ჯოშუა კუცერა, Eurasianet.org
აშშ-ს მთავრობის დოკუმენტების თანახმად, ვაშინგტონში ლობისტებისთვის გადახდილი ფულით, საქართველო კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ყველა ქვეყანას შორის ლიდერობს.
2010 წელს საქართველოს 4 ლობისტურ კომპანიასთან ჰქონდა კონტრაქტი. მათი საერთო ღირებულება სულ ცოტა $1.5 მილიონს უდრიდა და ამ კომპანიებიდან ზოგიერთი ვაშინგტონში ყველაზე გავლენიან ფირმებს განეკუთვნება. აზერბაიჯანი და ყაზახეთი ვაშინგტონში მათ წარმომადგენლად მხოლოდ თითო-თითო ფირმას ამუშავებენ და ბევრად ნაკლებს ხარჯავენ. აზერბაიჯანს ამჟამად კონტრაქტი აქვს კომპანიასთან Patton Boggs და მას ყოველთვიურად $35 000 უხდის, ხოლო ყაზახეთი კომპანიას BGR Public Relations LLC თვეში $25 000 უხდის. სეპარატისტულ რეგიონებს, აფხაზეთსა და სამხრეთ-ოსეთს ცალ-ცალკე კონტრაქტი აქვთ Mark Saylor-ის კომპანიასთან და მას საზოგადოებასთან ურთიერთობის დარგში მომსახურებისთვის წლიურად $120 000 უხდიან.
2009 წელს უცხოურმა მთავრობებმა ვაშინგტონში რეპრეზენტაციისთვის დაახლოებით $60 მილიონი დახარჯეს. ასეთია არასამთავრობო ორგანიზაციების ProPublica-სა და Sunlight Foundation-ის მონაცემები, ისინი ავლენენ მსგავს დანახარჯებს (2010 წლის მონაცამები ჯერ-ჯერობით ხელმისაწვდომი არაა).
თუ იმას ვივარაუდებთ, რომ 2010 წლის მონაცემები თავსებადია, მაშინ გამოდის, რომ საქართველო ვაშინგტონის ლობისტური კუნთის ერთ-ერთ მთავარ უცხოელ დამფინანსებელად ყალიბდება. 2009 წელს Sunlight Foundation-მა რანჟირება გაუკეთა მთავარ მხარჯველებს და მეათე ადგილზე გასულმა ტაივანმა დაახლოებით $1.55 მილიონი დახარჯა, თურქეთი მე-8 ადგილზე აღმოჩნდა და მისი ხარჯი 2009 წელს $1.68-ს უტოლდებოდა.
Sunlight Foundation-ის წამყვანი თანამშრომლის თქმით, ლობირება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ამბიციური და განვითარებადი ქვეყნებისთვის, რომელთაც შედარებით გამოუცდელი დიპლომატიური კორპუსი ჰყავთ. ამ ქვეყნებს სჭირდებათ ურთიერთობები კონგრესთან, სახელმწიფო დეპარტამენტთან, თავდაცვის დეპარტამენტთან და ალბათ ღირს გავლენიანი ამერიკელებისთვის ფულის გადახდა იმისთვის, რომ ყველა შეხვედრა და შესაბამისი რიტუალი მათ მაგივრად ჩაატარონ – ამბობს ალისონი.
„იმის ნაცვლად, რომ გამოაგზავნოს ვიღაც საწყალი ქართველები, რომლებიც აქ კონტაქტების სწრაფად დამყარებას ეცდებიან, ისინი ქირაობენ სააგენტოებზე მომუშავე ადამიანებს, ან მათ ვისაც ამ სააგენტოებთან, ან პოლიტიკურ მოთამაშეებთან კავშირები აქვთ, რათა ვაშინგტონში გავლენა იქონიონ“, – ამბობს ალისონი.
„ეს ქვეყნები იმ ვაშინგტონელი გავლენიანი ფიგურებისგან, რომლებსაც ლობისტური კომპანიების მართვისკენ აქვთ მიდრეკილება, მოგებას ნახულობენ და მათგანაც, ვინც შეიძლება ბევრად უფრო გავლენიანი იყოს, ვიდრე ნებისმიერი სხვა მათივე ქვეყნიდან“, – ამბობს ალისონი, - „ვიღაც ქართველთან ლაპარაკი რაში მარგებს? მაგრამ თუ იმას ველაპარაკები, რომელიც ჩემი სააგენტოს სათავეში იდგა, ან ვინც მომავალ ადმინისტრაციაში ჩემი სააგენტოს ხელმძღვანელს წაიყვანს, მას ალბათ, უფრო მოვუსმენ“.
„მიუხედავად იმისა, რომ სომხეთს ამჟამად არ ჰყავს ლობისტები ვაშინგტონში, არსებობს რამდენიმე ძლევამოსილი სომხურ-ამერიკული ორგანიზაცია, რომლებიც სომხების ინტერესებისთვის ლობირებენ. აი, სწორედ ამ მიზეზით აქტიურობს აზერბაიჯანი ლობისტურ სექტორში“ – ამბობს გორი ველტი, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ელიოტის სახელობის საერთაშორისო ურთიერთობათა სკოლის ევროპული, რუსული და ევრაზიული კვლევების ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე. „აზერბაიჯანს კარგად ორგანიზებული და კაპიტოლიუმის ბორცვზე ყველასთვის ცნობილი მტერი ჰყავს“, – განაცხადა მან.
საქართველო ძალიანაა შეერთებულ შტატებთან მის ალიანსზე დამოკიდებული და ესაა მისი ხარჯების განმაპირობებელი მთავარი ფაქტორი – დასძენს ველტი. „(კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებიდან) საქართველო, ალბათ, ყველაზე მეტადაა ვაშინგტონის ცხოვრებაში ჩართული და ამიტომ ესმის, როგორ უნდა აკეთოს საქმე“, – განაცხადა მან – „ის ასევე დარწმუნებულია, რომ ბევრად უფრო ძლიერი ისეთი მტერი ჰყავს, რომელსაც ვაშინგტონზე ხელი მიუწვდება, თუ ობამას ადმინისტრაციის აშშ-რუსეთის ურთიერთობათა გადატვირთვის პრიორიტეტს გავითვალისწინებთ“.
აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტის ცნობით (რომელსაც ევალება ლობისტური აქტივობების განსაჯაროება), 2010 წელს საქართველოს Orion Strategies-თან $420 000-იანი, Gephardt Group-თან $426 800-იანი, Podesta Group-თან $300 000-იანი და Ithaca Group-თან $270 000-იანი კონტრაქტები ჰქონდა. Podesta-სთან კონტრაქტი მხოლოდ ექვსთვიანი იყო, მაგრამ ვაშინგტონში საქართველოს საელჩოს სპიკერის, ნათია ზამბახიძის თქმით, ჯგუფი საელჩოსთვის მთელი წლის განმავლობაში მუშაობდა.
საქართველოს ლობისტები ორივე მთავარ ამერიკულ პარტიაში გავლენიანები არიან. The Gephardt Group-ს რიჩარდ გეპჰარდტი ხელმძღვანელობს, კონგრესის ყოფილი წევრი დემოკრატიული პარტიიდან და კონგრესის დემოკრატების ლიდერი 1989-2003 წ.წ. Podesta-ს ტონი პოდესტა უდგას სათავეში, დემოკრატიული პარტიის მაღალი რანგის ჩინოვნიკი, ხოლო მისი ძმა ჯონი, ყოფილი პრეზიდენტის, ბილ კლინტონის ადმინისტრაციის უფროსი იყო. Orion-ს რენდი შუნემანი ხელმძღვანელობს, ის კი 2008 წელს საპრეზიდენტო საარჩევნო კამპანიის დროს ჯონ მაკკეინის საგარეო პოლიტიკური მრჩეველი იყო.
„მთავრობა და საელჩო ყოველდღიურად მუშაობენ შეერთებულ შტატებთან საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის განსამტკიცებლად. შეერთებული შტატები ჩვენი შეუცვლელი მოკავშირეა დემოკრატიისა და თავისუფალი ბაზრის მშენებლობის პროცესში“, - განაცხადა ზამბახიძემ.
„აშშ-ს მედიასთან ურთიერთობით, ჩვენ მიზნად ვისახავთ საქმიან და ზოგადად ამერიკულ საზოგადოებას გავუზიაროთ ინფორმაცია ჩვენი რეფორმების შესახებ და გავაცნოთ საქართველოს საინვესტიციო შესაძლებლობები“, – დასძინა ზამბახიძემ – „ურთიერთობის გაღრმავებისას აქ აშშ-ში ჩვენ ბევრი ადამიანის, მათ შორის ჩვენი კონსულტანტების ცოდნასა და გამოცდილებას ვიყენებთ“.
საქართველომ თავისი ლობისტური აქტივობა ამ ბოლო დროს მაშინ გააფართოვა, როდესაც აზერბაიჯანმა და ყაზახეთმა დანახარჯები შეამცირეს. 2008 და 2009 წ.წ. აზერბაიჯანმა სხვადასხვა ლობისტურ ფირმაში მთლიანად $1.3 მილიონი გადაიხადა, საქართველომ – $1.4 მილიონი და ყაზახეთმა – $1.7 მილიონი. სხვა არც ერთ ქვეყანას ან ორგანიზაციას არ დაუქირავებია ვაშინგტონური ლობისტური ფირმები.
აზერბაიჯანისა და ყაზახეთის საელჩოებმა კომენტარის მოთხოვნას არ უპასუხეს. არც ერთ კომპანიას, რომელსაც EurasiaNet.org-ი დაუკავშირდა, მონაცემებზე კომენტარი არ გაუკეთებია.
აზერბაიჯანმა 2009 წლისა და 2010 წლის დიდი ნაწილი ლობისტების გარეშე გაატარა და მხოლოდ დეკემბერში ხელი მოაწერა კონტრაქტს Patton Boggs-თან. იუსტიციის დეპარტამენტში შეტანილი კონტრაქტი ცოტას გვაცნობებს იმის შესახებ, თუ რა უნდა ბაქოს კონკრეტულად. ცნობილია მხოლოდ ის, რომ კომპანიის საქმიანობა „მოიცავს აზერბაიჯანისთვის, აშშ-აზერბაიჯანის ორმხრივი ურთიერთობის საკითხებში კონსულტირებასა და დახმარებას“.
წინა ლობისტური აქტივობისას აზერბაიჯანი როგორც სჩანს, ძირითადად შეერთებულ შტატებში საკუთარი იმიჯით ინტერესდებოდა. 2007 წელს, Livingston Group-ის მეშვეობით აშშ-ს კონგრესის ჩინოვნიკებთან 91 შეხვედრა ჩატარდა. ეს შეხვედრები ეხებოდა რეზოლუციას ფარად ალიევისა და რაფიდ ალიევის დაუყოვნებლივი გათავისუფლების მოთხოვნით. ისინი ციხეში შეთქმულების მოწყობის ბრალდებით მოხვდნენ და ამ საქმემ საერთაშორისო უფლებადამცველების ყურადღება მიიპყრო. (დოკუმენტი კენჭისყრაზე არასდროს დამდგარა).
2009 წელს ლობისტები აზერბაიჯანისთვის მუშაობდნენ იმისთვისაც, რომ კონგრესის წევრებს აღენიშნათ მთიანი-ყარაბახის ომის დროს, ხოჯალიში მასობრივი მკვლელობის მსხვერპლთა მოსახსენიებელი დღე. ძალისხმევამ როგორ სჩანს მცირე შედეგი გამოიღო: კონგრესის ერთმა წევრმა მაინც ედ უითფილდმა, რესპუბლიკელმა კენტუკიდან, კონგრესის დოკუმენტში ოფიციალურად აღიარა ხოჯალის მოვლენები მას შემდეგ, რაც სამი დღით ადრე ის ამ საკითხთან დაკავშირებით Livingston Group-ის ლობისტებს შეხვდა.
სამთავრობო დოკუმენტების თანახმად, ყაზახეთის ამჟამინდელი კონტრაქტი BGR Public Relations-თან მხოლოდ მედიაში გაშუქებას ეხება, რადგან ყველა ცნობილი კონტრაქტი დაიდო ამერიკული მედიის რეპორტიორებთან და რედაქტორებთან, მაგრამ წარსულში ყაზახეთს ჰყოლია დაქირავებული ლობისტები პოლიტიკურ ფიგურებზე გავლენის მოსახდენად. მათ შორის იყო კონტრაქტი Policy Impact Communications-თან, რათა მას უცხოური დახმარების კანონპროექტიდან ადამიანის უფლებათა დაცვის მოთხოვნების ამოღება ეცადა.
საქართველოს ლობისტური ინტერესები, როგორც სჩანს, ძირითადად უსაფრთხოების საკითხებს უკავშირდება და ისეთ შეხვედრებს შეიცავს, რომლებიც ორიენტირებულია სამხრეთ-ოსეთსა და აფხაზეთში რუსეთის აქტივობების შესახებ ინფორმაციის გავრცელებაზე. მაგრამ მედიაში გაშუქების მოპოვებაც საქართველოს ლობისტებისთვის მაღალი პრიორიტეტია: მაგალითად, Podesta Group-ის წარმომადგენლებმა 2010 წელს ბევრჯერ სცადეს საინფორმაციო არხებს, დაწყებულს CNN-დან Al Jazeera-მდე გადაეცათ ინტერვიუ პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილთან. გარდა ამისა, როგორც სჩანს, Podesta ცდილობს მიაწოდოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივნის ეკა ტყეშელაშვილის პროფილის შექმნის იდეა ჟურნალის People and Marie Claire-ის რედაქტორებს.

In 2010, Georgia had contracts with four lobbying firms, including some of Washington's most influential, totaling at least $1.5 million. Azerbaijan and Kazakhstan each employ a single firm to represent them in Washington, and spend considerably less: Azerbaijan is currently under a contract with Patton Boggs for $35,000 per month, and Kazakhstan pays public relations firm BGR Public Relations LLC $25,000 per month. The governments of the breakaway republics of Abkhazia and South Ossetia each have a yearly $120,000 contract with the Mark Saylor Company for public relations work.
In 2009, foreign governments spent about $60 million overall on representation in Washington, according to the non-governmental organizations ProPublica and the Sunlight Foundation, which track such expenditures. (Figures from 2010 are not yet available.)
Assuming the 2010 figures are comparable, Georgia shapes up to be one of Washington's top foreign procurers of lobbying muscle over the past year. In 2009, Sunlight Foundation ranked the top 10 spenders in Washington and the tenth, Taiwan, spent about $1.55 million. Turkeywas ranked 8th, spending about $1.68 million in 2009.
Lobbying is especially important for ambitious, developing countries that tend to have a relatively inexperienced diplomatic corps, said Bill Allison, a senior fellow at the Sunlight Foundation. Those countries need to build relationships with Congress, the State Department and Defense Department, and it can be worth it to pay influential Americans to do all the meeting & greeting for them, Allison said.
“Rather than send some poor Georgian here to try to develop contacts quickly, they instead hire people who used to work for those agencies, or people with connections to those agencies or political players, to influence Washington,” Allison said.
These countries also get the benefit of the Washington heavy hitters who tend to head lobbying firms, and who can be much more influential than people from the home country, Allison said. “If I'm talking to some Georgian, what can he do for me? But if I'm talking to someone who used to head my agency, or who might be picking the head of my agency in the next administration, I may be more likely to listen.”
Although Armenia doesn't currently retain any lobbyists in Washington, there are several powerful Armenian-American organizations that lobby on behalf of Yerevan's interests. And that is part of the reason why Azerbaijan is active on K Street, said Cory Welt, associate director of the Institute for European, Russian and Eurasian Studies at George Washington University's Elliott School of International Affairs. Azerbaijan “has an adversary that is well-organized and well-established on the Hill,” he said.
Georgia's heavy reliance on its alliance with the United States is a major factor in its spending, Welt added. “Of all of [the countries of the Caucasus and Central Asia], Georgia is probably the most plugged into Washington already and therefore best understands how business gets done,” he said. “It also is motivated by the belief that it has a much more powerful adversary [Russia] with ready access to Washington, given the Obama administration's priority of 'resetting' US-Russian relations.”
In 2010, Georgia had contracts with Orion Strategies for $420,000, $426,800 with the Gephardt Group, $300,000 with the Podesta Group and $270,000 with the Ithaca Group, according to records kept by the US Department of Justice, which requires public disclosure of lobbying activties. The contract for Podesta was only for the first six months, but Natia Zambaxidze, a spokeswoman for the Georgian Embassy in Washington, said the group worked for the embassy the entire year.
Georgia's lobbyists are influential with both major US political parties. The Gephardt Group is headed by Richard Gephardt, a former Democratic member of Congress who was leader of the House Democrats from 1989 to 2003. Podesta is headed by Tony Podesta, a top Democratic party official whose brother, John, was former president Bill Clinton's chief of Staff. Orion is led by Randy Scheunemann, who was John McCain's foreign policy advisor during his 2008 presidential campaign.
“The government and embassy work daily to strengthen Georgia's strategic partnership with the United States, which has been an indispensable ally in helping to build our democracy and free-market economy,” Zambaxidxe said.
“By reaching out to the US media, we also aim to share with the business community and the broader American public the reforms and investment opportunities in Georgia,” Zambaxidxe continued. “In deepening our relationships here in the US, we draw on the knowledge and expertise of many people, including our consultants.”
Georgia has ramped up its lobbying activities recently, while Azerbaijan and Kazakhstan have decreased spending. In 2008 and 2009, Azerbaijan paid a total of $1.3 million, Georgia $1.4 million, and Kazakhstan $1.7 million to various lobbying firms. No other countries or entities have hired lobbying firms in Washington.
The embassies of Azerbaijan and Kazakhstan did not respond to requests for comment. None of the lobbying firms contacted by EurasiaNet.org would comment on the record.
Azerbaijan, after spending most of 2009 and 2010 without a lobbyist, signed a contract in December 2010 with Patton Boggs. The contract filed with the Justice Department gives little indication of what specific issues Baku is interested in, only that the company's activities “will include counseling and assisting [Azerbaijan] with regard to US-Azerbaijan bilateral relations.”
Under previous lobbying contracts, however, Azerbaijan appeared especially interested in its image in the United States. In 2007, lobbyists with the Livingston Group had 91 contacts with US congressional officials on a resolution that called on Azerbaijan to “immediately release” Farhad Aliyev and Rafiq Aliyev, who were imprisoned after allegedly plotting a coup, but whose case attracted the attention of international human rights groups. (The legislation was never voted on).
Lobbyists for Azerbaijan also worked in early 2009 to get members of Congress to commemorate the 1992 Khojaly massacre during the Nagorno-Karabakh war. The effort appeared to have some small effect: at least one member of Congress, Ed Whitfield, a Republican from Kentucky, formally recognized the anniversary of the Khojaly events in the Congressional record three days after meeting with a lobbyist from the Livingston Group on the subject.
According to government records, Kazakhstan's current contract with BGR Public Relations appears to be solely oriented towards getting media coverage, with all of the reported contacts being with reporters and editors of American media outlets. In the past, however, Kazakhstan has hired lobbyists to influence political figures, including a contract with Policy Impact Communications to try to get language on human rights requirements removed from foreign aid legislation.
Georgia's lobbying interests appear to be largely security-related, with meetings oriented toward promoting awareness about Russian activities in South Ossetia and Abkhazia. But getting media coverage is also a high priority for the Georgian lobbyists: representatives from the Podesta Group, for example, tried dozens of times in 2010 to arrange interviews for President Mikheil Saakashvili with broadcast outlets ranging from CNN to Al Jazeera. Podesta also appeared to try to pitch the idea of a profile of National Security Council Secretary Eka Tkeshelashvili to editors at People and Marie Claire magazines.