არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ჯანდაცვის მინისტრის უსამართლო და არაეთიკური ბრძანების შესახებ
ნებისმიერი სახელმწიფო ვალდებულია შექმნას და განავითაროს ხარისხზე, ხელმისაწვდომობაზე და თანასწორობაზე ორიენტირებული ჯანდაცის სისტემა.
ამ ფონზე, სრულიად არათანმიმდევრული და მიუღებელია ჯანდაცვის მინისტრის 2010 წლის 7 დეკემბრის # 397 ბრძანება, რომლითაც სანიტარულ-ჰიგიენურ/ტექნიკურ პირობების  ნორმად მიჩნეულია ვიდეოსათვალთვალო სისტემა და აფთიაქებს დაევალათ  ობიექტის შიდა და გარე პერიმეტრზე მისი მონტაჟი და შს სამინისტროსთან გლობალური წვდომის უზრუნველყოფა, აღნიშნული პირობის შესრულება 2011 წლის 1 თებერვლიდან მოეთხოვება მხოლოდ თვითმმართველ ქალაქ თბილისში ფუნქციონირებად 1227 ავტორიზებულ აფთიაქს. აღნიშნული მოთხოვნა ქვეყნის სხვა ტერიტორიაზე შემოღებული იქნება ეტაპობრივად.
თუ გავითვალისწინებთ, რომ მარტო თბილისში პროექტის საინვესტიციო ღირებულება დაახლოებით 9 მილიონი ლარი გამოდის, თანხა რომელსაც საააფთიაქო ბაზარი ჩადებს ამ პროექტში, აუცილებლად აისახება წამლის ფასზე;
ასევე მიგვაჩნია, რომ აფთიაქებში ვიდეომეთვალყურეობის სისტემების დამონტაჟება-ექსპლუატაცია ეწინააღმდეგება პირადი ცხოვრების პატივისცემის საქართველოს კონსტიტუციის მე-20 მუხლითა და ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის მე-8 მუხლით ნაკისრ ვალდებულებებს. ასევე ის შეიძლება წინააღმდეგობაში მოვიდეს ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის პირველი დამატებითი ოქმის პირველი მუხლითა და საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლით გარანტირებულ საკუთრების უფლებასთან.
უნდა აღინიშნოს, რომ ადამიანის კონკრეტული უფლების შემზღუდავი ზომა აუცილებლად უნდა იყოს მიღებული კანონის შესაბამისად და აუცილებელი უნდა იყოს დემოკრატიულ საზოგადოებაში. ამასთან დაცული უნდა იყოს ბალანსი კერძო და საჯარო ინტერესებს შორის და მიღებული ზომა უნდა იყოს მისაღწევი მიზნის პროპორციული.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სტანდარტების შესაბამისად, კონკრეტული უფლების შემზღუდავი ნორმატიული აქტი უნდა ქმნიდეს სამართლებრივ სიცხადეს და უნდა იყოს განჭვრეტადი. მიგვაჩნია, რომ ნორმატიული აქტები, რომლითაც შემოღებულ იქნა ვიდეომეთვალყურეობის სისტემების დამონტაჟების ვალდებულება ამ კრიტერიუმებს ვერ აკმაყოფილებს, ვინაიდან სადაო ნორმატიული აქტები ქმნიან გაურკვეველ სამართლებრივ ვითარებას, რის გამოც როგორც აფთიაქები, ასევე მომხმარებლები იმყოფებიან გაურკვეველ მდგომარეობაში.
მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ბრძანება მის უსამართლობასთან ერთად, არაეთიკურია - ჯანდაცვის სამინისტრო, ჯანდაცვის ობიექტებში, აწესებდეს ჯანდაცვის პროფესიონალის და პაციენტის ურთიერთობის ვიდეოთვალთვალს, ეს  უპრეცენდენტო შემთხვევაა საერთაშორისო პრაქტიკაში.
ამასთანავე ფარმაცევტულ ბაზარზე მედიკამენტებზე ფასების სავარაუდოთ გაზრდასთან დაკავშირებით ჯანდაცვის მინისტრს ეკისრება სრული პასუხისმგებლობა, რაც კონკრეტულ შემთხვევაში, ჯანდაცვის  სამინისტროს მიერ იქნება პროვოცირებული.

Statement of NGOs Regarding the Unfair and Unethical Decree of the Health Ministry
All states are obliged to create and develop the health system oriented on quality, availability, and equality.
In light of this, the decree issued on December 7th of 2010 by the Health Ministry is inconsistent and inadmissible. According to the decree, pharmacies are obliged to install a video surveillance system for the inside and outside perimeters of the pharmacy area and ensure the global availability of it by the Ministry of Internal Affairs. 1227 authorized pharmacies operating in Tbilisi will be obliged to fulfill the corresponding request starting from February 1, 2011. It will be adopted in other territories of the state stage by stage.
If we consider that just in Tbilisi the investment value of the project is approximately 9 million GEL, this means that the money the pharmacy market locates for this project will reflect on the value of the medication.
We also think that installment of video surveillance systems in pharmacies violates the respect for privacy envisaged by article 20 of the Georgian Constitution and the obligations envisaged by article 8 of ECHR. It might also be in contradiction with the property right envisaged by article 1 of the first additional protocol of ECHR and article 21st of Georgian Constitution.
It should be noted that a measure restricting a concrete human  right should be adopted according to the law and it must absolutely be necessary to ensure a democratic society. Besides, there must be a balance between the private and public interests and the adopted measure proportional to the aimed purpose.
According to the European standards of human rights, the normative act restricting the concrete right must create legal clarity and be possible to anticipate. According to our consideration, the normative acts that impose obligation of video surveillance system installment do not satisfy these criteria since the disputable normative acts create obscure legal environment and puts both pharmacies and consumers in an uncertain situation.
The corresponding decree along with its unfairness is unethical too – the Health Ministry establishes the video surveillance on the communication between a health professional and a patient. This is an unprecedented case in international practice.
The Health Ministry should be fully responsible for the supposed increase of medication prices in pharmacy market that will be provoked by the corresponding decree.