რეხვიაშვილების ხუთშვილიანი ოჯახი სოციალური დახმარების გარეშეა დარჩენილი
ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ლელიანში რეხვიაშვილების ხუთშვილიანი ოჯახი სიღატაკის მიუხედევად სოციალური დახმარების გარეშეა დარჩენილი. ლელიანის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულის ნინო კაპანაძის განცხადებით, ოჯახის ერთ-ერთ წევრს პირადობის მოწმობა არ აქვს და დახმარებასაც ამის გამო ვერ იღებენ.
„ძალიან უჭირთ, მაგრამ დახმარება დაახლოებით 7 თვის წინ შეუწყვიტეს და აღარ აძლევენ. ბავშვები სკოლაშიც ვერ დადიან“, - აღნიშნა კაპანაძემ.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს ლაგოდეხის განყოფილებაში განმარტეს, რომ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების მოწესრიგება მათი ვალდებულება არ არის.
რეხვიაშვილების ოჯახს იურიდიულ დახმარებას „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ გაუწევს. ორგანიზაციის წარმომადგენლის მარინე ზარდიაშვილის განცხადებით, აღნიშნულ ოჯახთან დაკავშირებით სააგენტოდან მათ უკვე გამოითხოვეს მასალები, ხვალ კი სოფელში ჩავლენ და რეხვიაშვილების სოციალურ - ეკომონიკურ მდგომარეობას ადგილზე შეისწავლიან. „საქმის მასალების შესწავლის შემდეგ, რასაც რამდენიმე დღე დასჭირდება, ჩვენ რეკომენდაციით მივმართავთ ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის გამგეობას, რომ მათი შუამდგომლობის საფუძველზე ოჯახი განმეორებით გადამოწმდეს. ჩვენი იურისტები ოჯახის წევრებს დოკუმენტების მოწესრიგებაშიც დაეხმარებიან“, - აღნიშნა მარინე ზარდიაშვილმა.
პროექტს „სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი ადამიანების ადვოკატირება კახეთში“ სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი „აღმოსავლეთ-დასავლეთ მართვის ინსტიტუტის“ მხარდაჭერით ახორციელებს.

Despite extreme poverty, the five-member family of Rekhviashvilis in Leliani village in Lagodekhi district does not get social aid from the state. Commissary of the Leliani Territorial Entity Nino Kapanadze said one of the family-members does not have an ID and the entire family cannot get the allowance for that reason.
“Although they are very poor, the social agency stopped giving allowance to them seven months ago. Children cannot go to school either,” said Kapanadze.
The representatives of the Lagodekhi office of the Social Agency clarified that it is beyond their competence to issue IDs on the impoverished people.
The Civil Activity Center will provide legal assistance for the Rekhviashvilis. The Center representative Marine Zardiashvili said they have already requested information about the family and tomorrow they are going to the village to assess social-economical conditions of the Rekhviashvilis on the place. “After studying their case, which will take only several days, we will recommend the district administration to repeatedly evaluate the social conditions of the family based on their solicitation. Our lawyers will assist the family members to get legal documents,” said Marine Zardiashvili.
Civil Activity Center implements the project “Advocacy of People Beyond Poverty Level in Kakheti Region” with the financial support of the “East-West Management Institute.”