უსახლკაროები საქართველოში
რამდენიმე კვირის წინ თბილისის ქუჩებში ახალი პოსტერი გამოჩნდა. მარცხენა მხარეს  თბილისის ერთ-ერთი შენობიდან პოლიცია ახალგაზრდა ოჯახს  ასახლებს. მარჯვენა მხარეს სურათი SS-ის ოფიცრის გამოსახულებაში გადადის – ის ებრაელების დეპორტაციას ახორციელებს. სულ ზევით კი კობა სუბელიანის, მთავრობის იმ მინისტრის სახეა,  რომელსაც საქართველოს აფხაზური და სამხრეთ-ოსური ომებიდან გამოქცეულების დაბინავება ევალება. მისი გამოსახულების ქვეშ წარწერაა – „Stop!“
გასული ორი კვირის განმავლობაში დაახლოებით 1500-მდე იძულებით გადაადგილებული პირი გამოასახლეს და მთავრობამ მათ დედაქალაქის გარეთ ალტერნატიული ბინები შესთავაზა. ბევრს ეშინია რომ ისინი ისევე დაკარგავენ შემოსავალს, როგორც სახლები დაკარგეს, მაგრამ შედარება ნაცისტთა დანაშაულებთან  გამაოგნებლად დაუმსახურებელია.  ადრეც ვწერდით, რომ საქართველოს მთავრობას ამ გამოსახლებების ჩატარების უფლება აქვს. ნაგებობები რომლებზეც საუბარია, ოფიციალურად არ არიან რეგისტრირებულები, როგორც „კოლექტიური ცენტრები“ და არავის მის ბინადართაგან არ უფიქრია, რომ ისინი აქ მუდმივად შესძლებდნენ ცხოვრებას.
საქართველოს პოლიტიკა დევნილთა მიმართ უფრო ცივილიზებულია, ვიდრე მაგალითად მისი მეზობელი აზერბაიჯანისა (აქ 1990-იანი წლების მთიანი-ყარაბახის კონფლიქტის შემდეგ, 580 000-ზე მეტი დევნილია) მთავრობის მიზანია 250 000-ზე მეტი დევნილის ინტეგრირება იმ ადგილებზე, სადაც ისინი ცხოვრობენ,  ბინებით,  შემოსავლითა  და სოციალური მომსახურებით სრულყოფილი სარგებლობით მათი უზრუნველყოფაა, მაგრამ ამ მიზნის შესასრულებლად სახელმწიფოს 1 მილიარდი დოლარი სჭირდება, აქამდე მას მხოლოდ 200 მილიონი დოლარი აქვს.
მიდგომა მოუხეშავი იყო. როდესაც 2010 წლის აგვისტოში პირველი გამოსახლება დაიწყო, გაერო-ს ჩინოვნიკებმა და დიპლომატებმა კრიტიკის ცეცხლი გახსნეს. საპასუხოდ, ოფიციალურმა პირებმა გამოსახლებაზე მორატორიუმი გამოაცხადეს მანამდე, სანამ არ შეათანხმებდნენ ყველა მხარისთვის მისაღებ პროცედურას. გამოსახლება 20 იანვარს განახლდა, მაგრამ დამოუკიდებელი მეთვალყურეები ამბობენ, რომ შეთანხმებული პროცედურები ცუდად შესრულდა. ბევრმა ადამიანმა არ იცოდა გამოსახლების ზუსტი ვადა. რუსეთთან 2008 წლის ომის გამო დევნილთაგან ძალიან ცოტამ მიიღო ის კომპენსაცია, რომელიც ეკუთვნოდა.  ჩინოვნიკებმა ძალიან მცირე ყურადღება დაუთმეს იმას, რომ თავიდან აეცილებინათ ყველაზე ცუდი, რასაც გაიდლაინები ითხოვდა და ზოგიერთი ასე ნაქები, მთავრობის მიერ შემოთავაზებული ალტერნატიული ბინებიდან აშკარად არაადეკვატური აღმოჩნდა, განსაკუთრებით შუა ზამთარში.
ზოგიერთი ოპოზიციური პარტია ადამიანებს დარჩენისკენ მოუწოდებდა. მათ პოლიციასთან შეტაკებები მოუვიდათ და პარლამენტთან საპროტესტო დემონსტრაციები ჩაატარეს, მაგრამ ახალგაზრდა ქართველებმა ”ფეისბუქის” დახმარებით საპროტესტო ღონისძიების ორგანიზება მოახდინეს და თითქმის გამონაკლისის გარეშე ყველას ასეთი პირობა ჰქონდა – „პოლიტიკოსებს არ მიესალმებიან“.  ეს ეპიზოდი საქართველოს პოლიტიკის მდგომარეობის უფრო ფართო ასახვას გვთავაზობს.  უხეში პოლიტიკური მოგების ძიებაში ოპოზიციურმა პოლიტიკოსებმა საკუთარი თავის დისკრედიტირება მოახდინეს და საკუთარი სისუსტე გამოამჟღავნეს. სააკაშვილის მთავრობა კი უფრო ძლიერად გამოიყურება: მოიპოვა რა დამაჯერებელი გამარჯვება გასული წლის მუნიციპალურ არჩევნებზე, ახლა ადვილად შეუძლია გაატაროს არაპოპულარული ზომები.
მაგრამ Transparency International-ი, არასამთავრობო  ორგანიზაცია, ამტკიცებს რომ ბევრად უკეთესი იქნებოდა გამოსახლებასთან დაკავშირებით შესაბამისი საჯარო დებატები ჩატარებულიყო. მოთმინებას სააკაშვილის მთავრობის სიქველეთა შორის ვერ დაასახელებ. მოდერნიზაციისადმი  ლტოლვაში მათ დრამატული ცვლილებები უფრო მოსწონთ, ვიდრე ფრთხილი დაგეგმვა და სწორი ადმინისტრირება.

OVER the past couple of weeks, a new poster has appeared on Tbilisi’s streets. On the left-hand side, police evict a young family from a building in Tbilisi. Move right, and the picture fades into an image of SS officers deporting Jews. On top of all this sits the face of Koba Subeliani, the government minister charged with the accommodating those who fled Georgia’s wars in Abkhazia and South Ossetia, and underneath him, the word “Stop!”
Nearly 1,500 displaced people have been evicted in the past two weeks. With the Government offering alternative accommodation outside the capital only, many fear losing their livelihoods as well as their homes. Yet comparison with the Nazis’ crimes is wildly undeserved. As we have written before, the Georgian government is within its rights to carry out these evictions. The buildings in question were not registered as official "Collective Centres", and none of the inhabitants thought they could live there indefinitely.
Georgian policies towards the displaced population are more enlightened than, say, those of neighbouring Azerbaijan (host to over 580,000 people who fled the war in Nagorno-Karabakh in the 1990s). The government aims to allow the 250,000 or so people to integrate where they are, providing homes for them to own, the chance to earn money and full access to social services. But to do so, the state needs an estimated $1bn; so far, it has only $200m.
The approach has been ham-fisted. When the evictions first began in August 2010 UN officials and diplomats reacted with a barrage of criticism. In response, officials called a moratorium on further evictions until they had agreed a procedure acceptable to all parties. Evictions resumed on January 20th, but independent monitors said the agreed procedures were poorly implemented. Many people did not know the precise dates they would be evicted. Too few of those displaced during Georgia’s war with Russia in 2008 received the compensation to which they are entitled. Officials paid too little attention to the worst-off, despite clear guidelines to the contrary. And some of the much-touted alternative accommodation that the Government offered is clearly inadequate, especially in the middle of winter.
Some opposition politicians encouraged people to stay put. They clashed with police, and led protest demonstrations outside Parliament.  But young Georgians have used Facebook to organise protest events of their own, almost without exception, with the proviso "politicians not welcome". The episode reflects the broader state of politics in Georgia. In seeking crude political gain, opposition politicians discredit themselves and reveal their weakness. In contrast, President Saakashvili’s government looks strong: having won a convincing victory in municipal elections last year, it can now push through unpopular measures with ease.
But as Transparency International, an NGO, argues it would have been far better to start with a proper public debate about the evictions. Patience is not one of the Saakashvili government’s virtues. In the drive for modernization, it likes dramatic change rather than careful planning and orderly administration.