ცოტნე გამსახურდიამ პროტესტის ნიშნად სასამართლო პროცესში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა
24 დეკემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ცოტნე გამსახურდიას მიმართ წაყენებული ახალი ბრალდება განიხილა. ეს უკვე რიგით მეშვიდე ბრალდებაა და სასჯელაღსრულების სამკურნალო დაწესებულების თანმშრომლისთვის ქრთამის მიცემას ეხება.
გამოძიების მასალების თანახმად,  2010 წლის 13 ივნისს, გამსახურდიას დავალებით, სასჯელაღსრულების თანამშრომელი დაკავებულის ერთ-ერთ მეგობარს შეხვდა და კორესპოდენცია გადასცა, რის სანაცვლოდაც 500 ლარი მიიღო. ექსპრეზიდენტის შვილი თავს დამნაშავედ არ ცნობს და როგორც მისი ადვოკატი მანანა კობახიძე აცხადებს, საქმის მასალებიდან იკვეთება,  რომ ადგილი ჰქონდა დანაშაულის პროვოცირებას ციხის თანამშრომლის მხრიდან.
“ ვიდეოჩანაწერში, რომელსაც ბრალდება ეყრდნობა, უნდა ფიგურირებდეს ისიც, თუ როგორ უყვება ციხის თანამშრომელი ცოტნეს, იმის შესახებ რომ შვილი ჰყავს ძალიან ავად და სთხოვს ფულად დახმარებას. როგორც ჩანს, ჩანაწერი დაამონტაჟეს და ეს ნაწილი მთლიანად ამოიღეს. როგორც გამსახურდია აცხადებს, ციხის თანამშრომელს თანხა ასესხა და იქ არავითარ ქრთამზე საუბარი არ ყოფილა”- აცხადებს მანანა კობახიძე, ცოტნე გამსახურდიას ადვოკატი.
24 დეკემბრის პროცესს სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ. ცოტნე გამსახურდიას პროცესზე 26 გვერდიანი განცხადების წაკითხვა სურდა, რომელშიც იგი პატიმართა წამების ფაქტებზე საუბრობდა, თუმცა მოსამართლემ ეს პოლიტიკურ განცხადებად ჩათვალა და გამსახურდიას მისი წაკითხვის უფლება არ მისცა.  ექსპრეზიდენტის შვილმა პროტესტის ნიშნად, უარი განაცხადა სასამართლო პროცესში მონაწილეობაზე.
დაცვის მხარემ დააყენა შუამდგომლობა პროცესის აუდიო-ვიდეო ჩაწერის თაობაზე და აგრეთვე, ითხოვა იმ ვიდეომასალის გაცნობის უფლება, რასაც ბრალდება ეყრდნობა. შუამდგომლობები არ დაკმაყოფილდა, პროცესი კი 6 იანვრისთვის გადაიდო.

Tsotne Gamsakhurdia Refused to Take Part in the Trial as a Form of Protest
On December 24th Tbilisi City Court discussed the new charge imposed on Tsotne Gamsakhurdia. This is charge #7 and concerns bribing the employee of the medical department of penitentiary.
According to the investigation material, on June 13th of 2010, by the request of Gamsakhurdia, the employee of penitentiary met with one of the friends of the detainee and passed a correspondence for 500 GEL. The son of ex-president does not find himself guilty. As his lawyer Manana Kobakhidze states the case materials reveal that the employee of the prison provoked the crime.
“The video recording that the charge predicates on should show the part where the prison employee tells Tsotne that his son is very sick and asks for financial assistance. It seems like the recording was edited and this part was entirely cut out. As Gamsakhurdia states he lent the prison employee some money and no bribing has taken place,” – states Manana Kobakhidze, lawyer of Tsotne Gamsakhurdia.
On December 24th, the process was attended by different NGOs. Tsotne Gamsakhurdia wanted to read 26-page statement concerning the facts of torture of prisoners. The judge considered this a political statement and did not allow him to read it. Tsotne Gamsakhurdia refused to take part in the trial as a form of protest.
The defense side requested audio-video recording of the trial and asked to introduce the video material predicating the charge. The requests were not rendered. The trial is postponed for January 6th.