ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ საქართველოს წინააღმდეგ კიდევ ერთი გადაწყვეტილება გამოიტანა.
საქმეზე ცინცაბაძე საქართველოს წინააღმდეგ (საქმე # 35403/06) სასამართლომ დადგენილად ცნო მოპასუხე სახელმწიფოს (საქართველოს) მიერ ევროპის ადამიანის უფლებათა კონვენციის მე-2 მუხლის დარღვევა, ვინაიდან 2005 წელს ზურაბ ცინცაბაძის ციხეში გარდაცვალების ფაქტზე არ ჩატარდა დამოუკიდებელი, ობიექტური და ეფექტური გამოძიება.
ევროპის სასამართლოში განმცხადებლის ინტერესებს "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია" და "ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის ცენტრი" (EHRAC) წარმოადგენდნენ.
როგორც ასოციაციაში განაცხადეს, ზურაბ ცინცაბაძეს მისჯილი ჰქონდა 3 წლით თავისუფლების აღკვეთა და 2005 წლის 6 ივლისიდან სასჯელს იხდიდა ხონის #9 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში. 2005 წლის 30 სექტემბერს ცინცაბაძე ჩამოხრჩობილი იპოვეს ციხის საკუჭნაოში. გამოძიების ვერსიით, ცინცაბაძემ თვითმკვლელობა ჩაიდინა, თუმცა, გარდაცვლილის დედა ამტკიცებდა, რომ ის ციხეში ე.წ. "ობშიაკის" ვალის გამო მოკლეს.
ევროპის სასამართლომ აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ცინცაბაძის გარდაცვალების ფაქტზე გამოძიება დაუყოვნებლივ დაიწყო და არაერთი გადაუდებელი საგამოძიებო მოქმედება ჩატარდა, აღნიშნული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებისას დაშვებული იქნა სერიოზული ხარვეზები და უზუსტობები, რის გამოც ბევრი შეკითხვა ცინცაბაძის გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვალების ფაქტზე პასუხგაუცემელი დარჩა.
არსებითი საგამოძიებო მოქმედებები ჩატარებული იქნა იმ დეპარტამენტის მიერ, რომელიც სტრუქტურულად იმავე სამინისტროს ექვემდებარება, რომელსაც თვითონ სასჯელაღსრულების დაწესებულებები, რაც ეჭვქვეშ აყენებს გამოძიების დამოუკიდებლობას.
გამოძიების მიერ დაშვებულ ხარვეზებს შორის სასამართლომ გამოყო შემდეგი:
"ციხის თანამშრომლებმა, რომლებიც ლოგიკურად დაბნეულები და შეშფოთებულები უნდა ყოფილიყვნენ ნანახით, ფეხსაცმელები გახადეს გარდაცვლილს, გაუჩხრიკეს ჯიბეები და დანაშაულის ადგილიდან გაიტანეს ისეთი მნიშვნელოვანი მტკიცებულებები, როგორიც არის სკამები და ე.წ. "ადიალისგან" გაკეთებული თოკი, რომლის საშუალებითაც, სავარაუდოდ, პატიმარმა თავი ჩამოიხრჩო".
დამოუკიდებელი სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის შედეგების მიხედვით, გარდა სტრანგულაციის კვალისა, რომელიც დადგენილი იყო გამოძიების მიერ ჩატარებული ექსპერტიზის შედეგებით, გვამს კისერზე აღმოაჩნდა სხვა დაზიანებაც, რომელიც, სავარაუდოდ, ბლაგვი საგნის ზემოქმედებით იყო გამოწვეული, თუმცა, გამოძიება მოქმედებდა ცალმხრივად, დაეყრდნო რა მხოლოდ გამოძიების მიერ ჩატარებული ექსპერტიზის შედეგებს.
სასიყვარულო წერილი, რომელიც ვითომდა დაწერილი იყო გარდაცვლილის მიერ თავისი ყოფილი ცოლისადმი და რომელსაც გამოძიება დაეყრდნო როგორც თვითმკვლელობის მიზეზს, დათარიღებული იყო თითქმის ერთი თვით გვიანდელი თარიღით ცინცაბაძის გარდაცვალებიდან. გარდა ამისა, წერილი დაწერილი იყო ვინმე "ნინოსადმი" , მაშინ როცა ცინცაბაძის ყოფილი ცოლის სახელი იყო მაკა.
ამასთანავე, წერილი აღმოჩენილი იქნა მორგში გარდაცვალებიდან მხოლოდ ერთი თვის შემდეგ. სასამართლომ აღნიშნულ მტკიცებულებასთან დაკავშირებით აღნიშნა: "აღნიშნული მტკიცებულების სანდოობა ვერ უძლებს მცირეოდენ კრიტიკასაც კი".
საგამოძიებო ორგანოებმა არ გამოიძიეს ცინცაბაძის მკვლელობის ვერსია, მიუხედავად იმისა, რომ განმცხადებელი მუდმივად აცხადებდა, რომ მის შვილს პრობლემები ჰქონდა ე.წ. "ობშიაკში" ფულის შეტანასთან დაკავშირებით და რამდენჯერმე სთხოვა მის ოჯახის წევრებს სწორედ ამ მიზნით ფულის ჩარიცხვა. გამოძიებას სრულყოფილად ასევე არ გამოუძიებია ცინცაბაძესთან ერთად ციხეში მყოფი პატიმრის ჩვენება, ცინცაბაძის ვალებთან დაკავშირებით და რომ ამის გამო მას პრობლემები ჰქონდა სხვა გავლენიან პატიმრებთან.
საქართველოს დაეკისრა მორალური ზიანისათვის 15 ათასი ევროს გადახდა განმცხადებლის – ზურაბ ცინცაბაძის დედისათვის.

The European Court of Human Rights has passed one more judgment against Georgia.
In the case of Tsintsabadze vs Georgia (case # 35403/06), the ECHR concluded that the defendant state (Georgia) had breached Article II of the European Convention of Human Rights. This breech was due to the fact that an independent, impartial and effective investigation was not carried out on behalf of the death of Zurab Tsintsabadze, who was imprisoned in 2005.
The Georgian Young Lawyers Association (GYLA) and the European Human Rights Advocacy Center (EHRAC) represented the plaintiff at the ECHR.
The representatives of the GYLA said Zurab Tsintsabadze was sentenced to 3-years in prisonment and served his term in Khoni Jail # 9 beginning on July 6, 2005. On September 30, 2005 Tsintsabadze was found hung in the store-room of the jail. According to the investigation, Tsintsabadze committed suicide but the mother of the dead prisoner claimed that her son was killed for the so-called “collective money” in the jail.
The ECHR stated that although the investigation was immediately launched on behalf of Tsintsabadze’s death and many urgent measures were taken, serious shortcomings and mistakes were made during the investigative activities; so many circumstances remained unclear in Tsintsabadze’s case.
The investigation was carried out by the department which is subordinate to the penitentiary ministry. Therefore, the impartiality of the investigation procedures is suspicious.
Many mistakes were made during the investigation activities. The court underscored the following: “prison personnel, who should have been confused and astonished by the incident, took off the prisoner’s shoes, searched his pockets and removed such important evidence from the scene of the accident such as the chairs and rope made out of the duvet which Tsintsabadze had supposedly used to hang himself.”
According to independent Forensic Experts, aside from the strangulation trace, which was detected by the investigation experts, the corpse had other injuries on the neck. The injuries were caused by a blunt object; however the investigation executed unilaterally and relied only on the results of the investigation experts.
The love letter was assumed to be written to his former wife and was declared by the investigative team as the main reason for the suicide.  However, the letter was dated a month later than Tsintsabadze’s actual death. In addition, the addressee was to a “Nino”, while Tsintsabadze’s former wife’s name was Maka.
Moreover, the letter was found in the mortuary a month later. The court stressed : “The validity of this proof cannot stand any criticism.” The investigation institutions did not consider the version of Tsintsabadze’s murder although the plaintiff always alleged that her son had problems regarding  “collective money” and had asked family members to transfer money for that purpose. The investigation did not properly study the testimony of Tsintsabadze’s cell-mate who spoke about his debts and related problems with other influential prisoners.