„დევნილთა სამოქალაქო მოძრაობის“ წევრები აცხადებენ, რომ დაინახეს პოლიციელმა როგორ სცემა დევნილი
თბილისში, ჩხეიძის ქ. #8-ში, დევნილების გამოსახლების დროს პოლიციის თანამშრომელმა, რომელიც ოპერაციას ხელმძღვანელობს, კოდორიდან დევნილი, 65 წლის იური სვანიძე სცემა. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ „დევნილთა სამოქალაქო მოძრაობის“ წევრებმა აცნობეს. ისინი პროცესს დილიდან აკვირდებიან.
მათი განცხადებით, თავად შეესწრნენ ინციდენტს, რომელიც მოხდა ჩხეიძის #8-ში.
სვანიძე შენობაში შესვლას ცდილობდა, წარმოუდგინა საბუთი, რომლის მიხედვითაც აღნიშნულ ობიექტზე ცხოვრობდა, პოლიციელები კი მაინც არ უშვებდნენ, რასაც ინციდენტი მოჰყვა.
გამოსახლება აღნიშნულ ობიექტზე 24 იანვარს დილიდან დაიწყო და 80-მდე ოჯახი გამოასახლეს.
დევნილის ცემის თაობაზე გავრცელებულ ინფორმაციას უარყოფს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო.
როგორც სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული, ჩხეიძის #8-ში მდებარე შენობიდან დევნილების გამოსახლებისას პოლიციის მიერ ერთი დევნილის ცემის შესახებ გავრცელებული ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება.
„ეს დეზინფორმაციაა. დევნილთა განსახლების პროცესი მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობს და არანაირი ინციდენტი არ მომხდარა. „სამოქალაქო მოძრაობის“ წარმომადგენლები ცრუ ინფორმაციას შეგნებულად ავრცელებენ და ამით სიტუაციას ხელოვნურად ძაბავენ“, - აღნიშნულია განცხადებაში.

The Members of the “Public Movement of IDPs” Allege to See Police Officer Beating IDP
A police officer who controlled the eviction process in the Chkheidze street #8, Tbilisi, beat 65 years old IDP from Kodori Valley Iuri Svanidze. The members of the “Public Movement of IDPs” reported to the “Interpresnews” about this. They monitored the process since morning.
According to them, they were at the scene of incident at that moment in Chkhedze Street #8. Svanidze tried to enter the building; he introduced his documents to police officer to prove that he really lived in that building, but police officers did not allow him to go in and it resulted into an incident.
The eviction from the above-mentioned building started in the morning of January 24 and 80 families were evicted.
The Ministry of IDPs from the occupied territories, accommodation and refugees denies the spread information about beating of an IDP.
According to the statement of the Ministry, the spread information about physical assault of an IDP by police officer during the eviction from the building in Chkheidze Street #8 is not true.
“It is disinformation. The resettlement process of IDPs is going in a peaceful environment and no incidents have occurred. The members of the” Public Movement of IDPs” spread false information on purpose and they artificially complicate the situation.