გერმანიის ჟურნალისტური კავშირის ყრილობაზე საქართველოს ჟურნალისტური ქარტიის ეთიკის საბჭოსთან დაკავშირებით სპეციალური რეზოლუცია მიიღეს.
რეზოლუციაში ტელეკომპანია „იმედის“ მიერ მომზადებული ე.წ მოდელირებული ქრონიკა მოხსენიებულია, როგორც „შემაშფოთებელი მაგალითი“.
„მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში იკლებს თავისუფალი და კრიტიკული ინფორმაციის მომზადება-გადაცემის შესაძლებლობა და მზადყოფნა ამისთვის. მიზეზად შეიძლება ხელისუფლების მხრიდან რეპრესიები, ასევე, ეკონომიკური დამოუკიდებლობა და ჟურნალისტებში პროფესიონალიზმის ნაკლებობა ჩაითვალოს. მსგავს შემთხვევასთან გვაქვს საქმე საქართველოშიც. შემაშფოთებელი მაგალითი იყო გაყალბებული გადაცემა ტელეკომპანია „იმედის“ პირდაპირ ეთერში, რომელიც 2010 წლის დასაწყისში საქართველოში რუსული არმიის, თითქოსდა განახლებულ შემოსვლას ეძღვნებოდა“,- ნათქვამია რეზოლუციაში, რომელიც საქართველოს ჟურნალისტური ქარტიის ეთიკის საბჭოს გერმანიის ჟურნალისტური კავშირის თავმჯდომარემ, მიჰაელ კონკენმა გამოუგზავნა.
ქარტიის საბჭომ „მოდელირებული ქრონიკის“ წამყვანი, ქარტიის ხელმომწერი ნათია კობერიძე საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის I მუხლის დამრღვევად მიიჩნია. ამ გადაწყვეტილების შემდეგ, კობერიძემ ქარტია დატოვა.
„9-დან 10 ნოემბრამდე ესენში, გერმანიის ჟურნალისტური კავშირის ყრილობაზე 300-მდე დელეგატი შეიკრიბა. დიდი სიხარულით გაუწყებთ, რომ დელეგატებმა საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის საბჭოსთან დაკავშირებით რეზოლუცია მიიღეს. გერმანიის ჟურნალისტური კავშირი მიესალმება ქართველი კოლეგების ინიციატივას, რომელთაც ეთიკის დამოუკიდებელი საბჭო შექმნეს და ამით საკუთარ ქვეყანაში პროფესიული ეთიკის სტანდარტების დამკვიდრებისთვის იბრძვიან. გერმანიის ჟურნალისტური კავშირი ყოველმხრივ დაეხმარება და მხარს დაუჭერს ამ ინიციატივას“, - ნათქვამია მიჰაელ კონკენის წერილში.

German Congress of Journalist Union Evaluates Hoax Report of Imedi TV
German Congress of Journalist Union adopted special resolution concerning the Ethics Council of Georgian journalist charter. The resolution mentions Imedi hoax report as a “disturbing case.”
“In many countries the opportunity and readiness for preparation and broadcasting of free and critical information wane. The reason can be the repressions by government, economic independence and the lack of media professionalism. The similar case has been observed in Georgia. The hoax report broadcast on IMEDI TV live covering 2010 hoax invasion of Russian army was a disturbing case,” – reads the resolution sent to Ethics Council of Georgian Journalist Charter by the head of German Journalist Union  Michael Konken.
The Charter Council considered Natia Koberidze, a host of hoax report and a signatory of Charter, to be in violation of article 1 of the Ethics Charter of Journalists. Koberidze left the charter after this decision.
“From November 9 to 10, approximately 300 delegates gathered at the German Congress of Journalist Union. We are glad to let you know that the delegates adopted resolution concerning the Council of Journalist Ethics Charter. German Journalist Union welcomes the initiative of Georgian colleges that created independent ethics council to establish professional ethics standard in their country. German Journalist Union will promote and support this initiative in every way,” – states the letter of Michael Konken.