პრეზიდენტი აღიარებს, რომ საქართველოში მედიკამენტებზე ფასები დაუშვებლად მაღალია
სატელევიზო პროექტში „ხალხის შეკითხვებს პასუხობს პრეზიდენტი“ მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, რომ საქართველოში მედიკამენტებზე ფასები დღესაც დაუშვებლად მაღალია და რეგიონში ყველაზე ძვირია, რაც უნდა გამოსწორდეს. მისივე თქმით, ადრეც, საქართველოში წამლები დიდხანს იყო გაძვირებული, შარშან კი ხელისუფლებამ ფასები შეაკავა.
პრეზიდენტის განცხადებით, სიტუაციას ადრე მონოპოლისტები მართავდნენ, ახლა კი ცალკე სააფთიაქო ქსელი შეიქმნა და ერთი და იგივეს ხელში აღარ არის აფთიაქები.
მიხეილ სააკაშვილმა მედიკამენტების ფასებზე საუბრისას აფთიაქებში ვიდეოსამეთვალყურეო კამერების დაყენებაზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ ამის გამო ზოგმა „წუწუნი“ ატეხა, წამლები გაძვირდებაო. მაგრამ, პრეზიდენტის მტკიცებით, ეს ფასებს არ გააძვირებს.
ამასთან, სატელევიზიო პროექტში „ხალხის შეკითხვებს პასუხობს პრეზიდენტი“ მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, რომ დაზღვევა საქართველოში საკმაოდ პრობლემატურია, რადგან არ არის ისეთი, როგორიც უნდა იყოს. კერძოდ, არ ფარავს ქრონიკულ დაავადებებს, არ ფარავს წინასწარ შემოწმებას და ა.შ.
პრეზიდენტის განცხადებით, სადაზღვევო კომპანიები უნდა გაძლიერდნენ, უნდა გაიაფდეს მომსახურება და გაიზარდოს იმ დაავადებათა ჩამონათვალი, რომლებსაც სადაზღვევო კომპანიები დააფინანსებენ.
ამ მიზნების მიღწევას პრეზიდენტი 2-3 წელიწადში ვარაუდობს. თუმცა, მიხეილ სააკაშვილი იმასაც ამბობს, რომ სადაზღვევო ფირმების მოგების მარჟა დაუშვებლად მაღალია, რასაც სერიოზული რეგულაცია სჭირდება. პრეზიდენტს რეგულაციის მექანიზმები არ დაუკონკრეტებია.

President Admits Inadmissibly High Prices on Medicines in Georgia
President Mikheil Saakashvili said in the TV-Project “President’s Q&A” that prices on medicines are most expensive in the regions of Georgia and this problem shall be eradicated. He added that medicines were too expensive in the past but last year the government managed to hold running prices.
The president said monopolists controlled the situation in Georgia before but now, separate pharmacy network was set up and pharmacies are not owned only by one group of people.
Mikheil Saakashvili discussed installment of video-cameras in the pharmacies that caused discontent of certain people who complained it could influence the prices of the medicines. However, the president promised it cannot cause increase of prices on medicines.
In addition, Mikheil Saakashvili said the insurance is still problematic question in Georgia because it does not meet the requirements. More precisely, it does not cover chronic diseases, preliminary medical examination, etc.
According to the president, Insurance Companies should get stronger, their service shall become cheaper and the list of funded diseases shall be increased.
The president hopes all these goals will be achieved within 2-3 years. However, Saakashvili admitted that profit of the insurance companies is inadmissibly high that should be regulated. He did not discuss the mechanisms of regulation.