აჭარის ბიუჯეტიდან დიალიზის პროგრამის დაფინანსება შეწყდა
2010 წლის 17 დეკემბერიდან, აჭარის ბიუჯეტიდან დიალიზის პროგრამის დაფინანსება შეწყდა. აჭარაში ამ დაავადებით სულ 167 პაციენტია რეგისტრირებული.
პაციენტს ჰემოდიალიზის სეანსისათვის ანუ თირკმლის ხელოვნური კვების პროცედურებისთვის ადგილობრივმა მთავრობამ თანხა აღარ გადაუხადა, რადგან პროგრამისთვის გათვლილი ბიუჯეტი, 381 600 ლარი ამოიწურა.
დიალიზის დარჩენილი 6 სეანსის ჩასატარებელი საფასური 500-დან 600 ლარამდე მერყეობდა. რისი საშუალებაც უმრავლესს პაციენტს არ ჰქონდა.
პაციენტთა შორის იყო მოქალაქე შუქრი სურმანიძეც, რომელიც ორი დღის წინ მიკროავტობუსში გულის შეტევით გარდაიცვალა. აღნიშნულის თაობაზე გარდაცვლილის ნათესავები კომენტარს არ აკეთებენ. თუმცა, პირად საუბარში აღნიშნავენ, რომ პაციენტმა პროგრამის დაფინანსების შეწყვეტის გამო ინერვიულა. სურმანიძე ბათუმის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში გაზაფხულიდან მკურნალობდა.
აჭარის ჯანდაცვის სამინისტროში აცხადებენ, რომ მიმდინარე წელს უწყების მიზნობრივი პროგრამის ფარგლებში 3 180 დიალიზის სეანსი ჩატარდა, რისთვისაც 381 600 ლარი იყო გამოყოფილი. მინისტრის მოადგილის, ჯამბულ სურმანიძის განცხადებით, მომავალი წლიდან ყველა პაციენტის მკურნალობა ფედერალური პროგრამით დაფინანსდება, თუმცა, ფედერალურ ბიუჯეტში პროგრამის დაფინანსება მიმდინარე წელთან შედარებით 5 მილიონი ლარითაა შემცირებული: „უკვე გადაწყვეტილია, რომ 2011 წლიდან დიალიზით დაავადებული პაციენრების მკურნალობა ფედერალური პროგრამით დაფინანსდება. როგორც ცნობილია, მიმდინარე წელს ეს პროგრამა 20 მილიონი ლარით, მომავალ წელს კი 15 მილიონით იქნება დაფინანსებული“.

On December 17, 2010 Adjara budget stopped funding of the Dialysis Program. There are 167 registered patients in Adjara autonomous republic.
The local authority did not cover the expenses for the hemo-dialysis procedures, that is artificial feeding of kidneys for the patient because the estimated budget 381 600 GEL was already spent.
The average price for 6 séances is 500-600 GEL. Most patients cannot afford to pay the price.
Shukri Surmanidze was one of the patients who enjoyed the assistance of the state program. Two days ago he died of heart attack in the mini-bus. The relatives do not make official comments on the fact. However, in private talks they said the patient was worrying because of the stopped funding. Surmanidze was taking treatment at Batumi Central Hospital since spring.
The officials of the Adjara health ministry state that 3 180 dialysis séances were carried out this year and 381 600 GEL was allocated for this program. Deputy Minister Jambul Surmanidze said next year the treatment of every patient will be funded by federal program; though the budget will be reduced at 5 million GEL next year. “It was already decided that the treatment of patients with dialysis will be funded by federal program in 2011. This year, the budget was 20 million GEL but it will be 15 million GEL next year.”