აჭარის ფსიქონევროლოგიური საავადმყოფოს ზოგიერთი მობინადრის პენსიას ახლობლები ითვისებენ. ოჯახური სითბოს ნაკლებობასთან ერთად, პაციენტთა ნაწილს თვეების, ნაწილს კი _ წლების განმავლობაში არ მიუღიათ კუთნილი პენსია.
„პენსიას ჩემი დები იღებენ. ოზურგეთში ვცხოვრობ, აქ პოლიციამ მომიყვანა. ბევრი ხანია უკვე. ჩემი დები ჯერ არ მოსულან და არც არაფერი მოუტანიათ ჩემთვის“, - ამბობს ფსიქონევროლოგიური საავადმყოფოს ერთ-ერთი პაციენტი.
„უკვე სამი წელია, აქ ვარ და პენსია არ ამიღია. საავადმყოფოში მოსვლამდე ჩემს პენსიას ჩემი და იღებდა. ალბათ, მომცემენ დაგროვებულ პენსიას“, _ იმედოვნებს მეორე პაციენტი.
აჭარის ფსიქონევროლოგიური საავადმყოფოს ხელმძღვანელის, ამირან მიქავას განცხადებით, გარკვეულ შემთხვევაში, საავადმყოფოს პაციენტთა პენსიით ნათესავები უკანონოდ სარგებლობენ. თუმცა, არიან ისეთებიც, რომლებსაც მეურვეები ჰყავთ და საჭირო ნივთებსა თუ პროდუქტს პაციენტის სურვილისამებრ ყიდულობენ.
კანონმდებლობის თანახმად, თუკი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს ოჯახის წევრები ზედამხედველობას ვერ უწევენ, მათ მეურვეები უნდა დაენიშნოთ. ხოლო იმ შემთხვევაში, თუკი მათი უფლებები მეურვეების მიერ ირღვევა, მაშინ შესაბამისმა უწყებამ, ანუ სოციალურმა სააგენტომ მზრუნველი პირი უნდა გადააყენოს. ამ მხრივ კი, არც ერთი სოცმუშაკი აჭარის ფსიქონევროლოგიური საავადმყოფოს მობინადრეებზე ჯერჯერობით არ ზრუნავს.

Patients of Psycho-Neurological Hospital in Adjara Cannot Enjoy Their Pensions
The relatives misappropriate the pension of several patients of the psycho-neurological hospital in autonomous republic of Adjara. Part of patients, who lack the family environment, has not received their pensions for months and even for years.
“My sisters receive my pension. I live in Ozurgeti district. The police brought me here long ago. My sisters have not visited me yet and have not brought anything to me”, a patient of the psycho-neurological hospital complained.
“I have been here for three years and have not received my pension yet. My sister used to get my pension before I was placed in this hospital. Probably, they will give me the accumulated pension”, another patient hopes.
The director of the Adjara Psycho-Neurological Hospital Amiran Mikava said in some cases the relatives of their patients misappropriate their pensions. However, there are patients who have guardians and they buy necessary things and products according to the patient’s request.
According to the law, if a member of a family cannot take care of the disabled person, they should be taken under guardianship. If guardians breach the rights of the disabled people, corresponding institution-social agency should deprive the person from the right of guardianship. Nowadays, social agents do not take care of the patients of the psycho-neurological hospital of the Autonomous Republic of Adjara yet.