ბოლო 5 წლის განმავლობაში ყველაზე მკვეთრად დასუფთავების გადასახადი გაძვირდა
ბოლო რამდენიმე წელია საქართველოში არა მარტო პირველადი მოხმარების საგნები და პროდუქტები, არამედ კომუნალური გადასახადების ტარიფებიც ძვირდება. ექსპერტთა განცხადებით, ამ მიმართულებით განსაკუთრებულად მძიმე იყო 2007 წელი, რადგან თითქმის ყველა კომუნალური გადასახადი გაძვირდა. თუმცა არანაკლები იყო 2010 წელი, როცა თითქმის ერთდროულად გაძვირდა წყლის გადასახადი, დასუფთავების მოსაკრებელი და მუნიციპალური ტრანსპორტით მგზავრობა.
commersant.ge შეეცადა გაერკვია, ბოლო 5 წლის განმავლობაში რომელი კომუნალური გადასახადი გაიზარდა ყველაზე მეტად.
კვლევამ აჩვენა, რომ ბოლო 5 წლის განმავლობაში წყლის ტარიფი ორჯერ გაიზარდა. პირველად ეს გადაწყვეტილება დედაქალაქის საკრებულომ 2007 წელს მიიღო, როცა ტარიფი 1,20–დან დან 2,40 ლარამდე გაზარდა. მეორედ კი ზრდა 2010 წელს დაფიქსირდა, როდესაც ტარიფმა 3,15 თეთრამდე მოიმატა. ანუ საერთო ზრდამ 155% შეადგინა.
ამავე პერიოდში ორჯერ გაიზარდა ბუნებრივი აირის გადასახადიც. 2006 წელს 1 კუბ. მეტრი გაზის ღირებულება 26,55–დან 34,20 ლარამდე გაძვირდა, 2007 წელს კი 51 თეთრამდე. საბოლოო ჯამში 90%–იანი ზრდა მოხდა.
ელექტროენერგიის ტარიფი ერთხელ, 2006 წელს გაიზარდა. საქართველოს ენერგეტიკის მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის გადაწყვეტილების თანახმად, თბილისში ტარიფის რანჟირება და ზრდა მოხდა. ანუ თუ მანამდე დედაქალაქის მოსახლეობა 1 კვტ/სთ–ზე 11,98 თეთრს იხდიდა, 2006 წლიდან, მოხმარებული ელექტროენერგიის რაოდენობის მიხედვით, 13,48–დან 17,69 თეთრამდე იხდის, ანუ ზრდამ საშუალოდ 50% შეადგინა.
ამავე პერიოდში ორჯერ გაიზარდა დასუფთავების მოსაკრებელიც, რომელიც 2007 წელს 40–თეთრიდან 1,20 ლარამდე, ხოლო გასული წლის ბოლოს 2,50 ლარამდე გაიზარდა. საერთო ჯამში 525%–იანი მატება დაფიქსირდა.
ბოლო 5 წლის განმავლობაში გაზრდილია მუნიციპალური ტრანსპორტით მგზავრობის ღირებულებაც. პირველი ზრდა 2007 წელს მოხდა, როცა მეტროთი და „ყვითელი ავტობუსებით“ მგზავრობა 20–დან 40 თეთრამდე გაძვირდა. გასულ წელს კი მგზავრობის საფასური 50 თეთრი გახდა. საერთო ჯამში ფასის ზრდამ 150% შეადგინა.
შესაბამისად, ტარიფების ზრდის პროცენტული მაჩვენებელი ასეთია:
დასუფთავება         525%
წყალი                   155%
მუნიც. ტრანსპ        150%
ბუნებრივი აირი       90%
ელექტროენერგია     50%
ექსპერტთა ნაწილის განცხადებით, მოსახლეობა საერთო შემოსავლის თითქმის 25%–ს კომუნალურ გადასახადებში იხდის. სიტუაციას კიდევ უფრო ართულებს ერთიანი გადასახადების სისტემის შემოღება, როცა მაგალითად, დასუფთავების გადასახადის გამო შეიძლება მომხმარებელს ელექტროენერგიის მიწოდება შეუწყვიტონ.
ეკონომიკის ექსპერტის სოსო არჩვაძის განცხადებით, კომუნალური მომსახურების ტარიფებს ისეთივე დაცვა სჭირდება როგორც პურის ფასს, რადგან ესეც პირველადი მოხმარების საგანია. ამასთან, მისი თქმით, გაძვირება შესაძლოა ბუნებრივი პროცესია, მაგრამ მთავრობა უნდა აკონტროლებდეს რამდენად ადეკვატურად ხდება სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის ასეთი მზარდი ტარიფებისაგან დაცვა.

Cleaning Fee Risen the Most for the Last 5 Years
For the last several years not only the prices on the objects of primary consumption and food have risen but the communal fees as well. According to experts, the year of 2007 was the hardest as the prices of almost all the communal fees rose. However, the year of 2010 was no less hard when the water, cleaning and municipal transportation fees rose almost simultaneously.
Commersant.ge tried to ascertain which communal fee rose the most for the last 5 years.
The research showed that for last 5 years the water fee has increased by twice. First this decision was made in 2007 by the City Hall when the tariff rose from 1.20 to 2.40 GEL. The second increase was observed in 2010 when the tariff rose to 3,15 tetra. Thus the total increase amounted to 155 %.
In the same period the natural oil fee increased by twice. In 2006 the price of 1 square meter increased to 34.20 GEL from 26.66 and in 2007 to 51 tetra. In sum, it rose by 90%.
Electricity fee rose once in 2006. According to the decision of Georgian National Electricity Regulatory Commission, the prices were assorted and increased. If the capital population paid 11.98 tetra for 1 square kilowatts since 2006 according to the consumed electricity, to 17.69 from 13.48, thus the increase amounted to 50%.
In the same period, the cleaning fee rose by twice, from 40 tetra to 1.20 GEL in 2007 and to 2.50 GEL at the end of last year, in sum the 525% increase was noted.
For last 5 years the municipal transportation price increased as well. The first increase was noted in 2007 when the transportation by Metro and “yellow bus” rose to 40 tetra from 29 tetra. The total increase amounted to 150 % in sum.
Thus, the rise of fees by percentage is following:
Cleaning 525%
Water 155%
Municipal transportation 150%
Natural Oil 90%
Electricity 50%
According to some experts, the general 25% of the general income of population is spent on communal fees. The situation is hardened by establishing the common tax system, when, for instance, because of cleaning fee the electricity is ceased.
According to the statement of expert in economics Soso Archvadze, the communal service tariffs need the protection similar to bread price as it is also an item of primary consumption. The increase of price maybe a natural process but the government needs to control how adequately people are protected from such rise of tariffs, he added.