აზერბაიჯანის მთავრობამ უფლებადამცველების რეპრესიები დაიწყო
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი შეშფოთებულია აზერბაიჯანის მთავრობის მხრიდან უფლებადამცველების რეპრესიებისა და აზერბაიჯანის ადამიანის უფლებათა სახლის დახურვის გამო.
10 მარტს აზერბაიჯანის იუსტიციის სამინისტრომ დახურა აზერბაიჯანის ადამიანის უფლებათა სახლი. ამავე დროს ბოლო დღეების განმავლობაში დააკავეს ადამიანის უფლებათა სახლის 5 აქტივისტი. ამის შესახებ ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა სახლის ფონდზე დაყრდნობით ვრცელდება.
ქვეყანაში მთავრობის მიერ სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ რეპრესიების გაძლიერება მარტის თვეში აზერბაიჯანში დაგეგმილი პროდემოკრატიული დემონსტრაციების პასუხია.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი უერთდება ადამიანის უფლებათა სახლის საერთაშორისო ქსელის შეშფოთებას მომხდართან დაკავშირებით და სამოქალაქო საზოგადოებას მოუწოდებს, ერთობლივი ძალით გამოხატოს პროტესტი აზერბაიჯანში გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების, მშვიდობიანი მანიფესტაციისა და უფლებადამცველების უფლებების დარღვევის გამო.
მომხდართან დაკავშირებით თავის ვებ-გვერდზე სპეციალური განცხადება გაავრცელა ნორვეგიის ადამიანის უფლებათა სახლმა (იხ. http://humanrightshouse.org/Articles/16055.html  ).

Tbilisi Human Rights House is concerned with the repressions of human rights defenders by Azerbaijan authority and shutdown of Azerbaijani Human Rights House.
Human Rights House Azerbaijan has been closed by the Azerbaijani Ministry of Justice on March 10th 2011. NDI is also closed. 5 youth activists have been detained for the recent days in Azerbaijan. The information on the corresponding finds source from Tbilisi Human Rights Foundation.
The escalation of repression by the authorities against the civil society in Azerbaijan for the last weeks is an answer to the announced pro-democracy demonstrations in Azerbaijan in March 2011.
Tbilisi Human Rights House Network shares the concern of international network of human rights houses and calls upon the civil society to jointly protest against these acts violating the freedom of expression, the right to association, peaceful assembly and to be a human rights defender.
Norwegian Human Rights House disseminated a special statement on the corresponding on its website (see the link http://humanrightshouse.org/Articles/16055.html).