ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი საქართველოში
საქართველოს ახალი სისხლის სამართლის კოდექსი 2010 წლის 1 ოქტომბერს ამოქმედდა. კოდექსის ერთ-ერთი უმთავრესი ნოვაციაა ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღება. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო 2012 წლის 1 ივლისამდე მხოლოდ თბილისის მაშტაბით იმოქმედებს და დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილ განზრახ მკვლელობის საქმეებზე გავრცელდება. ორი წლის შემდეგ კი, მთელი საქართველოს მაშტაბით ყველა იმ დანაშაულზე გავრცელდება, რომელიც სასჯელის სახით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
ჯერჯერობით ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს არც ერთი საქმე არ განუხილავს. მის იურისდიქციაში არსებულ საქმეებს კი ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო მხოლოდ იმ შემთხევაში განიხილავს, თუკი  ბრალდებისა და დაცვის მხარე უარს არ განაცხადებს აღნიშნული ინსტიტუტის გამოყენებაზე.
აღსანიშნავია, რომ სწორედ იმ დროს, როცა საქართველომ მსგავსი ცვლილება შეიტანა ეროვნულ საკანონმდებლო სივრცეში, სტრასბურგის სასამართლომ 2010 წლის 16 ნოემბერს ნაფიც მსაჯულთა გადაწყვეტილება ბათილად სცნო საქმეში Taxquet v. Belgium , ქვეყანა ევროსასამართლოს მე-6 მუხლის (სამართლიანი სასამართლოს უფლება) დარღვევაში დაადანაშაულა და ბელგიის მთავრობას აპლიკანტისთვის 8,173.22 ევროს გადახდა დააკისრა.
თანამედროვე დემოკრატიული სახელმწიფოს არსებობის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პირობა ადამიანის უფლებების დაცვაა, რაც თავის მხრივ, ობიექტური და დამოუკიდებელი სასამართლო სისტემის არსებობის გარეშე წარმოუდგენელია. ეფექტიანი მართლმსაჯულების განხორციელებისათვის კი დიდი მნიშვნელობა აქვს, რა შემადგენლობით განიხილავენ მათ ქვემდებარე საქმეებს ამა თუ იმ რგოლის სასამართლოები. საქართველოს კონსტიტუციაში შეტანილი ცვლილებებით, რითაც კონსტიტუციის 82-ე მუხლს მე-5 პუნქტი დაემატა  („საერთო სასამართლოებში საქმეები ნაფიც მსაჯულთა მიერ განიხილება კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევებში და წესით“), ხელისუფლებამ ნათლად გამოხატა ქვეყანაში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის დანერგვის პოლიტიკური ნება. ბუნებრივია, აღნიშნული დებულება ვერ განსაზღვრავდა მსაჯულთა სტატუსს, მათ ქცევისს წესს და უფლება-მოვალეობებს. ამიტომაც მოგვიანებით - 2010 წლის 1 ოქტომბერს ძალაში შევიდა სრულიად ახალი სისხლის სამართლის კოდექსი, რომლის ერთ-ერთ უმთავრეს  ნოვაციასაც აღნიშნული ინსტიტუტის შემოღება წარმოადგენს.
ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტს ხშირად დემოკრატიულ ღირებულებებთან აიგივებდნენ. ამიტომაც ევროპულ რევოლუციებს ლაიტმოტივად გასდევს ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღება. უდავოა, რომ ინსტიტუტს აქვს საკმაოდ მდიდარი ტრადიციები და თავის დროზე სასამართლოსადმი ნდობის აღდგენის, მართლმსაჯულების განხორციელებაში მასების ჩართვისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის ხარისხის გაუმჯობესების თვალსაზრისით დიდი როლი შეასრულა.
თუმცა, დღეისათვის, როცა მსოფლიოს წამყვან დემოკრატიულ ქვეყნებში ნაფიც მსაჯულთა პოპულარობა საგრძნობლად დაეცა და, შესაბამისად, იკლო მათი მონაწილეობით განხილულ საქმეთა რაოდენობამაც, ისმის კითხვა: რამდენად ეფექტური შეიძლება იყოს ნაფიც მსაჯყულთა ინსტიტუტის ფუნქციონირება თანამედროვე, 21-ე საუკუნის მსოფლიოში. ეს კითხვა დღეს  განსაკუთრებით აქტუალურია საქართველოში.
ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის იდეის ავტორები, ბუნებრივია, კმაყოფილი არიან თავიანთი პირმშოთი, ოპონენტები კი მას მკვდრადშობას უწინასწარმეტყველებენ. ოპონენტების მთავარი არგუმენტი ის არის, რომ საქართველო პატარა ქვეყანაა, ყველა ყველას მეგობარი და ნაცნობია. ამიტომ ძალიან გაჭირდება 12 ობიექტური მსაჯულის შერჩევა. შემდეგი არგუმენტი ისაა, რომ ეს სისტემა შეიძლება იყოს ხარჯიანი და ამ ხარჯებს შეიძლება ვერ გასწვდეს სახელმწიფო და ა.შ. ამის საპირისპიროდ ინიციატორებს მიაჩნიათ, რომ ხარჯებთან დაკავშირებით პრობლემა არ დადგება, რადგან ბიუჯეტს უკვე შეუძლია, საკმაოდ კარგად დააფინანსოს ნებისმიერი ასეთი ტიპის აქტივობა; ასევე, მოგვარებადია ნაცნობ-მეგობრობის პრობლემაც.
„ჯერ ერთი, საქართველოში საკმაოდ ბევრი მოქალაქისათვის მთავარი არის ღირსება, ობიექტურობა და არა, ვთქვათ, ნაცნობ-მეგობრობა და მეორე - ეს პრობლემა შეიძლება გადაიჭრას იმით, რომ ნაფიცი მსაჯულების შერჩევის დროს ძალიან დეტალურად იქნეს გამოკითხული, რაიმე კავშირი ხომ არა აქვს ბრალდებულთან, ან სახელმწიფო ორგანოსთან და ა.შ.“ - განაცხადა თავის ერთ-ერთ საგაზეთო ინტერვიუში საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ, კოტე კუბლაშვილმა.
„მე როგორც იურისტი და პოლიტიკოსი, საქართველოში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღების მომხრე არა ვარ. მიმაჩნია, რომ გაუმართლებელი და სარისკოა 21-ე საუკუნეში იმ ინსტიტუტის შემოღება, რომელმაც მის დამფუძნებელ ქვეყნებშიც კი აზრი დაკარგა. სტატისტიკურად ამერიკის შეერთებულ შტატებში ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო დავათა მხოლოდ 4% იხილავს და ეს ითვლება მსოფლიოს მაშტაბით ყველაზე მაღალ მაჩვენებლად. როგორც პოლიტიკოსს მიმაჩნია, რომ ამ ინსტიტუტის შემოღებით ხელისუფლებას სურს, უკანონო გადაწყვეტილებებზე პასუხისმგებლობა ხალხს დააკისროს. თუ აქამდე სასამართლოს მიერ გამოტანილი უკანონო გადაწყვეტილებები ხელისუფლებას ბრალდებოდა, ახლა უკვე ხალხს დაბრალდება“, - განაცხადა IWPR-სთვის მიცემულ ინტერვიუში რესპუბლიკური პარტიის წევრმა, იურისტმა თინა ხიდაშელმა.
ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო  12 ძირითადი და 2 სათადარიგო მსაჯულისაგან შეგდება. მათი არჩევა ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის სხდომაზე, ამომრჩეველთა ერთაინი სიიდან მოხდება. ახალი კოდექსის მიხედვით, აუცილებელია, რომ ნაფიცი მსაჯული სისხლის სამართლის პროცესის ანუ სახელმწიფო ენას ფლობდეს და ცხოვრობდეს ტერიტორიაზე, რომელიც შედის იმ სასამართლოს განსჯადობაში, სადაც მიმდინარეობს პროცესი. ამასთან, ავტომატურად მოხდება იმ პირთა ჩამოცილება, რომლებიც შეზღუდული ფიზიკური ან ფსიქიკური შესაძლებლობების გამო ვერ ახერხებს ნაფიც მსაჯულის მოვალეობის შესრულებას.
ამერიკის შეერთებული შტატებისგან განსხვავებით, საქართველოს ახალი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით, პირი ვერ მიიღებს ნაფიც მსაჯულად სისხლის სამართლის პროცესში მონაწილეობას თუკი ის სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის პირია, გამომძიებელია, პოლიციელია, ირიცხება საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში, სასულიერო პირია, აღნიშნულ საქმეში სისხლის სამართლის პროცესის მონაწილეა, ბრალდებულია, ნარკოტიკული საშუალების მცირე ოდენობით მოხმარებისათვის დაეკისრა ადმინისტრაციული სახდელი; აღნიშნულ საქმეში პირის მონაწილეობა მის მიერ გამოხატული მოსაზრებებისა და პირადი გამოცდილების საფუძველზე აშკარად უსამართლო იქნებოდა; ფსიქოლოგია, იურისტია ან/და არსებობს  სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული აცილების სხვა საფუძველი.
რაც შეეხება სოციალურ გარანტიებს, როგორც ნაფიც მსაჯულს, ასევე მსაჯულობის კანდიდატს უფლება აქვს, დროულად მიიღოს სახელმწიფოსაგან ყველა იმ ხარჯების ანაზღაურება, რომელიც მათ მიერ საკუთარი მოვალეობის შესრულებასთანაა დაკავშირებული. საჯარო მოსამსახურეს და სახელმწიფო ბიუჯეტით დაფინანსებულ ორგანიზაციაში დასაქმებულ პირს ნაფიც მსაჯულად სასამართლო პროცესში მონაწილეობის დროს უნარჩუნდება სამუშაო ადგილი და ანაზღაურება, თუმცა აღნიშნული არ ეხება კერძო სექტორში დასაქმებულ მუშაკებს. ამასთან, კანონში ხაზგასმით წერია, რომ სასამართლო ვალდებულია ინდივიდუალურად გაითვალისწინოს ნაფიც მსაჯულთა კანონიერი ინტერესი და ასეთის არსებობის შემთხვევაში, გაათავისუფლოს პირი ნაფიცი მსაჯულის მოვალეობის შესრულებისაგან.
გარდა ზემოთ ხსენებული შეუთავსებლობისა, რის გამოც სისხლის სამართლის პროცესში პირი ნაფიც მსაჯულად მონაწილეობას ვერ მიიღებს, მხარეებს საკუთარი ინიციატივითა და სასამართლოს თანხმობით, შეუძლიათ  კონკრეტული მსაჯულის აცილება მოახდინონ. თვითაცილების უფლება აქვს ასევე თავად მსაჯულს თუ: ა) უკანასკნელი წლის განმავლობაში უკვე იყო ნაფიცი მსაჯული;  ბ) ასრულებს ისეთ სამუშაოს, რომელშიც მისი შეცვლა გამოიწვევს მნიშვნელოვან ზიანს; გ) ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო; დ) ხანგრძლივად იმყოფება ან მიემგზავრება საქართველოს ფარგლებს გარეთ;  ე) 70 წელს გადაცილებულია.
მსაჯულის (მსაჯულობის კანდიდატის) მიერ მისი ვალდებულების შეუსრულებლობა საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ პასუხისმგებლობას იწვევს.
„ნაფიც მსაჯულობა ვალდებულებაა, მაგრამ ეს არის ძალიან საპატიო ვალდებულება” – განაცხადა აღნიშნული ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს პრეზენტაციაზე საქართველოს უზენაესი სასამართლოს სისხლის სამართლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილემ- კოტე კუბლაშვილმა.
ნინო ანდრიაშვილი, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი: „ის სისხლის სამართლის საქმე, რომელზეც პირსმსაჯულად ყოფნა მოუწევს, არის უმძიმესი დანაშაულის სახე – განზრახ მკვლელობა. მის გადაწყვეტილებაზეა დამოკიდებული სასამართლოს განაჩენიც. თუ გავყვებით იმ მოსაზრებას, რომ 18 წელს მიღწეული პირი, რომელიც შეიძლება იყოს ნაფიცი მსაჯული, არის საშუალო განათლების, ან არასრული უმაღლესი განათლების მქონე პირი, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ასეთი პირებისაგან შემდგარი ნაფიც მსაჯულთა გადაწყვეტილება ვერ იქნება სამართლებრივად დასაბუთებელი. კერძოდ, საკითავია, რამდენად შეაფასებენ ისინი მტკიცებულებებს. ასევე, მეორე მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რასაც უნდა მიენიჭოს დიდი მნიშვნელობა, არის ის, რომ დაცული იყოს მსაჯულთა უსაფრთხოება და მათზე ზეწოლის განხორციელება. ჩემი აზრით, დღეს სახელმწიფოში არ არსებობს მათი დაცვის მექანიზმი“.
კონსტიტუციის 42-ე მუხლის იურისტ მანანა კობახიძეს, პრაქტიკის არარსებობის გამო, ჯერ-ჯერობით უჭირს ინსტიტუტის დადებითად ან უარყოფითად შეფასება, თუმცა მიაჩნია, რომ მას უდავოდ ახლავს მთელი რიგი რისკები და შესაძლებელია, ამან ქვეყნისთვის გამოუსწორებელი შედეგები მოიტანოს: „ზოგადად ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი საერთო სამართლის ოჯახის ქვეყნებისთვის არის დამახასიათებელი, ჩვენ კი - კონტინენტური სამართლის ქვეყანას მივეკუთნებით. ჩემი აზრით, საქართველოში ეს ინსტიტუტი ხელოვნურად გადმოიტანეს, რათა, როგორც ინიციატორები ამბობენ, სასამართლო უფრო მეტად დამოუკიდებელი ყოფილიყო. ამით რაღაცნაირად სასამართლოს სურს, თავისი პასუხისმგებლობა საზოგადოებას გადააბაროს, რათა უკანონო გადაწყვეტილებები ხალხს დაბრალდეს. მეორეს მხრივ, დღეს მოსამართლეები პროკურატურის განუსაზღვრელ ზეწოლას განიცდიან და შეიძლება იფიქრო, ამაზე უარესი რაღა უნდა მოხდესო?!“
ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს შემოღებასთან დაკავშირებით, განსხვავებული პოზიციებია თავად საზოგადოებაშიც. ნაწილი ახალ ინიციატივას სკეპტიკურად უყურებს და მიაჩნია, რომ ნებისმიერი დავა კომპეტენტური მოსამართლის მიერ უნდა გადაწყდეს, ნაწილი კი  მიესალმება მართლმსაჯულების განხორციელებაში  საზოგადოების უშუალო ჩართულობას და აღნიშნულს ობიექტური და დემოკრატიული გადაწყვეტილების მიღების წინაპირობად მიიჩნევს.
სოფო გეწაძე, 22 წლის: „საქართველოში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღებას არ ვეთანხმები. მიმაჩნია, რომ შესაბამისი იურიდიული განათლების მქონე ერთი მოსამართლე უკეთ განიხილავს სისხლის სამართლის ნებისმიერ საქმეს, ვიდრე არაკვალიფიციური 12 მსაჯული“.
ნინო ფერაძე, 28 წლის: „მივესალმები საქართველოში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღებას და მიმაჩნია, რომ სისხლის სამართლის საქმეზე სამართლიანი გადაწყვეტილების გამოტანას იურისტის კვალიფიკაცია არ სჭირდება“.
საკამათო იყო ასევე თემა, თუ რატომ ამოქმედდა საქართველოში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი, რომლის ვერდიქტიც შესაძლებელია, ეწინააღმდეგებდეს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლს.
„ნაფიც მსაჯულებს, ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე გამოაქვთ ვერდიქტი, როგორც ეს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლით (სამართლიანი სასამართლოს უფლებით) არის მოთხოვნილი. პრაკტიკულად, ნაფიცი მსაჯულები იურიდიული დასაბუთებისაგან გათავისუფლებულნი არიან და ამ კუთხით თუ ვიმსჯელებთ, რა თქმა უნდა, სახეზე გვექნება ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლით გათვალისწინებული სტანდარტების დარღვევა“, - ამბობს მანანა კობახიძე.
მნიშვნელოვანია აღვნიშნოთ, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ ახლახანს გამოიტანა გადაწყვეტილება Taxquet v. Belgium  საქმეში. ამ საქმეში მოსარჩელე აცხადებდა, რომ მისი სამართლიანი სასამართლოს უფლება დაირღვა რადგან ასიზის სასამართლომ ბრალდება დააფუძნა გამამტყუნებელ განაჩენს, რომელიც არ შეიცავდა დასაბუთებას და მისი გასაჩივრება შეუძლებელი იყო სრული იურისდიქციის მქონე ორგანოში. მოსარჩელე აცხადებდა, რომ დაირღვა მე-6 მუხლის პირველი პუნქტი, რომლის შესაბამისი ნაწილი აცხადებს: „...ნებისმიერი სისხლის სამართლებრივი ბრალდების განსაზღვრისას ყველას აქვს სამართლიანი სასამართლოს უფლება...“ რადგანაც საქმე იყო განსაკუთრებულად რთული, როგორც ფაქტობრივი, ასევე სამართლებრივი თვალსაზრისით, თორმეტი ნაფიცი მსაჯულისათვის რთული იყო, ყოველგვარი სათანადო სამართლებრივი კვალიფიკაციის გარეშე, სამართლებრივი შეფასება მიეცათ მოსარჩელის წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდებისათვის. დასაბუთების ნაკლებობამ გამამტყუნებელ განაჩენში გამორიცხა იმ მიზეზების სათანადო სასამართლო განხილვის ყოველგვარი შესაძლებლობა, რომლებზე დაყრდნობითაც ნაფიცმა მსაჯულებმა გადაწყვეტილება მიიღეს. ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, მოსარჩელე არ ყოფილა უზრუნველყოფილი საკმარისი დამცავი მექანიზმებით, რომლებიც შესაძლებლობას მისცემდა გაეცნობიერებინა გამამტყუნებელი განაჩენის მიზეზები. რადგანაც სამართალწარმოება არ იყო სამართლიანი, დაირღვა კონვენციის მე-6 მუხლის პირველი პუნქტი.

Jury Trial in Georgia
On October 1st of 2010 the new Criminal Code of Georgia came into effect. One of its main the main new innovations is the Jury Institution. The Jury Court will operate until July 1st of 2012 in Tbilisi only, and will cover cases of deliberate murder under aggravating circumstances. After two years, it will cover all crimes envisaged with the suppression of liberty in the throughout the country.
As of yet, the Jury has not heard any cases. It will be able to hear all cases that lie within its jurisdiction only if the defense and prosecution do not oppose it.
It should be noted that when Georgia adopted the corresponding amendment to the Georgian Constitution, the Strasbourg Court invalidated the November 16th 2010 jury decision in the Taxquet vs Belgium case and accused the state of Belgium of violating Article 6 of the European Court (the right to a fair trial) and imposed payment of EUR 8,173.22 in favor of the plaintiff.
One of the most important principles of the democratic state is the protection of human rights. This principle cannot be realized without an impartial and independent judiciary. The composition of courts is of high importance in terms of ensuring effective justice. By adopting amendments to the Georgian Constitution, namely paragraph 5 of Article 82 (the Jury hears the cases in the common courts according to the law) the state authority clearly expressed its political will of establishing the jury institution. Obviously, the corresponding provision could not have determined the status of the jury, their conduct, rights and obligations. Thus, later on October 1st of 2010, a completely new Criminal Code came into effect; one of the main new innovations was the Jury Institution.
This corresponding institution is often identified as a democratic value. That is why European revolutions were characterized with the adoption of the jury Institution. It is unquestionable that this institution has rich traditions and has played an important role in the restoration of trust towards the court system, as well as the inclusion of people in realizing justice and improving the quality of human rights protection.
However, nowadays, when in many leading states the jury’s popularity has drastically decreased along with the number of cases heard by them, the following question is asked: how effective can the jury institution be in the modern world? This question is particularly relevant for Georgia.
The authors of the jury institution are apparently satisfied with the outcome. However, its opponents predict its failure. Their main argument is that Georgia is a small country, everybody knows each other and it will be very hard to find 12 objective jury members. Another argument is that this system might be expensive and the state unable to cover this expense. The initiators of the amendment argue that the expense is not the problem since the budget can well finance such activities. According to Georgia’s Supreme Court Head, Kote Kublashvili, the problem that arises with acquaintances is solvable:
“For many citizens in Georgia, the main thing is dignity, objectivity and not the acquaintances/friendship [dynamic] – this problem can be solved with thorough questioning of jury candidates e.g.: whether or not they have connections with the defendant, state bodies and such.”
Tina Khidasheli, a Republican Party member and a lawyer points explains, “as a lawyer and politician, I do not support a jury institution in Georgia. I think that in the 21st century adopting an institution that lost its meaning even in its constitutive states is unjustifiable and risky. Statistically, a jury trial hears only 4% of cases in the USA. [This number constitutes one of the highest percentages] of jury-heard cases in the whole world. As a politician, I think that by adopting this institution, the government wants to impose responsibility on the people for illegal decisions. If up until now, the government was blamed for the illegal decisions of the judiciary, people will be blamed from here on in.”
The Jury Court consists of 12 basic and 2 substitute judges. They are selected at a jury session from the common list of voters. According to the new code, the jury must possess the language of the criminal proceedings. This means they must possess the state language and live in the territory which belongs to the jurisdiction of the court where the process is taking place. In addition, people with limited physical and intellectual abilities will automatically be excluded from consideration.
According to the new Criminal Procedural Code of Georgia, an individual will not be able to participate in the criminal proceeding if he/she is a state official, an investigator, policeman, is a member of Georgian armed forces, a religious figure, a participant in the criminal proceeding in the corresponding case, a defendant, or anyone who has been assessed with an administrative fine due to minor drug use. Lawyers, psychologists and others who are potentially able to utilize their professional experience or views are also not obligated to serve on the jury.
As for the social guarantees, both the jury and a jury candidate have a right to receive the state payment for all the expenses associated with their obligation of jury membership in a timely manner. The public figure and the employee of a state-financed organization are maintained with the work place and payment, but the corresponding does not concern the officials employed in the private sector. In fact, the law emphatically states that the court is obligated to individually envisage the lawful interests of the jury, and in the case of such interests, release him from the duty of jury member.
Except for the above mentioned incompatibility that gives rise to the preclusion of an individual from being a jury participant, the parties by their initiative and with the consent of the court may preclude a concrete jury. The jury member can also preclude himself/herself if: a) he/she has been on the jury for the past year b) fulfils work- changing of which will cause significant damage; g) because of his/her state of health  d) has been abroad for a long time or is leaving Georgia;  and e) is older than 70 years of age.
In case the jury (jury candidate) does not fulfill his/her duty, the responsibility will be imposed according to Georgian legislation.
“Being on the jury is an obligation, but a very honorable obligation” – stated Kote Kublashvili, the Deputy Head of the Criminal Chamber of the Georgian Supreme Court at a jury presentation.
According to Human Rights Center lawyer, Nino Andriashvili, “The criminal case where the jury will operate is the gravest crime of all. For example, in a case with a deliberate murder and where the verdict depends on the jury. If we consider that an 18-year-old individual given the right to be a jury member has an average education or incomplete higher education, we can conclude, that the verdict taken by such people will not be legally refined. Specifically, there is the problem of achieving the correct evaluation of the available evidence. Another important factor that should be taken into consideration is the security of the jury and the danger of pressure upon them. I think there are no protection mechanisms provided to them in Georgia today.”
The lawyer of Article 42 of the Constitution Manana Kobakhidze finds it hard to evaluate the jury institution because of the absence of the relevant practice. However, she thinks that it has a range of risks that might cause irremediable problems for the state. “Generally the jury institution is a characteristic of the states of common law, but we are part of continental law. I think this institution was artificially transferred to Georgia so the judiciary could have been more independent. This way the judiciary wants to free itself from the responsibility and pass it on to the public in order to place blame on them for illegal decisions. On the other hand, the courts are experiencing a great deal of pressure by the prosecution nowadays and what can be worse?”
Public opinion is also divided regarding the jury institution. This part of the public is skeptical of the new initiative and considers that any dispute must be solved by a competent judge. Another part welcomes the direct inclusion of society in justice implementation and considers it a precondition for achieving objective and democratic decisions.
Sopo Getsadze, 22-years-old: “I do not support the adoption of the jury institution. I think that one qualified judge can decide any criminal case better than 12 non-qualified jury members.”
Nino Peradze, 28-years-old: “I welcome the adoption of the jury institution in Georgia and think that in order to attain a fair verdict in a criminal case the qualification of lawyer is not necessary.”
Another reason for the contentious discussions regarding the jury institution operating in Georgia revolves around the possibility of a verdict coming in contradiction with Article 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR): “The jury makes the verdict without any argumentation. That is a violation of Article VI of ECHR (the right to a fair trial). Essentially, the jury is free of any legal argumentation and thus, the violation of Article VI is afoot,” – stated Manana Kobakhidze.
It is important to mention that the ECHR  has just delivered a  judgment in the case of Taxquet v. Belgium (Application no. 926/05). In this case the applicant submitted that his right to a fair trial had been infringed upon in view of the fact that his conviction by the Assize Court had been based on a guilty verdict which did not contain reasons and could not be appealed against to a body with full jurisdiction. He alleges a violation of Article 6 § 1, the relevant part of which provides: “In the determination of ... any criminal charge against him, everyone is entitled to a fair ... hearing ... by [a] ... tribunal ...”  As the case had been extremely complex in both factual and legal terms, it had been difficult for twelve jurors without any appropriate legal qualifications to be able to make a wholly lawful assessment of the merits of the charge against him. The lack of reasoning in the guilty verdict precluded any possibility of an appropriate judicial review of the reasons for which the jury's finding had been based. The ECHR maintains that the applicant was not afforded sufficient safeguards enabling him to understand why he was found guilty. Since the proceedings were not fair, there has accordingly been a violation of Article 6 § 1 of the Convention.