაში გასაკეთებელი ძალიან ბევრია.
როგორც მიხეილ მაჭავარიანმა ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა, ხელისუფლებამ იცის, რომ ძალიან ბევრი რამ არის გასაკეთებელი ქვეყანაში და სწორედ ამიტომ არის დაწყებული მუშაობა მედიაგამჭვირვალობის მიზნით. ასევე მიხეილ მაჭავარიანმა საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებაზეც გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ არსებობს პოლიტიკური შეთანხმება სრულიად ახალი, გაუმჯობესებული საარჩევნო კოდექსის მიღებაზე და არა მასში შესატან გარკვეულ ცვლილებებზე.
მაჭავარიანის აზრით, ეს რეიტინგი საზოგადოებას იმიტომ გაუკვირდა, რომ ჟურნალისტები მიეჩვივნენ მთელ რიგ რეიტინგებში საქართველოს პირველ ადგილზე ყოფნას. მაჭავარიანი ჟურნალისტებს და საზოგადოებასაც არწმუნებს, რომ საქართველო უახლოეს პერიოდში აღნიშნულ რეიტინგშიც საკმაოდ წინ წაიწევს.

Georgia holds 103rd place in the world according to the Democracy Index, according to the analytical research company The Economist Intelligence Unit of the British magazine Economist.
Georgia fell in the sector of “hybrid regimes” after Uganda, Mozambique, Cambodia, Kenya and Bhutan. The democracy index of Georgia was determined to be 5,5 according to the index of election process, pluralism, government functioning, political involvement, political culture and civil liberties.
Russia and Armenia fell in the same category, Russia on the 107th place, Armenia – 109th. Norway, Iceland, Denmark, Sweden and New Zealand formed the top five countries of Democracy Index.
The Deputy Speaker of Parliament Mikheil Machavariani, representative of parliamentary majority while evaluating Georgia’s 103rd place explains that there is a lot more to do in the country.
As Mikheil Machavariani stated to the journalists, government knows that there is still a lot to do in the country and that is why the works have been started to enhance the media transparency. Mikheil Machavariani also paid attention to improvement of election environment and noted that there is a political agreement on completely new, improved election code and not on certain amendments.
According to Machavariani, the public was surprised by this rating as journalists got used to hearing Georgia’s leading position in numerous ratings. Machavariani assures that in the nearest period Georgia will advance in this rating as well.