გორის რაიონის სოფელ ერგნეთში მცხოვრები რამინ ჯოხაძე „თხევადი აირის“ რეალიზაციას შპს „გეორგია 21“-ს ტერიტორიაზე ახორციელებდა. ეს კომპანია გორის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილეს თემურ ხაჩიურს ეკუთვნის. მას შემდეგ, რაც შიდა ქართლში ზურაბ არსოშვილი გუბერნატორად დაინიშნა, იგი თემურ ხაჩიურის ბიზნესით დაინტერესდა. ხაჩიურის ტერიტორიაზე თხევადი აირის რეალიზაციის აკრძალვის ზეპირი ბრძანება უშუალოდ გუბერნატორმა გასცა. როგორც ინდმეწარმეები აცხადებენ, არსოშვილმა პირადად დაათვალიერა ადგილი და პირადად გასცა ბრძანება - „ალაგმულიყვნენ“.
ინდმეწარმე რამინ ჯოხაძეს, რომელსაც სახლი ერგნეთში 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის დროს დაუწვეს, შპს „გეორგია 21“-სთან ხელშეკრულება 2010 წლის ნოემბრამდე ჰქონდა დადებული. 2010 წლის აგვისტოში იგი იძულებული გახდა თხევადი აირის რეალიზაცია შეეჩერებინა. მან სცადა მოლაპარაკებოდა დაპირისპირებულ მხარეებს - გუბერნიას და საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილეს. თუმცა, არაფერი გამოუვიდა. შპს „გეორგია 21“-ს წარმომადგენლები მას არწმუნებდნენ, რომ ურთიერთობა უნდა მოეგვარებინა გუბერნატორის აპარატში მომუშავე ზედამხედველობის სამსახურის უფროსთან, ჰამლეტ მერაბიშვილთან.
რამინ ჯოხაძე „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისს და გაზეთ „ქართლის ხმას“ 2010 წლის 30 აგვისტოს დაუკავშირდა. „ჩემთან მოვიდნენ და მომთხოვეს, თხევადი აირის მანქანა გამეყვანა ხაჩიურის ტერიტორიიდან. რამდენიმე დღის შემდეგ მაქანანით ჩამოიარა არსოშვილმა და კატეგორიულად მომთხოვა ტერიტორიის დატოვება. ამის შემდეგ შევხვდი გუბერნიაში ზედამხედველობის სამსახურის უფროსს ჰამლეტ მერაბიშვილს, რომელმაც მითხრა, რომ ქალაქის ტერიტორიაზე თხევადი აირის რეალიზაცია იკრძალება“, - ამბობს რამინ ჯოხაძე.
ამის შემდეგ ჰამლეტ მერაბიშვილს წერილობით მოვთხოვეთ განემარტა, რის საფუძველზე აუკრძალეს ინდმეწარმე რამინ ჯოხაძეს მდინარე ლიახვის პირზე აირის რეალიზაცია, სადაც დასახლებული პუნქტი 400-500 მეტრითაა დაშორებული. ჰამლეტ მერაბიშვილმა გორის გამგებლის, დავით ხმიადაშვილის წერილით გაგვცა პასუხი, რომ თხევადი აირის რეალიზაცია ირკძალება ეკონომიკის მინისტრის 2010 წლის 14 აპრილს გამოცემული ბრძანებით. თუმცა, 300-გვერდიანი ბრძანებიდან არ იყო მითითებული, რომელი მუხლი დაარღვია რამინ ჯოხაძემ.
ამის შემდეგ ჩვენ კვლავ მივწერეთ ჰამლეტ მერაბიშვილს კითხვით, ეხება თუ არა ეს ბრძანება გორის ტერიტორიაზე მდებარე სხვა სარეალიზაციო და ამავე დროს შედარებით დიდ პუნქტებს, მათ შორის კომბინატის დასახლებაში მდებარე პუნქტს, სადაც თითქმის 20-მდე მრავალტონიანი ცისტერნაა განთავსებული? ეს მრავალტონიანი ცისტერნები საცხოვრებელი კორპუსებიდან 50-60 მეტრშია, იქვეა სასწავლო პუნქტები და სხვათა შორის, ახლადაშენებული შუშებიანი საპატრულო პოლიციის შენობაც, რომელიც რამდენიმე ხნის წინ შს მინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა და გუბერნატორმა ზურაბ აროსშვილმა ოფიციალურად გახსნეს.
ამ წერილზე შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციამ გვიპასუხა, რომ მსგავსი საკითხების შესწავლა შიდა ქართლის გუბერნატორის აპარატის კომპეტენციაში არ შედის და გვირჩია, შესაბამის სტრუქტურებს დავკავშირებოდით. ამის შემდეგ დამატებითი წერილი გავაგზავნეთ გორის გამგებლის, დავით ხმიადაშვილის სახელზე. მან კი გვიპასუხა, რომ ეკონომიკის მინისტრის ბრძანება „გაზის სისტემების უსაფრთხოების შესახებ“ ვრცელდება მთელი საქართველოს ტერიტორიაზე. ხოლო კითხვაზე, არის თუ არა კანონიერი 20-მდე მრავალტონიანი ცისტერნების განთავსება კომბინატის დასახლებაში, ამის შესახებ გამგებელი კომენტარს არ აკეთებს.
ჩვენ დავუკავშირდით კომბინატის ტერიტორიაზე მდებარე თხევადი აირით დატვირთული ცისტერნების მეპატრონეს, ნუგზარ ხოჯევანიშვილს. გადავითვალეთ მანძილი ობიექტიდან კორპუსებამდე. მანძილი 60-მეტრამდეა. ხოჯევანიშვილმა გვითხრა, რომ იანვრიდან თბილისის ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახური, რომელიც ჩამოყალიბების პროცესშია, შეამოწმებს ქალაქის ტერიტორიაზე არსებულ მდგომარეობას.
„თუ ვინმე არაკანონიერად ვმუშაობთ, ბუნებრივია, შევწყვიტავთ მუშაობას და გადავალთ სხვაგან. რაც შეეხება რამინ ჯოხაძის ბიზნესის აკრძალვას, მე მაგ საქმეში არაფერ შუაში ვარ. გავრცელდა ხმა, თითქოს მისი ბიზნესის შეწყვეტით მე ვსარგებლობ, მაგრამ ის მე კონკურენციას ვერ მიწევდა. ორტონიანიანი ცისტერნა მე რას მიზამდა? იქით მე ვუსხამდი ხოლმე, თანაც ნისიად“, - ამბობს ნუგზარ ხოჯევანიშვილი.
ფაქტია, რომ ქალაქის ტერიტორიაზე მხოლოდ რამინ ჯოხაძის გაზის ბიზნესი გახდა ხელისუფლების დარტყმის ობიექტი. გორის გამგეობა მეორე წერილში საერთოდ უარყოფს მის მონაწილეობას ბიზნესის აკრძალვის საქმეში. შპს „გეორგია 21“-ს წარმომადგენლობა პირველ წერილში გვწერს, რომ ჯოხაძის ბიზნესი გამგეობის ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახურის შემოწმების შემდეგ აიკრძალა. მეორე წერილში კი საერთოდ უარყოფს გამგეობის მონაწილეობას. საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილის, თემურ ხაჩიურის ვაჟი გორის გამგეობის ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახურის უფროსია. ისე გამოდის, რომ გორის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე, თემურ ხაჩიური აკონტროლებს ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახურს, რომელსაც მისი ვაჟი ხელმძღვანელობს.
უფლებაშელახულ რამინ ჯოხაძეს ომის დროს ყველაფერი გაუნადგურდა. მისი ერთადერთი შემოსავლის წყარო მცირე ბიზნესი იყო. იგი ფიქრობს, რომ ერთადერთი გამოსავალი ცენტრალურ ხელისუფლების წარმომადგენლების დაინტერესება იქნება. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისს მიაჩნია, რომ რამინ ჯოხაძის ინტერესები გუბერნატორისა და საკრებულოს წევრებს შორის არსებულ დაპირისპირებას ეწირება.

Business of a Small Entrepreneur Sacrificed to the Controversy Between Regional Governor and Municipal Board Members
Resident of Ergneti village in Gori district Ramin Jokhadze was selling “fuel gas” in the territory of the Ltd “Georgia 21”. The company belongs to the deputy chairman of the municipal board Temur Khachiuri. After Zurab Arsoshvili occupied the position of the Shida Kartli regional governor, he got interested in Temur Khachiuri’s business. The regional governor issued verbal decree to ban selling of fuel gas in Khachiuri’s territory. The individual entrepreneurs said Arsoshvili personally examined the place and ordered them “to disappear” from the place.
Individual entrepreneur Ramin Jokhadze, whose house was burnt during the armed conflict in August of 2008 in Ergneti village, had signed the agreement with the Ltd Georgia 21 till November 2010. In August of 2010 he had to stop selling gas. He unsuccessfully tried to negotiate with the regional administration and deputy chairman of the municipal board. The representatives of the Ltd Georgia 21 convinced him to settle the problem with head of supervision department of the regional administration Hamlet Merabishvili.
Ramin Jokhadze applied to the Gori office of the Human Rights Center and local newspaper Kartlis Khma for help on August 30, 2010. “They asked me to remove the truck of the fuel gas from Khachiuri’s territory. Several days later, Arsoshvili drove by our gas station and categorically demanded me to leave the place. Afterwards, I met the head of the supervision department Hamlet Merabishvili who told me fuel gas must not been sold in the town area,” said Ramin Jokhadze.
Afterwards, I asked Hamlet Merabishvili to explain why they banned individual entrepreneur Ramin Jokhadze to sell fuel gas on the embankment of the River Liakhvi which is 400-5000 meters away from the residential area. Hamlet Merabishvili replied to our question in the letter of Gori district governor Davit Khmiadashvili who said that fuel gas shall not be sold in the town based on the decree of the minister of economic issued on April 14, 2010. However, they did not clarify which article of the 300-page- decree was breached by Ramin Jokhadze.
After that, we again sent letter to Hamlet Merabishvili and asked him to explain whether the decree worked for the bigger petrol stations located in the territory of Gori town; among them a petrol station located in Kombinati settlement where almost 20 multi-tone cisterns are placed about 50-60 meters away from residential building and educational institutions as well as a recently built glass office of the patrol police station. The patrol police office was opened by the Minister of Internal Affairs of Georgia Vano Merabishvili and regional governor Zurab Arsoshvili short time ago.
The regional administration replied that similar issues are beyond the competence of the Shiuda Kartli regional administration and suggested us to get in touch with corresponding institutions. Then we sent letter to the Gori district governor Davit Khmiadashvili who replied that the decree of the economic minister about “Security of Gas Systems” is valid in the entire territory of Georgia. But the district governor did not comment on the question whether location of about 20 multi-tone cisterns was lawful in Kombinati settlement or not.
We got in touch with the owner of the cisterns located in Kombinati settlement Nugzar Khojevanishvili. We measured the distance between the petrol station and the residential buildings and it turned up 60 meters only. Khojevanishvili said that Tbilisi technical supervision service, which is being established currently, will examine the situation in the town.
“If any of us works illegally, will have to stop activities and move to another place. As for Ramin Jokhadize’s business, I have nothing to do with it. People say that I benefited from the suspension of his business but it is not right – he could not compete me with his two-tone cisterns; just the opposite, sometimes he bought gas from me for debt,” said Nugzar Khojevanishvili.
It is fact only Ramin Jokhadze’s business became target for the local authority in the town. Gori district administration categorically denied their participation in the suspension of Jokhadze’s business. In their first letter, representatives of the Ltd Georgia 21 wrote in their first letter that technical supervision department banned Jokhadze’s business after examination. In the second letter, they denied participation of the district administration in it. Son of the deputy chairman of the municipal board is the head of technical supervision department in Gori district administration. That means, Temur Khachiuri controls the Technical Supervision Department since his son is the head of it.
Ramin Jokhadze lost everything during the war. He left his family with the support of his small business. He thinks the only way to solve his problems is attraction of the attention of central governmental officials. Gori office of the Human Rights Center thinks that Ramin Jokhadze’s interests were sacrificed to the controversy between the regional governor and municipal board members.