საქართველოს სახელმწიფო მინისტრს რეინტეგრაციის საკითხებში ქ-ნ ეკატერინე ტყეშელაშვილს
საქართველოს მთავრობის მიერ 15 ოქტომბერს მიღებული დადგენილება „ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საქმიანობის წარმართვის წესების დამტკიცების შესახებ“, რომელიც აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიებზე საერთაშორისო და ადგილობრივ არასამთავრობო და ჰუმანიტარული ორგანიზაციების საქმიანობის კონტროლის წესებს განსაზღვრავს, უკვე ნეგატიურად აისახა  კონფლიქტურ ზონებში მიმდინარე პროექტებზე.
სახელმწიფოს მიერ სამოქალაქო სექტორის საქმიანობაში ამ ფორმით ჩარევა საბაბს აძლევს დე-ფაქტო რეჟიმებს, თავის მხრივ, შეზღუდონ თავიანთი კონტროლის ქვეშ მყოფ ტერიტორიებზე საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენაზე მიმართული პროექტები და საფრთხის ქვეშ აყენებს იმ ადამიანებს და ორგანიზაციებს, ვინც აქამდე მზადყოფნას გამოხატავდნენ ქართულ ან საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობაზე. ამის შესახებ ჩვენი კოლეგები აფხაზეთში და სამხრეთ ოსეთში არაფორმალურად უკვე საუბრობენ.
საქართველოს ხელისუფლება ყოველთვის ხაზს უსვამს სახალხო დიპლომატიის მნიშვნელობას კონფლიქტების სრულფასოვნად დარეგულირებისთვის, ეს ასევე ხაზგასმულია სახელმწიფო სტრატეგიაში ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ: თანამშრომლობა ჩართულობის გზით. სამოქალაქო სექტორმა მრავალწლიანი მუშაობის შედეგად მოახერხა კონფლიქტურ რეგიონებში მომუშავე ორგანიზაციების ნდობის მოპოვება და ბოლო წლებში მომხდარი მოვლენების მიუხედავად მისი შენარჩუნება.
მიგვაჩნია, რომ ამ ნდობის შენარჩუნებას და გარღმავებას დიდი მნიშვნელობა აქვს კონფლიქტების სრულფასოვნად დარეგულირებისთვის. მოგმართავთ როგორც აღნიშნული კონტროლის განმხორციელებელი უწყების ხელმძღვანელს და გამოვხატავთ მზადყოფნას, შეგხვდეთ და გაგაცნოთ ადგილობრივი და საერთაშორისო სამოქალაქო საზოგადოების ხედვა იმ საფრთხეებზე, რასაც შეიცავს აღნიშნული რეგულაცია.

To Ms. Ekaterine Tkheshelashvili, The State Minister of Reintegration of Georgia
Modalities on conducting of activities on Occupied territories, regulating activities of international and local nongovernmental and Humanitarian organizations, enacted by Georgian Government on 15th October 2010 has already negatively affected on implementing projects in conflict regions.
Such kind of interference by State in civil society activities gives reason for De-facto regimes to hamper confidence building projects on territories controlled by them and to threat individuals and organizations who expressed commitment to co-operate with Georgian or international organizations.  Our colleges from Abkhazia and South Ossetia have already talked about those threats in non-formal conversations.
Georgian government always underlines importance of “Public Diplomacy” for proper regulation of Conflicts, this is also clearly expressed in Strategy on Occupied Territories -Engagement through Co-operation. Despite the recent tensions, Georgian civil society sector has built up and maintained confidence with organizations working in conflicting regions.
We consider that maintaining and further building of confidence is crucial for proper regulation of conflicts. We are addressing you as a head of the governmental branch which executes abovementioned control and express full commitment to meet you and inform about our concerns and threats of regulations as seen by local and international civil society.