ნარკოკარტელის საქმესთან დაკავშირებით მსჯავრდებულთა სააპელაციო საჩივრის განხილვა 2 მარტს დაიწყება
საერთაშორისო ნარკოკარტელის საქმესთან დაკავშირებით დაკავებულების საქმის განხილვა ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში 2 მარტს დაიწყება.
მსჯავრდებულების ადვოკატის ლალი აფციაურის ცნობით, ისინი ასაჩივრებენ ფოთის საქალაქო სასამართლოს განაჩენს, რითაც ამჟამად ძებნაში მყოფ ნუგზარ ბოჭორიშვილს სამუდამო პატიმრობა, ანასტასია ზაუტაშვილს, რომან მუსემიანს, გიორგი ჩეჩელაშვილს და თენგიზ გურჩიანს 30-წლიანი პატიმრობა, მევლუდ სვანიძეს კი 24 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა.
ადვოკატები ამ განაჩენის გაუქმებას და მსჯავრდებულების გამართლებას ითხოვენ. ლალი აფციაურის ინფორმაციით, პროცესს საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური უწყებების წარმომადგენლები დაესწრებიან.
2010 წლის 2 ივნისს შსს-მ ქუთაისსა და თბილისში ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად საერთაშორისო ნარკოკარტელის ბრალდებით ხუთი პირი დააკავა. ძებნა გამოცხადდა ნუგზარ ბოჭორიშვილზე.
შსს-ს ინფორმაციით, ესპანეთში მცხოვრები საბერძნეთის მოქალაქე ნუგზარ ბოჭორიშვილი დაკავებულთა ჯგუფს რეგულარულად უგზავნიდა ჯართს პანამიდან, პერუდან და კოლუმბიიდან. ტვირთში გადამალული იყო კოკაინის დიდი პარტიები საერთაშორისო ბაზრებზე შემდგომი განაწილების მიზნით. ტვირთი ჩამოდიოდა ფოთში ანასტასია ზაუტაშვილის ბიძაშვილის - რომან მუსემიანის სახელზე. შსს-ს ცნობით, ნარკობიზნესში ჩართული იყო „კანონიერი ქურდი“ შაქრო კალაშოვი. იგი საქართველოში მყოფ კრიმინალურ ავტორიტეტს, თენგიზ გურჩიანს დაუკავშირდა და ბოჭორიშვილის დახმარება სთხოვა. გურჩიანი შეხვდა ბოჭორიშვილის დაშინების მოსურნე კრიმინალებს და ბოჭორიშვილზე ზეწოლის დაუყონებლივ შეწყვეტა მოითხოვა, რაზეც თანხმობა მიიღო. აღნიშნული ჯგუფი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოპერატიული მეთვალყურეობის ქვეშ იმყოფებოდა. ისინი 2 ივნისს დააკავეს. ჩხრეკისას მევლუდ სვანიძის ეზოდან ამოიღეს მიწაში დამარხული, დაახლოებით, 1 700 000 ევრო, ხოლო ანასტასია ზაუტაშვილის ბინიდან - 50 000 ევრო.

Hearing of Appellate Complaint on Drug Cartel Case Starting on March 2
The hearing on the international drug cartel case is starting on March 2nd in Kutaisi Appellate Court.
According to Lali Aptsiauri, the lawyer of the convicts, the detainees are appealing against the decision of Poti City Court according to which Nugzar Bochorishvili (under pursuit), Anastasia Zautashvili, Roman Musemiani, Giorgi Chechelashvili and Tengiz Gurchiani are imposed 30-year imprisonment, and Mevlud Svanidze – 24-year imprisonment.
The lawyers are requesting the abolishment of the corresponding verdict and a discharge of the convicts. According to Lali Aptsiauri, the process will be attended by international organizations and the representatives of diplomatic bodies.
On June 2, 2010, as a result of special operations conducted in Kutaisi and Tbilisi five individuals were detained with the charge of international drug cartel. Nugzar Bochorishvili was stated to be under pursuit.
According to MIA information, Greek citizen Nugzar Bochorishvili residing in Spain regularly sent scrap-iron from Panama, Peru and Columbia to a group of detainees. Big amount of cocaine was being smuggled inside the loads with the aim of its distribution in international market. The loads were arriving in Poti under the name of Anastasia Zautashvili’s cousin – Roman Musemiani. According to MIA, the “thief in law” Shakro Kalashov was involved in the drug business. He contacted the criminal authority residing in Georgia Tengiz Gurchiani and asked him to assist Bochorishvili. Gurchiani met with the criminals who desired to intimidate Bochorishvili and requested the immediate stop of pressure. The criminals agreed to do so.
The corresponding group was under operative surveillance of MIA. They were detained on June 2nd. 1 700 000 EUROs buried in the yard of Mevlud Svanidze and 50 000 EUROs in Anastasia Zautashvili’s apartment were confiscated.