დააკავეს სუბსიდიების სააგენტოსა და სადაზღვევო კომპანიების წარმომადგენლები
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ბიუჯეტის კუთვნილი თანხების მითვისება-გაფლანგვის და სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ფაქტებზე, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სუბსიდიების სააგენტოს წარმომადგენლები დააკავეს.
გამოძიების ინფორმაციით, დაკავებულები არიან სოციალური მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე იოსებ ლობჟანიძე, სოციალური პროგრამების დეპარტამენტის უფროსი გელა ჩივიაშვილი, სოციალური პროგრამების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე ანა წიქარიშვილი, სოციალური პროგრამების სამმართველოს უფროსი მამუკა შალამბერიძე, სოციალური მომსახურების სააგენტოს ლაგოდეხის სამსახურის უფროსი თეიმურაზ გოგოლაძე, ამავე სამსახურის სოციალური აგენტები - მამუკა ბოკერია და ალექსანდრე შავლაყაძე, სადაზღვევო კომპანია "ალფას" სახელმწიფო პროგრამების შესყიდვებისა და მართვის სამსახურის უფროსი გიორგი ამბროლიანი, სახელმწიფო პროგრამების მენეჯერი გივი წულეისკირი და ჰოსპიტალურ კლინიკებთან ურთიერთობის და მონიტორინგის სამსახურის უფროსი ილია ხომერიკი, სადაზღვევო კომპანია "არქიმედეს გლობალ ჯორჯიას" პროექტების განვითარების მენეჯერი რატი ნოდია, სადაზღვევო კომპანია "ალდაგი ბი სი აის" საცალო გაყიდვების განყოფილების სახელმწიფო პროგრამების განყოფილების უფროსი ივანე კახიძე, სადაზღვევო კომპანია "იმედი-ელის" აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე ნიკოლოზ ჩიხლაძე, სადაზღვევო კომპანია "ირაოს" რეგიონალური მართვის დეპარტამენტის უფროსი ივანე მელიქიშვილი, სადაზღვევო კომპანია "აი-სი ჯგუფის" სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის ყოფილი სამედიცინო მენეჯერი მაია ცანავა და სადაზღვევო კომპანია „ჯი-პი-აი ჰოლდინგის“ სახელმწიფო სოციალური პროგრამების მენეჯერი თეიმურაზ ჩიხლაძე.
ოფიციალური ინფორმაციით, გამოძიებით დადგენილია, რომ აღნიშნულმა პირებმა ყალბი დოკუმენტების დამზადებითა და გამოყენებით, სადაზღვევო კომპანიების მიერ ჯანმრთელობის დაზღვევის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების უგულვებელყოფით და მატერიალური გამორჩენის მიღების მიზნით, არ დაარიგეს სოციალურად დაუცველი ფენებისათვის განკუთვნილი სადაზღვევო პოლისები და შესაბამისად, თავი აარიდეს გასაწევი სამედიცინო მომსახურების ხარჯებს, რის შედეგადაც მიითვისეს 5 მილიონ 700 ათას ლარზე მეტი სადაზღვევო პროგრამისათვის გამოყოფილი სახელმწიფო თანხა.
გამოძიებით ასევე ამტკიცებს, რომ სადაზღვევო კომპანია „ალფას“ სახელმწიფო პროგრამების შესყიდვებისა და მართვის სამსახურის უფროსმა გიორგი ამბროლიანმა და სახელმწიფო პროგრამების მენეჯერმა გივი წულეისკირმა საგამოძიებო სამსახურში მიმდინარე გამოძიებისას, სადაზღვევო კომპანია „ალფას“ დაკითხულ თანამშრომლებზე ზემოქმედების მიზნით, განახორციელეს მუქარა და მოსთხოვეს, რომ საგამოძიებო სამსახურისათვის დაემალათ მათთვის ცნობილი ინფორმაცია სადაზღვევო პოლისების დაგვიანებით დარიგების თაობაზე.
წინასწარი გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე, 332-ე და 372-ე მუხლებით მიმდინარეობს.
სადაზღვევო კომპანიები 15:00 საათამდე მხოლოდ იმ ინფორმაციას ადასტურებენ, რომ კომპანიებში შემოსავლების სამსახური მუშაობს. კომპანიები არ ადასტურებდნენ ინფორმაციას, რომლის მიხედვითაც, შემოწმებას პროკურატურაც ახორციელებს. ასევე, კომპანიებში არ ფლობდნენ ინფორმაციას თანამშრომლების დაკავების შესახებ.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ რამდენიმე სადაზღვევო კომპანიაში განუცხადეს, სახელმწიფო სამედიცინო დაზღვევის პროგრამებთან მიმართებაში, მიმდინარეობს გეგმიური შემოწმება.
„ჯერ არანაირი ინფორმაცია არ გვაქვს. ველოდებით 15:00 საათს", - განაცხადეს  „იმედი L“-ში.
საქართველოს კონტროლის პალატის აუდიტის წინასწარი მონაცემების თანახმად, სახელმწიფო სამედიცინო დაზღვევის პროგრამიდან 2008-2010 წლებში კომპანიების მოგების მარჟამ 60%-ს გადააჭარბა.
საქართველოს კონტროლის პალატა სახელმწიფო სამედიცინო დაზღვევის მართვაზე პასუხისმგებლობას ჯანდაცვის სამინისტროს აკისრებს.

Members of Agency of Subsidies and Insurance Companies Detained
Officers of the investigative department at the Ministry of Finances detained representatives of the Agency for Subsidies within the Ministry of Labor, Healthcare and Social Welfare for the unreasonable expenditure and misappropriation of a  particularly large amount of budget funds and the abuse of their professional power.
According to the investigation information, Deputy Director of the Social Agency Ioseb Lobzhanidze, Head of Department of Social Programs Gela Chiviashvili, his deputy Ana Tsikarishvili, Head of the Social Program Department Mamuka Shalamberidze, Head of Lagodekhi District Office of the Social Agency Teimuraz Gogoladze, social agents of the same office Mamuka Bokeria and Aleksandre Shavlakadze, Head of the State Program Purchases and Management within the Insurance Company “Alfa” Giorgi Ambroliani, Manager of State Programs Givi Tsuleiskiri, Head of the Department for the Cooperation and Monitoring of  Hospitals Ilia Khomeriki, Project Development Manager at the Insurance Company “Archimedes Global Georgia” Rati Nodia, Head of the Department for State Programs within the Insurance Company “Aldagi BCI” Ivane Kakhidze, Deputy Executive Director of the Insurance Company Imedi-L Nikoloz Chikhladze, Head of the regional management department of the IC Irao Ivane Melikishvili, former medical manager for the population beyond poverty level at the IC “IC Group” Maia Tsanava and State Social Program Manager at the IC “GPI” Teimuraz Chikhladze.
According to official information, the investigation estimated that the above-listed people and with the support of fabricated documents, did not distribute insurance policies to  socially disabled people as envisaged under the health insurance state program, through neglecting their responsibilities in order to materially benefit from it. They did not cover medical services and in doing so they misappropriated more than 5, 700 million GEL which was allocated from the state budget for the insurance program.
The investigation alleges that head of Purchase and Management Department at the IC “Alfa” Giorgi Ambroliani and state Program Manager Givi Tsuleiskiri intimidated the employees of the IC “Alfa” during the investigation process and demanded them to hide information from the investigators about the late distribution of insurance policies.
The preliminary investigation is carried out under Articles 182, 332 and 372 of the Criminal Code of Georgia.
Before 3:00 pm, the Insurance Companies confirmed information that the Department of Revenues worked in their offices. They did not confirm the information that the prosecutor’s office was also carrying out investigations in their offices. The companies did not have information about the detention of their employees either.
The representatives of several insurance companies told Interpresnews that the scheduled examination of state medical insurance programs is going on in their offices.
“We do not have any information yet. We are waiting for 3:00 pm,” said the representatives of the IC “Imedi-L.”
According to the preliminary data of the audit from the Chamber of Control of Georgia, in 2008-2010 the insurance companies made a profit of more than 60% from the state medical insurance program.
The Chamber of Control made the Ministry of Healthcare accountable for the management of the state program.