„ნეტგაზეთის“ ჟურნალისტს საქართველოს პირველი ლედის ვიდეოკამერით გადაღება აუკრძალეს
ინტერნეტ-გამოცემა „ნეტგაზეთის“ ჟურნალისტს, ნინო კახიაშვილს აუკრძალეს საქართველოს პირველი ლედის, სანდრა ელისაბედ რულოვსის გადაღება 15 მარტს, თბილისის პირველ საჯარო სკოლაში. აქ რულოვსმა ცხოვრების ჯანსაღ წესზე უმცროსი კლასის  მოსწავლეებისთვის გაკვეთილი ჩაატარა. ამასთან, „ნეტგაზეთის“ ცნობით, უცნობმა პირმა, ვიდეოკამერიდან თვითონვე წაშალა რულოვსის ინტერვიუს ის ნაწილი, რომლის ჩაწერაც ნინო კახიაშვილმა მოასწრო.
„სანდრა რულოვსმა მედიასთან საუბარი ჯანსაღი სკოლის მნიშვნელობაზე დაიწყო. ყველა ტელევიზიის კამერასთან ერთად, საქართველოს პირველი ლედის საუბარს „ნეტგაზეთის“ კამერაც იღებდა. თუმცა, მალევე რამდენიმე პირმა  ჯერ პირველი ლედის ახლო ხედით გადაღება აგვიკრძალა, შემდეგ - საერთოდ გადაღება“, - აღნიშნავს კახიაშვილი „ნეტგაზეთში“ გამოქვეყნებულ თავის მასალაში.
პირველი ლედის თანმხლებმა პირებმა გადაღების შეწყვეტის მიზეზად ის ფაქტი დაასახელეს, რომ ღონისძიების მოწვეულთა სიაში მხოლოდ ტელევიზიები იყვნენ.  „თუმცა, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ნეტგაზეთს აღნიშნული ღონისძიების შესახებ ანონსი 14 მარტს საღამოს გამოუგზავნა“,- წერს  ჟურნალისტი.
ნინო კახიაშვილი არც იმ კლასში შეუშვეს, სადაც რულოვსი გაკვეთილის ჩასატარებლად შევიდა. მას ვერც იმან უშველა, რომ პირველ საჯარო სკოლაში, ცხოვრების ჯანსაღ წესზე სასაუბროდ, საქართველოს პატრიარქი ილია მეორეც მივიდა.
ჟურნალისტი აღნიშნავს, რომ ხმაურის თავიდან არიდების მიზნით, მას სკოლის დერეფანში გაყოლა სთხოვეს, სადაც პირადობის მოწმობის მონაცემები ჩაიწერეს და გადაღებული ვიდეომასალის წაშლა მოითხოვეს.
„ეს ვიდეო აქ არ უნდა დარჩეს. თუ დაგჭირდათ ეს მასალა, სხვა ტელევიზიები მოგცემენ, რა პრობლემაა, ან თქვენ თვითონ გადმოწერეთ“, - მოჰყავს ჟურნალისტს პირველი ლედის ერთ-ერთი თანმხლების, 30-35 წლის მამაკაცის სიტყვები.
ნინო კახიაშვილმა media.ge-სთან საუბარში დააკონკრეტა, რომ უცნობი პირი - სავარაუდოდ, პირველი ლედის დაცვის წევრი, კორექტულად საუბრობდა. ჟურნალისტმა მას ვიდეოკამერა, კადრის წასაშლელად, თავად გადასცა.

Netgazeti Journalist Restricted to Film First Lady of Georgia
On March 15 journalist Nino Kakhiashvili of the online edition Netgazeti was restricted to film the first lady of Georgia Sandra Elisabeth Roelofs having conducted a lesson for primary class pupils at Tbilisi Public School №1on the healthy way of life. Moreover, Netgazeti reports, an unidentified person deleted the part of the footage featuring the interview with Sandra Roelofs journalist Nino Kakhiashvili managed to obtain earlier.
"Sandra Elisabeth Roelofs started reporting to media on the importance of healthy school. Along with the rest of the TV cameras Netgazeti too filmed the interview with the first lady of Georgia but in a short while several unidentified persons first restricted us to close up Sandra Roelofs and then filming," said Nino Kakhiashvili reporting on Netgazeti.
The first lady's attendants clarified the reason for the restriction, the invitation list for the event, they said, included televisions only. But the Ministry of Education and Science provided Netgazeti with the announcement on the evening of March 14, writes the journalist.
Nino Kakhiashvili was denied entry to the classroom Sandra Roelofs was giving a lesson in. Neither the visit of Catholicos Patriarch of all Georgia Ilia II to discuss the healthy way of life was of any help.
To avoid noise, journalist points out, she was asked out ato the school corridor to obtain her ID details and have the footage deleted.
"This video shouldn't stay here. In case you need the material other televisions can provide you, or you can copy yourself, what's the problem," the journalist cited one of Sandra Roelofs's attendants, a man aged 30-35.
Reporting to Media.ge Nino Kakhiashvili specified that the stranger, purportedly first lady's security guard was speaking correctly. Journalist herself handed him the video camera over to have the footage deleted.