აფხაზეთის დევნილი მთავრობის წარმომადგებელი საკუთარ კაბინეტში შიმშილობს
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს აპარატის საზოგადოებასთან და მასმედიასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა სერგი საჯაიამ დღეს საკუთარ კაბინეტში შიმშილობა დაიწყო. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ თავად საჯაიამ აცნობა.
როგორც მან განმარტა, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის გია გვაზავას გადადგომას ითხოვს და შიმშილობას იქამდე არ შეწყვეტს, სანამ საზოგადოების ყურადღებას არ მიიპყრობს.
საჯაიას განცხადებით, გვაზავა კორუფციაშია მხილებული. მისი ინფორმაციით, ავტომანქანა, რომელიც გვაზავამ სამსახურისთვის შეისყიდა მისი საკუთრება იყო.
„აღნიშნული ავტომანქანა ამორტიზებული იყო, თუმცა პირადი ინტერესების გამო 32 000 დოლარი გადაიხადა. ყველაფერს სახელმწიფო ხაზინის ხარჯზე აკეთებს. ჩემთვის მიუღებელია ასევე მისი პოლიტიკური არაკომპეტენტურობა. მაშინ როდესაც დევნილები რთულ მდგომარეობაში არიან მას არაადეკვატური მიდგომა აქვს“,-განაცხადა საჯაიამ.
აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე გია გვაზავა მოშიმშილე თანამშრომლის, სერგი საჯაიას მიმართ კანონით გათვალისწინებული ზომების გატარებას აპირებს. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ გია გვაზავამ განუცხადა. მისი თქმით, იგი აპირებს, შეხვდეს სერგი საჯაიას, მოისმინოს მისი პრეტენზიები, რჩევები ჰკითხოს იურისტებს და კანონით გათვალისწინებული ზომები გაატაროს.
„არა მგონია, სახელმწიფო უწყებაში შიმშილობის აქცია დაშვებული იყოს“, - აღნიშნა გვაზავამ.
გია გვაზავა საჯაიას გადაწყვეტილებას კონტროლის პალატის დასკვნას უკავშირებს, რომლითაც მატერიალურ-ტექნიკურ სამსახურში დარღვევები გამოვლინდა და ერთი თანამშრომელი უკვე გაათავისუფლა. მისი თქმით, ამ დასკვნის მიხედვით სხვა თანამშრომლების დარღვევებიც იკვეთება და აპირებს, შესაბამისი ზომების გატარებას.
„კონტროლის პალატა მე გამოვიძახე, ვინაიდან ეჭვი მქონდა, რომ პრობლემები იყო. დასკვნა 25 თებერვალს მოვიდა. პრობლემები იყო მატერიალურ-ტექნიკურ სამსახურში. საჯაიას გათავისუფლებას არ ვაპირებდი. იგი მხარს უჭერს იმათ, ვინც გავათავისუფლე და ვის გათავისუფლებასაც ვაპირებ. ამ ჯგუფს არ მოწონს ჩვენი პოლიტიკური კურსი და ცდილობენ ყურადღების მიქცევას“, - განაცხადა გია გვაზავამ, რომელიც საჯაიას ბრალდებებს უარყოფს.

Official of the IDP Government of Abkhazia on Hunger Strike in His Own Office
Head of the Public and Media Relation Department of the Supreme Council of Autonomous Republic of Abkhazia Sergi Sajaia started a hunger strike in his own office today. Sajaia personally informed the “Interpresnews” about it.
According to his clarification, he requests resignation of the chairman of the Supreme Council of Autonomous Republic of Abkhazia Gia Gvazava and is not going to stop hunger strike until the society pays attention to his requests.
Sajaia blames Gvazava in corruption. He said the car which Gvazava purchased for the office was his own car. “This car was out-of-order. However, he paid 32 000 USD for the car due to his own interest. He seriously damages state budget. I cannot accept his political incompetence either. He is inadequate attitude to the problems of IDPs,” Sajaia said.
The chairman of the Supreme Council of Abkhazia Gia Gvazava told “Interpresnews” that he is going to take measures against his colleague Sergi Sajaia in accordance to the law. He said he plans to meet Sergi Sajaia to hear his complaints; afterwards he will meet lawyers and take measures in accordance to the law.
“I do not think a person has right to be on a hunger strike in the office of the governmental institution,” Gvazava added.
Gia Gvazava connected Sajaia’s decision with the conclusion of the Chamber of Control, which found shortcomings in the activities of technical department and dismissed one employee. He added that according to the same conclusion, some violations were found in the activities of other employees too and he is going to take corresponding measures against them.
“I petitioned to the Chamber of Control, because I doubted there were some problems in the Supreme Council. I received the conclusion on February 25. There were problems in technical department. I did not plan to fire Sajaia. He supports those people whom I have already dismissed or now am going to dismiss. This group does not like our policy and they are trying to attract attention by similar activities,” Gia Ggvazava denied Sajaia’s accusations.