სასამართლომ სოზარ სუბარის ნათესავი გაამართლა
„ქართული პარტიის“ თავმჯდომარის სოზარ სუბარის ნათესავის გენადი სუბარის მიმართ სასამართლომ გამამართლებელი განაჩენი გამოიტანა.
განაჩენის გამოცხადებას თბილისის საქალაქო სასამართლოში ჟურნალისტები და ტელეკამერებიც დაასწრეს. სუბარის ადვოკატმა ირმა ჭკადუამ განაცხადა, რომ განაჩენი სამართლიანია და ამ საქმეზე სხვა შედეგის დადგომა არც შეიძლებოდა. მისი თქმით, დაამტკიცეს, რომ გენადი სუბარი უდანაშაულო იყო. მოსამართლე ზვიად ესებუას განაჩენით კმაყოფილია თავად გამართლებულიც. გენადი სუბარმა განაცხადა, რომ სასამართლოში სიმართლის დამტკიცება მოახერხა.
განაჩენის გამოცხადების შემდეგ თბილისის საქალაქო სასამართლოში ბრიფინგი გაიმართა. როგორც სპიკერმა მოსამართლემ ეკა არეშიძემ აღნიშნა, გენადი სუბარს ბრალი ქურდობაში ედებოდა. კერძოდ, დაბა წყნეთში, გურამიშვილის ქუჩა #3-ში მდებარე ტყე-პარკის დამცავი ღობის რკინის ორფრთიანი კარების ფარულ დაუფლებაში, რაც 2010 წლის 24 ივნისს სამართალდამცავებმა გენადი სუბარის საცხოვრებელი სახლის ეზოდან ამოიღეს.
„გენადი სუბარმა მისთვის შერაცხულ ინკრიმინირებულ ქმედებაში თავი არ ცნო დამნაშავედ და განმარტა, რომ რკინის კარები იყო ჩამოტეხილი და იმ მიზნით, რომ არ მომხდარიყო გარეშე პირთა მიერ მისი მართლსაწინააღმდეგო დაუფლება, ის აღნიშნულ კარებს საცხოვრებელი სახლის ეზოში ინახავდა. სასამართლო სხდომაზე მოწმის სახით დაკითხულმა განსასჯელის მეზობლებმა სრულად დაადასტურეს გენადი სუბარის ჩვენება. განაჩენის დადგენისას სასამართლომ მხედველობაში მიიღო აღნიშნული ჩვენებები, ასევე საქმის არსებითი განხილვისას გამოკვლეული სხვა მტკიცებულებები, რაც არ აღმოჩნდა საკმარისი წარდგენილი ბრალდებით პირის დამნაშავედ ცნობისთვის. შესაბამისად, თბილისის საქალაქო სასამართლომ გენადი სუბარი უდნაშაულოდ სცნო წარდგენილ ბრალდებაში და მის მიმართ გამამართლებელი განაჩენი დაადგინა“, - განაცხადა ეკა არეშიძემ.

Court found Genadi Subari – relative of the chairman of the Georgian Party Sozar Subari – not guilty in the accusation.
Journalists attended and video-recorded the announcement of the judgment at the Tbilisi City Court. Subari’s attorney Irma Chkhadua said the judgment was fair and the court could not pass any other verdict on the case. She said they proved innocence of Genadi Subari. The former accused is also satisfied with Zviad Esebua’s judgment. He said he could prove his innocence at the court.
After the judgment was announced, a briefing was given at the Tbilisi City Court. Speaker-Judge Eka Areshidze said Genadi Subari was accused of thievery. More precisely, he was accused in the thievery of an iron gate of the forest-park in Guramishvili Street # 3 in Tskneti. Law enforcement officers found the stolen gate in Subari’s yard on June 24, 2010.
“Genadi Subari did not plead guilty in the accusation and alleged that iron gate was broken and in order to prevent other people to steal it, he stored the gate in the yard of his house. The neighbors of the accused, who were interrogated at the trial as witnesses, proved Genadi Subari’s testimony. When passing the verdict, the court considered the abovementioned testimonies as well as other evidence discovered during court investigation which was not enough to find the accused person guilty in the crime. Consequently, the Tbilisi City Court found Genadi Subari not guilty in the accusation,” said Eka Areshidze.