კახეთში რისკის ზონაში 150-ზე მეტი ოჯახი ცხოვრობს. მოსახლეობას საფრთხეს ძირითადად მეწყერი უქმნის. გარემოს ეროვნული სააგენტოს გეოლოგებმა მეწყერსაშიში ადგილების შესწავლის შემდეგ დაასკვნეს, რომ რისკის ზონაში ცხოვრება სიცოცხლისათვის საშიშია. სპეციალისტებმა ბევრი დაზარალებული გააფრთხილეს კიდეც, დაუყოვნებლივ დატოვონ საცხოვრებელი სახლი და უსაფრთხო ადგილზე გადავიდნენ. თუმცა სხვა თავშესაფრის არქონის გამო, დაზარალებულები დღემდე რისკის ზონაში რჩებიან.
სიღნაღში, ერეკლე მეორეს და გიორგი აბრამიშვილის ქუჩებზე, მეწყერსაშიშ ზონაში 80 ოჯახი ცხოვრობს. ამ ქუჩებზე თითქმის ყველა სახლი დაბზარულია, ზოგიერთი კი ისეა დაზიანებული, რომ საცხოვრებლად უვარგისია, ბევრიც დანგრეული და მიტოვებულია. ერეკლე მეორეს ქუჩის მაცხოვრებლები ადგილობრივ ხელისუფლებას უყურადღებობაში ადანაშაულებენ. მათივე თქმით, სტიქიური პროცესების პრევენციისათვის, 2010 წლის 30 მაისის არჩევნებამდე ცენტრალური ბიუჯეტიდან თანხა გამოიყო, რომელიც არაეფექტურად გაიხარჯა.
„130 000 ლარი გამოიყო, რომელიც მეწყერისგან ჩანგრეული გზის მცირე მონაკვეთის მშენებლობაზე დაიხარჯა. აღდგენითი სამუშაოები ადგილობრივი თვითმართველობის არჩევნებამდე ორი კვირით ადრე დაიწყო. ხელოსნები დღე და ღამე, მზიან და წვიმიან ამინდშიც კი ამუშავეს. ღამით მანქანების შუქზე მუშაობდნენ, რომ არჩევნებამდე მოესწროთ. გზა არჩევნების წინა დღეს გაიხსნა, მესამე დღეს კი წვიმა მოვიდა და ერთი ნაწილი ისევ დაინგრა, რადგან უხარისხოდ იყო შესრულებული. მალევე შეაკეთეს, მაგრამ კიდევ ინგრევა. აგერ, ჩემმა მეზობელმა 4 წელია, დატოვა სახლი და ქირით ცხოვრობს წნორში. სახლი ისე ჩამოინგრა, ავეჯის გატანასაც ვერ ახერხებს. აქ ყველა სახლი ამ მდგომარეობაშია, მაგრამ ყურადღებას აღარავინ გვაქცევს“, - აღნიშნავს ლეილა შაიშმელაშვილი.
„ღამით ხმაური გვაღვიძებს. სახლს ბზარები ემატება და ხმა ისმის. წვიმის დროს შიგნით ვერ შევდივართ. მიწა რომ დალბება, სახლი ზანზარებს. ყურადღებას ვითხოვთ, მაგრამ არავინ გვისმენს“, - ამბობს აბრამიშვილის ქუჩაზე მცხოვრები ნინო იარალოვი.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ნოდარ კოჭლამაზაშვილის განცხადებით, 2010 წელს რა თანხაც იყო გამოყოფილი, მიზნობრივად დაიხარჯა. მისივე თქმით, 2011 წლის ადგილობრივ ბიუჯეტში, სიღნაღში, ერეკლე მეორეს და გიორგი აბრამიშვილის ქუჩებზე სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჩასატარებლად და იქ მცხოვრები ოჯახების გასახლებასთან დაკავშირებით თანხები გათვალისწინებული არ არის. „დროებითი საცხოვრებელი ფართის გამონახვის შემთხვევაში, გამგეობა, 5 ოჯახისთვის, რომლებიც ყველაზე მძიმე პირობებში არიან, ქირავნობის თანხის გადახდის ვალდებულებას იღებს, მაგრამ ისინი ქირით არ გადიან. მეწყერსაშიშ ზონაში პრობლემის მოსაგვარებლად საკმაოდ სოლიდური თანხებია საჭირო. საკითხი გუბერნატორის ადმინისტრაციაში და რეგიონული განვითარების სამინისტროშია დაყენებული. ველოდებით პასუხს. ყველა სტრუქტურა, ვისაც ამ საკითხის გადაწყვეტა ეხება, საქმის კურსშია“, - განაცხადა სიღნაღის გამგებელმა.
მეწყერსაშიშ ზონაში ცხოვრობს 20 ოჯახი გურჯაანის რაიონის სოფელ კარდენახშიც. საცხოვრებელ სახლებს საძირკველი ეცლება, წვიმის დროს კი შესაძლოა, დაინგრეს.
„ძალიან მძიმე პირობებში ვართ, განსაკუთრებით 5 ოჯახი. სახლის კედლები დაბზარულია და საძირკველიც ეცლება. ჩემს სახლს სამზარეულო უკვე ჩამოენგრა. გვეშინია, ძლიერი წვიმის დროს სახლი ხევში არ გადავარდეს. 2010 წელს ადგილობრივ გამგეობასაც მივმართეთ, მაგრამ გვითხრეს, ბიუჯეტში თქვენი კომპენსაციისთვის თანხები გათვალისწინებული არ გვაქვსო. გამგებელმა მდგომარეობის შესასწავლად გეოლოგებიც გამოგზავნა. მათი თქმით, ეს სახლები საცხოვრებლად აღარ გამოდგება და დროულად უნდა მოხდეს ჩვენი აქედან განსახლება. საკუთარი სახსრებით კი ახალი სახლის შეძენას ვერ შევძლებთ“, - ამბობს ერთ - ერთი დაზარალებული ნაზი ქიტიაშვილი.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებლის შოთა უტიაშვილის თქმით, იმ შემთხვევაში, თუ სტიქიით დაზარალებული სხვა სახლს მოძებნის, გამგეობა მას დროებით ქირას გადაუხდის.
შოთა უტიაშვილი: „ქირას მხოლოდ იმ ოჯახებს გადავუხდით, რომლებიც ყველაზე მძიმე პირობებში არიან“.
„საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგეობა გარემოს ეროვნული სააგენტოს 2010 წლის 18 მაისის 23-16/145 წერილისა და თანდართული ვიზუალური საინჟინრო - გეოდინამიკური დასკვნის საფუძველზე და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე სტიქიური მოვლენების შედეგად მოსახლეობისთვის მიყენებული ზარალის შემსწავლელი მუდმივმოქმედი კომისიის გადაწყვეტილების თანახმად, გაფრთხილებთ, რომ დაუყოვნებლივ დატოვოთ თქვენი საცხოვრებელი სახლი და გადახვიდეთ უსაფრთხო ადგილზე“.
საგარეჯოს რაიონის სოფელ უჯარმაში მცხოვრებმა თამარ რევაზიშვილმა ეს წერილი რაიონის გამგეობიდან 8 თვის წინ მიიღო. მიუხედავად იმისა, რომ ამ ხნის განმავლობაში მისი საცხოვრებელი სახლი კიდევ დაზიანდა და სიცოცხლისათვის უფრო სახიფათო გახდა, რევაზიშვილების ოჯახი დღემდე ამ სახლში ცხოვრობს.
მაია რევაზიშვილი: „ვიცით, რომ შეიძლება, ნანგრევებში მოვყვეთ და მოვკვდეთ, მაგრამ სად წავიდეთ? წასასვლელი არსად გვაქვს. კედლებზე ბზარები კი აღარ არის, შუაზეა გადახსნილი და როდის გადავარდება, არ ვიცით. გამგეობას დახმარება არაერთხელ ვთხოვეთ, მაგრამ გვითხრეს, ბიუჯეტიდან სახლის შესაძენად საკმარისი თანხის გამოყოფის საშუალება არ გვაქვსო, მხოლოდ ქირის თანხის გადახდას გვთავაზობენ, ისიც დროებით“.
რევაზიშვილების გარდა გამაფრთხილებელი წერილები მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან სოფელ უჯარმაში მცხოვრებმა სხვა ოჯახებმაც მიიღეს, მაგრამ ისინიც ამ დრომდე მეწყერსაშიშ ზონაში ცხოვრობენ.
უჯარმაში სულ 160 ოჯახი ცხოვრობს. ასზე მეტი სახლი კი დაზიანებულია.
ირაკლი ჭინჭარაული, უჯარმის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებული: „სახლები ძირითადად 90-იან წლებში დაზიანდა. „მიწისძვრის ეპიცენტრი მაშინ სოფელ უჯარმაში იყო. მიწისძვრის გამო ყველა სახლი დაზიანდა, თან აქ რბილი ნიადაგია და ბზარების გაჩენას ამანაც შეუწყო ხელი. ყველაზე მძიმე მდგომარეობაში რომელი ოჯახებიც არიან, მათ ალბათ გაიყვანენ“.

We Might Get Caught and Die in Ruins but Where Shall We Go?” – Life in Dangerous Zone
More than 150 families live in a dangerous zone in the Kakheti region. A landslide threatens the population. After the exploration this dangerous area, geologists from the National Environmental Agency (NEA) concluded that life in this part of Kakheti can be potentially life threatening. Specialists from the NEA have warned many people in the area to leave their houses immediately and move to a safe place. However, these people still live in the dangerous area because they have no other shelter.
80 families live in the landslide zone in King Erekle and Giorgi Abramishvili Streets in Sighnaghi. Almost every house is cracked in those streets; some of them are so damaged that living in them is impossible; many of the houses have been pulled down and nobody lives there. The residents of King Erekle Street blame the local authority for negligence. They allege that funds were allocated from the central budget for the prevention of the natural disaster before the elections of May 30, 2010. However, the funds were unreasonably wasted.
“They allocated 130, 000 GEL which was spent on the construction of a small part of the destroyed road. The local authority started construction activities two weeks before the elections. The workers worked day and night in sun and rain. The cars worked on street lights at night in order to finish the work before the elections. The road was opened just before  Election Day and on the third day it rained which destroyed one part of the reconstructed road because the work was of a poor quality. They repaired it soon but it continues to deteriorate. My neighbor abandoned his house 4 years ago and now rents a house in Tsnori. The house is run down he could not even take the furniture out of it. Every house is in similar condition on this street but nobody pays attention to us,” said Leila Shaishmelashvili.
“At night, the noise wakes us up. The walls are becoming cracked and they make noises. During rain we cannot enter our houses. When the land gets wet, the house begins shaking. We plead for attention but nobody listens to us,” said resident of Abramishvili Street Nino Iaralov.
Sighnaghi district governor Nodar Kochlamazashvili said the sum allocated in 2010 was reasonably spent. The funds for the rehabilitation of the King Erekle II and Giorgi Abramishvili Streets and for the accommodation of the local residents are not envisaged in the 2011 local budget. “If space for their temporary accommodation is found, the district administration will pay the rent for five families who live in the most dangerous zone; however, those people are against renting flats. We need huge sums to eradicate all problems in the hazardous zone. We have petitioned to the regional governor’s administration and the Ministry for Regional Infrastructure and we are waiting for their replies. Every institution which is somehow connected with the problem, was informed about the situation in the zone,” said the Sighnaghi district governor.
20 families live in the zone of the landslide in Kardenakhi village in Gurjaani district. The basements of the houses are damaged and the rain might destroy them.
“We live in extremely poor conditions; five families live in a particularly dangerous situation. The walls are cracked and the basements are damaged. The kitchen has already begun to fall down in my house. We are afraid the house might fall into the ravine during heavy rains. We petitioned to the local authority in 2010 but they said they did not have money for our compensations in the budget. The district governor sent geologists to explore the area and they said the houses are not worth living in and we should be immediately evacuated from the area. We cannot build new houses with our funds,” said a local resident Nazi Kitiashvili.
Gurjaani District Governor Shota Utiashvili said if the victim of the natural disaster finds a flat the local administration will pay rent for them.
Shota Utiashvili: “We will pay rents only for those families who live in particularly dangerous zones.”
“Based on the letter 23-16/145 of the NEA, dated May 18, 2010, based on the enclosed engineer-geodynamic conclusion and decision of the permanent commission for the evaluation of the damage to the population caused by natural disaster in Sagarejo district, the Sagarejo district administration warns you to immediately leave your house and move to a safe place.”
Resident of Ujarma village in Sagarejo district Tamar Revazisvhili received the abovementioned letter 8 months ago. Although his house has since become more damaged and has also become more dangerous for living, the Revazishvilis still live in that house.
Maia Revazishvili: “We know that we might get caught and die in the ruins but where shall we go? We have nowhere to go. The walls have already fallen apart and we do not know when they will finally come down. We have petitioned to the local authority several times but they said there are not enough funds in the budget to purchase accommodation for us. They can pay only rent for some time.”
Besides the Revazishvilis, other families in Ujarma village also received warning letters from the district administration; however, they still live in the zone of the landslide.
160 families live in Ujarma and more than 100 houses are damaged.
Irakli Chincharauli, Commissary of the territorial entity of Ujarma village: “The houses were mostly damaged in the 1990s. The epicenter of the earthquake was in the village then. Every house was damaged because of the earthquake; the soil is soft there and it supported to create cracks on the walls. Those families, who live in particularly poor conditions, will be evacuated.”