ბაკურციხეში ჩასახლებული დევნილები მძიმე პირობებზე ჩივიან
ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრომ არაერთხელ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ კახეთში, სოფელ ბაკურციხეში ჩასახლებულ დევნილებს საცხოვრებლად კარგი პირობები აქვთ. სინამდვილეში, ბაკურციხეში განსხვავებული მდგომარეობაა.
„დევნილები ამბობენ, რომ ადრე ველურ პირობებში ცხოვრობდნენ, დღეს კი კმაყოფილები არიან“, - ნათქვამია სამინისტროს მიერ 3 მარტს გავრცელებულ პრესრელიზში.
გურჯაანის რაიონის სოფელ ბაკურციხეში, ყოფილი პროფტექნიკუმის ორ შენობაში როგორც აფხაზეთიდან, ისე აგვისტოს ომის შედეგად დევნილი 35 ოჯახი, სულ 155 ადამიანი ცხოვრობს.
ნინა იარემკო, აფხაზეთიდან დევნილი: „ოთახში, პირდაპირ საწოლზე წყალი ჩამომდის. მეორე სართულზე მილია გახეთქილი და ჩემს სახლშიც ისე წვიმს, როგორ გარეთ. 3 მარტს მინისტრი იყო ჩამოსული, სიმბოლურად გაზი აანთო, მაგრამ ამის შესახებ ვერ ვუთხარი. სამინისტროს ხალხმა მითხრა, ახლა არაფერი თქვა და მაგ პრობლემას ჩვენ მოგიგვარებთო. უკვე რამდენჯერ დავურეკე მომხედეთ მეთქი, მაგრამ ყურადღებას არ მაქცევენ. ამიტომაც ვაპირებდი თქმას, მაგრამ „მოკეტეო“ მითხრეს. რაც გაქვს, ესეც არ დაკარგოო“.
აფხაზეთიდან დევნილები მთელი ზამთარი გათბობის გარეშე იყვნენ დარჩენილები. შენობაში ბუნებრივი აირის მილები დამონტაჟებული იყო, მაგრამ გაზს არ უშვებდნენ. რამდენიმე დღის წინ ბუნებრივი აირი გაუშვეს, თუმცა დევნილებს გამათბობლები არა აქვთ და შეშის ღუმელებით თბებიან, შეშას კი ტყიდან ზურგით ეზიდებიან.
„ზურგით ვეზიდები შეშას, ორი კილომეტრიდან. კაცები რომ მიდიან ტყეში, მივყვები, შეშას მომიჭრიან და მომაქვს“, - ამბობს ნინა იარემკო.
კოლეჯის ყოფილ შენობაში წყლის სისტემაც მოსაწესრიგებელია, რის გამოც მილებიდან წყალი ჟონავს და კედლები ინესტება.
„საწოლთან კედელს ობი აქვს მოდებული. ვწმენდთ, მაგრამ მაინც ეკიდება. სველია აქაურობა და ვერ ვაშრობთ. ამ ერთ პლიტის გარშემო ვართ ყველა და ოთახი ვერ თბება“, - აღნიშნა ანუსია გერლიანმა.
ინგა გერლიანი, დევნილი: „სამი ბავშვი მყავს. საწოლები არ გვაქვს საკმარისი. რაც არის, ისიც ლეჟანკაა და ბავშვები იატაკზე ვარდებიან. ქაღალდის დიდ ყუთში ტანსაცმელი მაქვს ჩაყრილი და ერთ ბავშვს იმაზე სძინავს. ვუთხარი სამინისტროს ხალხს, რომ იქნებ დამეხმაროთ მეთქი, მაგრამ საშუალება არ გვაქვსო. ჩვენ არსად არ ვმუშაობთ. პურს ძლივს ვყიდულობთ. ძალიან გვიჭირს. ნახმარი საწოლი მაინც მოგვცენ“.
კობა სუბელიანის კომენტარი, რომელიც სამინისტროს პრესსამსახურმა 3 მარტს საინფორმაციო სააგენტოებით გაავრცელა: „ეს არის გურჯაანის რაიონის სოფელი ბაკურციხე. ამ გარემონტებულ შენობაში სხვადასხვა ავარიული კომპაქტური ობიექტებიდან 35 დევნილი ოჯახი გადმოვიყვანეთ. დღეს გაზი ჩაირთო, ინდივიდუალურად გამრიცხვიანებული ობიექტია და რაც მთავარია, ეს მათი საკუთრება იქნება. ის ობიექტები საიდანაც დევნილები გადმოვიყვანეთ, მათი საკუთრება არ იყო და იქ გაუსაძლის პირობებში ცხოვრობდნენ. არავის სჯეროდა, რომ აქ ასეთ კარგ პირობებში იცხოვრებდნენ. შენობა გარემონტებულია, გაზიფიცირებულია და რაც მთავარია, საკუთარი იქნება. დევნილთა ხელშეწყობა გაგრძელდება“.

IDPs Resettled in Bakurtsikhe Lament on Severe Conditions
Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees numerous times stated that the IDPs resettled in the village Bakurtsikhe of Kakheti Region live under good conditions. However, reality tells a different story.
“IDPs state that they lived in terrible conditions before and are pleased now,” – states the press release disseminated by the Ministry on March 3rd.
In the village Bakurtsikhe of the Gurjaani Region, in two buildings of former Professional Technical Institute 35 IDPs displaced as a result of previous war in Abkhazia and a recent August war live, 155 people in sum.
Nina Iaremko, an IDP from Abkhazia: “Water is leaking from the roof right on my bed. The pipe is deranged on the second floor and it rains in my room just like outside. The Minister came on March 3rd. He symbolically lit the gas. I could say nothing. The Ministry people asked me not to say anything and said that they would take care of the problem. I have called them many times but nobody pays any attention. That is why I was going to speak up, but they warned “to shut up” or I would lose what I had.”
IDPs from Abkhazia spent the whole winter without heat. There were pipes of natural gas arranged but no gas was provided. Several days ago they provided gas. But the IDPs have no gas heaters. They use furnace and carry wood from the forest on their back.
“I carry wood on my back at a two km distance. When the men go to forest I go with them, they cut the wood and I bring it home,” – states Nina Iaremko.
In the former building of college water system is also damaged. Water leaks from the pipes and the walls get dumped.
“The wall near the bed is molded. We clean it but it does not help. Everything is wet here. We cannot dry it. We all encircle this one electric heater. This room does not get heated” – noted Anusia Gerliani.
Inga Gerliani, an IDP: “I have three children. We have just one damaged bed. We keep clothes in a big paper box. One of my children sleeps on it. I asked the Ministry officials for help but they restrained. We do not work anywhere and hardly earn the daily bread. At least they give us one used bed.”
Koba Subeliani’s commentary disseminated by the Ministry press service on March 3rd: “This is a village Bakurtsikhe of Gurjaani region. We transferred 35 families of IDPs from different unsafe compact settlements here. The gas was lit today. This place is an individually numerated object and most importantly it will belong to them. The places where they lived did not belong to them. They lived under severe conditions there. Nobody believed they would be well here. But the building has been reconstructed, provided with gas and most importantly it will belong to them. We will continue to support IDPs.”