„შეზღუდული უფლებები“ - ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2010 წლის ანგარიშს აქვეყნებს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აქვეყნებს 2010 წლის ანგარიშს საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ (ინგლისურ ენაზე), რომელიც ძირითადად, წარმოადგენს ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ 2010 წელს განხორციელებული საქმიანობის მოკლე აღწერილობას.
ანგარიში ასევე ეყრდნობა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის, სახალხო დამცველის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სხვა პარტნიორი არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობას. იგი ეხება ქვეყნის დემოკრატიული ტრანზიციის დინამიკასთან დაკავშირებულ ძირითად პრობლემებს და აჩვენებს, რომ ძალაუფლების ეფექტური აღსრულება ამჟამინდელი მთავრობის მიერ გამოიყენება არა შემაშფოთებელი ტენდენციების აღმოსაფხვრელად ძირითადი უფლებებისა და თავისუფლებების სფეროში, არამედ, ხშირ შემთხვევებში, მმართველი ელიტის პოზიციების გასაძლიერებლად.
საკანონმდებლო ცვლილებების ტალღა კვლავ ყველაზე დიდ საშიშროებას წარმოადგენს ქვეყნის დემოკრატიული პროცესებისთვის. 90-იან წლებში მიღებული შედარებით ლიბერალური კანონმდებლობის შესრულების პრობლემის გადაჭრა ხდება არა შესრულების გაუმჯობესებით, არამედ ლიბერალური სამართლებრივი სტანდარტების შემცირებით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი საკანონმდებლო ცვლილებების შემაშფოთებელ ტენდენციებს გასულ წელსაც წარმოადგენდა. აღნიშნული ტენდენცია გრძელდება 2010 წელსაც ცოტა უფრო სხვა მიმართულებით: თუ 2009 წლის ცვლილებები უმეტესწილად დაკავშირებული იყო მშვიდობიანი შეკრების უფლების შეზღუდვასთან, რასაც საფუძვლად დაედო 2009 წლის გაზაფხულის განუწყვეტელი საპროტესტო გამოსვლები, 2010 წლის ცვლილებები ღრმად შეიჭრა თითოეული მოქალაქის ცხოვრებაში და საფრთხეს შეუქმნა მათ პირად ცხოვრებას.
კერძოდ, ესაა ე. წ. თავისუფლების ქარტია, რომელიც, საბჭოთა და ნაცისტური სიმბოლოების აკრძალვასა და პროპაგანდასთან ერთად, კომერციულ ბანკებს ავალდებულებს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს შეატყობინონ ინფორმაცია ფიზიკური და იურიდიული პირების მიმართ უცხოეთიდან განხორციელებულ მსხვილ ფულად გადარიცხვებზე (25.000 ლარი და ზემოთ); ოპერატიულ სამძებრო საქმიანობის შესახებ კანონის ახალი რეგულაციები გამომძიებლებს უფლებას აძლევენ, ხელი მიუწვდებოდეთ ქვეყნის ნებისმიერი ინტერნეტ-მომხმარებლის სერვერთან გაცვლილ ინფორმაციაზე; შემოღებულ იქნა პერსონალური მონაცემების ინსპექტორის ახალი თანამდებობა და საზოგადოება, ისევე როგორც კერძო ორგანიზაციები, ვალდბულია, მონაცემები გადასცენ თანამშრომლების შესახებ ინსპექტორს. ისეთი ინფორმაციები, როგორიცაა პოლიტიკური და რელიგიური შეხედულებები, ასევე სექსუალური ორიენტაცია, ხელმისაწვდომი ხდება ინსპექტორისთვის კონფიდენციალურობის არავითარი გარანტიით; პოლიციას უკვე უფლება აქვს, ნებისმიერი ადამიანი შეაჩეროს ქუჩაში „გონივრულ ეჭვზე“ დაყრდნობით და ჩაუტაროს გარეგანი შემოწმება, რაც შეიძლება გადაიზარდოს სრულ ჩხრეკაში მოსამართლისა და პროკურორის ნებართვის გარეშე; არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს სჭირდებათ სახელმწიფოს ნებართვა ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებული პროექტების განსახორციელებლად; გრანტით დაფინანსებულ საქმიანობაზე გადასახადი 12-დან 20%-მდე გაიზარდა. დაბოლოს, საქართველოს აქვს ახალი კონსტიტუცია, რომელიც აძლიერებს პრემიერ-მინისტრის როლს და ასუსტებს პრეზიდენტის უფლებამოსილებას. ეს ფაქტი შეშფოთებას იწვევს ქართულ საზოგადოებაში პრეზიდენტ სააკაშვილის მომავალ სამსახურთან დაკავშირებით.
სასამართლო სისტემა კვლავ აღმასრულებელი ხელისუფლების და განსაკუთრებით - პროკურატურის ნოტარიუსის როლშია. სისხლის სამართლის საქმეების სასამართლო განხილვები ფულის კეთების მანქანად გადაიქცა მას მერე, რაც განხილული საქმეების 84% საპროცესო შეთანხმებებით დამთავრდა; სასამართლო პროცესებზე არ მომხდარა საქმეების სათანადო შესწავლა; საანგარიშო პერიოდში გამამართლებელი განაჩენი დადგა მხოლოდ განხილული საქმეების 0.1%-ზე; მოსამართლეები განიცდიან ზეწოლას, ვინაიდან მათ სამსახური შეიძლება დისციპლინარული დარღვევის გამო დაკარგონ; ასეთი ბრალდება კი ადვილი „გამოსაგონია“ თუ ისინი ბრძანებებს არ დაემორჩილებიან; ურჩი მოსამართლეები წინასწარი გაფრთხილების გარეშე შეიძლება სხვა, შორეულ რეგიონში გადაიყვანონ სამუშაოდ; ადამიანის უფლებების ევროპის სასამართლოში გაგზავნილი სარჩელების ავტორების უმეტესობა ზეწოლის მსხვერპლია. უფლებადამცველები მთავრობის მიერ კონტროლირებადი ტელევიზიების დაწყებული ბინძური ბრალდებების კამპანიის მსხვერპლი გახდნენ. საგამოძიებო ჟურნალისტმა და უფლებადამცველთა სამხრეთ კავკასიური ქსელის წევრმა ვახტანგ კომახიძემ შვეიცარიაში პოლიტიკური თავშესაფარი მიიღო, რადგან მას საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები სიკვდილით ემუქრებოდნენ. მთავარი სატელევიზიო ტელეკომპანიები უკიდურესად მიკერძოებულები არიან; ისინი ფაქტობრივად მთავრობის ინტერესებს ემსახურებიან, ავრცელებენ ცალმხრივ ინფორმაციას და იშვიათად ავრცელებენ საფუძვლიან კრიტიკულ განცხადებებს. სიტუაცია განსაკუთრებით საგანგაშო გახდა ქართულ მედიაში, როცა ტელეკომპანია „იმედმა“ 2010 წლის მარტში მოდელირებული „ქრონიკა“ გაუშვა და ათასობით საქართველოს მოქალაქემ დაიჯერა, რომ რუსეთთან ახალი ომი დაიწყო;
პარლამენტმა განიხილა მედიამფლობელების გამჭვირვალობის თემა, სადაც დაისვა საკითხი, რომ ოფშორულ ზონებში დარეგისტრირებულ კომპანიებს აღარ ჰქონდეთ ქართულ მედიაში წილის შესყიდვის უფლება. აღნიშნული განხილვები 2011 წელსაც გაგრძელდება. 2008 წლის შეირაღებული კონფლიქტის ზეგავლენა ქვეყანაზე კვლავ გრძელდება. სავარაუდოდ კონფლიქტის დროს ჩადენილი ომის დანაშაულებები კვლავ გამოუძიებელი რჩება ორივე მხარის მიერ და ამ კუთხით არ არის საკმარისი საჯარო ინფორმაცია; დევნილების მდგომარეობა კვლავ მძიმეა განსაკუთრებით - თბილისში მდებარე რამდენიმე შენობიდან მათი გამოსახლების შემდეგ. გარკვეული ზომები მიიღეს მათი საცხოვრებელი და ჯანრმთელობის მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად. მაგრამ ეს არ აღმოჩნდა საკმარისი და ამ კუთხით კვლავ სერიოზული დარღვევებია. ზოგიერთი დევნილი სერიოზულ წინააღმდეგობას აწყდება სტატუსის მიღების დროს.
2010 წლის 30 მაისს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები დამთავრდა მმართველი პარტიის გამარჯვებით ყველა მუნიციპალიტეტში. საერთაშორისო დამკვირვებლებმა არჩევნები შეაფასეს როგორც მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაგმული საერთშორისო სტანდარტებთან მიახლოებისკენ. თუმცა, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, რომელიც სხვა ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად აკვირდებოდა არჩევნებს რამოდენიმე რეგიონში, დააფიქსირა სერიოზული დარღვევები და გაყალბების ფაქტები - უმრავლესობა ვიდეო-კამერით გადაიღეს დამკვირვებლებმა და მომზადდა შესაბამისი ვიდეო ანგარიში.

The Human Rights Center (HRIDC) has released a report Restricted Rights:
2010 marked several novelties as well as the continuation and strengthening of some trends observed in previous years in Georgia. The report represents the summary of work carried out mostly by Human Rights Centre in 2010. The report also relies on the work of Human Rights House Tbilisi, also the Public Defender, International Organizations as well as other partner NGOs. It covers the main points of concern regarding the dynamics of democratic transition in the country and shows that the effective execution of power achieved by the current government is used not to eliminate alarming trends in the field of basic rights and freedoms but abused in many cases to further strengthen the position of the ruling elite.
The wave of legislative amendments continues to be the biggest threat to democratic processes in the country. The issue of the implementation of relatively liberal legislation adopted in the 90s is fixed not by improvement in implementation itself, but by the reduction of liberal legal standards. Human Rights Center has been reporting on the alarming trend of legislative amendments in the previous year as well. This trend continued in 2010 and forged a different direction: if the amendments of 2009 were mostly related to the restriction of the right to peacefully assemble, motivated by continuous protests in the spring of 2009, the 2010 amendments have penetrated deep into the life of every citizen and have the potential to undermine their privacy.
In particular, the Freedom Charter, which alongside the introduction of a ban on Soviet and Nazi symbols and propaganda, obliges commercial banks to report large money transfers to private and legal entities from abroad (GEL 25, 000 and above) to the MIA; new regulations in the law on Operative-investigative activities grant the investigators access to the internet traffic of any user in the country; a new position of inspector of personal data was introduced and public- as well as private organizations are obliged to provide data on their employees to the inspector. Information such as political, religious beliefs, as well as sexual orientation have become available to the inspector with no guarantees of confidentiality; police now have the right to stop any person in the street based on a “reasonable doubt” and perform external examinations which can lead to a full-scale search without the permission from a judge or a prosecutor; non-government or international organizations require the agreement of the state to implement projects related to occupied territories and taxation of grant- funded activities has been increased from 12 to 20% by the new tax code. Finally, Georgia has a new constitution, which strengthens the role of the prime minister whilst reducing the power of the president. This fact raises concerns within Georgian society regarding the future employment of President Saakashvili.
The judiciary continued acting as a notary of the executive branch and particularly, the prosecution. Criminal proceedings have turned into a money-making machine thanks to plea-bargain agreements in 84% of cases; no proper adjudication of cases is carried out during trials, acquittals equal to 0.1% for the reporting period; judges are subjected to pressure, as they can be easily dismissed for disciplinary violations which are easy to “invent” in case of misbehavior; judges can also be assigned to serve in distant locations without their prior consent; ECtHR applicants are subjected to pressure.
Human Rights Defenders became victims of a smear campaign within the Georgian state controlled media. Investigative journalist and a member of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders, Mr. Komakhidze received political asylum in Switzerland because of death threats from Georgian authorities.
The mainstream media remained extremely biased, major TV stations literally represent government interests airing one-sided reports and rarely voicing reasonable criticism comprehensively. The alarming situation within the Georgian media culminated in a hoax Report by Imedi TV in March, when thousands and thousands of Georgians believed that the war [with Russia] had started again; transparency issues concerning media ownership were discussed by the parliament with a proposal to ban companies registered in off-shore zones from holding shares in the Georgian media. Hearings will continue in 2011.
The 2008 armed conflict with Russia continues to influence the life the country strongly. Alleged war crimes during the conflict have not been investigated effectively by all sides and there is a lack of public information in this regard; the situation of IDPs remains difficult, especially after their eviction from a number of facilities in Tbilisi. Certain measures were taken to address issues concerning their accommodation and healthcare but they are far from being enough and there are serious shortcomings in their implementation as well. Some IDPs face serious obstacles while trying to obtain their statuses.
Municipal elections held on 30th of May 2010 ended with the ruling party wining in all municipalities. International observers regarded the elections overall as a significant step towards meeting international standards. However, Human Rights Centre, monitoring together with other civil society organizations in several regions revealed instances of serious violations and deliberate falsification- many of which were filmed on cameras and issued as a video report.