საჭიროა მეტი ღიაობა, ჩვენ კი ყველაფერს პირიქით ვაკეთებთ
საქართველოში დღეს ორი კონფლიქტია - ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური, რომელიც გადაიზარდა ქართულ-რუსულ კონფლიქტში. 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ შედეგად, რუსეთმა საქართველოს ოკუპაცია ყველანაირი საერთაშორისო ნორმის დარღვევით განახორციელა. მრავალი ქვეყნის ლიდერის მოთხოვნის მიუხედავად, იგი ურცხვად აგრძელებს ამ პოლიტიკას.
რუსეთი არ ასრულებს ექვსპუნქტიან შეთანხმებას, რომელზეც საფრანგეთის პრეზიდენტმა, სარკოზიმ ხელი მოაწერინა ჯერ მედვედევს, მერე სააკაშვილს. ჩანს, რომ რუსეთი არ აპირებს პოზიციის შეცვლას და პირიქით - კიდევ უფრო უფრო ამყარებს პოზიციებს სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის ტერიტორიაზე. ჩემთვის გასაგებია რუსეთის ქმედებები და სხვა მოლოდინი არც უნდა გქვონდეს, რადგანაც იგი აგრესორი და ოკუპანტია. ჩემთვის უფრო გაუგებარი და აუხსნელია ქართულ მხარის ქმედებები.  საქართველოს ხელისუფლების მთელი ყურადღება რუსეთის მიერ საქრთველოს ოკუპაციაზეა გადატანილი. ცდილობენ, როგორმე ყველას დაანახონ, რომ რუსეთი არის ოკუპანტი. პროპაგანდა მხოლოდ ამ კუთხით  მუშაობს. ამის ფონზე კი სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები უგულებელყოფილია, რაც ჩემთვის მიუღებელი და გაუგებარია. ოკუპაციასთან და ქართულ-რუსულ ურთიერთობებთან დაკავშირებით, რუსეთი ჯიუტად განარძობს ან დუმილს, ან რიტორიკას, რომ მისი ქმედებები აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში სამართლიანია. როგორც ჩანს, იგი არ აპირებს ამ პოზიციებიდან გადახვევას.
რუსეთმა სამშვიდობო პროცესიდან პრაქტიკულად გამორიცხა ის საერთაშორისო ორგანიზაციები, რომლებიც ოპერირებდნენ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მიმართულებებს. როგორც იცით, გაერო აქტიურად მონაწილეობდა ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მოგვარების საქმეში და მისი წყალობით 2008 წლამდე კონფლიქტის ზონა გარკვეულ კონტროლს ექვემდებარებოდა. ქართულ-ოსური მიმართულებით კი ოპერირებდა ეუთო. ვინაიდან რუსეთი არის ორივე ამ ორგანიზაციის მათვარი წევრი, მან შეძლო დაებლოკა ამ ორგანიზაციების მოქმედება საქათველოში არსებულ კონფლიქტურ ზონებში. გაგვიმართლა, რომ აგვისტოს ომის დროს ევროკავშირის თავმჯდომარე ქვეყანა საფრანგეთი იყო. იგი იმ მცირე სახელმწიფოთაგანია, რომელსაც შეეძლო და შეუძლია, გარკვეულწილად გავლენა მოახდინოს რუსეთზე.  გულახდილად გითხრათ, მე ეჭვი მეპარება, რომ რუსეთის საბოლოო მიზანი თბილისის ოკუპაცია იყო, მაგრამ  არ გამოვრიცხავ, რომ იგი სპეკულირებდა ამ თემით. საბოლოოდ ევროპამ და განსაკუთრებით საფრანგეთმა მოახერხა რუსეთზე გარკვეული ზეწოლის მოხდენა და მედვედევს ექვსპუნქტიან შეთანხმებაზე მოაწერინა ხელი.
უნდა ითქვას, რომ ის, რაზეც ჯერ მედვედევმა, შემდეგ კი სააკაშვილმა მოაწერა ხელი, ორი სრულიად სხვადასხვა დოკუმენტია - არსებობს სარკოზი-მედვედევის და სარკოზი-სააკაშვილის დოკუმენტი. განსხვავებულია ბოლო, მეექვსე პუნქტი, რაზეც მედვედევმა მოაწერა ხელი. ერთ-ერთი პუნქტი  საერთაშორისო საზოგადოების ფონზე აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის  უსაფრთხოებისა და სტატუსის განსაზღვა იყო. ჩემთვის დღემდე გამოუცნობია, რატომ და როგორ ამოიღეს ქართული მხარის მოთხოვნით, შეთანხმებიდან სიტყვა „სტატუსი“ და დატოვეს მხოლოდ „საერთაშორისო საზოგადოების მიერ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში უსაფრთხო პირობების შექმნა“. არადა, ალბათ, ყველას ახსოვს - წინა წლებში, მუდმივად მიმდინარეობდა ქართული პროპაგანდა, რომ ჩვენ გვჭირდება საერთაშორისო საზოგადოების მხარდაჭერა კონფლიქტური რეგიონების სტატუსის განსაზღვრის თაობაზე. ამ ფონზე კი შეთანხმებიდან, ჩემი აზრით, ყველაზე მნიშვნელოვანი ასპექტი ამოვარდა - კონფლიქტური რეგიონების სტატუსის განსაზღვრა, საერთაშორისო საზოგადოების ჩართულობისა და მონიტორინგის ფონზე. ეს კი რუსეთმა დაიხვია თითზე და მუდმივად აცხადებდა, რომ აი, საქართველო არ აპირებს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის სტატუსზე საუბარს და ამიტომ იძულებული ვარ, ვაღიარო ამ ტერიტორიების დამოუკიდებლობა, რათა ამით უზრუნველვყო მათი უსაფრთხოება. ერთი სიტყვით, რუსეთის მხარემ თითიდან გამოწოვილი და ხელოვნური საფუძველი იპოვა, ეღიარებინა აფხაზეთს და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა. აღიარების შემდეგ ქართულ მახრეს უფრო გაუჭირდება უახლოეს მომავალში კონფლიქტების მოგვარება.
აღიარება და დამოუკიდებლობა
მე მიმაჩნია, რომ სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის აღიარება არის რუსეთის ყველაზე დიდი შეცდომა. ეს მას წინ დაუხვდება და ძვირად დაუჯდება. ეჭვი მაქვს, ადრე თუ გვიან, რუსეთს ამ აღიარების უკან წაღება მოუწევს. წარმოუდგენელია, მაგალითად,  სამხერთ ოსეთი წარმოიდგინო დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ. ამის წარმოდგენა თავად რუსეთის ხელისუფლებასაც გაუჭირდება და ამ რეგიონის დამოუკიდებლობის აღიარება დიდ უხერხულობას შეუქმნის სართაშორისო საზოგადოების წინაშე. რასაკვირველია, მე არ ვგულისხმობ რუსეთის ამჟამინდელ  ხელისუფლებას - მედვედევსა და პუტინს. მე ვგულისხმობ მომავალ ხელსიუფლებას და იმ მომავალს, როცა დაიწყება რუსეთს-საქართველოს ურთიერთობის ნორმალიზაცია.
მას შემდეგ, რაც რუსეთმა და კიდევ რამდენიმე სხელმწიფომ აღიარა აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი, ქართული მხარე უფრო რთულ ვითარებაში აღმოჩნდა და ამ კონფლიქტების მოგვარების შედარებით ნაკლები რესურსი. ქართულ მხარეს ყველაფერი უნდა გაეკეთებინა იმისთვის, რომ არ მივსულიყავით ამ მდგომარეობამდე. თუმცა, უნდა ითქვას,  რომ მას შემდეგ, რაც მივიღეთ ახლანდელი ვითარება, გაჩნდა ახალი პერსპექტივებიც, რაც აუცილებლად უნდა გამოვიყენოთ. რუსეთის აღიარებით მოხდა აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მაქსიმალურად ჩართვა რუსულ რეალობაში. რუსეთს არავითარ  შემთხვევაში ხელს არ უნდა აძლევდეს ამ ტერიტორების მიერთება, რადგანაც ბუნებრივია, ეს გამოიწვევს დიდ საერთაშორისო სკანდალს, რაც რუსეთმაც კარგად იცის. ამ ეტაპზე რუსეთი თავს იმით იმართლებს, რომ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში იგი იცავს იქ მცხოვრებ ადამიანებს ქართველებისგან. ამიტომ ამ ტერიტორიების მიერთება აბსოლუტურად ალოგიკური ნაბიჯი იქნება. რუსეთმა რომ დაარღვიოს საერთაშორისო საზღვრები,  ძალიან ბევრ პრეცედენტს შეუქმნის სხვა ბევრ სახელმწიფოსაც, რომელსაც  რუსეთთან აქვს პრეტენზიები საზღვრებთან მიმართებაში. ამიტომ, მგონია, რომ რუსეთის ინტერესებში არ უნდა შედიოდეს ახალი საზღვრების დადგენა.
აფხაზებიცა და ოსებიც ხვდებიან, რომ აღიარებამ მოიტანა მათი დამოუკიდებლობის დაკარგვა. ერთმა აფხაზმა ერთხელ პირად საუბარში ძალიან საინტერესო რამ მითხრა: ადრე გვქონდა დამოუკიდებლობა და არ გვქონდა აღიარება, ახლა გვაქვს აღიარება და აღარ გვაქვს დამოუკიდებლობაო.
აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობას პერსპექტივები
არსებობს კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რაც აფხაზებისთვის პრობლემაა, ჩვენ კი გარკვეულ უპირატესობას გვაძლევს - აფხაზები აფხაზეთში უმცირესობაში არიან და ფაქტობრივად, არანაირი შანსი არა აქვთ, რომ უმრავლესობა გახდნენ. თუ ამ კონფლიქტს სხვა კონფლიქტებს შევადარებთ, მაგალითად - კოსოვოს, კვიპროსს ან  ყარაბაღს, ვნახავთ, რომ იქ მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობა ე.წ. სეპარატისტები არიან, აფხაზეთში კი განსხვავებული სიტუაციაა. აფხაზეთის მოსახლეობის უმრავლესობა არის ქართველების, სომხებისა და რუსების ჯამი. მათი საერთო რიცხვი აფხაზების რაოდენობას აღემატება. უმრავლესობაში მყოფი ხალხი კი არ ფიქრობს, არ ზრუნავს, არ იბრძვის და არ ოცნებობს აფხაზეთის დამოუკიდებლობაზე. ეს ის ხალხია, რომელიც შესაძლოა, არ იბრძვის აფხაზეთის დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ, მაგრამ არც აფხაზეთის დამოუკიდებლობისთვის იბრძვის. ამ ფაქტს აფხაზებიც აცნობიერებენ და იციან, რომ თავიანთი ორი მეზობლის - საქართველოსა და რუსეთის კონტექსტის გათვალისწინებით, პრაქტიკულად არ არსებობს არანაირი შანსი მათი დამოუკდებლობისა.
პარალელურად უმცირესობაში მყოფ ეთნიკურ აფხაზებშიც მიმდინარეობს რუსიფიკაციის პროცესი და ეს იქიდანაც ჩანს, რომ აფხაზების ახალმა თაობამ პრაქტიკულად არ იცის აფხაზური ენა.  მათ მიაჩნიათ, რომ აფხაზურ ენაზე ჩამოკიდება მათთვის არ იქნება ხელსაყრელი, სასარგებლო და პერსპექტიული
აფხაზეთის უკან არ დგას არც ერთი ეთნოკულტურული სახელმწიფო, როგორიც არის, მაგალითად, ალბანეთი - კოსოვოს უკან, სომხეთი - ყარაბაღის უკან და აშ.  აფხაზური ნაციონალიზმი იქ იხარშება სადაც 65 000 კაცი ცხოვრობს.
ეს ის გამოწვევებია, რამაც უნდა დაგვაფიქროს, რამდენად პერსპექტიულია აფხაზეთის დამოუკიდებლობა. უნდა დაგვაფიქროს იმაზეც, რომ მხოლოდ ამ რეგიონების უსამართლო აღიარებაზე, რუსეთის ოკუპაციაზე ვსაუბრობთ და პრაქტიკულად სხვას არაფერს ვაკეთებთ. მე ღრმად მწამს, რომ ჩვენი ენერგია უნდა მივმართოთ სხვა მიმართულებითაც.
რაც შეეხება სამხერთ ოსეთს, დღეს სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე ცხოვრობს მხოლოდ 12 000 ოსი. მე ახლა იმის კი არ  მეშინია, რომ ოსეთმა დამოუკიდებლობა მოიპოვოს, არამედ იმისა, რომ იგი რუსეთის სამხედრო ბანაკად იქცევა. 2001 წლისთვის ოსური მხარე მზად იყო, სერიოზული ნაბიჯები გადმოედგა კონფლიქტის დარეგულირებისკენ. თამამად უნდა ითქვას, რომ 2001 წლიდან 2004 წლამდე არც ერთ კონფლიქტს დედამიწის ზურგზე არ ჰქონია ისეთი დადებითი დინამიკა, როგორიც ქართულ-ოსურ კონფლიქტს. ოსები იმისთვისაც კი მზად იყვნენ, რომ ფედერაციული მოწყობის კონტექსტში საქართველოს შემადგენლობში შემოსულიყვნენ. სამწუხაროდ, 2004 წელს ოქრუაშვილისა და სააკაშვილის ქმედებებმა სამხრეთ ოსეთში გამოიწვია კონფლიქტის ესკალაცია. დღეს იქ ძალიან მძიმე სიტუაციაა. სამხრეთ ოსეთში, პრაქტიკულად, აღარ არიან ოსები და არსებობს ამ ტერიტორიის სამხედრო ბანაკად ქცევის სერიოზული საშიშროება.
რას ვაკეთებთ ამ დროს
რატომ ვერ იმუშავებს სახელმწიფო სტრატეგია „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ და რატომ შეუშლის ხელს „საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საქმიანობის წარმართვის წესები“ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში დემოკრატიზაციის პროცესების წარმართვას?
დღეს ქართული მხარის მხრიდან აუცილებელია მაქსიმალური გახსნილობა. ეს შესაძლებლობას მოგვცემს, დავიწყოთ ახალი პოლიტიკა აფხაზებისა და ოსების მიმართ. უნდა დავანებოთ თავი ოკუპირების თემის პროპაგანდას. ჩვენ მივიღეთ სტრატეგია „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“. უნდა ითქვას, ცუდი სტრატეგია ნამდვილად არ არის, მაგრამ ცუდადაა შეფუთული. რა თქმა უნდა, ეს სტრატეგია არ იმუშავებს. პრობლემას ქმნის სიტყვა „ოკუპირებული“, რომელიც სტრატეგიაში არაერთხელაა ნახსენები. ამით ჩვენ აფხაზებს და ოსებს ვაგრძნობინებთ, რომ ისინი ოკუპირებულნი არიან რუსების მიერ, ჩვენ კი მათი გადამრჩენელი ძალა ვართ. ეს ტერიტორიები რომ ოკუპირებულია, ფაქტია და ამაზე არავინ დავობს, მაგრამ სტრატეგიის სათაურშივე როცა ნახსენებია სიტყვა „ოკუპირებული“, რა თქმა უნდა, ამის შეთავაზავება აფხაზებისა და ოსებისთვის წამგებიანია. ჩვენ გვაქვს აგრეთვე კანონიც „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“. აქ ნახსენებია სიტყვა „ოკუპირებული“ და ამ შემთხვევაში, ვფიქრობ, ძალიან სწორადაც - ამით სახელმწიფო კანონის დონეზე აძლევს თავის განმარტებას სტატუსის შესახებ და ვფიქრობ, ეს სრულიაად საკმარისია. მე არ მიმაჩნია მართებული იყო ამ სიტყვის ჩაწერა ყველგან.
„ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ სახელმწიფო სტრატეგიის მეორე პრობლემაა მხოლოდ რუსეთის პასუხისმგებლობაზე საუბარი. საქართველოს პასუხისმგებლობა კი საერთოდ არცაა ნახსენები. თუკი სტრატეგიაში შენ წერ რუსეთის პასუხისმგებლობის შესახებ და არ ახსენებ საქართველოს პასუხისმგებლობას, ეს არადიპლომატიურია. ეს არის გარკვეული მესიჯი აფხაზეთისა თუ სამხრეთ ოსეთისთვის, რითაც მათ ვაჩვენებთ, რომ ჯერ კიდევ არ ვართ  მზად ჩვენი პასუხისმგებლობის ასაღებად. მე ვფიქრობ, სტრატეგიაში უნდა ყოფილიყო საუბარი როგორც რუსეთის, ისე საქართველოს პასუხისმგებლობაზე. თუკი საქართველოს პასუხისმგებლობაზე არაფერი დაიწერებოდა, მაშინ დოკუმენტიდან რუსეთის პასუხისმგებლობის საკითხიც უნდა ამოგვეღო.
ყველაზე სერიოზული პრობლემა კი ისაა, რომ სტრატეგიაში არსადაა აფხაზური და ოსური მხარეები ნახსენები, როგორც კონფლიქტის მონაწილე მეორე მხარე. მეორე მახარედ იქ რუსეთი მოიხსენიება. მე კი მიმაჩნია, რომ ეს არა მხოლოდ სტრატეგიის, არამედ ზოგადად, ქართული პოლიტიკის დიდი შეცდომაა. ჩვენ ყველანაირად უნდა ვცდილობდეთ რუსული გავლენის შემცირებას საქართველოში არსებულ კონფლიქტებზე. ჩვენ არ აღვიქვამთ აფხაზებს და ოსებს კონფლიქტის მხარეებად, აღარ ვესაუბრებით მათ. ამით ვიუცხოებთ ამ ხალხებს. ამიტომ მიმაჩნია, რომ აფხაზეთიც დ ოსეთიც კონფლიქტის მხარეებად უნდა ვაღიაროთ. ამით ამ კონფლიქტებზე რუსეთის ფაქტორის გავლენა შესუსტდება.
ცალკე სასაუბრო თემაა 2010 წელს მიღებული „საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საქმიანობის წარმართვის წესები“ . ამით  საქართველომ მოუსპო საერთაშორისო საზოგადოებას შესაძლებლობა, დახმარებოდნენ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადგილობრივ სამოქალაქო საზოგადოებას. ეს იყო გზა, რითაც აფხაზებს და ოსებს შეეძლოთ დასავლურ დემოკრატიულ საამყრაოსთან ჩაბმა. ახალი გადაწყვეტილებით, ყველა ის უცხოური ორგანიზაცია, რომელიც საქართველოში კონფლიქტებზე მუშაობს, ვალდებულია, პროექტის შინაარსი რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრთან შეათანხმოს. მინისტრი პროექტს განიხილავს და მისი განხორცილებეის ნებართვას გასცემს. ამ გზით პროექტები, რომლებიც კონფლიქტურ ზონებში უნდა განხროციელდეს, გაივლის „ქართულ ფილტრს“. აფხაზებსა და ოსებს კი ის არასამთვარობო ორგანიზაციები, რომლებიც იქამდე შუამავლებად ესახებოდათ, უკვე ქართულ მხარედ მოევლინებათ.
კონფლიქტის მოგვარების გზები
ჩვენ უნდა ვაჩვენოთ აფხაზებსა და ოსებს, რომ საქართველო რუსეთისგან განსხვავებული ქვეყანაა. უნდა განვავითაროთ დემოკრატიული ინსტიტუტები, რათა აფხაზებმა და ოსებმა ნახონ, რომ აქ არის დამოუკიდებელი სასამართლო, დაცულია ადამიანის უფლებები და აშ. რაც რუსეთში კიდევ დიდხანს არ იქნება.
ერთი მნიშვნელოვანი ასქეტი, რაც ქართულ მხარეს ავიწყდება, ისაა, რომ აფხაზები და ოსები თავს რუსებისგან თავიანთი პასპორტებით იცავენ. ამ ფონზე საჭიროა დავფიქრდეთ, რას გვაძლევს ჩვენ მაგალითად, აფხაზური პასპორტების მიმართ  ზერელე დამოკიდებულება. ახლა ენგურსგადმოღმა ბევრი აფხაზი გადმოდის სამკურნალოდ თუ სასწავლებლად. აქ კი მათ პრობლემემბი ექმნებათ, რადგანაც არა აქვთ ქართული პასპორტები. მე ვფიქრობ, რომ აუცილებელია იქიდან გადმოსულ აფხაზებს, რომლებსაც აფხაზური პასპორტი აქვთ, ენგურსგადმოღმაც მოვემსახუროთ თავიანთი პასპორტებით. ამით ჩვენ ამ ადამიანებს ჩავრთავთ შიდა ქართულ პროცესებში. იცით, რომ აფხზაზებს, ვინც აფხაზეთიდან გადმოვლენ და გაივლიან აქ გარკვეულ პროცედურებს და მიიღებენ საქარათველოს მოქალაქეობას, შესაძლებლობა აქვთ მიიღონ  სამედიცინო დახმარება უფასოდ ან შეღავათიან ფასად. მე ამას მივესალმები და ვფიქრობ, ეს პოლიტიკა ძალიან სწორია... მაგრამ, როცა აფხაზები ჩამოდიან და იგებენ, რომ ამ სამედიცინო დახმარების სანაცვლოდ მათ აფხაზეთის მოქალაქეობაზე უარი უნდა თქვან, უკან იხევენ. ბევრისთვის ეს შეურაცხმყოფელია. ბევრი იღებს ქართულ პასპორტს, მაგრამ აფხაზეთში მიბრუნებისთანვე ურნაში უძახებს მას და აცხადებს, რომ იძულებული იყო მიეღო საქართველოს მოქალაქეობა სამედიცინო მომსახურების სანაცვლოდ, რაკი სხვა გამოსავალი არ ჰქონდა. ჩვენ თუ მივიღებთ ამ გადაწყვეტილებას და აფხაზებს შევატყობინებთ, რომ მათ აქ აფხაზური პასორტით შეუძლიათ მკურნალობა, მეტი აფხაზი ჩამოვა. იგივე სიტუაციაა განათლების მიღებასთან დაკავშირებითაც - ბევრ აფხაზს აქვს სურვილი საქართველოს ქალაქებში მიიღოს განათლება, მაგრამ  ამისთვისაც საქართველოს მოქალაქეობის მიღება უწევთ, რაც რასაკვირველია აფახეთში მიბრუნების შემთხვევაში პრობლემებს უქმნით.
რაც შეეხება მანქანის აფხაზურ ნომრებს, 2008 წლის ომამდე აფხაზურნომრიან მანქანებს თავისუფლად შეეძლოთ აფხაზეთიდან გადმოსვლა და საქრთველოს მთელ ტერიტორიაზე მოძრაობა. ომის შემდეგ კი ეს მხოლოდ ზუგდიდშია შესაძლებელი, ისიც - მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მძღოლს სპეციალური ნებართავ აქვს. საქართველომ მკაფიოდ უნდა განუმარტოს აფხაზებს და მისცეს მათ აფხაზური ნომრებით მთელი ქვეყნის ტერიტორიაზე გადაადგილების უფლება. ამით უფრო მეტად მოხდება მათი ქართულ საზოგადოებასთან ინტეგრაცია.
მთავარი არის მეტი ღიაობა ჩვენი მხრდან. ჩვენ კი ყველაფერს პირიქით ვაკეთებთ,  ქართულმა მხარემ სასაცილო გადაწყვეტილება მიიღო და ისე ჩაკეტა საზღვრები, რომ მაგალითად, ახალგორის ტერიტორიაზე ქართული გაზეთების შეტანაც აკრძალულია. თუკი კონფლიქტის მოგვარება გვსურს, დროა, ერთხელ და სამუდამოდ დავივიწყოთ მიდგომა - „რაც უფრო მეტს უთმობ, მით უფრო დამოუკიდებელია“. პირიქით, ჩვენ უნდა  გავიაზროთ - „რაც უფრო მეტს უთმობ, მით უფრო ჩართულია შენში“.
რატომ იქცევა ხელისუფლება ასე და რატომ არ დგამს კონფლიქტის მოგვარებისკენ ნაბიჯებს? ამას ერთადერთი ახსნა აქვს - ხელისუფლებას სჭირდება ხელისუფლებაში ყოფნა და მას არ უნდა იმ ხალხის გაძლიერება, ვინც მის გუნდში არ არის. თუმცა, ეს ვრცელი თემაა და ამაზე სხვა დროს.
კონფლიქტოლოგ პაატა ზაქარეიშვილის წინამდებარე მოსაზრებები
Humanrights.ge-მ 14 თებერვალს ჩაწერა - ბიოლის  ფონდში  ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივი ანგარიშის („აგვისტოს ნანგრევებში“) პრეზენტაციაზე.

Paata Zakareishvili, conflict scientist
Georgia has two conflicts – Georgian-Abkhaz and Georgian Ossetian conflicts which have turned into a Georgian-Russian conflict consequently. As a result of the armed conflict in August of 2008, Russia occupied Georgian territories in the course of neglecting all international norms. Despite the requests of the leaders of many governments, Russia boldly continues its policy.
Russia does not follow six-point cease-fire agreement which was signed by Russian President Medvedev and Georgian President Saakashvili under supervision of the French President Sarkozy. It is evident that Russia does not hurry to change its position and moreover, it reinforces its positions in South Ossetia and Abkhazia. I fully understand the activities of Russia and we should not expect anything better from them because Russia is an aggressor and occupant state. However, I cannot understand the activities of the Georgian state. The government of Georgia is focused only on the Russian occupation. They want to convince everybody that Russia is an occupant state; their propaganda works only in this direction. In parallel to it, all other important issues are neglected that is completely unclear for me. With regard to the occupation and Georgian-Russian relations, Russia either keeps silence or continues its allegations that its activities in Abkhazia and South Ossetia are legitimate. Apparently, they do not intend to retreat in this direction.
Russia expelled international organizations from the peacekeeping processes which monitored the situation in Abkhazia and South Ossetia. As you know, UN actively participated in the Georgian-Abkhazian conflict resolution procedures and before 2008 they monitored in the conflict zone. The OSCE worked on the Georgian-Ossetian conflict. Since Russia is the principle member of both international organizations, they blocked the activities of both organizations in the Georgian conflict zones. We were lucky because France was the EU chairman state by that time. France has always been one of those few states which can influence Russia. Frankly speaking, I doubt Russia’s final purpose was occupation of Tbilisi but I do not exclude that they speculated with it. Finally, Europe and particularly France managed to oppress Russia and compelled Medvedev to sign six-point cease-fire agreement.
It is noteworthy that Saakashvili and Medvedev signed two different documents – there are Sarkozy-Medvedev’s and Sarkozy-Saakashvili’s agreements. The difference is in the last 6th point which was signed by Medvedev. One paragraph regulated security and status issues of Abkhazia and South Ossetia on the background of the international community. I still cannot understand why and how the word “status” was removed from the agreement based on the request of Georgian side and only “creation security conditions in Abkhazia and South Ossetia by International Community” was left in it. Everybody remembers that in the previous years, Georgian side actively requested international support in the estimation of the status of the conflict regions. Nevertheless, the most important aspect – estimation of the status of the conflict zones through involvement and monitoring of the international community– was removed from the agreement. As a result, Russia declared that Georgia does not consider the status of Abkhazia and South Ossetia at all, so they have to recognize the independence of those territories in order to guarantee their security. In short, Russia found artificial and groundless motive to recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia. After recognition, it will be more difficult for Georgia to resolve the conflicts in near future.
Recognition and Independence
I think recognition of the South Ossetian and Abkhazian independence is the biggest mistake by Russia. Russia will have to pay much for it. I doubt, earlier or later, Russia will have to take back its decision. For example, it is impossible to view South Ossetia as an independent state. Russian government will not accept it either and it will create many problems for them before the international community. Of course, I do not mean current government of Russia – Medvedev and Putin. I mean future government and future Georgian-Russian relations.
After Russia and several states recognized the independence of Abkhazia and South Ossetia, Georgian side faced serious problems and has left less resource to resolve these conflicts. Georgian side had to do its best to avoid this problem. However, current situation created new perspectives which we should take advantage of by all means.
After Russia recognized Abkhazia and South Ossetia, they got involved into Russian reality even more. It is not advantageous for Russia to append those territories because it will cause serious international scandal and Russia is fully aware of this. At this point, Russia justifies itself by allegation that they protect the local inhabitants from Georgian people. So, appending these territories will be completely illogic decision. If Russia breaches international borders, it will create many precedents for many other states who have disagreement with Russia about border-issues. So, I think, new borderlines are not within the interests of Russia.
Both Abkhaz and Ossetian peoples understand that they lost independence after recognition. One Abkhaz person told me an interesting thing: in the past we were not recognized but we were independent; now we have been recognized but we lost independence.
Perspectives of Abkhaz and South Ossetian Independence
There is another important factor which creates problems for Abkhaz people and but it is advantageous for us –ethnic Abkhaz people create minority population in Abkhazia and they have no chance to become majority in the region. If we compare this conflict with other conflicts, like Kosovo, Cyprus or Karabakh, we will see that so-called separatists make majority population in those regions while the situation is different in Abkhazia. Majority population in Abkhazia is made by ethnic Georgian, Armenian and Russian people. However, the majority population does not care, does not struggle and dream about independent Abkhazia. These are people who do not fight against Abkhazian independence but do not fight for it either. Abkhaz people also know that they have no chance of independence without considering the factor of their two neighbors – Georgia and Russia.
In parallel to it, the rusification process is going on among ethnic Abkhaz people who are minority in the region; young generation does not know Abkhaz language at all. They think knowledge of Abkhaz language is not advantageous for them.
There is no ethno-cultural state behind Abkhazia, like it happens in Kosovo with Albania and Karabakh with Armenia in their back. Abkhazian nationalism starts and finishes in the region with the population of 65 000.
These challenges should encourage us think over the perspectives of Abkhazian independence. We should also realize that we do not do anything but speaking about unfair recognition of these regions and Russian occupation in them. I believe we should spend our energy in other direction too.
As for South Ossetia, 12 000 ethnic Ossetian people live in the territory of South Ossetia nowadays. I am afraid that South Ossetia might become a military base of Russia. In 2001, South Ossetia was ready to take serious steps for the conflict regulation. We can declare that from 2001 to 2004 no other conflicts throughout the world had such a positive dynamic of regulation like Georgian-Ossetian conflict had. Ossetian people were ready to join Georgian Federation. Unfortunately, in 2004, the activities of Okruashvili (former defense minister) and Saakashvili escalated conflict in South Ossetia. Today, there is very difficult situation there. There are no ethnic Ossetian people in Tskhivnali region and there is serious threat that the territory will become a military base of Russia.
Our Simultaneous Activities
Why the State Strategy about Occupied Territories cannot work and why will the “Modalities for the Conduct of Activities in the Occupied Territories of Georgia” hinder the democratization processes in Abkhazia and South Ossetia?
Today, Georgian side shall be extremely transparent. It will support us to start a new policy in regard with Abkhaz and Ossetian peoples. We should forget propaganda about occupation. We adopted Strategy about Occupied Territories. It is not a bad strategy but it is badly presented document. Of course, this strategy will not work. The word “occupied” creates a problem which is mentioned in the document several times. With similar terminology we try to compel Abkhaz and Ossetian peoples to feel occupied by Russia and to view us as their survivors. It is fact that those territories are occupied and nobody argues about it but it is not profitable for us to mention this term in the title of the document. We also have a law on the occupied territories which repeats the same term and I think it is very correct decision – the state grants the correct status to the regions on the legislative level and it is enough. I do not think we should insert this term everywhere.
Another problem with the State Strategy on the Occupied Territories is that it only emphasizes Russia’s liability. It never mentions Georgia’s responsibility. It is undiplomatic that there is a reference to Russia’s responsibility in the state strategy but Georgia’s responsibility is never mentioned. This is a message to Abkhazia and South Osettia that shows that we are not ready to take on our responsibility yet. I think the strategy should have talked about both Russia’s and Georgia’s liability. If they decided not to write about Georgia’s liability then the issue of Russia’s liability should have been taken out of the document.
The most serious problem is that the strategy never mentions Abkhazian and Osettian sides as the conflict sides. Russia is referred to as another side of the conflict. I think this is a big mistake not just of the state strategy, but Georgian politics as a whole. We must do our best to eliminate Russian influence on Georgian conflicts. When we do not see Abkhazians and Osettians as conflict sides and refuse to talk to them, this estranges them. That is why I think we have to acknowledge Abkhazia and Osettia as conflict sides. This will weaken Russian influence on the conflict.
Modalities for Engagement of Organizations Conducting Activities in the Occupied Territories of Georgia adopted in 2010 is another topic. It deprived international society a chance to help local civil society in the occupied territories. This was a way for Abkhazians and Osettians to be involved in the western democratic world. According to the new decision, all organizations working on the conflict issues need to get approval on the project content from the Minister of Reintegration Issues. The Minister examines the project and issues the permission of its implementation. This way the projects will go through the “Georgian filter.” The NGOs that were perceived to be mediators before will represent Georgian side from now on.
Ways of Conflict Resolution
We need to show Abkhazians and Osettians that Georgia is different from Russia. We need to develop democratic institutions so they see that we have independent judiciary, human rights are protected and etc… that will not happen in Russia for a long time.
One significant aspect forgotten by Georgian side is that Abkhazians and Osettians are defending themselves with their passports. We need to examine our superficial attitude towards Abkhazian passports. Many Abkhazians cross Enguri for medical treatment or educational reasons. But they have problems here since they do not have Georgian passports. I think it is essential to render service to Abkhazians who come here with Abkhazian passports. Thus we will include them in the internal processes of Georgia. Do you know that Abkhazians who leave Abkhazia and become Georgian citizens after going through certain procedures have a chance to receive medical treatment for free or a less cost. I welcome this politics… But when Abkhazians come and find out that they need to reject Abkhazian citizenship for medical treatment, they draw back. For many this is insulting. Many receive Georgian passport but throw it away when going back to Abkhazia stating that they had to receive Georgian citizenship to be given medical treatment since there was no other way. If we make this decision and let Abkhazians know that they can receive medical treatment with Abkhazian passport, more Abkhazians will come. The same situation is regarding the education – many Abkhazians desire to receive education in Georgian cities, but they have to obtain Georgian citizenship that obviously creates problems when they go back to Abkhazia.
As for the Abkhazian license plate numbers, till 2008 August war, the cars with Abkhazian license plate numbers could easily cross Abkhazia and operate in the whole Georgian territory. Since war it is possible only in Zugdidi and only in case a driver has a special permission. Georgia should clarify and give right of free movement for Abkhazian license plates in the whole country. This will assist their integration in Georgian society.
The main thing is more openness from our side. But we do everything otherwise. Georgian side made ridiculous decision and closed the borders so that it is prohibited to bring Georgian newspapers to Akhalgori territory now. If we want to resolve the conflict, for once and all we need to forget the attitude – “more you yield, more independent they become.” We need to “yield more thus integrate them more.”
Why is government acting this way and why they do not make steps towards conflict resolution? There is the only explanation to it – government needs to be in power and it does not wish to strengthen those who are not in its team. However, this is another topic.
Humanrights.ge audio-recorded the speech of the conflict scientist Paata Zakareishvili during the presentation of the joint report of Georgian non-governmental organizations (August Ruins) in Boel Foundation, Tbilisi, February 14