სოფელ ერგნეთში ხვალ ცხინვალის რეგიონში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი შეხვედრა გაიმართება. როგორც სააგენტო „რესი“ იუწყება, ამის შესახებ ცხინვალის დე ფაქტო ხელისუფლების დელეგაციის ხელმძღვანელმა მერაბ ჩიგოევმა განაცხადა.
ჩიგოევის თქმით, ხვალინდელ შეხვედრაზე ოსური მხარე რუსი მშენებლის – ხურატოვის საკითხს დასვამს, რომელიც მათი მტკიცებით, 14 იანვარს ქართულმა მხარემ დააკავა.
ოსური მხარე დღის წესრიგში ასევე აპირებს ე.წ. სამხრეთ ოსეთში დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების საკითხის ჩართვას.
ჩიგოევის განცხადებით, საქართველოს მოქალაქეებს ხშირად არა აქვთ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები. ხოლო მოთხოვნაზე - მათ შესახებ ინფორმაცია მიაწოდონ, ქართული მხარე არ რეაგირებს.
ხვალინდელ შეხვედრაზე ოსური მხარე ასევე დასვამს სამხრეთ ოსეთის უგზო-უკვლოდ დაკარგული მოქალაქეების მოძიებისა და ახალგორის რაიონის გაზით მომარაგების საკითხებს.
ქართულ მხარეს ხვალინდელ შეხვედრასთან დაკავშირებით ოფიციალური ინფორმაცია ჯერჯერობით, არ გაუვრცელებია.
ცხინვალის რეგიონში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში წინა შეხვედრა 2010 წლის 10 დეკემბერს გაიმართა.

Next Meeting to be Held in the Frameworks of Incident Prevention and Response Mechanism in Ergneti
The next meeting is planned to be held in the frameworks of Incident Prevention and Response Mechanism in Tskhinvali Region tomorrow. As the agency Res reports, the head of Tskhinvali de facto government delegation Merab Chigoevi stated the corresponding.
According to Chigoev at tomorrow’s meeting the Ossetian side will raise an issue of Russian builder Khuratov who was detained by Georgian side on January 14th according to the allegations of Ossetian side.
Ossetian side is also going to put the issue of the Georgian citizens detained in the so-called South Ossetia on the agenda. According to Chigoev, Georgian citizens often do not have ID cards and on the request to present information on them Georgian side gives no response.
The Ossetian side is also going to raise the issues of searching the disappeared citizens of South Ossetia and the gas provision of Akhalgori region.
Georgian side has not disseminated the official information on tomorrow’s meeting yet.
The previous meeting in the frameworks of Incident Prevention and Response Mechanism was held on December 10th of 2010.