შეწყდეს დევნილთა დარბევა! - ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობს 20 და 21 იანვარს ბაგებში, სტუდქალაქის საერთო საცხოვრებლიდან, ორხევში, საბაჟო დეპარტამენტის ყოფილი შენობიდან, ყიფშიძის #34-დან, ვაჟა-ფშაველას მე-3 მიკრორაიონში, აღსრულების ბიუროს ყოფილი შენობიდან და სხვა საცხოვრებელი ადგილებიდან დევნილთა ძალადობრივ გამოსახლებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ჯერ კიდევ ერთი თვის წინ მოუწოდა ხელისუფლებას შეეწყვიტა დევნილთა არაკანონიერი, დამამცირებელი და სასტიკი ფორმებით მასობრივი გამოსახლების პროცესი კომპაქტური ჩასახლების ადგილებიდან (იხილეთ: http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12752&lang=geo ).
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ შეშფოთებული ადევნებს თვალს თბილისში არსებული კომპაქტური ჩასახლებებიდან დევნილთა გამოსახლების პროცესს, რომელიც ჯერ კიდევ 2010 წლის აგვისტოში დაიწყო. გამოსახლებების პირველი ტალღა ხელისუფლებამ ზაფხულის ყველაზე ცხელ თვეს დაამთხვია, მეორე კი ამჯერად - საახალწლო პერიოდს, რა დროსაც თბილისში სამოქალაქო აქტიურობა შემცირებულია.
დევნილთა უკანონო გამოსახლებისა და რეგიონებში გადასახლების პროცესი იმთავითვე მკაცრად შეაფასეს უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა, ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა და საქართველოს სახალხო დამცველმა.   საერთაშორისო ორგანიზაციების აქტიური ჩარევით მასობრივი გამოსახლებები სპეციალური პროცედურების შემუშავებამდე დროებით შეჩერდა.  გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (UNHCR) აქტიური მონაწილეობით შემუშავდა „იძულებით გადაადგილებულ პირთა გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფის მიზნით გამოსახლების/სხვა საცხოვრებელში გადაყვანის სტანდარტული ოპერაციული პროცედურები“. ეს დოკუმენტი დევნილთა და განსახლების სამინისტროში არსებულმა დევნილთა მართვის კომიტეტის სამეთვალყურეო საბჭომ 2010 წლის სექტემბერში დაამტკიცა, რაც  დადებით ნაბიჯად შეფასდა.
თუმცა, როგორც 20 იანვარს გაირკვა, ფურცელზე გაწერილი პროცედურები შორსაა პრაქტიკიდან, რომელიც ისევ ძალადობრივი და მიუღებელია. საცხოვრებლის დაცლის მოთხოვნა და მოსალოდნელი გამოსახლების შესახებ გაფრთხილება დევნილებს ისევ წინა დღით მიუვიდათ. არავინ დაინტერესდა მათი საპასუხო რეაქციით და პოზიციით.
დევნილთა გამოსახლებისას პოლიციამ გადაკეთა ბაგების სტუდქალაქის პერიმეტრი. დევნილების ნათესავები მათ თხოვდნენ, შეეშვათ ყოფილ საერთო საცხოვრებელში, საიდანაც ამ დროს დევნილების იძულებით გამოსახლება მიმდინარეობდა. პოლიცია პერიმეტრს იქით ასევე არ უშვებდა ევროკავშირის მისიის წარმომადგენლებს, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის წევრს და პოლიტიკოსებს, რომლებსაც მიმდინარე პროცესზე მონიტორინგის განხორციელება სურდათ.  პოლიციის უარის შემდეგ დევნილების ნათესავებსა და სამართალდამცველებს შორის მოხდა შეხლა-შემოხლა. ამ დროს პოლიციამ დააკავა 10 პირი, რომელთა ადგილსამყოფელი რამდენიმე საათის განმავლობაში უცნობი იყო. მოგვიანებით 5 დაკავებული გაათავისუფლეს. დანარჩენი ხუთი კი საქალაქო სასამართლოში მიიყვანეს. საქალაქო სასამართლომ 14-დღიანი პატიმრობა მიუსაჯა „დევნილთა სამოქალაქო მოძრაობის“ თავმჯდომარეს, მანუჩარ სიგუას და „თავისუფალი საქართველოს“ წევრ გია ყრუაშვილს, ხოლო დევნილებს - ირინა ფირცხელიანს, ბელა ხერგიანსა და ჯულიეტა ცინდელიანს  - 400-400 ლარიანი ჯარიმების გადახდა დააკისრა.
ირინა ფირცხელიანს, გია ყრუაშვილსა და მანუჩარ სიგუას პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევის (ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173 მუხლი) გარდა, წვრილმან ხულიგნობაშიც ედებათ ბრალი (ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე მუხლი).
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, გაათავისუფლონ დაკავებული დევნილები და აქტივისტები, რომლებიც ძალადობის წინააღმდეგ მხოლოდ გამოხატავდნენ. მათი დაპატიმრება წარმოადგენს კონსტიტუციით გარანტირებული სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების უხეშ შელახვას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები მობილიზებულნი არიან და იცავენ დევნილთა შელახულ უფლებებს სამართალწარმოების ნებისმიერ ეტაპზე.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ კიდევ ერთხელ მიმართავს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს, შეაჩეროს დევნილების გამოსახლება და დაიწყოს მათთან დიალოგი ადეკვატური შეთავაზების მოფიქრების მიზნით; ყველაფერი იღონოს, რათა თავიდან იქნას აცილებული საახალწლოდ ასობით დევნილის ღია ცის ქვეშ დატოვება; ცენტრი  ასევე მიმართავს ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, თვალყური ადევნოს დადგენილი პროცედურების პრაქტიკაში მართებულად გატარებას.

The Human Rights Center condemns the forced eviction of the IDPs from the TSU students’ dormitory in Bagebi settlement, from the former building of the Custom’s Department in Orkhevi settlement, from the Kipshidze Street # 34, from the former building of execution bureau in Vazha-Pshavela Avenue 3rd MD and from other buildings of IDP settlement in Tbilisi on January 20 and 21.
The Human Rights Center urged the government of Georgia a month ago to stop illegal, disregarding and cruel eviction of IDPs from the centers of compact settlement (
http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12752&lang=eng)
The Human Rights Center is concerned with the feasible mass eviction of IDPs from 24 collective centers of Tbilisi which started in August of 2010. The government launched the first wave of evictions in the hottest month of summer, as for the second wave – it started during New Year holiday when civil activity is reduced in Tbilisi.
The human rights organizations, the Human Rights Commissioner of the Council of Europe and public defender of Georgia evaluated the illegal eviction and resettlement of IDPs to regions very strictly.
As a result of active involvement of international organizations, the mass evictions were temporarily halted before developing the special procedures. By the active participation of UN High Commissioner of Refugees (UNHCR) the Standard Operative Procedures of Eviction/Transfer to another Accommodation for Ensuring the Long-term Residence Places for IDPs. This document was confirmed by the Supervisory Council of the Committee of IDP Administration of the Ministry of Refugee and Accommodation that can be assessed to be a positive step.
However, as it became clear on January 20, the procedures written out in the document are far from the violent and intolerable practice. The IDPs received notifications about possible resettlement on the previous day of the eviction. Nobody cared about their reaction and positions.
During eviction, the police officers blocked the surrounding area of the Bagebi based dormitory. The relatives of the IDPs requested permission to enter the dormitory where IDPs were evicted under force. The police officers did not allow the representatives of the EU Mission in Georgia to enter the area as well as the member of the human rights committee of the parliament of Georgia and other politicians who wanted to monitor the process. After the police officers refused them to enter the building, the relatives and law enforcement officers started quarrel. The police detained 10 persons whose locations were not known for several hours. Later, five detainees were released; other five people were taken to the City Court where 14-day imprisonment was imposed on them. The imprisoned people are: Chairman of the IDP Civil Movement Manuchar Sigua and member of the Free Georgia Gia Kruashvili; as for IDPs – Irina Pirtskheliani, Bela Khergiani and Julieta Tsindeliani – they have to pay fine of 400 GEL.
Irina Pirtskheliani, Gia Kruashvili and Manuchar Sigua were charged for the resistance to the police officers (Article 173 of the Administrative Code of Georgia) and minor hooliganism (Article 166 of the Administrative Code).
The Human Rights Center requests freedom of the detained IDPs and activists who expressed their protest against violence. Their imprisonment is the blatant violation of the rights to freedom of speech and expression that is guaranteed by the Constitution of Georgia.
The lawyers of the Human Rights Center are ready to protect the breached rights of IDPs and represent them at the court.
The Human Rights Center again ddresses the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia to stop the eviction of IDPs and start the dialogue with the adequate offer; try the best to avoid leaving hundreds of IDPs in the streets for New Year’s; the Center addresses the local and international organizations to monitor the implementation of the established procedures in practice.